Spłuczka toaletowa potencjalnych źródłem bakterii i grzybów

0

W opiece nad chorymi na mukowiscydozę oraz w kilku innych chorobach, w których dochodzi do obniżenia odporności, kluczową sprawą jest zachowanie właściwej higieny. W przypadku mukowiscydozy nie oznacza to “trzymania” chorego w szklanej bańce pozbawionej zupełnie bakterii – jest to niemożliwe bo bakterie są wszędobylskie. Ale oznacza to zachowanie podstawowych zasad higieny i czystości w domu pacjenta.

Jednym z głównych celów leczenia mukowiscydozy i opieki nad pacjentem jest uniknięcie chronicznej kolonizacji niektórymi patogennymi (chorobotwórczymi) bakteriami. Mowa tu między innymi o pałeczkach ropy błękitnej Pseudomonas aeruginosa, które lubią zasiedlać wilgotne miejsca w naszych domowych kuchniach i łazienkach.

Jak zachować czystość w łazience krok po kroku opisywaliśmy w poradniku: Higiena łazienki w otoczeniu chorego na mukowiscydozę – krok po kroku.

Dzisiaj chcieliśmy pokazać często zaniedbywane miejsce w łazience – spłuczkę, fachowo nazywaną dolno- lub górnopłukiem, czasem zbiornikiem na wodę.

Co się czai w spłuczce toaletowej?

Dostęp do spłuczki jest często skomplikowany, wymaga rozmontowania dodatkowych mocowań lub przycisku spustowego. Z tej przyczyny często spłuczka jest zaniedbywana przy sprzątaniu łazienki. To błąd, w zbiorniku spłuczki panują idealne warunki do rozwoju chorobotwórczych bakterii i grzybów, w tym pałeczkach ropy błękitnej Pseudomonas aeruginosa. Podczas spłukiwania wody (zwłaszcza przy otwartej klapie) może tworzyć się aerozol wodny roznoszony w powietrzu.

Jak dbać o higienę zbiornika spłuczki?

Przynajmniej raz w miesiącu powinno się rozmontować zbiornik spłuczki (zwykle górną klapę, przykrycie zbiornika) i z użyciem gąbki i środka na bazie chloru umyć wewnętrzną powierzchnie zbiornika i mechanizmu spłuczki.

Dobrą i wskazaną praktyką jest zamykanie klapy przed spłukaniem wody (zapobiega to rozpryskiwaniu wody i unoszeniu w powietrze zanieczyszczeń z toalety).

Zobacz cały poradnik: Higiena łazienki w otoczeniu chorego na mukowiscydozę – krok po kroku

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.