Technika podwyższonego ciśnienia wydechowego, czyli system PEP

PEP Threshold Philips Respironics fot. Philips
0

Technika podwyższonego ciśnienia wydechowego (z ang. PEP – positive expiratory pressure) polega na oddychaniu przez urządzenie wytwarzające opór podczas wydechu.

Poniższy artykuł opisuje urządzenia typu PEP bez oscylacji, czyli najczęściej proponowane jako jedne z pierwszych do wykonywania drenażu. W osobnym artykule omówimy droższe i bardziej zaawansowane oscylujące PEPy (technika zmiennego ciśnienia oskrzelowego).

Jak działa urządzenie PEP?

Za pomocą urządzenia PEP z maską na twarzy lub ustnikiem, pacjent wykonuje normalny wdech, a następnie powoli wydycha powietrze, które przemieszcza się przez jednokierunkowy zawór dający łagodny opór (nastawienie oporu jest wstępnie skonfigurowane w urządzeniu przez fizjoterapeutę lub lekarza). Urządzenie pozwala sprężonemu powietrzu przemieszczać się z wydzieliną w płucach, przesuwając ją i ułatwiając odkrztuszenie.

PEP ma zastosowanie nie tylko u chorych na mukowiscydozę, ale również u osób z:

  • przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP),
  • przewlekłym zapaleniem oskrzeli,
  • pierwotną dyskinezą rzęsek (PCD),
  • niedodmą,
  • innymi schorzeniami powodującymi nadprodukcję śluzu.

Jak zbudowane jest urządzenie PEP?

To bardzo prosta i tania w produkcji konstrukcja. Składa się z rurki z zaworem zwrotnym i elementem regulującym opór (zwykle jest to pierścień wokół rurki) oraz ustnika bądź maski dla małych dzieci. PEPy mogą być wyposażone w manometr oraz w nowszych konstrukcjach w bardzie zaawansowane oporniki wydechu.

PEP:
– zapobiega zapadaniu się oskrzelików;
– poprawia usuwanie śluzu, wydzieliny z płuc,
– zmniejsza ilość infekcji płucnych i zaostrzeń (można przeczytać o tym w artykule: PEP a liczba zaostrzeń w mukowiscydozie),
– zwiększa FRC, czyli czynnościową pojemność zalegającą płuc – ilość gazu oddechowego, który pozostaje w drogach oddechowych po zakończeniu spokojnego wydechu,
– zwiększa TV, czyli objętość oddechową płuc – ilość powietrza wchodzącą i wychodzącą z płuc podczas normalnego, swobodnego oddychania.

Jak wykonywać fizjoterapię z wykorzystaniem PEPa?

Prawidłowe używanie PEPa nie jest trudne, ale wymaga krótkiego szkolenia z udziałem fizjoterapeuty, najlepiej w ośrodku CF. Samodzielna nauka bez pomocy doświadczonej osoby, może prowadzić do złych nawyków podczas wykonywania fizjoterapii.

Terapia PEP jest niezależną techniką fizjoterapii, ale może być wykonywa łącznie z innymi technikami fizjoterapii oddechowej oraz poprzedzona np. inhalacją, nebulizacją.

W filmie możecie zobaczyć jak wygląda fizjoterapia, drenaż z użyciem PEPa w Kopenhadze wg “duńsko-szwedzkiej szkoły fizjoterapii” (PEP od 22 minuty):

Przeciwwskazania do stosowania urządzeń PEP i terapii podwyższonego ciśnienia wydechowego

O zastosowaniu fizjoterapii z użyciem urządzenia PEP u chorego z mukowiscydozą powinien zdecydować lekarz bądź fizjoterapeuta. Przed użyciem urządzenia, należy dokładnie przeczytać załączoną ulotkę producenta.

Do najczęstszych przeciwwskazań zastosowania PEPa u chorych na mukowiscydozę należą:

  • krwioplucia,
  • zapalenie zatok,
  • infekcje ucha środkowego (ze względu na ryzyko zwiększonego ciśnienia w trąbkach Eustachiusza),
  • odma płucna (odma opłucnowa).

Od jakiego wieku PEP u dziecka?

Obserwuje się światową tendencję do stosowania urządzeń PEP u coraz młodszych pacjentów z mukowiscydozą, nawet przed ukończeniem pierwszego roku życia.

 

Różni producenci, różne marki i modele. Który PEP wybrać?

Urządzenia PEP produkowane są przez różnych producentów, w tym przez największego światowego producenta sprzętu medycznego, Philipsa (PEP Threshold Philips Respironics widoczny na zdjęciu tytułowym tego artykułu), niemiecką firmę Pari oraz wielu mniejszych producentów. Wybierając PEPa warto zwrócić uwagę na budowę, konstrukcję oraz parametry.

Ile kosztuje PEP? Czy jest refundowany dla chorych z mukowiscydozą?

Koszt urządzenia waha się w granicach 80-200zł. Dla chorych z mukowiscydozą i pierwotną dyskinezą rzęsek jest refundowany do kwoty 200zł. O zasadach refundacji sprzętu medycznego w mukowiscydozie można przeczytać w artykule: Jak uzyskać refundowany wyrób medyczny w mukowiscydozie i PCD?

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.