Przyczyny nadmiernej potliwości w mukowiscydozie

0

Nadpotliwość jest obserwowana u wielu pacjentom z mukowiscydozą. Dotyka nie tylko dorosłych, ale również dzieci. U wielu małoletnich pacjentów z mukowiscydozą pojawia się duża nadpotliwość nocna.

Dlaczego człowiek się poci (nie tylko chory na mukowiscydozę)?

Głównym zadaniem potu jest utrzymywanie właściwej temperatury ciała. W wyniku podwyższonej temperatury ciała, organizm zaczyna transportować sód i chlorki (sól) z komórek do wnętrza gruczołu potowego. Zwiększona ilość jonów w gruczole sprawia, że z wnętrza komórek do gruczołu potowego transportowana jest również woda (organizm dąży do wyrównania stężeń). Woda usuwana jest z gruczołu w postaci znanego wszystkim potu. Po drodze odzyskiwana jest duża część chlorków za pośrednictwem kanałów chlorkowych.

Przedstawiono ten proces na górnej części poniższego schematu.

Kanał potowy w mukowiscydozie

Zaburzony proces pocenia u chorych z mukowiscydozą

U chorych z mukowiscydozą opisywany powyżej proces termoregulacji bywa mocno zaburzony. W zależności od mutacji (klasy mutacji CFTR) kanały chlorkowe mogą nie pracować prawidłowo, nie transportować chlorków lub transportować je w niewielkim stopniu. W konsekwencji z potu nie są odzyskiwane chlorki. Wzrastające stężenie chlorków sprawia, że przyśpiesza proces transportu wody (organizm “broni się” przed wzrastającym stężeniem, dąży do wyrównania stężenia chlorków w komórkach i w gruczole potowym) i organizm zaczyna wydalać duże ilości wody w postaci potu. Pot ten ze względu na obecne w nim chlorki i sód ma bardzo słony smak.

Zagrożeniem związanym z nadmierną potliwością i nadmiernym wydalaniem chlorków u pacjentów z mukowiscydozą jest możliwość odwodnienia się i utraty elektrolitów. Stad tak ważne jest w mukowiscydozie przestrzeganie zaleceń lekarza i dietetyka.
Niski poziom soli w organizmie prowadzi stopniowo do zmęczenia, osłabienia, gorączki, skurczów mięśni, bólu brzucha, wymiotów, odwodnienia i udaru cieplnego (który może być niebezpieczny dla zdrowia i życia).

Dodatkowe czynniki sprzyjające nadmiernej potliwości w mukowiscydozie

Oprócz zaburzeń transportu chlorków w kanałach CFTR, do czynników sprzyjających nadmiernej potliwości u chorych z mukowiscydozą można zaliczyć:

  • infekcje bakteryjne i wirusowe objawiające się gorączką,
  • wysiłek fizyczny, w tym ten związany z niewydolnością płuc i trudnościami z oddychaniem,
  • cukrzycę,
  • hipoglikemię, inaczej niedocukrzenie,
  • problemy z tarczycą,
  • stres i problemy psychiczne.

Nadmierne pocenie może nasilać również niewłaściwa dieta.

Nadmierne pocenie u dzieci z mukowiscydozą

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.