Mukowiscydoza
Mikrobiologia
Pseudomonas aeruginosa – pałeczka ropy błękitnej w mukowiscydozie
Pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) w naturze żyje w glebie, wodzie. Dlaczego błękitna? Bo sama świeci w ultrafiolecie na niebiesko, czasem wywołuje też zmianę koloru podłoża na którym rośnie właśnie na błękitny kolor.
Jest…
Dlaczego niektóre drobnoustroje są szczególnie niebezpieczne dla osób z mukowiscydozą?
Płuca chorego na mukowiscydozę w wyniku mutacji genów CFTR są wyjątkowo wrażliwe na infekcje. Gęsty, lepki śluz zalegający w płucach jest bardzo dobrą pożywką do rozwoju i kolonizacji dla bakterii i grzybów.
Nabycie nowego patogenu, np.…
Pozytywne wyniki pilotażowego badania zastosowania LungFit w warunkach domowych
W tym tygodniu zaprezentowano wstępne wyniki pilotażowego badania zastosowania LungFit w warunkach domowych.
W ramach projektu LungFit prowadzone są 12-tygodniowe, wieloośrodkowe, otwarte badania kliniczne w Australii obejmujące około…
Naukowcy opracowują nowy antybiotyk na lekooporne patogeny NTM
Naukowcy z Johns Hopkins University and Medicine opracowali nowy antybiotyk do walki z patogenem, który jest wysoce oporny na leki i często śmiertelny dla osób z zaawansowaną mukowiscydozą i innymi dolegliwościami płuc.
Patogen, zwany…
Niska wilgotność powietrza zwiększa ryzyko zakażenia SARS-CoV-2
Niska wilgotność powietrza może przyczyniać się do wzrostu liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na COVID-19 – przekonują australijscy naukowcy na łamach pisma “Transboundary and Emerging Diseases”. Ich zdaniem jest to kolejny…
Związek z alg lepiej blokuje koronawirusa w niż remdesiwir
Związek izolowany z jadalnych alg znacznie lepiej blokuje koronawirusa SARS-CoV-2 niż obecnie stosowany u chorych na COVID-19 lek przeciwwirusowy remdesiwir – wskazują badania laboratoryjne, których wyniki publikuje pismo "Cell Discovery".…
Od naszych genów zależy podatność na koronawirusa i COVID-19
Międzynarodowe badania z udziałem polskiej uczonej wykazały, że podatność ludzi na zakażenie koronawirusem SARS-COV-2 oraz to, jak przechodzą oni chorobę COVID-19, może zależeć od niektórych genów. Są one zlokalizowane w trzecim chromosomie…
Rodzaje testów w diagnostyce koronawirusa SARS-CoV-2
Trzy rodzaje testów dostępne są w diagnostyce koronawirusa SARS-CoV-2. Jedynie test genetyczny wykonywany metodą RT-PCR wykrywa aktywne zakażenie. Z kolei testy na przeciwciała pozwalają określić czy dana osoba przeszła takie zakażenie –…
Globalne rozprzestrzenianie się patogenu Stenotrophomonas maltophilia
Bakterie Stenotrophomonas maltophilia występują w ekosystemach naturalnych i związanych z człowiekiem. Bakterie te od dawna uważane były za stosunkowo bezproblemowe, ale obecnie uważane są za jedne z najbardziej niebezpiecznych, ponieważ…
Potencjalna szczepionka przeciw koronawirusowi początkiem 2021?
Koncern farmaceutyczny i medyczny Johnson & Johnson ogłosił w tym tygodniu, że dokonał postępów w badaniach nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Testy na ludziach rozpocząć się mają najpóźniej we wrześniu; produkt może trafić do…
Genetyczny defekt może mieć związek z przebiegiem pandemii koronawirusa
Stosunkowo częsty w populacji włoskiej niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej może być jednym z czynników sprawiających, że przebieg pandemii SARS-CoV-2 w tym kraju ma tak dramatyczny przebieg. „Wydaje się, że nie tylko wiek…
Po ustąpieniu objawów choroby koronawirus może pozostawać w organizmie kilka dni
Z nowego badania wynika, że u połowy pacjentów leczonych z powodu łagodnego zakażenia COVID-19 koronawirus nadal był obecny - do ośmiu dni po ustąpieniu objawów - informuje internetowa wersja pisma “American Journal of Respiratory and…
Ryzyko, że SARS-CoV-2 przenosi się przez łzy, jest niskie
Wirus SARS-CoV-2 nie został wykryty we łzach pacjentów i dlatego jest mało prawdopodobne, by się przenosił tą drogą – wynika z najnowszego badania, które publikuje pismo „Ophthalmology”.
Naukowcy pod kierunkiem Ivana Seah'a z National…
Koronawirus zaraźliwy przed wystąpieniem objawów zakażenia
Koronawirus jest zaraźliwy przed wystąpieniem objawów choroby COVID-19, a nawet 44 proc. infekcji może pochodzić od osób bez objawów – ocenili chińscy naukowcy w badaniu, które nie zostało jak dotąd poddane naukowej weryfikacji.
Badacze…
Węgry: znamy już pełny kod genetyczny koronawirusa
Węgierskim naukowcom udało się określić pełny kod genetyczny koronawirusa SARS-CoV-2, co jest istotne dla dalszych badań w kraju i za granicą – poinformował w sobotę Uniwersytet w Peczu na południu Węgier.
