Zaburzenia snu u dzieci z mukowiscydozą i ich opiekunów, rodziców

0

Przewlekle chore dzieci i ich rodzice są narażeni na zaburzenia snu. Częstość występowania zaburzeń snu oraz korelacje między snem rodzica i dziecka wśród dzieci z mukowiscydozą nie są dobrze zdefiniowane. Dlatego naukowcy z USA, z Cincinnati przeprowadzili analizę danych zgromadzonych od rodziców dzieci z mukowiscydozą. Zdaniem naukowców wyjaśnienie obecności i wpływu zaburzeń snu wśród pediatrycznych pacjentów z mukowiscydozą i ich rodziców może doprowadzić do poprawy zdrowia w tej grupie pacjentów.

W trakcie zbierania danych, rodzice często zgłaszali obawy dotyczące własnego snu i snu swoich dzieci. Przebudzenia w nocy i senność w ciągu dnia występowały najczęściej u rodziców; późne zasypianie było najczęstsze u dzieci. Większość rodziców i dzieci miała nieodpowiedni czas snu, zbyt krótki. Dzieci w wieku szkolnym miały najwyższą częstotliwość ogólnych problemów ze snem. Większość problemów ze snem u rodziców i dzieci była znacząco powiązana (jeżeli rodzic miał problemy ze snem, to najczęściej dziecko również).

Do jakich wniosków doszli naukowcy? Wiele dzieci z mukowiscydozą i ich rodziców doświadcza trudności ze snem, w tym nieodpowiedniego czasu snu. Uzyskane dane sugerują, że zdrowie snu powinno być składnikiem modelu opieki nad pacjentami z mukowiscydozą.

Szczegółowe informacje nt. badań w Journal of Cystic Fibrosis.

 

Zobacz też: Kiedy chrapiemy, dochodzi często do niedotlenienia organizmu

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.