Mukowiscydoza
Odkrycia i badania
Pozytywne wyniki pilotażowego badania zastosowania LungFit w warunkach domowych
W tym tygodniu zaprezentowano wstępne wyniki pilotażowego badania zastosowania LungFit w warunkach domowych.
W ramach projektu LungFit prowadzone są 12-tygodniowe, wieloośrodkowe, otwarte badania kliniczne w Australii obejmujące około…
Vertex Pharmaceuticals oraz Mammoth Biosciences wspólnie opracują terapie edycji genów w chorobach…
Vertex Pharmaceuticals i Mammoth Biosciences - firma biotechnologiczna tworząca nową generację produktów CRISPR do leczenia i wykrywania chorób, ogłosiły wczoraj partnerstwo stworzone w celu opracowania terapii edycji genów w różnych…
Prace badawcze nad nowymi metodami leczenia infekcji w mukowiscydozie
Naukowcy z całego świata pracują nad opracowaniem nowych leków w terapii infekcji płuc w mukowiscydozie. U większości pacjentów z mukowiscydozą przez całe życie dochodzi do rozwoju infekcji płuc. Nawet stosowane u niektórych pacjentów leki…
Naukowy przełom w walce z chorobami genetycznymi, takimi jak mukowiscydoza czy rdzeniowy zanik…
Obecnie technologia mRNA kojarzona jest głównie ze szczepionkami przeciwko koronawirusowi. Może też przynieść pierwsze leki na COVID-19. Jej zastosowań w medycynie jest jednak znacznie więcej. Może być wykorzystana m.in. jako nośnik służący…
Tocilizumab i sarilumab skuteczne u krytycznie chorych na COVID-19
Jak dotąd niewiele jest leków przydatnych w leczeniu chorych z COVID-19, których skuteczność została potwierdzona nie budzącymi wątpliwości badania klinicznymi. Do takich leków należą steroid deksametazon oraz przeciwwirusowy remdesivir. W…
Zakażeni SARS-CoV-2 po raz drugi mogą infekować innych
Osoby, które zostały zakażone wirusem SARS-CoV-2 po raz drugi mogą infekować innych. Mogą też przechodzić Covid-19 w sposób cięższy, niż przy pierwszej infekcji - wynika z analiz hiszpańskich naukowców.
Badanie, z którego wnioski…
Doustny lek blokuje transmisję wirusa SARS-CoV-2
Leczenie zakażenia SARS-CoV-2 podawanym doustnie nowym lekiem przeciwwirusowym, MK-4482/EIDD-2801 (molnupirawir) hamuje przenoszenie wirusa w ciągu 24 godzin – wykazało badanie na fretkach, o którym informuje “Nature”.
Odkrycia…
Modyfikacja mRNA i edycja genów mogą pomóc w leczeniu płuc u chorych z mukowiscydozą
Mukowiscydoza i niedobór białka czynnika powierzchniowego SP-B (ang. surfactant protein B, SP-B) prowadzą do ciężkich zmian w układzie oddechowym, skracając życie pacjentów. W przypadku mukowiscydozy mutacje w genie kodującym białka CFTR…
Podsumowanie europejskiej konferencji ECFS nt. mukowiscydozy (Post ECFS Conference 2020)
W dniu dzisiejszym, tj. 30 września 2020 r. o godzinie 13:00 zaplanowane jest spotkanie online dla lekarzy i personelu medycznego zajmującego się leczeniem i opieką nad chorymi z mukowiscydozą: "Post ECFS Conference 2020", czyli…
Trwają prace nad nowym lekiem dla pacjentów z mukowiscydozą i mutacjami CFTR klasy V
Japońscy naukowcy z Uniwersytetu w Kioto opracowali nowe podejście terapeutyczne leczenia mutacji klasy V CFTR w mukowiscydozie.
"Obecnie nie są dostępne żadne leki, które mogłyby przywrócić supresję ekspresji CFTR przez takie mutacje” -…
Alergia na mleko może doprowadzić do astmy? Tak!
Alergia na białko mleka krowiego nie jest zwykłą dolegliwością, to poważna choroba. Nieleczona odpowiednio wcześnie i właściwie, może utorować drogę innym poważnym schorzeniom – przekonywali w poniedziałek eksperci podczas debaty, która…
Polska szczepionka na SARS-CoV-2
Za półtora miesiąca będziemy mieli gotowy prototyp szczepionki na SARS-CoV-2; będzie działała, mogę podpisać cyrograf z samym diabłem – powiedział PAP prof. Andrzej Mackiewicz, wybitny onkolog i immunolog, który wspólnie z grupą naukowców z…
Wiadomo, jak edytować DNA mitochondriów
Rewolucyjna metoda edycji genów - CRISPR nie radziła sobie z DNA umiejscowionym w "komórkowych elektrowniach" - mitochondriach. Zespół z udziałem Polki pokazał nową metodę, dzięki której z wielką precyzją zmieniać można właśnie…
Od naszych genów zależy podatność na koronawirusa i COVID-19
Międzynarodowe badania z udziałem polskiej uczonej wykazały, że podatność ludzi na zakażenie koronawirusem SARS-COV-2 oraz to, jak przechodzą oni chorobę COVID-19, może zależeć od niektórych genów. Są one zlokalizowane w trzecim chromosomie…
Rodzaje testów w diagnostyce koronawirusa SARS-CoV-2
Trzy rodzaje testów dostępne są w diagnostyce koronawirusa SARS-CoV-2. Jedynie test genetyczny wykonywany metodą RT-PCR wykrywa aktywne zakażenie. Z kolei testy na przeciwciała pozwalają określić czy dana osoba przeszła takie zakażenie –…
Jak wysłać chorobotwórcze białko na molekularny śmietnik?
