Refundacja
Tak dla refundacji leków w mukowiscydozie – aktualne informacje na temat działań społecznych w temacie podniesienia jakości opieki medycznej i zwiększenia dostępności leków nowej generacji, w tym leków przyczynowych (korektorów i modulatorów CFTR) dla pacjentów z mukowiscydozą w Polsce.
Mukowiscydoza, inaczej zwłóknienie torbielowate (w skrócie CF od angielskiej i łacińskiej nazwy Cystic Fibrosis) jest zaburzeniem genetycznym, głównie płuc, ale także trzustki, wątroby, nerek i jelit. Jest to ciężka, wielonarządowa choroba.
Mukowiscydoza to choroba genetyczna. Nosiciele genu odpowiedzialnego za wystąpienie mukowiscydozy stanowią około 5% ludzi rasy białej (w Polsce co 33 osoba jest nosicielem zmutowanego genu). Para dwóch nosicieli wadliwego genu ma 25% szans na chorego potomka.
W Polsce szacuje się, że z mukowiscydozą żyje około 2,5 tysiąca chorych, z czego dużą część stanowią dzieci i młodzież szkolna.
W Europie najwięcej chorych na mukowiscydozę żyje w Wielkiej Brytanii, ponad 11 tysięcy pacjentów.
Na świecie żyje w tej chwili ponad 80 tysięcy pacjentów z mukowiscydozą.
Długość życia z mukowiscydozą zależy od czasu i miejsca urodzenia, jakości opieki medycznej, posiadanych mutacji CFTR oraz wielu innych czynników. W najlepszej sytuacji są pacjenci urodzeni w Kanadzie. Średni wiek przeżycia z mukowiscydozą w tym kraju to 51,8 lat i jest to najlepszy wynik na świecie. Średnia długość życia chorych z mukowiscydozą w innych krajach jest dużo niższa, ale i tak zwykle wyższa niż w Polsce. Połowa chorych w Polsce dożywa jedynie około 24 lat. Co roku umierają w Polsce dzieci, młodzież i młode osoby z mukowiscydozą. Mukowiscydoza skraca życie. Ocenia się, że chory z mukowiscydozą żyje w Polsce krócej o 10-15 lat w porównaniu do pacjentów w Europie Zachodniej.
W Polsce oraz większości krajów z dużą liczbą pacjentów z mukowiscydozą przeprowadza się badania przesiewowe zaraz po narodzinach dziecka.
Więcej o badaniach przesiewowych przeczytasz tutaj: Badania przesiewowe w kierunku mukowiscydozy u noworodków w Polsce
Przed wynalezieniem pierwszego leku przyczynowego w mukowiscydozie, nie było preparatów, które wpływałyby na przyczynę tej choroby, czyli niewłaściwie funkcjonujące białko CFTR i niewłaściwie funkcjonujący kanał chlorkowy w komórkach. Leczenie polegało i do tej pory polega w Polsce i wielu krajach o niższych nakładach na leczenie pacjentów z mukowiscydozą wyłącznie na podawaniu preparatów rozrzedzających zalegający w płucach śluz, antybiotyków w przypadku częstych infekcji, preparatów uzupełniających ilość enzymów trzustkowych oraz fizjoterapii oddechowej i opiece dietetycznej. W ostateczności niewielka grupa pacjentów może doczekać przeszczepu płuc, dla wielu jest jednak za późno.
W krajach o większych nakładach finansowych na leczenie pacjentów z mukowiscydozą, dostępne są refundowane leki przyczynowej – leki działające na przyczynę mukowiscydozy.
W Polsce brakuje interdyscyplinarnych zespołów medycznych wyspecjalizowanych w leczeniu mukowiscydozy. Brakuje ośrodków leczenia mukowiscydozy (w tak dużym kraju jak Polska powinno być ich znacznie więcej). W porównaniu np. do Kanady w Polsce refundowane są tylko nieliczne antybiotyki. W Polsce nie refunduje się też zakupu przenośnych koncentratorów tlenu. Duża część pacjentów zmuszona jest stosować stacjonarne koncentratory tlenu, uniemożliwiające wyjście z domu (pacjenci z mukowiscydozą powinni być jak aktywni ruchowo, brak aktywności wpływa na pogorszenie stanu zdrowia). W krajach o wyższych nakładach na służbę zdrowia przeprowadza się większą liczbę transplantacji płuc u pacjentów z mukowiscydozą niż w Polsce. Kanada od lat inwestuje pieniądze w badania naukowe. Od 1960 r. zainwestowano w Kanadzie ponad 244 mln. dolarów na badania naukowe i pomoc chorym z mukowiscydozą.
Działanie leków przyczynowych ukierunkowane jest na genetyczną przyczynę choroby – niewłaściwą pracę kanału chlorkowego, a dokładniej w zmutowane białka CFTR.
