Sposoby ochrony przed zarazkami w przychodniach i szpitalach

Poradnik dla pacjentów z mukowiscydozą

1

Regularne wizyty w ośrodkach leczenia mukowiscydozy są ważne dla zachowania zdrowia, ale podobnie jak wizyty w innych placówkach opieki zdrowotnej, przychodniach i szpitalach niosą ryzyko transmisji niebezpiecznych drobnoustrojów (tytułowych zarazków). Każdy pacjent chory na mukowiscydozę, czy to dorosły, czy dziecko, może być źródłem lekoopornych bakterii, niebezpiecznych wirusów dla innego pacjenta z mukowiscydozą. Również same placówki opieki medycznej sprzyjają rozwojowi i transmisji niebezpiecznych bakterii (bakterie i grzyby uwielbiają szpitalne zakamarki, ale i uczęszczane miejsca, poczekalnie).

Pamiętaj! Nie daj się zwariować bo zarazki są wszędzie, ale są rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, czy przeniesienia drobnoustrojów.

Jedną z takich rzeczy jest noszenie maseczki w poradni mukowiscydozy, w ośrodku CF, szpitalu.

Gdzie jest najwięcej drobnoustrojów w placówkach opieki medycznej?

W zależności o reżimu sanitarnego może się to różnić w znacznym stopniu, jednak najczęściej najwięcej drobnoustrojów znajdujemy:

  • na klamkach, poręczach i wszelkich dotykach często przedmiotach,
  • na dłoniach osób przebywających w naszym otoczeniu (personel medyczny, pacjenci, osoby towarzyszące),
  • w powietrzu, w bliskiej odległości osób chorych (źródłem drobnoustrojów dla osób z CF mogą być też pacjenci chorzy na inne choroby, u których występuje zakażenie niebezpiecznymi w CF bakteriami).

Jakie są sposoby ochrony przed zarazkami w ośrodkach CF, przychodniach i szpitalach?

Pamiętaj, że chronimy nie tylko siebie (czy swoje dziecko) przed zarażeniem, ale też innych. Będąc chorym na mukowiscydozę można “złapać różne bakterie”, ale można też zarazić innych chorych z CF naszymi bakteriami i wirusami.

  1. Bezwzględnie podczas pobytu w placówkach opieki medycznej nosimy maseczkę na twarzy (najlepiej jednorazową, chirurgiczną lub półmaskę FFP2, FFP3). Dotyczy to zwłaszcza korytarzy, toalet, wind, schodów, czyli miejsc uczęszczanych przez innych. Dlaczego? Maseczka chroni innych chorych z mukowiscydozą oraz obniżoną odpornością przed ewentualnymi bakteriami i częścią wirusów, które mogą być w naszym układzie oddechowych. Maseczka w znacznym stopniu chroni nas też przed unoszącymi się drobnoustrojami w powietrzu. Maseczki należy często zmieniać na nowe (wilgotne maseczki nie nadają się do użytku, zamiast chronić, stają się podłożem do rozwoju bakterii), a zużyte wyrzucać do kosza.
  2. Bezwzględnie zasłaniamy chusteczką jednorazową usta podczas kaszlu i kichania, a następnie wyrzucamy ją do kosza i dokładnie myjemy ręce lub stosujemy środek w płynie bądź żelu do dezynfekcji rąk. W razie braku chusteczki zaleca się zasłonięcie ust przedramieniem, a nie dłonią.
  3. Bezwzględnie zachowujemy odległość 2 metrów od innych chorych na mukowiscydozę oraz osób przeziębionych przebywających w placówce medycznej. Odległość ta została określona przez międzynarodowo środowisko naukowe i medyczne jako “bezpieczna”.
  4. Bardzo dużo drobnoustrojów przenosi się na dłoniach. Możemy je “łapać” dotykając wielu przedmiotów w placówkach medycznych, ale możemy je także nieświadomie przenosić na przedmioty lub bezpośrednio podczas uścisku dłoni na innych chorych z CF. Dlatego tak ważne jest mycie dłoni. Ręce myjemy wodą z mydłem lub używamy żelu na bazie alkoholu (w wielu ośrodkach CF dostępne są też specjalne mydła i płyny odkażające). Kiedy myjemy ręce? Po każdej wizycie w gabinetach, pomieszczeniach, w przypadku hospitalizacji po każdym powrocie do izolatki lub sali.
  5. W przypadku hospitalizacji bardzo ważna jest izolacja. Izolatki tworzy się nie ze względu na naszą wygodę, ale ze względu na ograniczenie możliwości transmisji drobnoustrojów. Nie powinniśmy bez zgody personelu “zwiedzać korytarzy szpitalnych” czy odwiedzać innych chorych z CF.
  6. Dbamy o swój prywatny sprzęt do nebulizacji i fizjoterapii oddechowej w przypadku hospitalizacji. Nie pożyczamy sprzętu innych chorym. Pamiętamy o jego myciu i sterylizacji.
  7. Ważną zasadą jest współpraca z personelem medycznym. Jeżeli czegoś nie rozumiemy, to zadajemy pytania i wszystko konsultujemy.

Co z rodzicami chorego dziecka na mukowiscydozę?

Rodzice mogą również pośredniczyć w przenoszeniu drobnoustrojów między chorymi na mukowiscydozę. W przypadku rodziców, podobnie jak personelu medycznego i innych osób bez CF, drobnoustroje mogą przenosić się na dłoniach. Dlatego ważna jest higiena rąk.

Co z innymi pacjentami, chorymi na inne choroby?

W Polsce nie ma szpitali i przychodni wyłącznie dla osób chorych na mukowiscydozę. 100% ośrodków opieki medycznej w Polsce przyjmuje też innych pacjentów, nie tylko z CF. Zwłaszcza w przypadku pacjentów z przychodni i oddziałów pulmonologicznych istnieje duże ryzyko transmisji niebezpiecznych w mukowiscydozie drobnoustrojów.

Podobnie jak chorzy na mukowiscydozę, również inny pacjenci przychodni czy szpitala mogą być nosicielami lub zarażonymi bakteriami powszechnymi w CF: pałeczkami ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa), gronkowcem złocistym Staphylococcus aureus, MRSA, bakteriami z grupy Burkholderia cepacia complex, prątkami niegruźliczymi NTM oraz wieloma innymi bakteriami i wirusami wywołującymi choroby płuc.

Więcej informacji o patogenach w mukowiscydozie

Więcej informacji o patogenach w mukowiscydozie znajdziecie w naszym portalu. Poniżej kilka najciekawszych:

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

  1. MoniaCF mówi

    A jaka lepsza maseczka, jednorazowa czy taka droższa wielokrotnego użytku?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.