Praktycznie o mukowiscydozie
Praktycznie o mukowiscydozie, czyli ABC choroby w życiu codziennym – artykuły i materiały edukacyjne.
-
Rodzaje inhalatorów. Czym się różnią pneumatyczne, ultradźwiękowe, MESH oraz proszkowe?
Do wykonania nebulizacji, czyli wytworzenia odpowiedniego aerozolu stosuje się specjalne urządzenia zwane inhalatorami i nebulizatorami. Nebulizacja to pewien ściśle określony…
Zobacz całość » -
Roztwór soli hipertonicznej i fizjologicznej – zastosowania, w tym nebulizacja
Często w terapii mukowiscydozy, czy dyskinezy rzęsek stosuje się sól hipertoniczną i fizjologiczną. Czym różnią się i jakie mają zastosowanie?…
Zobacz całość » -
Jala Neti, czyli płukanie nosa i oczyszczanie zatok. Jak działa, gdzie kupić?
Jala Neti to najstarsza znana technika oczyszczania zatok oraz nazwa prostego urządzenia służącego do płukania nosa. Do płukania stosuje się…
Zobacz całość » -
Higiena kuchni i łazienki w domu chorego na mukowiscydozę (bezpłatny poradnik)
Chorzy z mukowiscydozą, podobnie jak wszyscy inni ludzie na całym świecie, niezależnie od wieku, płci, czy stanu zdrowia, na swojej…
Zobacz całość » -
Zielony kolor kataru wcale nie musi świadczyć o obecności w nim bakterii
To, że katar jest zielony, wcale nie musi świadczyć o obecności w nim bakterii. To sygnał, że są w nim…
Zobacz całość » -
Nietrzymanie moczu także w mukowiscydozie: jak sobie radzić?
U osób zmagających się z problemem nietrzymania moczu często stosowana jest farmakoterapia, rzadziej zabieg operacyjny, ale w większości przypadków odpowiednio…
Zobacz całość » -
Pulsoksymetria u chorego na mukowiscydozę (diagnostyka szpitalna)
Pulsoksymetria to popularna i najczęściej wykorzystywana u chorych z mukowiscydozą nieinwazyjna metoda przezskórnego oznaczania wysycenia krwi tlenem. Pulsoksymetria używana jest…
Zobacz całość » -
Dlaczego niektóre drobnoustroje są szczególnie niebezpieczne dla osób z mukowiscydozą?
Płuca chorego na mukowiscydozę w wyniku mutacji genów CFTR są wyjątkowo wrażliwe na infekcje. Gęsty, lepki śluz zalegający w płucach…
Zobacz całość » -
Najczęściej popełniane błędy podczas inhalacji, nebulizacji u dzieci przewlekle chorych
Inhalatory do nebulizacji rozpylają lek do postaci aerozolu zawierającego krople o odpowiedniej wielkości. Taki zabieg wydaje się bardzo prosty. Często…
Zobacz całość » -
Myjka ultradźwiękowa w higienie sprzętów do nebulizacji i fizjoterapii oddechowej
Podczas jednego z naszych webinarów dotyczącego higieny sprzętów do nebulizacji i fizjoterapii oddechowej, pojawiło się interesujące pytanie. Uczestnicy zastanawiali się,…
Zobacz całość » -
Jak dezynfekować przewód powietrzny (wężyk, dren) stosowany pomiędzy inhalatorem (sprężarką) a nebulizatorem w warunkach domowych?
W przypadku pacjentów z mukowiscydozą oraz pacjentów z chorobami z obniżoną odpornością szczególnie ważne jest, aby unikać wilgoci w sprzęcie…
Zobacz całość » -
Zmywarka do naczyń – jak dbać o jej czystość i nie dopuścić do rozwoju bakterii i grzybów
Zmywarka jest nieodzownym elementem nowoczesnej kuchni, znacząco ułatwiając codzienne obowiązki. Jednakże, niezależnie od poniesionych wydatków na zakup tego urządzenia, kluczowe…
Zobacz całość » -
Lot samolotem a mukowiscydoza. Wakacyjny poradnik CF
Mukowiscydoza, mimo że jest ciężką, genetyczną chorobą, nie musi nas ograniczać lub może nas ograniczać w niewielkim stopniu. Dzisiaj prezentujemy…
Zobacz całość » -
Naturalna inhalacja solą w mukowiscydozie, czyli wakacje nad morzem, oceanem?
