Bakterie Pseudomonas aeruginosa bardziej niebezpieczne dla pacjentek z mukowiscydozą

0

Pałeczki ropy błękitnej Pseudomonas aeruginosa  często decydują o ciężkim, a nawet śmiertelnym przebiegu mukowiscydozy. Rozmnażają się w płucach pacjentów i wytwarzają solidną, śluzowatą warstwę ochronną, która je otacza. W postaci tzw. biofilmu powodują ciężkie, przewlekłe infekcje płuc u większości starszych pacjentów z mukowiscydozą. Antybiotyki często mają niewielki lub żaden wpływ na bakterie chronione przez biofilm. Kobiety z mukowiscydozą cierpiące na takie infekcje płuc umierają średnio około 1,7 roku wcześniej niż mężczyźni.

Stężenie hormonu estradiolu we krwi może być około 25 razy wyższe w ciele kobiety niż w ciele mężczyzny, a nawet 2000 razy wyższe u kobiet w ciąży. Uważa się, że to właśnie różnice hormonalne między mężczyznami i kobietami są przyczyną różnych oczekiwanych długości życia u pacjentów z mukowiscydozą.

Dr. Mareike Müller i jej zespół z Katedry Chemii Fizycznej na Uniwersytecie w Siegen (Niemcy) badają w jaki sposób estradiol zmienia zdolność bakterii Pseudomonas aeruginosa do tworzenia biofilmu. Badania mogą poprawić sposób leczenia pacjentów w perspektywie średnio- i długoterminowej. Lekarze mogliby lepiej regulować leki i przekazywać pacjentom więcej informacji na temat wpływu antykoncepcji hormonalnej na przebieg choroby.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.