Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – odpowiadamy na Wasze pytania

Poradnik w czasach epidemii koranawirusa

607

W związku z wieloma wątpliwościami oraz różnymi rodzajami wykładni prezentowanymi w mediach i internecie  –  w dzisiejszym wpisie postaramy się rozwiać wątpliwości dotyczące nowego zasiłku opiekuńczego.

Na pytania odpowiadają specjaliści do spraw ZUS: radca prawny Kinga Matyasik-Ochlust oraz aplikant radcowski Weronika Mania, autorki bloga “Wbrew ZUS” z kancelarii radcy prawnego w Krakowie.

Nie znalazłeś odpowiedzi? Jeżeli nie znalazłeś/aś odpowiedzi, zadaj własne pytanie pod poniższym artykułem.

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia.

Czy tylko pracownik ma prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Oczywiście, że nie – dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje wszystkim ubezpieczonym, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym. W praktyce oznacza to, że zasiłek otrzyma również przedsiębiorca zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego lub zleceniobiorca który dobrowolnie podlega ubezpieczeniu chorobowemu.

Jaka jest wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy zasiłku (podchodząc bardzo ogólnie 80% wypłacanej pensji);

Od kiedy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Ze strony zus wynika, iż zasiłek ten przysługuje najwcześniej od 12 marca 2020r., bezpieczniejszą moim zdaniem opcją jest składanie wniosku o zasiłek od 16 marca 2020r. – wtedy ZUS nie podważy, że placówka oświaty była dalej czynna, a rodzic jedynie z obawy przed koronawirusem nie posłał dziecka do przedszkola lub szkoły.

Za jakie okresy złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy można złożyć jedynie za dni powszednie np. 16-20 marca 2020r. i 22-25 marca 2020r. Można również złożyć wniosek o przyznanie zasiłku za czas od 16 -25 marca 2020r., może się jednak zdarzyć, iż zus za okres dni wolnych od pracy w stosunku co do konkretnego rodzica (np. sobota, niedziela) ZUS odmówi prawa do zasiłku.

Od redakcji: Więcej o dodatkowym zasiłku po 25 marca w osobnym artykule tutaj.

Kogo należy powiadomić o pobieraniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Pracownik informuje pracodawcę;
Zleceniobiorca informuje zleceniodawcę;
Osoba prowadząca działalność gospodarczą informuje zus.

Mąż przebywa na L4, czy matce przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Oczywiście, jeżeli tata jest chory a stan jego zdrowia uniemożliwia opiekę nad dzieckiem, matka dziecka może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Mój mąż nie pracuje, czy mogę skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Co do zasady nie, wyjątkiem jest opieka sprawowana przez matkę nad dzieckiem które nie ukończyło 2 roku życia.

Jakich formalności należy dokonać celem uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Wystarczy złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy.
Wzór oświadczenia znajdziesz tutaj

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają wniosek w ZUS.

Nie jest potrzebny wniosek Z-15A, ani zaświadczenie płatnika składek Z-3b.

Jestem przedsiębiorcą, czy muszę wysyłać wniosek o przyznanie zasiłku na poczcie lub składać na dzienniku podawczym w ZUS?

Istnieje możliwość złożenia wniosku za pośrednictwem ZUS PUE. Instrukcję postępowania zamieszczam tutaj.

Dziecko nie uczęszcza do przedszkola. Czy któremuś z rodziców przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Nie – zasiłek przysługuje na opiekę dla dzieci uczęszczających do przedszkola.

Mama jest nauczycielem, tata prowadzi działalność gospodarczą. Ich dziecko uczęszcza do przedszkola. Mama przebywa w domu pracując nad zadaniami online dla swoich uczniów. Czy tata może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Tak. Nauczyciel pozostaje w gotowości i dyspozycji dyrektora szkoły i nie może sprawować opieki nad dzieckiem.

W poprzednim miesiącu opłaciłam składkę z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej po terminie, czy otrzymam zasiłek?

Tak. Zasiłek opiekuńczy przysługuje od już pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu społecznemu, jeżeli składka została zapłacona po terminie ale w wymaganej wysokości zus przyzna zasiłek.

Zostałam zatrudniona dopiero w dniu 7 marca 2020r., czy otrzymam zasiłek opiekuńczy w związku brakiem podlegania ubezpieczeniom społecznym przez conajmniej 30 dni?

Tak. Zasiłek opiekuńczy przysługuje od już pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu społecznemu.

Mam dwoje dzieci, starsze uczęszcza do przedszkola, drugim opiekuje się niania, czy mogę skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na starsze dziecko?

Tak – niania nie jest przecież członkiem rodziny który może zaopiekować się dzieckiem.

Jestem przedsiębiorcą, czy podczas trwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogę pracować z domu?

