XX Repetytorium Pulmonologiczne 2024

Choroby Płuc. Uczmy się na przypadkach klinicznych. 5-6 kwietnia 2024 roku, Poznań

0

W dniach 5-6 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się jubileuszowa, dwudziesta edycja Repetytorium Pulmonologicznego. To wydarzenie, które na przestrzeni dwóch dekad znacząco przyczyniło się do edukacji i rozwoju pulmonologii w Polsce, kontynuuje tradycję łączenia teorii z praktyką, oferując uczestnikom unikalną okazję do pogłębienia wiedzy i wymiany doświadczeń.

Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy stały wzrost rozpowszechnienia chorób układu oddechowego, co podkreśla potrzebę ciągłego kształcenia i poszerzania wiedzy w tej dziedzinie. Dynamiczny rozwój pulmonologii, zarówno pod względem diagnostycznym, jak i terapeutycznym, wymaga od specjalistów nieustannego aktualizowania informacji i umiejętności. Dwudzieste Repetytorium jest odpowiedzią na te potrzeby, oferując platformę do dyskusji o najnowszych osiągnięciach i wyzwaniach.

Program tegorocznej, jubileuszowej edycji Repetytorium z Chorób Płuc został z wielką starannością przygotowany, aby odzwierciedlić kompleksowość i dynamikę dziedziny pulmonologii. Zaprojektowany tak, by obejmować zarówno szeroki zakres tematów związanych z diagnostyką i terapią, jak i specjalistyczne sesje dotyczące poszczególnych chorób układu oddechowego. Warsztaty i wykłady skupiają się nie tylko na mukowiscydozie i związanej z nią cukrzycy czy antybiotykoterapii w zaostrzeniach chorób oskrzelowo-płucnych, ale także na ciąży u pacjentek z mukowiscydozą, oferując unikalne spojrzenie na te kompleksowe wyzwania.

Jakie tematy związane z mukowiscydozą?

Pierwsza część konferencji poświęcona będzie nowoczesnym metodom diagnostycznym i terapeutycznym w mukowiscydozie. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o wpływie modulatorów na zmianę podejścia do leczenia tej choroby. Prezentacje na ten temat przedstawią dr hab. n. med. Marta Rachel oraz inni eksperci, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i najnowszymi wynikami badań.

Zintegrowane podejście do cukrzycy w przebiegu mukowiscydozy

Kolejne sesje będą skupiać się na cukrzycy, która często towarzyszy mukowiscydozie, analizując najnowsze strategie leczenia i monitorowania tej komplikacji. Prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz przedstawi innowacyjne podejścia do zarządzania cukrzycą w kontekście mukowiscydozy, podkreślając znaczenie personalizowanej opieki i nowoczesnych terapii.

Antybiotykoterapia w zaostrzeniach chorób oskrzelowo-płucnych

Sesja poświęcona antybiotykoterapii w zaostrzeniach chorób oskrzelowo-płucnych, prowadzona przez dr n. med. Wojciecha Skorupę, zapewni uczestnikom aktualne informacje na temat skutecznych schematów antybiotykowych. Omówione zostaną nowe wytyczne i badania dotyczące optymalizacji terapii antybiotykowej w celu poprawy wyników leczenia pacjentów.

Ciąża u pacjentki z mukowiscydozą

Wyjątkowym punktem programu będzie sesja dotycząca ciąży u pacjentek z mukowiscydozą, którą poprowadzi prof. dr hab. n. med. Ewa Wender-Ożegowska. Prezentacja ta skupi się na wyzwaniach i możliwościach terapeutycznych w opiece nad ciężarnymi pacjentkami cierpiącymi na mukowiscydozę, oferując uczestnikom praktyczne wskazówki i rekomendacje.

