NaukaOdkrycia i badania

Trwają prace nad nowym lekiem dla pacjentów z mukowiscydozą i mutacjami CFTR klasy V

Japońscy naukowcy z Uniwersytetu w Kioto opracowali nowe podejście terapeutyczne leczenia mutacji klasy V CFTR w mukowiscydozie.

„Obecnie nie są dostępne żadne leki, które mogłyby przywrócić supresję ekspresji CFTR przez takie mutacje” – powiedział współprzewodniczący badania Masahiko Ajiro, adiunkt na Wydziale Medycyny w Graduate School of Medicine Uniwersytetu w Kioto.

Zidentyfikowano ponad 2000 patogennych mutacji CFTR i pogrupowano je w sześć klas (klasy I-VI), zgodnie z ich funkcjonalnymi konsekwencjami. Od 2012 roku zarejestrowano 4 leki przyczynowe w mukowiscydozie, wszystkie działające w obrębie mutacji II-IV. Jak dotąd nie ma leczenia pacjentów z mukowiscydozą z mutacjami klasy V, które powodują defekty splicingu informacyjnego RNA CFTR .

Mutacja 3849 + 10 kb C–>T jest najczęstszym wariantem splicingu, stwierdzanym u ponad 60% pacjentów z mukowiscydozą z mutacjami CFTR klasy V, które tworzą pseudoekson z przedwczesnym kodonem stop.

Jednak pomimo patogennego znaczenia, mechanizm rozpoznawania pseudoeksonów jest niejasny i nie ma praktycznej strategii przywracania aktywności CFTR w przypadku mutacji klasy V.

W swoim nowym badaniu naukowcy z Kioto zbadali mechanizm leżący u podstaw rozpoznawania pseudoeksonów CFTR, aby opracować drobnocząsteczkową terapię dla mutacji klasy V w mukowiscydozie.

Naukowcy zidentyfikowałą małą cząsteczkę oznaczoną jako CaNDY, która „naprawia uszkodzenie” w mutacji  3849 + 10 kb C–>T i przywraca funkcjonalność białka CFTR.

Badania prowadzono in vitro. Naukowcy podkreślają, że są potrzebne dalsze badania na modelach komórkowych, organoidach, a w późniejszym czasie dopiero na ludziach. Konieczne będzie ulepszenie farmakokinetyki i przeanalizowanie zakresu bezpieczeństwa preparatu, co zdaniem naukowców zajmie 2-3 lata.

Więcej o wynikach badań w Cell Chemical Biology z 8 września 2020 roku.

Portal Oddech Życia

Oddech Życia to największy polski portal poświęcony mukowiscydozie. W portalu również materiały, informacje i newsy poświęcone innych chorobom pulmonologicznym: astmie, POChP, dyskinezie rzęsek.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Back to top button