Czy chorującemu na mukowiscydozę o znacznym stopniu n. należy się inhalator i nebulizator częściej niż co 4 lata?

0

Czy chorującemu na mukowiscydozę pacjentowi o znacznym stopniu niepełnosprawności należy się refundacja inhalatora i nebulizatora częściej niż co 4 lata (do wysokości limitu finansowania*)?

Tak, wynika to z przepisów, a dokładniej z tekstu ustawy z dnia 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Takiego pacjenta nie obowiązuje “okres 4 lat”  i na podstawie zlecenia może taki sprzęt z dofinansowaniem NFZ kupować częściej, podobnie jak ma to miejsce w przypadku dzieci z mukowiscydozą w ramach ustawy “Za życiem”.

*W przypadku mukowiscydozy obowiązuje limit finansowania dla sprężarki powietrza lub inhalatora membranowego wynoszący 800 zł, a dla nebulizatora (generatora aerozolu) lub głowicy do inhalatora membranowego wynoszący 150 zł. Czyli kupując droższy sprzęt NFZ zwróci nam maksymalnie podane kwoty, resztę będziemy musieli dopłacić z własnej kieszeni. Przykładowo kupując inhalator za 1000 zł, w ramach refundacji NFZ będziemy musieli dopłacić w sklepie 200 zł, resztę sklep otrzyma z NFZu.

Szczegółowo opisane i wyjaśnione jest to w poradniku: Wsparcie dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności (poradnik 2019)

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.