MikrobiologiaNauka

Nowy antybiotyk do zwalczania lekoopornych bakterii

Coraz więcej bakteryjnych patogenów odpowiedzialnych za rozwój chorób zakaźnych staje się odpornych na zwykłe antybiotyki. Typowe drobnoustroje szpitalne, takie jak Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli i Klebsiella pneumoniae, stały się oporne na większość – a w niektórych przypadkach nawet na wszystkie – obecnie dostępne antybiotyki. Ich dodatkowa zewnętrzna błona dobrze chroni bakterie, zapobiegając przedostawaniu się wielu substancji do wnętrza komórki. Szczególnie w leczeniu chorób wywoływanych przez tak zwane bakterie Gram-ujemne brakuje nowych substancji aktywnych. Międzynarodowy zespół naukowców, z udziałem badaczy z Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen (JLU), odkrył nowy peptyd, który skutecznie atakuje bakterie Gram-ujemne.

„Od lat 60. XX wieku naukowcom nie udało się opracować nowej klasy antybiotyków skutecznych przeciwko bakteriom Gram-ujemnym, ale teraz może to być możliwe przy pomocy tego peptydu” – powiedział prof. Till Schäberle z Institute of Insect Biotechnology w JLU. Jego grupa badawcza była zaangażowana w odkrycie.

Zespół prof. Kim Lewis’a z Northeastern University w Bostonie w stanie Massachusetts (USA) przetestował ekstrakty bakteryjnych symbiontów nicieni patogennych w celu zweryfikowania aktywności przeciwko E. coli. W ten sposób badacze byli w stanie wyizolować peptyd, który nazwali darobaktyną.

Darobaktyna składa się z siedmiu aminokwasów i wykazuje specyficzne cechy strukturalne. Kilka aminokwasów jest połączonych poprzez nietypowe połączenia pierścieniowe. Substancja nie wykazuje toksyczności komórkowej, czyli spełnia warunek zastosowania jako antybiotyk. „Byliśmy już w stanie uzyskać wgląd w sposób, w jaki bakterie syntetyzują tę cząsteczkę” – powiedział prof. Schäberle. Naukowcy pracują nad udoskonaleniem metod wytwarzania peptydu w warunkach laboratoryjnych.

Naukowcy ustalili także miejsce działania darobaktyny. Odkryli, że darobaktyna wiąże się z białkiem BamA, znajdującym się w zewnętrznej błonie bakterii Gram-ujemnych. W rezultacie funkcje błony zewnętrznej zostają zakłócone, a bakterie giną. „Szczególnie interesujące jest obserwować, że ten nieznany wcześniej słaby punkt znajduje się na zewnątrz bakterii, gdzie substancje mogą łatwo do niego dotrzeć” – wyjaśnia prof. Schäberle.

Darobaktyna wykazała doskonały efekt w przypadku infekcji zarówno szczepami ze środowiska naturalnego, jak i opornymi na antybiotyki szczepami szpitalnymi Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli i Klebsiella pneumoniae. Tak więc darobaktyna stanowi bardzo obiecującą substancję wiodącą do opracowania nowego antybiotyku. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała konieczność badań i rozwoju w zakresie opornych patogenów za najwyższy priorytet dla zdrowia ludzkiego na świecie.

 

Dzięki uprzejmości Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen.

Portal Oddech Życia

Oddech Życia to największy polski portal poświęcony mukowiscydozie. W portalu również materiały, informacje i newsy poświęcone innych chorobom pulmonologicznym: astmie, POChP, dyskinezie rzęsek.

Podobne artykuły

Jeden komentarz

  1. Witam a jest jakaś metoda na zwalczanie pseudomonas auginosa u mojego 4 letniego synka wykryto ja w skorze powstają z niej krosty ropne stosujemy masie na cyploflaksynie miejscowo.Syn walczy z tak bakteria od ponad 1.5 roku był raz przeleczony w grudniu 2018 dozylnie biodacyna biotum 10 dniowa ustapilo na miesiąc gdyż znowu pokazały się zmiany skorne jesteśmy leczenie UCK Gdańsku i CZD ponieważ u syna stwierdzono niedobór odpornosci który jeszcze nie został sklasyfikowany początkowo podezewano pierwotny niedobór czyli neutropenie cykliczna ale po 3 miesięcznych morfologiach została wykluczona ale z tym sobie radzimy jedynie z ta bakteria każdy nas odsyła z lekarzy do lekarzy czd do uck i tak w kulko ostatnio rozmawialiśmy z ordynator immunologii czd Warszawie gdzie stwierdziła że lepiej to leczyć mirjcopwo niż dozylnie zniszczyć mu organizmy ale co z tego jak może się maść uodpornic na ta bakterie .Jesteśmy już zmęczeni i nasz syn tez tym i ta bezradności nik nam nie chce pomóc zostaliśmy z tym samym nie wiemy gdzie szukać pomocy żeby pozbyć się tej bakterii z organizmu syna .Była bym wdzięczna za wszelkie informacje gdzie jeszcze możemy wyleczyć syna z tej bakterii i czy są inne metody .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Back to top button