Doustny lek blokuje transmisję wirusa SARS-CoV-2

0
Leczenie zakażenia SARS-CoV-2 podawanym doustnie nowym lekiem przeciwwirusowym, MK-4482/EIDD-2801 (molnupirawir) hamuje przenoszenie wirusa w ciągu 24 godzin – wykazało badanie na fretkach, o którym informuje “Nature”.

Odkrycia dokonał zespół prof. Richarda Plempera z Institute for Biomedical Sciences na Georgia State University. Wcześniej naukowcy ci wykazali, że molnupirawir ma silne działanie przeciwko wirusom grypy.

„Jako pierwsi wykazaliśmy, że lek podawany doustnie szybko blokuje przenoszenie SARS-CoV-2” – powiedział prof. Plemper.

Przerwanie rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 na szeroką skalę do czasu, gdy dostępne będą masowe szczepienia, ma kluczowe znaczenie dla opanowania COVID-19 i złagodzenia katastrofalnych konsekwencji pandemii.

Ponieważ lek dostępny jest w formie doustnej, leczenie może rozpocząć się wcześnie, co potencjalnie daje potrójne korzyści: zapobiega rozwinięciu się ciężkiej fazy choroby, skraca fazę zakaźną (co łagodzi emocjonalne i społeczno-ekonomiczne skutki długotrwałej izolacji pacjentów) oraz może szybko uciszyć lokalne epidemie.

„Już wcześniej zauważyliśmy, że MK-4482/EIDD-2801 ma szerokie spektrum działania przeciwko wirusom RNA układu oddechowego i że doustne leczenie nim zakażonych zwierząt (fretek) zmniejsza ilość wydalanych cząstek wirusa o kilka rzędów wielkości, radykalnie zmniejszając przenoszenie (zakażenia – przyp. PAP) – powiedział Plemper. Te właściwości sprawiły, że MK-4482/EIDD-2801 jest potężnym kandydatem do farmakologicznego zwalczania COVID-19”.

„Uważamy, że fretki są odpowiednim modelem przenoszenia, ponieważ łatwo rozprzestrzeniają SARS-CoV-2, ale przeważnie nie rozwija się u nich ciężka postać choroby, co bardzo przypomina rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 u młodych dorosłych” – powiedział dr Robert Cox, stażysta z tytułem doktora w grupie prof. Plempera i współautor opracowania.

Naukowcy zainfekowali fretki SARS-CoV-2 i rozpoczęli leczenie MK-4482/EIDD-2801, gdy zwierzęta zaczęły wydalać wirusa z nosa.

„Kiedy wspólnie trzymaliśmy te zakażone, a następnie leczone zwierzęta z nieleczonymi fretkami w tej samej klatce, żaden z kontaktów nie został zakażony” – powiedział Josef Wolf, współautor badania. Dla porównania, wszystkie kontakty fretek źródłowych, które otrzymały placebo, zostały zakażone.

Jeśli dane dotyczące fretek przełożą się na wyniki u ludzi, pacjenci z COVID-19 leczeni lekiem mogą stać się niezakaźni w ciągu 24 godzin od rozpoczęcia leczenia.

MK-4482/EIDD-2801 jest w stadium zaawansowanych badań klinicznych II/III fazy przeciwko infekcji SARS-CoV-2. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.