Czym jest spejser (komora inhalacyjna)? Jak i kiedy używać?

fot. Pari
0

Inhalatory ciśnieniowe z dozownikiem (pMDI- pressurized metered dose inhalers)

Inhalatory ciśnieniowe z dozownikiem potocznie nazywane są fajkami. Składają się z pojemnika pod ciśnieniem, zawierającego substancję leczniczą oraz gaz (zwykle HFA – tetrafluoroetan, rzadziej CFC – związki freonowe) oraz ustnika z mechanizmem uwalniającym lekarstwo. Tego typu inhalatory zaprojektowane są w taki sposób, aby przy naciśnięciu uwolnić określona dawkę leku.

Dużą trudnością w obsłudze inhalatorów ciśnieniowych (fajek) jest prawidłowa koncentracja i koordynacja wdechu. Problem dotyczy zwłaszcza dzieci oraz osób dopiero uczących się korzystania z tego typu produktów. Ocenia się, że mniejsza część leku dostaje się do dolnych partii płuc, większa część jest “marnowana” osiadając w jamie ustnej, przełyku w wyniku nieprawidłowego stosowania.

Czym jest spejser (komora inhalacyjna / tuba inhalacyjna)?

W celu ułatwienia podawania leków, inhalator ciśnieniowy z dozownikiem może być połączony ze spejserem (komorą inhalacyjną nazywaną też tubą inhalacyjną). Spejser nie jest dołączony do inhalatora. Można go dokupić.

Element dystansowy w spespejser komora inhalacyjna u dziecka z mukowiscydoząjserze dodaje dodatkową przestrzeń w postaci rurki lub komory inhalacyjnej  pomiędzy pojemnikiem leku a ustami pacjenta, pozwalając pacjentowi na przyjmowanie leku, powoli i głęboko przez pięć do dziesięciu wdechów.

Komora inhalacyjna składa się z następujących elementów:

  • maseczki na twarz (w przypadku wersji dla małych dzieci) lub ustnika,
  • antystatycznej komory,
  • opcjonalnie niektóre komory są wyposażone w zastawki oraz dodatkowe elementy

Jak działa spejser (komora inhalacyjna)?

Przednia część spejsera jest zamknięta przez maskę twarzową, która zakrywa usta i nos dziecka lub po prostu ustnik. W celu podania leku pacjent przenosi maskę twarzową do twarzy (lub ustnika do jamy ustnej) i wciska inhalator z odmierzaną dawką jeden raz, co powoduje uwolnienie jednej dawki leku. Leki z inhalatora są następnie krótko zawieszone w komorze inhalacyjnej, podczas gdy pacjent przyjmuje lek przez wdychanie i wydychanie. Niektóre spejsery są wyposażone w gwizdek, który brzmi jak ostrzeżenie, gdy pacjent wdycha lek zbyt szybko.

Spejser ma zwykle zawory zwrotne, które zapewniają, że lek zawieszony w komorze jest wdychany przez pacjenta i że wydychane powietrze opuszcza urządzenie przez zawór wydechowy, nie mieszając się z lekiem w komorze inhalacyjnej. Ma to duże znaczenie w przypadku stosowania przez dzieci, ponieważ ta grupa pacjentów nie jest w stanie koordynować wdechu przez usta i wydychania przez nos. Dlatego u tej grupy często stosuje się spejsery z maseczką na twarz.

Powierzchnia wewnętrzna komory inhalacyjnej jest w większości spejserów antystatyczna. Oznacza to, że lek nie jest przyciągany do powierzchni i swobodnie unosi się w czasie wdychania.

Przed użyciem przeczytaj ulotkę dołączoną do produktu. W razie wątpliwości co do potrzeby stosowania, skonsultuj z lekarzem.

Gdzie można kupić spejser (komorę inhalacyjną)?

Spejsery dostępne są w większości aptek i sklepów medycznych. W przypadku pacjentów z mukowiscydozą istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnej wypożyczalni sprzętu medycznego i otrzymania bezpłatnego spejsera (zasady korzystania i dostępność sprzętu na stronie wypożyczalni).

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.