Wsparcie dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności (poradnik 2019)
1. Ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu.
Ustawa ww. z 9 maja 2018 roku dotyczy osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności niezależnie od wieku tych osób. Głównym celem tego aktu prawnego jest umożliwienie tym osobom w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych i wyrobów medycznych. Ustawa ta jest podobna do ustawy “za życiem“. Uprawnieni są tylko osoby, które mają z Powiatowego/Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
2. Informację o uprawnieniach powinno się uzyskać
- w przychodni,
- w szpitalu,
- w ośrodkach pomocy społecznej,
- w instytucjach wsparcia rodziny,
- od asystenta rodziny.
3. Uprawnienia
- • skorzystania z wyrobów medycznych bez limitu czasowego, który obowiązywał do tej pory – Refundacja na wyroby medyczne jest na podstawie Ustawy o refundacji określona na liście wyrobów wydawanych na zlecenie.
Oznacza to korzystanie z wyrobów do wysokości finansowania ze środków publicznych, określonego w ustawie, według wskazań medycznych i bez uwzględniania okresów użytkowania takich wyrobów;
Na przykład:
Przy mukowiscydozie, PCD – limit refundacji przez NFZ na sprężarkę wynosił 4 lata, sprzęt do fizjoterapii oddechowej – 2 lata, na nebulizator – 6 miesięcy. Na podstawie ustawy o wsparciu osób ze znacznym stopniem, jeśli istnieje wskazanie medyczne na dany rodzaj wyrobu to lekarz może skrócić okres użytkowania lub wypisać większą ilość danego sprzętu. Do zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne należy dołączyć orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i z oba dokumentami zgłosić się do rejonowego oddziału NFZ do potwierdzenia.
- prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach (art. 47c ust.1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej);
Pamiętaj też o tym, że każda kobieta w ciąży ma prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
- prawo do korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uprzedniego uzyskania skierowania.
Oznacza to, że:
-
- świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i świadczenia szpitalne powinny być udzielone tym osobom w dniu zgłoszenia,
- jeżeli udzielenie świadczenia w dniu zgłoszenia nie będzie możliwe, powinno ono zostać zrealizowane w innym terminie, poza kolejnością wynikającą z prowadzonej listy oczekujących,
- w przypadku świadczeń ambulatoryjnej opieki zdrowotnej (AOS) świadczenie powinno zostać udzielone nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia (art. 47c pkt. 4 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej).
4. Inne uprawnienia
W odniesieniu do świadczeniobiorców posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności ustawa znosi limit finansowania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej w ramach umów zawieranych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i finansowanych z jego budżetu (analogia do zniesienia limitu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu leczenia i diagnostyki onkologicznej), zgodnie ze wskazaniami medycznymi.,
5. Podstawa do skorzystania z uprawnień
Niezbędne jest okazanie dokumentu potwierdzającego przysługujące uprawnienie zgodnie
z Ustawą o wsparciu osób ze znacznym stopniem – orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności wydane przez Powiatowy/Miejski Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności.
6. Zasady uzyskania znacznego stopnia niepełnosprawności
Zasady uzyskania przez osobę niepełnosprawną orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności jest omówione szczerzej tutaj.
Podstawa prawna:
- Ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności z dnia 9 maja 2018 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 932)
- Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dnia 27 sierpnia 2004 r (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r. poz. 1510);
- Ustawa o refundacji leków, środków medycznych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych z dnia 12 maja 2011 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1844, ze zm.);
Magdalena J. Tomczyk
Mieszkam w Połańcu,tutaj w ośrodku nijak się ma do osób z pierwszą grupą,wszystko zależy od humoru pani doktor.
Ja mieszkam w Kamiennej Górze i podobnie do kitu.
Witam
Tak się składa, że jestem osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności, niezdolną do samodzielnej egzystencji i wszelkie usiłowania z mojej strony do skorzystania z zapisów tej ustawy to fikcja.
Właśnie próbuje skorzystać z przywileju “bez skierowania do specjalisty” i to jest niewykonalne a tylko chodzi o konsultacje okulistyczną. Ustawodawcy powinni dodać zapis o obowiązkowym zapoznaniu się i wykonywaniu zapisów ustawy pod odpowiedzialnością administracyjną. To tyle życzę zdrowia służbie zdrowia.
Pozdrawiam
Przemysław
<>
Witam ponownie.
Podany na Państwa stronie nr. telefonu do NFZ Dolnośląskie chyba jest nieaktualny, automat informuje że nie ma takiego numeru.
Może ktoś opublikuje tekst jednolity ustawy aby Pani w recepcji położyć przed nosem, może znajdzie chwilę w długie zimowe wieczory i poczyta.
Pozdrawiam.
Przemysław