W Europie mamy 4 zarejestrowane leki przyczynowe.
Zawarta w leku Kalydeco substancja czynna, iwakaftor, zwiększa aktywność wadliwego białka CFTR. W wyniku tych działań następuje poprawa funkcjonowania kanałów chlorkowych, rozrzedzenie śluzu w układzie oddechowym i soków trawiennych, co pomaga łagodzić objawy
choroby. Tylko, że ten lek ma ograniczenia. Pacjenci z mukowiscydozą posiadają różne mutacje CFTR. A ten lek działa tylko na wybrane mutacje i może być zastosowany u bardzo niewielkiej liczby pacjentów, kilku-kilkunastu w Polsce.
Drugi lek wprowadzony do sprzedaży w USA i Unii Europejskiej, Orkambi, składa się z dwóch składników aktywnych i może być zastosowany u większej liczby pacjentów. Jedna z substancji czynnych leku Orkambi, lumakaftor, zwiększa ilość białek CFTR na komórce, a druga, iwakaftor, zwiększa aktywność wadliwego białka CFTR.
Trzeci lek Symkevi jest właściwie terapią złożoną z dwóch leków, pacjent musi zażywać dwa preparaty, codziennie rano Symkevi, a wieczorem Kalydeco. Jedna z substancji czynnych leku Symkevi, tezakaftor, zwiększa liczbę białek CFTR na powierzchni komórek, a druga, iwakaftor, zwiększa aktywność wadliwego białka CFTR. Ale również ten preparat można zastosować tylko u części pacjentów z wybranymi mutacjami.
Czwarty lek Kaftrio to najnowszy lek przyczynowy w mukowiscydozie i jest terapią złożoną z dwóch leków, pacjent musi zażywać dwa preparaty, codziennie rano Kaftrio, a wieczorem Kalydeco.
Na ten moment nie ma w Europie i w Polsce leku przyczynowego, który miałby zastosowanie u wszystkich pacjentów z mukowiscydozą. Ale wprowadzono do sprzedaży czwarty lek przyczynowy o nazwie Kaftrio (w USA: Trikafta), który ma zastosowanie u około 70%-90% pacjentów z mukowiscydozą (w zalezności od kraju i rozłożenia mutacji CFTR).
Tak, w Polsce refundowany jest jeden lek przyczynowy: Kalydeco (około 10 kwalifikujących się pacjentów).
Polska nie refenduje leków: Orkambi, Symkevi oraz Kaftrio. Leki te też zostały wykreślone z listy Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowej i nie mogą być stosowane w ramach refundacji przez szpitale w sytuacjach krytycznych, zagrożenia zdrowia czy życia.
Interpelacje poselskie:
-
07/05/2021
Odpowiedź MZ na interpelację posła Kazimierza Matusznego w sprawie leków przyczynowych
Pisaliśmy już jakiś czas temu o interpelacji posła Kazimierza Matusznego,... -
04/05/2021
Poseł Jerzy Hardie-Douglas interpeluje w sprawie leku Kaftrio
Poseł Jerzy Hardie-Douglas przygotował interpelację w sprawie leku Kaftrio. Poniżej... -
29/04/2021
Interpelacja grupy posłów w sprawie leków przyczynowych, ich ceny i dostępności
W imieniu pacjentów z mukowiscydozą grupa posłów złożyła interpelację do... -
29/04/2021
Poseł Adam Cyrański interpeluje w sprawie pacjentów z mukowiscydozą
Poseł Adam Cyrański (Koalicja Obywatelska) interpeluje w sprawie pacjentów z... -
28/04/2021
Poseł Kazimierz Matuszny interpeluje w sprawie leków przyczynowych
Poseł Kazimierz Matuszny (PiS) interpeluje w sprawie leków przyczynowych. Jak... -
16/04/2021
Posłanka Małgorzata Pępek interweniuje w sprawie leków przyczynowych
Posłanka na Sejm, Małgorzata Pępek złożyła skierowaną do Ministra Zdrowia... -
15/04/2021
Interpelacja w sprawie leczenia mukowiscydozy
Posłanka na Sejm, Agnieszka Hanajczyk złożyła skierowaną do Ministra Zdrowia... -
21/01/2021
Poseł Zbigniew Girzyński z interpelacją w sprawie leków przyczynowych
Publikujemy treść interpelacji prof. dr hab. Zbigniewa Girzyńskiego w sprawie... -
19/01/2021
Interpelacja poselska w sprawie sytuacji osób cierpiących na mukowiscydozę w Polsce
Przedstawiamy interpelację poselską pana Krzysztofa Szulowskiego w sprawie sytuacji osób... -
26/02/2020
Ministerstwo w sprawie refundacji Kalydeco i Orkambi
W piśmie z dnia 23.02.2020 r. Ministerstwo Zdrowia odpowiada grupie...