Mukollo 13: Rabka, mamy problem! Czyli, co bakteria Pseudomonas a. robiła w kosmosie?

Astronautka Heidemarie M. Stefanyshyn-Piper, STS-115 fot. NASA
0

Jakiś czas temu mama chorego na mukowiscydozę dziecka retorycznie zapytała, dlaczego Elon Musk 6 lutego 2018 roku w swojej rakiecie zamiast samochodu, nie wysłał w kosmos przekleństwa chorych na mukowiscydozę, bakterii Pseudomonas.

Może dlatego, że bakterie Pseudomonas opuszczały wielokrotnie ziemię.

Apollo 13 i Pseudomonas aeruginosa

Apollo 13 to trzecia misja programu Apollo. Start misji nastąpił 11 kwietnia 1970 roku o godzinie 19:13. Po dwóch dniach na trasie do Księżyca, na skutek uszkodzenia, które powstało jeszcze na Ziemi, w module serwisowym nastąpiła eksplozja, która spowodowała stratę dwóch zbiorników z tlenem, pozbawiając moduł dowodzenia energii elektrycznej na trasie do Księżyca i z powrotem do granicy atmosfery Ziemi. Po eksplozji zbiornika z ciekłym tlenem astronauci James A. Lovell, John L. „Jack” Swigert i Fred W. Haise opuścili moduł dowodzenia i przeprowadzili się do modułu księżycowego. Przed opuszczeniem modułu dowodzenia zostały wyłączone wszystkie urządzenia elektryczne, aby zachować energię elektryczną niezbędną podczas wchodzenia w atmosferę i wodowania. Niestety powrót na ziemię przebiegał dramatycznie, w spartańskich warunkach, podczas którego astronauta Fred Haise nabawił się zapalenia pęcherza, wywołanego przez pałeczkę ropy błękitnej Pseudomonas aeruginosa.

Atlantis STS-115 – 2006 rok

W 2006 roku dwa bakteryjne patogeny, Salmonella typhimurium i Pseudomonas aeruginosa oraz jeden patogen grzybowy Candida albicans, zostały wprowadzone na stację na pokładzie promu kosmicznego Atlantis STS-115, w ramach projektu o nazwie MICROBE. Pozwalano im rosnąć w odpowiednio zamkniętych naczyniach przez kilka dni. Zespół prof. Cheryla Nickersona z Center for Infectious Diseases and Vaccinology, the Biodesign Institute at Arizona State University (ASU) był pierwszym, który ocenił globalną ekspresję genów i białek (jak bakterie reagują na poziomie molekularnym).

“Odkryliśmy, że aspekty środowiska, które pojawiły się w trakcie lotu kosmicznego, wydawały się naśladować kluczowe warunki, które patogeny normalnie napotykają w naszym ciele podczas naturalnego przebiegu infekcji, szczególnie w układzie oddechowym, układzie pokarmowym i drogach moczowo-płciowych” – powiedział Nickerson.

“Oznacza to, że oprócz ochrony przyszłych podróżników kosmicznych, takie badania mogą pomóc w poszukiwaniu lepszych środków terapeutycznych przeciwko patogenom na Ziemi” – powiedział Benjamin Neumann, dyrektor Advanced Capabilities Division at NASA Headquarters.

Atlantis STS-132 w 2010 i STS-135 w 2011

Również w kolejnych misjach promu kosmicznego Atlantis, wynoszono w przestrzeń kosmiczną próbki bakterii Pseudomonas aeruginosa. W ramach misji w 2010 i 2011 badano między innymi wpływ braku grawitacji na formowanie biofilmu przez te bakterie.

Ekspedycja 39 załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2014

Zespół mikrobiologów z Uniwersytetu Kalifornijskiego zbadał próbki zebrane podczas 39 ekspedycji kosmicznej na Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2014 roku. Ponad 6% wszystkich bakterii w zbadanych próbkach stanowiły bakterie Pseudomonas.

Czemu Rabka, a nie Space Center w Houston?

Słowny żart bo centrum dowodzenia lotem Apollo 13 było w Space Center w Houston. W Rabce-Zdroju mieści się najstarszy ośrodek leczenia mukowiscydozy w Polsce – Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc Oddział Terenowy im. Jana i Ireny Rudników – przez wielu nazywany własnie polskim centrum mukowiscydozy. To właśnie w Rabce lekarze walczą o dłuższe życie chorych na mukowiscydozę, u których mutacje genów CFTR powodują dużą wrażliwość na infekcje spowodowane bakteriami Pseudomonas aeruginosa. Infekcje płucne skracają życie chorym na mukowiscydozę.

Źródła:

  • Spacebound Bacteria Inspire Earthbound Remedies (NASA)
  • Study: Microbial Community on International Space Station Resembles Homes on Earth (Scy News)
  • Apollo 13 Wikipedia

Fot. NASA

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.