Transplantacje mogą przedłużyć życie wielu chorym na mukowiscydozę

0

Dzisiaj ogólnopolski  Dzień Transplantacji obchodzony 26 stycznia, w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Był to wtedy 621. taki zabieg na świecie (pierwszy miał miejsce w roku 1954). Na świecie obchodzone jest święto, jako Światowy Dzień Donacji i Transplantacji z oficjalnie wyznaczonym dniem 26 października.

Przeszczepienie płuc często staje się koniecznością u chorych na mukowiscydozę ze względu na niewydolność płuc. Chociaż przeszczepianie jednego płuca jest możliwe medycznie u wielu pacjentów, w przypadku osób z mukowiscydozą jest niebezpieczne. Pozostawione drugie płuco pacjenta może zawierać bakterie, które mogą zainfekować przeszczepione płuco. Dlatego u chorych na mukowiscydozę zawsze wykonuje się przeszczepienie obu płuc. Przeszczep płuc jest brany pod uwagę, gdy czynność płuc spada do tego stopnia, że wymagana jest pomoc ze strony urządzeń mechanicznych (wspomaganie wentylacji) lub stan zdrowia zagraża życiu pacjenta.

W 2017 roku w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie przeszczepiono 83 wątroby, 54 nerki i 16 płuc, z czego niewielka część operacji dotyczyła chorych na mukowiscydozę. Torakochirurdzy Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacyjnej PUM jako pierwsi w Polsce 2017 roku przeszczepili dolne płaty płuc dawcy w miejsce całych płuc biorcy (transplantacji dokonano u chorej na mukowiscydozę). Nowa metoda daj światło do przeszczepiania płuc u dzieci, a także do rozwoju programu przeszczepów od żywego dawcy (przeszczepiania płatów, a nie całych płuc).

Lekarze ze Szczecina przygotowują się do kolejnych zabiegów transplantacji: płuc i wątroby jednocześnie oraz płuc, wątroby i nerki jednocześnie. We wrześniu Szpital Wojewódzki w Szczecinie będzie także gospodarzem Sympozjum Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego pn. „Przeszczepienia wielonarządowe”.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.