Jak zrobić domowy izotonik i hipertonik w wersji muko?

0

U chorych na mukowiscydozę podczas upałów dochodzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, zwłaszcza do utraty dużej ilości sodu i potasu. Odwodnienie (dehydratacja) daje znać o sobie w postaci zmęczenia, rozdrażnienia. Utrata dużych ilości sodu i potasu może być też niebezpieczna dla zdrowia.

Dlatego chorym z mukowiscydozą zaleca zwiększyć spożycie napojów – soków i izotoników. Zaleca również zwiększenie suplementacji solą i potasem. 

Odradza się za to spożycia napojów z kofeiną i alkoholu. 

W sklepach znajdziemy spory wybór izotoników. Ale najprościej i najszybciej wykonać napój samemu z naturalnych składników.

Czym się różni izotonik, hipertonik i hipotonik?

Napoje hipotoniczne nie dostarczają do organizmu składników mineralnych w wystarczającej ilości, służą jedynie nawodnieniu. Hipotonikiem jest butelkowana woda, kranówka, czy jakieś smakowe wody.

Izotonik to napój o stężeniu podobnym do tego, który panuje w naszych komórkach organizmu. Izotonikiem jest np. sól fizjologiczna 0,9% stosowana w mukowiscydozie do nebulizacji.

Hipertonik to napój o stężeniu wyższym niż to w naszych komórkach. Dostarcza dużych dawek składników mineralnych, w tym sodu i potasu.

Jak zrobić domowy izotonik i hipertonik w wersji muko?

Najprostszy izotonik składa się z wody i soli kuchennej. Do jego przygotowania potrzebujemy 9 g soli kuchennej na każdy 1 l wody. Napój można wzbogacić sokiem z jednej cytryny lub limonki. Do smaku można dodać listek, lub dwa świeżej, umytej mięty.

Aby podnieść wartość energetyczną napoju można dodać 4-5 łyżek miodu (ewentualnie cukru). Dosładzając napój należy jednak zachować ostrożność w przypadku cukrzycy towarzyszącej niektórym osobom chorującym na mukowiscydozę.

Aby dostarczyć organizmowi antyoksydantów i poprawić smak napoju, można wodę zastąpić wystudzoną zieloną herbatą.

Najprostszy hipertonik w powyższym przykładzie dla izotoniku ma podniesioną ilość soli, dosypuje się po prostu więcej soli kuchennej. Hipertonik uzyskamy również przez dodanie naturalnego soku, np. wyciśniętych dwóch lub trzech pomarańczy.

Stosowanie hipertoników najlepiej skonsultować z dietetykiem w ośrodku CF.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.