Związek działający jak klej łączący źle działające białko z innym białkiem, które je unieszkodliwia, odprowadzając na nasz komórkowy "molekularny śmietnik" znaleźli m.in. polscy naukowcy. To krok na drodze do identyfikacji kolejnych klejów…
Czy toaleta może być źródłem unoszących się w powietrzu wirusów i bakterii?
Chińscy naukowcy ostrzegają, że toalety powinny być traktowane jako jedno ze źródeł infekcji niektórymi bakteriami i wirusami, w tym koronawirusem. Niewłaściwe korzystanie z toalety powoduje zakażenia krzyżowe poprzez przenoszenie…
Neurolodzy opisali trzy stadia uszkodzenia mózgu u chorych na COVID-19
Uszkodzenie mózgu u chorych na COVID-19 można podzielić na trzy stadia – opisują autorzy pracy, którą publikuje pismo „Journal of Alzheimer's Disease”. Ich zdaniem pacjenci z COVID-19 powinni mieć wykonywany rezonans magnetyczny mózgu przed…
Temperatura otoczenia nie wpływa istotnie na SARS-Cov-2
Koronawirus SARS-Cov-2, który znalazł się na jakimś przedmiocie, pozostaje na nim aktywny niemal tak samo długo w niskiej, jak i w wysokiej temperaturze. Dobra wiadomość jest taka, że po godzinie jego zdolność do zakażania gwałtownie spada.…
COVID-19 może powodować m.in. różnego typu zaburzenia układu nerwowego
Zaburzenia smaku i węchu, bóle i zawroty głowy, zmniejszenie czujności, osłabienie, bóle mięśni i udary - to lista skutków zakażenia SARS-Cov2, które mogą pojawić się u połowy hospitalizowanych pacjentów. Donoszą o tym naukowcy z…
Prof. Butowt: duży procent chorych na COVID-19 wykazuje zaburzenia węchu i smaku
Duży procent chorych na COVID-19 przejawia zaburzenia węchu i smaku, najczęściej na pewien czas — powiedział PAP prof. Rafał Butowt z CM UMK, który bada związane z tym mechanizmy. Jak dodał, koronawirus może podstępnie uszkadzać neurony,…
Odkryta przez polskich naukowców cząsteczka 1-MNA pomoże w walce z bakteriami i wirusami
Naukowcy od lat próbują opracować przeciwciała do nowych metod leczenia infekcji bakteryjnych i wirusowych. Poszukują też cząsteczek, które pozwoliłyby szybciej zwalczać choroby. Odkryte niedawno przez polskich badaczy właściwości…
Włoscy lekarze: 30 proc. wyleczonych z Covid-19 będzie mieć problemy z układem oddechowym
30 procent osób, które zachorowały na Covid-19 po zakażeniu się koronawirusem będzie mieć chroniczne problemy z układem oddechowym - taką prognozę przedstawiło we wtorek włoskie stowarzyszenie pulmonologii. Ostrzegło, że grozi to nowym…
Trwają poszukiwania leku na COVID-19, wśród kandydatów znane leki, m.in. na trzustkę
Znane często od dawna i zarejestrowane do leczenia innych chorób leki mogą się okazać skuteczne w przypadku zakażenia koronawirusem. Wśród kandydatów znajdują się m.in. środki przeciwlękowe, antyalergiczne czy stosowane w leczeniu trzustki.…
Niewydolność nerek u co trzeciego chorego z Covid-19
U jednej trzeciej pacjentów chorobą Covid-19 dochodzi do ostrej niewydolności nerek, a 14 proc. wymaga nawet dializoterapii – wynika z obserwacji specjalistów z Nowego Jorku. Dodają oni, że powodem tego jest raczej ogólnie ciężki przebieg…
Kolejny przełom w badaniach prof. Drąga: kluczowy enzym SARS-CoV-2 bardzo podobny do enzymu…
Kolejny kluczowy dla działania wirusa SARS-CoV-2 enzym jest bardzo podobny do enzymu znanego z SARS-CoV-1 – właśnie ogłosił prof. Marcin Drąg z zespołem. A to znaczy, że badania tego enzymu wykonane w ramach epidemii SARS można będzie…
Koronawirus w ściekach: nie powoduje zachorowań
Jedno z często zadawanych na oficjalnej stronie WHO pytań dotyczy ryzyka zakażenia się COVID-19 poprzez kontakt z odchodami zakażonej osoby. Już w marcu chińscy naukowcy wykazali bowiem, że wirus Sars-Cov-2 może przedostawać się do jelita…
Koronawirus wykorzystuje komórki w nosie, by wywołać infekcje
Koronawirus prawdopodobnie wykorzystuje dwa konkretne typy komórek w nosie jako bramę do ludzkiego ciała. Naukowcy z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Groningen (UMCG) do takich wniosków doszli wspólnie z kolegami z Wielkiej Brytanii i…
Kraków: komórki mezenchymalne przeciwko ostrej niewydolności oddechowej w COVID-19
Projekt badaczy Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum, kierowany przez prof. Marcina Majkę oraz prof. Wojciecha Szczeklika uzyskał pozytywną rekomendację Prezesa Agencji Badań Medycznych, w ramach szybkiej ścieżki wsparcia dla…
Polskie badania naukowe: wpływ szczepień przeciwko gruźlicy na zapadalność i przebieg zakażeń…
Dzięki dofinansowaniu Agencji Badań Medycznych, w ramach szybkiej ścieżki, wpierającej opracowanie skutecznych metod diagnostyki i leczenia koronawirusa, zespół naukowców z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, Śląskiego…