Odkrycia i badania
-
Granty dla Heda Lab na badania nad mukowiscydozą
Dr Ghanshyam Heda, profesor biologii na Mississippi University for Women w USA oraz założyciel Heda Lab, otrzymał dwa granty o…
Zobacz całość » -
Kluczowy czynnik ryzyka ciężkiego przebiegu grypy odkryty w naszych przeciwciałach
Wirusy są najszybciej ewoluującymi organizmami na Ziemi. Z tego powodu potrzebujemy corocznych szczepionek przeciw grypie: sezonowa grypa potrafi skutecznie unikać…
Zobacz całość » -
Nowa terapia grzybiczych infekcji płuc u pacjentów z mukowiscydozą – współpraca Rostra Therapeutics i CF AMR Syndicate
Mukowiscydoza (CF) jest ciężką chorobą genetyczną, która wpływa na funkcjonowanie układu oddechowego i przewodu pokarmowego, dotykając ponad 162 000 osób…
Zobacz całość » -
Nowe badanie wskazuje na potencjalne przyczyny zaburzeń wydzielania insuliny w cukrzycy związanej z mukowiscydozą
Naukowcy odkrywają mechanizmy prowadzące do zmniejszonej wydajności wydzielania insuliny w cukrzycy związanej z mukowiscydozą, otwierając nowe możliwości terapeutyczne.
Zobacz całość » -
Wpływ pór roku i klimatu na zakażenia bakteryjne u dzieci z mukowiscydozą – nowe badania z Francji
Naukowcy z Francji przedstawili nowe wyniki badań nad wpływem pór roku i warunków klimatycznych na ryzyko zakażeń układu oddechowego u…
Zobacz całość » -
Lek regeneracyjny dla płuc: CMR316 nadzieją dla pacjentów z idiopatycznym włóknieniem płuc
Idiopatyczne włóknienie płuc (IPF) to przewlekła, postępująca choroba płuc o nieznanej przyczynie i bez dostępnego w pełni skutecznego leczenia. Schorzenie…
Zobacz całość » -
Stężenie leptyny w surowicy u chorych na mukowiscydozę: wpływ ciężkości choroby i rodzaju zakażenia bakteryjnego
Dziś, podczas VII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Choroby rzadkie w XXI wieku”, odbędzie się ważna sesja posterowa poświęcona tematyce stężenia leptyny…
Zobacz całość » -
Omijanie bariery immunologicznej dzięki genetycznie zmodyfikowanym pluripotencjalnym komórkom macierzystym
Niedawne badania przeprowadzone przez zespół z University of Arizona Health Sciences otwierają nowe możliwości w medycynie regeneracyjnej, pokonując jedną z…
Zobacz całość » -
Przełom w transplantacji płuc: Wyższa temperatura przechowywania znacznie wydłuża żywotność płuc
Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Toronto Lung Transplant Program w Ajmera Transplant Centre przy University Health Network (UHN) wykazały,…
Zobacz całość » -
Nowy typ komórek dróg oddechowych nadzieją w chorobach pulmonologicznych
Podczas specjalizacji, poszczególne komórki tworzą różne typy komórek dróg oddechowych, proces, który może obejmować okres niepewności, chociaż są one pozornie…
Zobacz całość » -
Codzienna suplementacja witaminy C korzystna dla dorosłych pacjentów z mukowiscydozą
Pacjenci z mukowiscydozą, którzy uzupełniają dietę w witaminę C, mogą również czerpać większe korzyści z innego przeciwutleniacza, witaminy E, co…
Zobacz całość » -
Zaburzenia snu u dzieci z mukowiscydozą i ich opiekunów, rodziców
Przewlekle chore dzieci i ich rodzice są narażeni na zaburzenia snu. Częstość występowania zaburzeń snu oraz korelacje między snem rodzica…
Zobacz całość » -
Naukowcy z UW opracowali metodę podwójnego znakowania mRNA, która pomoże w rozwoju nowoczesnych terapii
Zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Jacka Jemielitego i dr hab. Joanny Kowalskiej opracował nową metodę znakowania mRNA.…
Zobacz całość » -
Pozytywne wyniki pilotażowego badania zastosowania LungFit w warunkach domowych
W tym tygodniu zaprezentowano wstępne wyniki pilotażowego badania zastosowania LungFit w warunkach domowych. W ramach projektu LungFit prowadzone są 12-tygodniowe,…
Zobacz całość » -
Vertex Pharmaceuticals oraz Mammoth Biosciences wspólnie opracują terapie edycji genów w chorobach genetycznych
Vertex Pharmaceuticals i Mammoth Biosciences – firma biotechnologiczna tworząca nową generację produktów CRISPR do leczenia i wykrywania chorób, ogłosiły wczoraj…
Zobacz całość » -
Prace badawcze nad nowymi metodami leczenia infekcji w mukowiscydozie
Naukowcy z całego świata pracują nad opracowaniem nowych leków w terapii infekcji płuc w mukowiscydozie. U większości pacjentów z mukowiscydozą…
Zobacz całość » -
Naukowy przełom w walce z chorobami genetycznymi, takimi jak mukowiscydoza czy rdzeniowy zanik mięśni?
