Koronawirus wykorzystuje komórki w nosie, by wywołać infekcje

0

Koronawirus prawdopodobnie wykorzystuje dwa konkretne typy komórek w nosie jako bramę do ludzkiego ciała. Naukowcy z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Groningen (UMCG) do takich wniosków doszli wspólnie z kolegami z Wielkiej Brytanii i Francji – informuje “De Telegraaf”.

Naukowcy odkryli, że komórki kubkowe i rzęski w nosie, które zawierają wiele tzw. informacyjnego RNA (mRNA), są wykorzystywane przez wirus SARS-CoV-2 do szybkiego rozprzestrzeniania się po całym ciele. Komórki nabłonkowe w oczach, płucach i jelitach również zawierają wiele cząsteczek mRNA.

“Po raz pierwszy te specyficzne komórki w nosie zostały skojarzone z wirusem, który powoduje Covid-19” – poinformowali biolog Martijn Nawijn i pulmonolog Maarten van den Berge z UMCG, cytowany przez dziennik. “Lokalizacja tych komórek na powierzchni wnętrza nosa czyni je łatwo dostępnymi dla wirusa” – dodali.

Naukowcy opublikowali nowe informacje w “Nature Medicine”. Mają nadzieję, że nowa wiedza na temat wirusa może pomóc w opracowaniu metod leczenia, które mogą ograniczyć jego przenoszenie.

Od początku pandemii Covid-19 w Holandii stwierdzono 34134 przypadków infekcji. Rzeczywista liczba zakażeń jest wyższa – jak podaje instytut – ponieważ nie wszystkie osoby z objawami poddawane są testom. Łącznie epidemia pochłonęła już w tym kraju 4177 ofiar śmiertelnych.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ baj/ mal/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.