Zespoły wirusologów i…
Prof. Szaflik: koronawirus może wniknąć do organizmu przez oczy
Wywołujący chorobę COVID-19 koronawirus może wniknąć do organizmu przez oczy – ostrzega były konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki prof. Jerzy Szaflik. Dlatego należy bezwzględnie unikać dotykania oczu, nosa i ust, a personel medyczny…
SARS-CoV-2 szerzy się szybko, również od osób nie mających objawów
Wirus SARS-CoV-2 szerzy się szybko, a w dodatku źródłem ponad 10 proc. zakażeń wirusem SARS-CoV-2 są osoby, które mają wirusa, ale nie mają objawów infekcji – potwierdza najnowsze badanie, które publikuje pismo „Emerging Infectious…
Prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej rozpracował enzym kluczowy w walce z SARS-CoV-2
Prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej z zespołem rozpracował enzym, którego działanie może być kluczowe dla walki z koronawirusem SARS-CoV-2. "Jeśli enzym potrakujemy jako zamek, to my do niego dorobiliśmy klucz" - mówi naukowiec.…
Nebulizatory potencjalnym źródłem niebezpiecznych w mukowiscydozie bakterii
Ponad 70% domowych nebulizatorów używanych przez dzieci z mukowiscydozą jest skażonych mikroorganizmami potencjalnie niebezpiecznymi dla pacjentów - donoszą irańscy naukowcy w artykule „Mikrobiologiczne zanieczyszczenia domowych…
W Krakowie trwają badania nad nowym koronawirusem 2019-nCoV
Choć od wykrycia nowego koronawirusa z Chin minęło zaledwie kilka tygodni, znamy już jego genom. Zespoły z całego świata - również badacze na UJ - rozpoczynają badania, które pozwolą zrozumieć wirusa i w przyszłości stworzyć skuteczny lek -…
Nowa skuteczna metoda leczenia niebezpiecznych infekcji u pacjentów z mukowiscydozą
Odkryto, że nowa terapia opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Aston i Szpitala Dziecięcego w Birmingham całkowicie eliminuje infekcję bakteryjną, która może być śmiertelna dla pacjentów z mukowiscydozą czy innymi przewlekłymi…
4,4 miliona dolarów na francuskie badania nad nowym lekiem do walki z Pseudomonas aeruginosa
Francuska firma biotechnologiczna Antabio otrzymało 4,4 miliona dolarów dofinansowania od instytucji CARB-X. Antabio opracowuje nowe antybiotyki i leki przeciwzapalne. Wsparcie finansowe zostanie wykorzystane na badania nowej substancji…
700 tysięcy dolarów na badania nad nową terapią zakażeń wywołanych przez Burkholderia cepacia
Amerykańska fundacja Cystic Fibrosis Foundation udzieliła dużego wsparcia finansowego dla organizacji non-profit Calibr, funkcjonującej w ramach działu badań i rozwoju amerykańskiej firmy Scripps Research. Fundusze zostaną wydane na…
Bakterie Pseudomonas aeruginosa bardziej niebezpieczne dla pacjentek z mukowiscydozą
Pałeczki ropy błękitnej Pseudomonas aeruginosa często decydują o ciężkim, a nawet śmiertelnym przebiegu mukowiscydozy. Rozmnażają się w płucach pacjentów i wytwarzają solidną, śluzowatą warstwę ochronną, która je otacza. W postaci tzw.…
Naukowcy z UMB wyróżnieni na Sympozjum Naukowym – Postępy w Medycynie Zakażeń 2019
Naukowcy z kierowanego przez prof. Roberta Buckiego Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej i Inżynierii Nanobiomedycznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zajęli I miejsce w sesji posterowej XXIII Sympozjum Naukowego "Postępy w Medycynie…
Nowy antybiotyk do zwalczania lekoopornych bakterii
Coraz więcej bakteryjnych patogenów odpowiedzialnych za rozwój chorób zakaźnych staje się odpornych na zwykłe antybiotyki. Typowe drobnoustroje szpitalne, takie jak Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli i Klebsiella pneumoniae, stały się…
Lekooporne bakterie rozprzestrzeniają się dzięki pralce?
Patogeny oporne na antybiotyki mogą rozprzestrzeniać za pomocą pralek. To nie żart, czy przesadne straszenie. Zostało to udowodnione w Uniwersyteckim Szpitalu Pediatrycznym w Bonn, w którym bakteria Klebsiella oxytoca była wielokrotnie…
Nowy antybiotyk do walki z infekcjami wywołanymi przez grzyby i gronkowca złocistego MRSA
W 2006 r. odkryto związek wyizolowany z hodowli grzybów, nazwany eushearilidem. Stwierdzono, że ma właściwości przeciwgrzybicze może zwalczać kilka gatunków grzybów, o których wiadomo, że powodują infekcje u ludzi. Zespół naukowców z Tokyo…
Bakteriofag AP-PA02 w terapii zakażeń pałeczką Pseudomonas aeruginosa
Firma biotechnologiczna Armata Pharmaceuticals opracowała nowego, genetycznie zmodyfikowanego bakteriofaga atakującego pałeczkę ropy błękitnej Pseudomonas aeruginosa. Bakteriofag potencjalnie miałby zastosowanie w terapii poważnych zakażeń…
Jak grzybowa struktura biofilmu wpływa na chorobę płuc
Wyniki nowego innowacyjnego badania przeprowadzonego przez naukowców z Geisel School of Medicine w Dartmouth i opublikowane w tym tygodniu w Nature Microbiology ujawniają, że sposób, w jaki ludzkie patogeny grzybowe tworzą kolonie, może…