Obecnie technologia mRNA kojarzona jest głównie ze szczepionkami przeciwko koronawirusowi. Może też przynieść pierwsze leki na COVID-19. Jej zastosowań w…
Zobacz całość » -
Tocilizumab i sarilumab skuteczne u krytycznie chorych na COVID-19
Jak dotąd niewiele jest leków przydatnych w leczeniu chorych z COVID-19, których skuteczność została potwierdzona nie budzącymi wątpliwości badania klinicznymi.…
Zobacz całość » -
Zakażeni SARS-CoV-2 po raz drugi mogą infekować innych
Osoby, które zostały zakażone wirusem SARS-CoV-2 po raz drugi mogą infekować innych. Mogą też przechodzić Covid-19 w sposób cięższy, niż…
Zobacz całość » -
Doustny lek blokuje transmisję wirusa SARS-CoV-2
Leczenie zakażenia SARS-CoV-2 podawanym doustnie nowym lekiem przeciwwirusowym, MK-4482/EIDD-2801 (molnupirawir) hamuje przenoszenie wirusa w ciągu 24 godzin – wykazało badanie…
Zobacz całość » -
Modyfikacja mRNA i edycja genów mogą pomóc w leczeniu płuc u chorych z mukowiscydozą
Mukowiscydoza i niedobór białka czynnika powierzchniowego SP-B (ang. surfactant protein B, SP-B) prowadzą do ciężkich zmian w układzie oddechowym, skracając…
Zobacz całość » -
Podsumowanie europejskiej konferencji ECFS nt. mukowiscydozy (Post ECFS Conference 2020)
W dniu dzisiejszym, tj. 30 września 2020 r. o godzinie 13:00 zaplanowane jest spotkanie online dla lekarzy i personelu medycznego…
Zobacz całość » -
Trwają prace nad nowym lekiem dla pacjentów z mukowiscydozą i mutacjami CFTR klasy V
Japońscy naukowcy z Uniwersytetu w Kioto opracowali nowe podejście terapeutyczne leczenia mutacji klasy V CFTR w mukowiscydozie. „Obecnie nie są…
Zobacz całość » -
Alergia na mleko może doprowadzić do astmy? Tak!
Alergia na białko mleka krowiego nie jest zwykłą dolegliwością, to poważna choroba. Nieleczona odpowiednio wcześnie i właściwie, może utorować drogę…
Zobacz całość » -
Polska szczepionka na SARS-CoV-2
Za półtora miesiąca będziemy mieli gotowy prototyp szczepionki na SARS-CoV-2; będzie działała, mogę podpisać cyrograf z samym diabłem – powiedział…
Zobacz całość » -
Wiadomo, jak edytować DNA mitochondriów
Rewolucyjna metoda edycji genów – CRISPR nie radziła sobie z DNA umiejscowionym w „komórkowych elektrowniach” – mitochondriach. Zespół z udziałem…
Zobacz całość » -
Od naszych genów zależy podatność na koronawirusa i COVID-19
Międzynarodowe badania z udziałem polskiej uczonej wykazały, że podatność ludzi na zakażenie koronawirusem SARS-COV-2 oraz to, jak przechodzą oni chorobę…
Zobacz całość » -
Rodzaje testów w diagnostyce koronawirusa SARS-CoV-2
Trzy rodzaje testów dostępne są w diagnostyce koronawirusa SARS-CoV-2. Jedynie test genetyczny wykonywany metodą RT-PCR wykrywa aktywne zakażenie. Z kolei…
Zobacz całość » -
Jak wysłać chorobotwórcze białko na molekularny śmietnik?
Związek działający jak klej łączący źle działające białko z innym białkiem, które je unieszkodliwia, odprowadzając na nasz komórkowy „molekularny śmietnik”…
Zobacz całość »