Nie – Zus może przeprowadzić kontrolę zmierzającą do ustalenia czy w czasie korzystania z zasiłku nie wystawiano faktur, podpisywano umów, zamawiano towarów w z związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Mam podwyższoną podstawę wymiaru składek, czy mogę skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Oczywiście, zus nie może różnicować osób ze względu na zadeklarowaną podstawę wymiaru składek.

Mam nadzieję, że powyższym wpisem rozwiałam Państwa wątpliwości. Więcej informacji na  www.wbrewzus.pl

Nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj własne pytanie pod poniższym artykułem.


Autorzy: Kancelaria radcy prawnego – Kinga Matyasik-Ochlust – www.wbrewzus.pl

Kinga Matyasik-Ochlust – radca prawny

Od 2009 roku prowadzę działalność na obszarze całej Polski walcząc przed Sądami w sprawach o podleganie ubezpieczeniom społecznym, podstawy wymiaru składek, prawo do zasiłku macierzyńskiego, chorobowego i opiekuńczego, emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne, świadczenia rehabilitacyjne oraz w sprawach o zaległe składki na ubezpieczenie. Dzięki setkom przeprowadzonych spraw, jestem w stanie wspomóc swoich klientów doświadczeniem nabytym w procesach, jak również znaleźć racjonalne argumenty na przeciwstawienie się bezzasadnym odmowom w decyzjach dotyczących przyznawania gwarantowanych świadczeń.

Weronika Mania – aplikant radcowski

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończyła studia na kierunku Prawo oraz na kierunku Administracja. Aplikantka 3 roku aplikacji radcowskiej prowadzonej przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Specjalizuje się w sprawach o podleganie ubezpieczeniom społecznym, podstawy wymiaru składek oraz o prawo do zasiłku macierzyńskiego, chorobowego i opiekuńczego.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

 1. Maga mówi

  Moje dziecko ma 1 rok i 8 miesiecy. Oboje z mezem pracujemy. Nacodzien opiekuje sie nim babcia, ktora nie mieszka z nami i nie mamy wspolnego gospodarstwa domowego. Teraz babcia boi sie przyjeżdżać do wnuczki ze wzgledu na wirusa. Czy w tej sytuacja ja albo maz mozemy isc na ten urlop opiekunczy i miec zasiłek opiekunczy?

  1. D mówi

   Nie. Nie możesz iść w ramach tych 14 dni. Na stronie ZUS jest to napisane. Na stronie wprowadzają ludzi w błąd.

   1. Beata mówi

    Ale powyżej jest napisane ” Jeżeli babcia nie mieszka z nami i boi się przyjechać do wnuka/wnuczki z uwagi na możliwość zarażenia – jednemu z rodziców przysługuje zasiłek opiekuńczy” to jak jest w końcu? Co mają zrobić Ci rodzice?

    1. Gabriel mówi

     Czy ojciec dziecie 3mc, >3lat, >5lat – przedszkolak, może skorzystać z zasiłku w momencie przebywania żony na urlopie macierzyńskim ?

     1. Anka mówi

      Mam pytanie? A co z osobami opłacającymi składki KRUS? Czy oni mają prawo do zasiłku z powodu obecnej sytuacji?

     2. Zła mówi

      Czy ktoś wie kiedy wejdzie ustawa że podwysza wiek dzieci mam córkę 10 lat nie zostawię jej przecież samej w domu

     3. Malinka mówi

      Mąż chodzi do pracy, żona nie pracuje czy mąż może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu zamknięcia przedszkola ?

     4. Konrad mówi

      Czy przysługuje mi zasiłek opiekuńczy na 4 latka
      podczas gdy żona jest na macierzyńskim z 5 miesięcznym synkiem?

     5. Piotr mówi

      Czy przysługuje zasiłek na dziecko trzyletnie które nie uczęszcza do przedszkola a opiekowała się nim babcia powyżej 65 roku i babcia nie mieszka z nami?

     6. Anna mówi

      Mąż jest ubezpieczony w KRUS ja przebywam na urlopie macierzyńskim, czy w takiej sytuacji przysługuje mężowi dodatkowy zasilek nad córka która uczęszcza do przedszkola?

     7. Justa mówi

      Właśnie pytanie odnośnie opieki babci na 2 letnim dzieckiem którą nie jest członkiem gospodarstwa domowego. Mam córkę 8 lat i 2 mce której zamknięto szkołę i 2 letniego synka którym opiekuje się babcia od czasu zamknięcia szkół z uwagi na strach przed wirusem babcia nie podejmuje się opieki nad synkiem. Jednak ja w miarę możliwości mogłam zostać w domu i pracować zdalnie. Jednak już zaczyna być to utrudnienie i musiałabym wrócić do pracy. Babcia jednak nadal nie podejmie się opieki na dziećmi. Stąd moje pytanie czy jest szansa starania się o zasiłek opiekuńczy sposobu koronawirusa

     8. KAROLINA mówi

      Jak wypełnić oswiadczenie o zasiłek opiekunczy będąc po rozwodzie czy trzeba napisać że jestem rozwiedziona i czy mam wypełniać dane ojca co w momencie kiedy wypełnie dane ojca a nie napiszę ze jestem po rozwodzie czy zus moze wstrzymać wypłatę zasiłku

     9. Kamil mówi

      Dzień dobry. Czy żona może nadal korzystać z zasiłku opiekuńczego kiedy ja biorę w pracy tydzień urlopu wypoczynkowego?