W terapii mukowiscydozy, ze względu na zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i nieprawidłowy transport chlorków w płucach (ale też w innych tkankach…
Zobacz całość » -
Leki w samochodzie, pociągu, samolocie… wakacyjny poradnik CF
Mukowiscydoza nie musi nas ograniczać lub może nas ograniczać w niewielkim tylko stopniu. Jeżeli stan zdrowia nam pozwala, to możemy…
Zobacz całość » -
Przejście z terapii nebulizacyjnej z maską na nebulizację z ustnikiem: poradnik dla rodziców dzieci przewlekle chorych
W przypadku dzieci z przewlekłymi chorobami pulmonologicznymi, takimi jak mukowiscydoza, terapia nebulizacyjna jest niezwykle ważna, często stosowana codziennie, nawet kilka…
Zobacz całość » -
Ból ucha przy wydmuchiwaniu nosa
Chorzy na mukowiscydozę, dyskinezę rzęsek, ale też wiele innych chorób skarżą się na ostry ból ucha podczas wydmuchiwania nosa? Czy…
Zobacz całość » -
Przyczyny nadmiernej potliwości w mukowiscydozie
Nadpotliwość jest obserwowana u wielu pacjentom z mukowiscydozą. Dotyka nie tylko dorosłych, ale również dzieci. U wielu małoletnich pacjentów z…
Zobacz całość » -
Nebulizacja tak, ale nie w czasie płaczu dziecka
Nebulizacja, nazywa też inhalacją, to jedna z popularniejszych metod podawania leków w formie aerozolu u dzieci, zwłaszcza w przypadku schorzeń…
Zobacz całość » -
Wzór zaświadczenia w języku angielskim o przewożonych lekach i sprzętach dla pacjenta z mukowiscydozą
Poniżej prezentujemy wzór zaświadczenia w języku angielskim o posiadanych lekach (stosowanych w mukowiscydozie), który po wydrukowaniu i uzupełnieniu przez lekarza,…
Zobacz całość » -
Znaczenie czasu podania enzymów trawiennych u najmłodszych pacjentów z mukowiscydozą
Zarządzanie podawaniem enzymów trawiennych jest kluczowe dla efektywnego działania terapeutycznego, które są przepisywane w celu wspomagania trawienia u osób z…
Zobacz całość » -
Flutter – mały przyrząd do usuwania wydzieliny oskrzelowej (PEP oscylacyjny, OPEP)
Artykuł opisuje budowę i działanie urządzenia typu „Flutter OPEP Device”, produkowanego przez kilku producentów pod różnymi nazwami: Flutter (VarioRaw Percutive/Aptalis…
Zobacz całość » -
6-minutowy test marszowy (6MWT) w chorobach pulmonologicznych
Test 6-minutowego marszu, w skrócie 6MWT (z języka ang. 6 Minute Walk Test), zwany także testem marszowym lub testem korytarzowym,…
Zobacz całość » -
Dlaczego nie powinno się rozcierać na pył zawartości kapsułek z enzymami trzustkowymi
Wiedza na temat korzystania z enzymów trawiennych w terapii mukowiscydozy i innych schorzeń powinna być zawsze dostosowana do najnowszych standardów…
Zobacz całość » -
Jak obliczyć stężenie soli hipertonicznej? Jak przygotować sól hipertoniczną? Kalkulator online
W Polsce najczęściej w terapii mukowiscydozy, czy dyskinezy rzęsek solą hipertoniczną stosuje się gotowe preparaty zakupione w aptece lub roztwory…
Zobacz całość » -
Dlaczego wymiana filtra w inhalatorze jest tak ważna dla pacjentów pulmonologicznych?
Inhalatory tłokowe, zwane również sprężarkami, są niezwykle ważne dla pacjentów pulmonologicznych, w tym osób z mukowiscydozą, pierwotną dyskinezą rzęsek, POChP,…
Zobacz całość » -
Jaką wodę stosować do wyparzacza w kontekście higieny sprzętu dla osób z mukowiscydozą i pierwotną dyskinezą rzęsek?
Prawidłowa higiena sprzętu medycznego, takiego jak nebulizatory, ustniki, maski czy urządzenia PEP oraz OPEP (np. PipeP, Aerobika, Flutter), jest niezwykle…
Zobacz całość » -
Uszkodzony lub zużyty wężyk łączący sprężarkę z nebulizatorem
Jak się zachować w przypadku uszkodzenia lub zużycia wężyka (rurki) łączącego sprężarkę z nebulizatorem? Dokładnie sprawdź wąż, aby ocenić rodzaj…
Zobacz całość » -
Dlaczego w fizjoterapii pacjentów z mukowiscydozą stosuje się trampoliny?
Trampoliny są stosowane w fizjoterapii pacjentów z mukowiscydozą jako narzędzie do ułatwienia drenażu wydzieliny z dróg oddechowych i poprawy funkcji…
Zobacz całość » -
Sposoby ochrony przed zarazkami w przychodniach i szpitalach
Regularne wizyty w ośrodkach leczenia mukowiscydozy są ważne dla zachowania zdrowia, ale podobnie jak wizyty w innych placówkach opieki zdrowotnej,…
Zobacz całość »