Mukowiscydoza
Nauka i medycyna w mukowiscydozie
Dział zawiera materiały i artykuły poruszające naukową stronę mukowiscydozy oraz innych chorób rzadkich i chorób genetycznych. W dziale między innymi informacje na temat najnowszych badań przedklinicznych i klinicznych w mukowiscydozie.
Warmińsko-Mazurskie Centrum Pulmonologii przystąpiło do testów skośnego PEPa (pipeP)
Warmińsko-Mazurskie Centrum Pulmonologii jest jednym z ośrodków medycznych w Polsce, które otrzymały skośne PEPy (PipeP KooMedical) do testów od Fundacji Oddech Życia. Współpraca ta ma na celu zbadanie skuteczności i korzyści wynikających z…
Zaburzenia snu u pacjentów z mukowiscydozą
Z badań przeprowadzonych w USA, przez naukowców z Cincinnati, wynika, że zaburzenia snu są powszechne zarówno u dzieci z mukowiscydozą, jak i u ich rodziców. Dzieci miały problemy głównie z późnym zasypianiem, podczas gdy rodzice cierpieli…
Przyszłość plastrów mikroigłowych w testach potowych u pacjentów z mukowiscydozą
Pierwsze na świecie badania na ludziach pokazały skuteczność indukcji potu przez dostarczanie pilokarpiny (azotan pilokarpiny) za pomocą prostego w obsłudze plastra mikroigłowego (MN), zamiast uciążliwej metody ilościowej jonoforezy…
TAVT-135 – nowy wziewny transporter jonów chlorkowych w mukowiscydozie
Firma farmaceutyczna Tavanta Therapeutics ogłosiła prezentację nowych danych przedklinicznych dotyczących TAVT-135, nowego wziewnego transportera jonów chlorkowych opracowywanego do pangenotypowego leczenia mukowiscydozy (CF). Dane zostały…
Przejście z terapii nebulizacyjnej z maską na nebulizację z ustnikiem: poradnik dla rodziców dzieci…
W przypadku dzieci z przewlekłymi chorobami pulmonologicznymi, takimi jak mukowiscydoza, terapia nebulizacyjna jest niezwykle ważna, często stosowana codziennie, nawet kilka razy dziennie. Tradycyjnie, u najmniejszych dzieci nebulizacja…
Myjka ultradźwiękowa w higienie sprzętów do nebulizacji i fizjoterapii oddechowej
Podczas naszego webinaru dotyczącego higieny sprzętów do nebulizacji i fizjoterapii oddechowej, pojawiło się interesujące pytanie. Uczestnicy zastanawiali się, czy do czyszczenia takiego sprzętu możliwe jest wykorzystanie myjki…
Klips na nos w terapii oddechowej: Dlaczego jest stosowany?
Klips na nos stosowany jest w niektórych technikach fizjoterapii oddechowej, drenażu oskrzelowego i nebulizacji, aby poprawić skuteczność tych terapii.
Oto główne powody stosowania klipsa na nos:
Zwiększenie przepływu powietrza…
Nebulizacja tak, ale nie w czasie płaczu dziecka
Nebulizacja, nazywa też inhalacją, to jedna z popularniejszych metod podawania leków w formie aerozolu u dzieci, zwłaszcza w przypadku schorzeń układu oddechowego. Choć nebulizacja jest bezpieczna i skuteczna, istnieje kilka zasad, których…
Dlaczego wymiana filtra w inhalatorze jest tak ważna dla pacjentów pulmonologicznych?
Inhalatory tłokowe, zwane również sprężarkami, są niezwykle ważne dla pacjentów pulmonologicznych, w tym osób z mukowiscydozą, pierwotną dyskinezą rzęsek, POChP, astmą... Tłoczą one powietrze do wężyka (drenu, rurki), a następnie do…
Preparaty enzymatyczne dostępne na polskim rynku. Zawartość enzymów
Poniższa tabela prezentuje zawartość enzymów w dostępnych na polskim rynku preparatach enzymatycznych.
Pamiętaj, że o doborze preparatów enzymatycznych powinien zdecydować lekarz lub dietetyk.
Hodowla jonocytów płucnych: Krok w kierunku terapii komórkowej lub genowej w mukowiscydozie
Modulatory CFTR, zwane lekami przyczynowymi, stały się przełomem w leczeniu mukowiscydozy, poprawiając funkcjonowanie kanałów CFTR w organizmie pacjentów. Jednak te leki nie mogą być stosowane u wszystkich pacjentów z mukowiscydozą. Dla…
Przełom w transplantacji płuc: Wyższa temperatura przechowywania znacznie wydłuża żywotność płuc
Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Toronto Lung Transplant Program w Ajmera Transplant Centre przy University Health Network (UHN) wykazały, że przechowywanie płuc dawcy do przeszczepu w temperaturze 10 stopni Celsjusza…
Nowy typ komórek dróg oddechowych nadzieją w chorobach pulmonologicznych
Podczas specjalizacji, poszczególne komórki tworzą różne typy komórek dróg oddechowych, proces, który może obejmować okres niepewności, chociaż są one pozornie zakodowane do rozwijania konkretnych komórek dróg oddechowych . Ta niepewność…
Rozwikłanie zagadki zakażeń dolnych dróg oddechowych u dzieci
Infekcje dolnych dróg oddechowych, które obejmują takie schorzenia jak zapalenie płuc, od dawna stanowią główną przyczynę zgonów spowodowanych czynnikami zakaźnymi oraz główną przyczynę zgonów dzieci na całym świecie. Jednak pomimo swojej…
Przyszłość wydaje się jasna dla antybiotyków opartych na złocie
Nowe badania, które zostaną przedstawione na tegorocznym Kongresie Europejskiego Towarzystwa Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych (ECCMID) w Kopenhadze, w Danii, zidentyfikowały kilka związków opartych na złocie, które mają potencjał…
Ustnik czy maska w nebulizacji i ćwiczeniach z urządzeniami typu PEP, OPEP?
