pipeP – omówienie technologii i zastosowania u pacjentów pulmonologicznych

Skośny PEP - Pipep Koo Medical
2

Respiratory muscles exerciser pipeP [od red. w Polsce potocznie nazywany skośnym PEPem) to aparat oddechowy zawierający niezależne zawory jednokierunkowe zapewniające stały opór w trakcie fazy wdechu i wydechu w zależności od potrzeb terapeutycznych. Do wyboru mamy 9 różnych zastawek oporowych, różniących się średnicą otworu (0,5 mm – 6,0 mm). O doborze zastawki decyduje doświadczony fizjoterapeuta lub lekarz. Aparat może być używany do oczyszczania dróg oddechowych lub jako forma ćwiczeń mięśni oddechowych.

WDECH z oporem: Odpowiednio dobrany opór w trakcie fazy wdechowej pozwala wykonać wolniejszy i głębszy wdech. Spokojny wdech w rezultacie poprawia wentylację płuc co wpływa na dystrybucję powietrza w dystalnych oskrzelach. A zatem, powolna i głęboka inspiracja mobilizuje obwodowe partie drzewa oskrzelowego co ma znaczenie kliniczne z tego względu, że dochodzi do poprawy perfuzji płuc. Jest to bardzo ważne w sytuacji gdy zmiany niedodmowe są zlokalizowane u podstawy płuca. Dodatnie ciśnienie wdechowe może być wyjątkowe korzystne dla pacjentów po zabiegach kardiochirurgicznych lub torakochirurgicznych, u osób u których osiągnięcie efektywnego wdechu stanowi trudność na danym etapie leczenia, głównie z powodu lęku bądź zaburzenia mechaniki klatki piersiowej po zabiegu. Dla przypomnienia bez osiągnięcia poprawnego wdechu nie jesteśmy w stanie wykonać prawidłowego wydechu. Jakość wdechu można poprawić za pomocą urządzenia z oporem w celu zwiększenia głębokości oddychania. Dodatkowo otrzymujemy informację zwrotną w trakcie wydechu (za pomocą manometru) co pomaga zwizualizować objętość wdechową. W momencie gdy jest dołączony opór, pacjent wykonuje wdech wolniej dzięki czemu jest większa szansa na symetryczną wentylacje, rozprężenie płuc, szczególnie w tych rejonach gdzie mamy zmiany patologiczne.

WYDECH z oporem: W warunkach fizjologicznych podczas spokojnego oddychania wdech jest czynnością aktywną w trakcie, której dochodzi do aktywizacji podstawowych mięśni oddechowych. Natomiast wydech jest aktem biernym, w którym dochodzi do rozluźniania mięśni wdechowych. Zawdzięczamy to elastyczności ściany klatki piersiowej i płuc. Zasadność zastosowania oporu wydechowego można zauważyć u osób po zabiegach chirurgicznych: w celu zapobiegania lub zmniejszenia zapadania się dróg oddechowych. Uważa się, że ta technika spowalnia przepływ podczas wydechu i wydłuża wydech co skutkuje zmniejszeniem częstości oddechów. U pacjentów, u których choroba ma charakter obturacyjny czynnościowa pojemność zalegająca (FRC) jest zwiększona. W trakcie wzrostu (FRC) dochodzi do zablokowania i zapadania się dróg oddechowych. Wykonując wydech z dodatnim ciśnieniem, powietrze które znajduje się w ponownie otwartych drogach oddechowych może być wykorzystane do: mobilizacji i transportu wydzieliny z obwodowych oskrzeli w kierunku centralnych, gdzie nastąpi ewakuacja wydzieliny za pomocą kaszlu.

W Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc OT w Rabce-Zdroju praca z dodatnim ciśnieniem wydechowym jest stosowana u szerokiej grupy pacjentów w każdym wieku, u których powstały zmiany niedodmowe (tj. mukowiscydoza, pierwotna dyskineza rzęsek, astma, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, hipoplazja płucna, rozstrzenie oskrzeli itd.) Dodatkowo urządzenie z dodatnim ciśnieniem wdechowo-wydechowym często jest wykorzystywane u pacjentów po zabiegach torakochirurgicznych.

Jakie korzyści z zastosowania urządzenia Respiratory muscles exerciser pipeP?

 • Może być wykorzystywane do oczyszczania dróg oddechowych.
 • Wspomaga efektywne oddychanie i usprawnia wymianę gazową.
 • Poprawia funkcję obwodowych oskrzeli.
 • Zapobiega powstawaniu zmianom niedodomowym lub upowietrznia istniejącą już zmianę niedodmową.
 • Niezależne od przepływu zawory jednokierunkowe zapewniają stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych.
 • Regulowane ustawienie wartości ciśnienia wdechowo-wydechowego w cmH2O.
 • Zapewnia skuteczną terapię podczas użycia w dowolnej pozycji.
 • Może być używany z ustnikiem lub maską.
 • Indywidualnie dobierany opór wdechowo wydechowy z możliwością zmiany w trakcie regresu choroby oskrzelowo-płucnej.
 • Kontrolowany wdech, bez zaangażowania mięśni tułowia szczególnie ważne u osób z małą objętością oddechową.
 • Możliwość dezynfekcji.

Praktyczne wskazówki: Początkowo stosując urządzenie, istotne jest, aby pracować na poziomie TV (objętości w której oddychamy spokojnie), dzięki czemu nie doprowadzamy do dodatkowego zmęczenia mięśni oddechowych i pacjenta. Należy dobrać odpowiednią i wygodną pozycję dla pacjenta w zależności od zlokalizowanych zmian patologicznych w drogach oddechowych.

Środki ostrożności: należy zachować podczas każdego niepokojącego sygnału od strony pacjenta takich jak:
– ból w klatce piersiowej,
– zawroty głowy,
– duszność,
– zmęczenie w trakcie używania urządzenia lub zaraz po,
– u osób, u których nasiliło się nietrzymanie moczu,
– zapalenie ucha środkowego,
– urazy w rejonie klatki piersiowej,
– świeże zabiegi w obrębie jamy brzusznej w zależności od wielkości, rozległości rany pooperacyjnej, wówczas może stanowić przeciwwskazanie.

Kiedy nie użyjemy urządzenia:
– w trakcie wystąpienia odmy opłucnowej,
– masywnym krwiopluciu,
– umiarkowane krwioplucie (indywidualnie rozpatrywane)

 

 

Skośny PEP “pipeP ” testowany jest przez Fundację Oddech Życia wspólnie z fizjoterapeutami w całej Polsce. W przypadku zainteresowania współpracą zapraszamy do kontaktu pod adresem [email protected]

 

fot. Mirosław Wójcik, skośny PEP – Pipep Koo Medical w Fundacji Oddech Życia. Na ostatnim zdjęciu z manometrem Ambu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

 1. Barbara mówi

  Czy PIPEP można kupić na zlecenie NFZ? Mam syna chorego na mukowiscydozę.

  1. Portal Oddech Życia mówi

   Tak w przypadku zlecenia wystawionego przez lekarza pacjentowi z mukowiscydozą lub pierwotną dyskinezą rzęsek.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.