Nowa skuteczna metoda leczenia niebezpiecznych infekcji u pacjentów z mukowiscydozą

Doktor Jonathan Cox w laboratorium (fot. Aston University, Birmingham, UK)
0

Odkryto, że nowa terapia opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Aston i Szpitala Dziecięcego w Birmingham całkowicie eliminuje infekcję bakteryjną, która może być śmiertelna dla pacjentów z mukowiscydozą czy innymi przewlekłymi chorobami płuc, takimi jak rozstrzenie oskrzeli. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Scientific Reports.

Naukowcy z Uniwersytetu w Aston (Mycobacterial Research Group) połączyli trzy substancje czynne: amoksycylinę, imipenem oraz relebaktam i stwierdzili, że terapia z użyciem takiej kombinacji jest w 100% skuteczna w zwalczaniu infekcji wywoływanych przez bakterie Mycobacterium abscessus, które zwykle są niezwykle trudne do leczenia u pacjentów z mukowiscydozą. Zakażenia takie powodują poważne pogorszenie czynności płuc, a czasem nawet śmierć pacjentów z mukowiscydozą.

Mukowiscydoza (CF) jest chorobą genetyczną dotykającą ponad  2,5 tysiąca pacjentów w Polsce, 10 tysięcy pacjentów w Wielkiej Brytanii, a na całym świecie ponad 70 000 osób (dane Cystic Fibrosis Foundation). Podczas gdy rozstrzenie oskrzeli dotyka 210 000 osób w samej tylko Wielkiej Brytanii (dane British Lung Foundation).

Mycobacterium abscessus jest patogenem bakteryjnym z tej samej rodziny co prątki gruźlicze. Bakterie te powodują poważne infekcje płuc u osób z zaburzeniami oddechowymi, zwłaszcza u pacjentów z mukowiscydozą. Bakterie te są wysoce oporne na antybiotyki. Obecnie pacjenci otrzymują koktajl antybiotyków, który powoduje poważne działania niepożądane, w tym ciężką utratę słuchu.

Naukowcy wykorzystali próbki patogenów pobranych od 16 zakażonych pacjentów z mukowiscydozą i przetestowali nową kombinację leków, aby określić optymalną dawkę. Stwierdzili, że wymagane ilości amoksycyliny, imipenemu i relebaktamu były wystarczająco niskie, aby bezpiecznie podawać je pacjentom.

Dr Jonathan Cox, wykładowca mikrobiologii na Uniwersytecie Aston i lider zespołu naukowców: „Ta nowa kombinacja leków jest znaczącym krokiem naprzód dla pacjentów z mukowiscydozą, którzy zostali zarażeni śmiercionośnymi bakteriami Mycobacterium abscessus. Nasz kombinacja leków jest znacznie mniej toksyczna niż obecnie stosowane”.

„Ponieważ amoksycylina jest już powszechnie dostępna, a imipenem z relebaktamem został właśnie zatwierdzony do stosowania przez Food and Drug Administration (FDA) w Stanach Zjednoczonych, leki te są już dostępne dla klinicystów. Dlatego mamy nadzieję jak najszybciej rozpocząć leczenie pacjentów”.

Kolejnym etapem badań będzie przetestowanie leczenia na większej liczbie osób z CF zakażonych tą bakterią, w porównaniu z obecnie stosowanymi antybiotykami.

 

Dzięki uprzejmości Uniwersytetu Aston

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.