W przypadku pacjentów z chorobami pulmonologicznymi, wybór pomiędzy ustnikiem a maską do nebulizacji leków oraz z urządzeniami typu PEP (Positive Expiratory Pressure) zależy od kilku czynników, takich jak wiek pacjenta, rodzaj choroby,…
Leki modulujące CFTR w mukowiscydozie a cytrusy
Cytrusy, szczególnie grejpfruty, mogą wpływać na metabolizm niektórych leków, w tym modulatorów CFTR. Grejpfruty oraz gorzkie pomarańcze (inaczej. pomarańcza kwaśna, ang. bitter orange) zawierają substancje chemiczne zwane furanokumarynami,…
Nebulizacja – dlaczego warto zastosować filtr w procesie inhalacji?
Nebulizacja to popularna technika podawania leku w terapii chorób układu oddechowego, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Zasada działania nebulizatora polega na zamianie leku w postaci płynnej na drobne cząsteczki aerozolu, które są…
Jak dbać o czystość nebulizatora i sprzętów do fizjoterapii oddechowej? Krok po kroku…
Na powierzchni elementów nebulizatora, maseczek, spejserów, czy sprzętów do fizjoterapii oddechowej (PEP, Flutter, Aerobika, skośny PIPEP, RC Cornet, itp...) mogą rozwijać się różnego rodzaju bakterie i grzyby. Część z tych drobnoustrojów…
Rodzaje manometrów stosowanych z urządzeniami PEP
Manometry są używane w różnych dziedzinach życia, w tym w medycynie, do monitorowania ciśnienia wewnątrz układów medycznych. W przypadku urządzeń PEP (positive expiratory pressure) do drenażu drzewa oskrzelowego, manometry mogą być…
Elektroniczny spirometr domowy i elektroniczny pikflometr domowy – jakie różnice i…
Elektroniczny spirometr domowy i elektroniczny pikflometr domowy to dwa różne urządzenia stosowane do monitorowania i oceny funkcji płuc.
Cel pomiaru
Elektroniczny spirometr domowy służy do pomiaru objętości powietrza w płucach oraz…
Pletyzmografia płuc – informacje o badaniu, wynikach
Pletyzmografia płuc, znana również jako bodypletyzmografia, to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na dokładne zbadanie funkcji płuc. Badanie to pozwala lekarzom na ocenę pojemności, elastyczności i oporu dróg oddechowych, co…
Dlaczego w fizjoterapii pacjentów z mukowiscydozą stosuje się trampoliny?
Trampoliny są stosowane w fizjoterapii pacjentów z mukowiscydozą jako narzędzie do ułatwienia drenażu wydzieliny z dróg oddechowych i poprawy funkcji płuc. Osoby z mukowiscydozą mają problem z wydalaniem gęstej i lepkiej wydzieliny, która…
Roztwór soli hipertonicznej i fizjologicznej – zastosowania, w tym nebulizacja
Często w terapii mukowiscydozy, czy dyskinezy rzęsek stosuje się sól hipertoniczną i fizjologiczną. Czym różnią się i jakie mają zastosowanie?
Roztwór soli fizjologicznej, potocznie zwany solą fizjologiczną, to wodny roztwór izotoniczny…
Sposoby ochrony przed zarazkami w przychodniach i szpitalach
Regularne wizyty w ośrodkach leczenia mukowiscydozy są ważne dla zachowania zdrowia, ale podobnie jak wizyty w innych placówkach opieki zdrowotnej, przychodniach i szpitalach niosą ryzyko transmisji niebezpiecznych drobnoustrojów…
Metoda wypłukiwania azotu z użyciem testu wielokrotnego oddechu u chorych z mukowiscydozą
Metoda wypłukiwania azotu z użyciem testu wielokrotnego oddechu (test MBW, MBWN) u chorych pozwala na bardzo wczesne (bo już nawet u bardzo małych dzieci) wykrycie zmian w układzie oddechowym w przebiegu takich chorób jak: mukowiscydoza,…
Biegunka tłuszczowa w mukowiscydozie
Biegunka tłuszczowa to najczęściej objaw chorobowy związany z upośledzeniem trawienia bądź nieprawidłowym wchłanianiem tłuszczów w przewodzie pokarmowym. Biegunka tłuszczowa dość często występuje u chorych na mukowiscydozę.
Co powoduje…
Badania kliniczne szansą w chorobach rzadkich
W Polsce ok. 3 mln osób cierpi na choroby rzadkie, które ze względu na trudności w rozpoznawaniu i brak dostępnych opcji terapeutycznych stanowią wyzwanie dla opieki zdrowotnej. Badania kliniczne w tej dziedzinie są szansą dla pacjentów na…
Wyniki badań klinicznych fazy II potrójnej terapii modulatorami z użyciem deuterowanej formy…
Firma farmaceutyczna Vertex szuka nowej kombinacji modulatorów CFTR zdolnych do dalszego zwiększenia transportu chlorków, z potencjałem do podawania raz dziennie.
W czasopiśmie Lancet opublikowano 23 lutego br. wyniki dwóch badań…
Oscylometria impulsowa u pacjentów pulmonologicznych
Oscylometria impulsowa (ang. impulse oscillometry, IOS) to nieinwazyjna metoda diagnostyczna wykorzystywana w ocenie funkcji układu oddechowego.
W przeciwieństwie do spirometrii, oscylometria impulsowa nie wymaga forsownych,…