Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Toronto Lung Transplant Program w Ajmera Transplant Centre przy University Health Network (UHN) wykazały, że przechowywanie płuc dawcy do przeszczepu w temperaturze 10 stopni Celsjusza znacznie wydłuża czas, przez jaki organ może przetrwać poza organizmem. W porównaniu z obecnym standardem przechowywania w 4 stopniach Celsjusza, płuca dawcy pozostawały zdrowe i nadające się do przeszczepu nawet do czterech razy dłużej.
Wyniki badania, opublikowane w New England Journal of Medicine Evidence, mają ogromny wpływ na praktykę przeszczepiania płuc. Dr Marcelo Cypel, dyrektor chirurgii Centrum Transplantacji Ajmera i główny autor badania, uważa, że odkrycie to zmienia paradygmat w przeszczepianiu płuc i stanie się złotym standardem praktyki transportu płuc w przewidywalnej przyszłości.
Obecnie liczba płuc dostępnych do przeszczepu jest ograniczona przez czas, w jakim organ dawcy może być utrzymywany w stanie żywotności. Wydłużenie czasu przechowywania pozwala na pozyskiwanie płuc z większych odległości, zwiększając potencjał większej liczby płuc dostępnych do przeszczepu i ułatwiając logistykę przeszczepów. Zmiana ta ma szczególne znaczenie w obliczu krytycznego niedoboru organów oraz pacjentów umierających na liście oczekujących na przeszczep.
Nowa metoda przechowywania płuc w 10 stopniach Celsjusza może również przyczynić się do zmniejszenia lub wyeliminowania pilności procedur przeszczepu płuc. Wydłużenie czasu, w którym płuca dawcy są zdolne do życia, pozwoliłoby na przekształcenie przeszczepu płuc w procedurę planowaną z większym wyprzedzeniem, co umożliwiłoby uniknięcia nachodzenia się na siebie terminów operacji i nocnych przeszczepów.
Ten postęp w praktyce pojawia się w krytycznym czasie, gdy zasoby szpitalne są ograniczone i istnieją zwiększone zaległości chirurgiczne z powodu pandemii. Dodatkowo, nowa temperatura przechowywania daje więcej czasu na optymalizację dopasowania immunologicznego między dawcą a biorcą oraz umożliwia wykonanie przeszczepów płuc w sposób mniej pilny.
Badania trwały 18 miesięcy i odbywały się w UHN’s Toronto General Hospital, Uniwersytecie Medycznym w Wiedniu oraz Hospital Universitario Puerta de Hierro-Majadahonda w Madrycie. W rezultacie, przeprowadzone badania przyczyniają się do ważnego osiągnięcia w dziedzinie transplantacji płuc. Dr Aadil Ali, naukowiec w Toronto General Hospital Research Institute i autor badania, podkreśla, że możliwość przedłużenia czasu życia narządu dawcy stwarza szereg korzyści.
Dzięki nowej “10-stopniowej normie Celsjusza” przechowywania płuc, transplantacje płuc mogą stać się bardziej dostępne, co z kolei przyczyni się do lepszych wyników dla pacjentów oraz zmniejszenia liczby osób oczekujących na przeszczep.
Więcej w portalu pulmonologiczny.pl