Opieka nad pacjentem dorosłym z mukowiscydozą w dobie modulatorów

Panel dyskusyjny na temat opieki nad pacjentem dorosłym z mukowiscydozą w dobie modulatorów, z udziałem dr n. med. Hanny Winiarskiej, dr n. med. Darii Springer i dr hab. n. med. Szczepana Cofty, będzie okazją do podjęcia tematu kompleksowej opieki nad dorosłymi pacjentami. Dyskusja ta pozwoli na wymianę doświadczeń i strategii w zakresie zarządzania leczeniem przyczynowym oraz radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z długotrwałą opieką nad pacjentami.

Rozszerzenie na inne choroby układu oddechowego

Poza mukowiscydozą, konferencja podejmie również tematykę innych znaczących schorzeń płucnych, takich jak POChP, astma, sarkoidoza, czy nowotwory płuc. Uczestnicy będą mieli okazję zgłębić najnowsze informacje dotyczące diagnostyki i leczenia POChP, w tym innowacyjne podejścia terapeutyczne, które mogą zmienić oblicze tej choroby. Sesje na temat astmy skupią się na zindywidualizowanych strategiach leczenia, z uwzględnieniem nowych terapii biologicznych i monitorowania kontrolowania choroby.

Nowotwory płuc i sarkoidoza

W programie znajdzie się również miejsce na omówienie nowotworów płuc, z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć w dziedzinie onkologii pulmonologicznej, takich jak terapie celowane i immunoterapia. Sarkoidoza, jako choroba o niejasnej etiologii i zróżnicowanym przebiegu, zostanie przedstawiona w kontekście najnowszych badań dotyczących zarządzania i terapii.

Innowacje i praktyka kliniczna

Konferencja będzie również okazją do dyskusji o innowacyjnych technikach diagnostycznych, takich jak bronchoskopia i polisomnografia, które odgrywają kluczową rolę w diagnostyce i leczeniu zaburzeń oddychania podczas snu, w tym bezdechu sennego. CPAP  i inne metody leczenia będą przedmiotem szczegółowej analizy, podkreślając ich znaczenie w poprawie jakości życia pacjentów.

Wyzwania w opiece nad pacjentami

Każda z sesji konferencyjnych została zaprojektowana, aby nie tylko dostarczyć aktualnej wiedzy naukowej, ale również zaoferować praktyczne wskazówki, które mogą zostać zastosowane w codziennej praktyce klinicznej. Dyskusje panelowe i warsztaty na temat opieki nad pacjentami dorosłymi z mukowiscydozą, zarządzania ciążą w kontekście chorób płucnych, czy wyzwań w leczeniu POChP i astmy, będą okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji o najlepszych praktykach.


Zajęcia będą prowadzone przez uznanych ekspertów, co gwarantuje wysoki poziom merytoryczny. Uczestnictwo w konferencji umożliwi nie tylko zdobycie cennych informacji, ale również wymianę doświadczeń z innymi specjalistami.

Punkty edukacyjne: uczestnictwo w konferencji będzie premiowane przyznaniem 15 punktów edukacyjnych, co stanowi dodatkową wartość dla profesjonalistów dążących do ciągłego rozwoju w swojej dziedzinie.

Zapraszamy wszystkich specjalistów z dziedziny pulmonologii, a także lekarzy rodzinni, internistów i wszystkich zainteresowanych rozwojem w dziedzinie chorób układu oddechowego, do udziału w tej wyjątkowej konferencji. Dwudzieste Repetytorium Pulmonologiczne to nie tylko okazja do zdobycia wiedzy, ale również do świętowania dwudziestolecia istotnego wkładu w rozwój pulmonologii w Polsce.

Czekamy na Państwa z niecierpliwością, mając nadzieję, że to wydarzenie będzie kolejnym kamieniem milowym w naszej wspólnej misji poprawy opieki nad pacjentami z chorobami układu oddechowego. Do zobaczenia w kwietniu!

Więcej informacji, w tym program wydarzenia na stronie: https://repetytorium.grupaconway.pl/

Patronem medialnym wydarzenia jest Oddech Życia, wydawca portali OddechZycia.pl i Pulmonologiczny.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.