    2. Ula mówi

     Czy mogę skorzystać z zasiłku gdy mój mąż pracuje w gospodarstwie rolnym i nie ma możliwości zaopiekować się dzieckiem

     1. Kasia mówi

      A co jeśli jestem po rozwodzie. Córka mieszka ze mną, ojciec oczywiście osobno- ma zasadzone alimenty. Ma zawieszoną działalność. Jestem zatem z dzieckiem sama w gospodarstwie domowym (tu gdzie mieszkamy, nie gdzie jesteśmy zameldowane)?

     2. Lolo mówi

      Czy jeżeli tata dziecka korzystał z opieki nad dzieckiem do lat 8 i teraz się mu skończyła , to czy ja mogę wystąpić o opiekę na dwa tygodnie???

      Rozumiem że wtedy już się nie należy zasiłek, mamy dwoje dzieci w wieku przedszkolnym.

     3. Marta mówi

      z jakiego okresu będzie wypłacone zasiłek opiekuńczy w wysokości 80% pensji? przebywałam na zwolnieniu lekarskim 7miesiecy -powikłania w ciąży ,później na rocznym macierzyńskim a następnie 2,5 miesiąca na urlopie wypoczynkowym zaległym z lat poprzednich. co będzie brane pod uwagę ? okres składkowy przed zajściem w ciążę ? dziękuję za odpowiedź

     4. Monika mówi

      Czy mogę skorzystać z zasiłku jeśli 2 letnie dziecko pośle do żłobka a 7 letnie zostaje w domu?

    3. Magda mówi

     Jedno wyklucza drugie.
     Na co dzień dzieckiem zajmuje się babcia. Czy jednemu z rodziców przysługuje prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego?
     To zależy!

     Zgodnie z art. 34 ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństw czytamy:Jeżeli babcia nie mieszka z nami i boi się przyjechać do wnuka/wnuczki z uwagi na możliwość zarażenia – jednemu z rodziców przysługuje zasiłek opiekuńczy.

     Dziecko nie uczęszcza do przedszkola. Czy któremuś z rodziców przysługuje zasiłek opiekuńczy?
     Nie – zasiłek przysługuje na opiekę dla dzieci uczęszczających do przedszkola.

     1. Natalia mówi

      Ojciec dziecka choruje na serce i ma L4. Czy w takiej sytuacji mogę skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

     2. Mola mówi

      No właśnie. Wyjaśnijcie jak z tym w końcu jest. Nase dziecko ma aktualnie 2 lata i 8 miesięcy. Nie chodzilo ani do żłobka ani przedszkola. Na codzien zajmowała się nim babcia, która nie mieszka z nami w gospodarstwie domowym. Dojeżdżała do naszego domu aby zajmować się wnukiem. W czasie naszej pracy. Więc czy w takiej sytuacji, aby babcia nie musiała opuszczać swego domu z obawy przed ryzykiem zakażenia się koronawirusem oraz wprowadzonymi zakazami wychodzenia z domu w celach innych niż te dozwolone mam prawo ja lub mąż wystąpić do pracodawcy o taki zasilek? Jeśli nie należy się nam w tej sytuacj to czy babcia przy okazji kontroli służb nie będzie mieć problemów? I wytłumaczenie że jedzie zająć się wnuczkirm bo rodzice pracują wystarczy ? Nie poniesie żadnych konsekwencji finansowych lub karnych?

     3. Sylwia mówi

      Mam 14 miesięczną córkę którą zapisałam do żłobka w grudniu. Niestety rekrutacja miala odbyć się w marcu ale nie zdążyli przed wirusem czyli córka nie jest zapisana do żłobka. Ja jestem na zaległym urlopie wypoczynkowym. Czy mogę go przerwać i również wziąść opiekę z ZUS?

     4. Artur mówi

      Witam corka ma 7 lat ogolnie sytuacja wygla tak: corka 11 lat druga corka 7 lat syn ma za chwile 3 lata. Zonie na wychowczym wypowiedzieli umowe obecnie jest na bezrobociu bez prawa do zasilku ja pracuje ale obecnie jestem z dziecmi poniewaz zona zajmuje sie mojimi dziadkami babcia cukrzyca insuline podajemy i ogolnie trzeba miec ja na oku bo czesto slabnie . dziadek jest po 3 udarach i cukrzyca ze znacznym stopniem niepelnosprawnosci malo co chodzi bo nogi oberwaly po udarach wiec zona wkolo nich musi stale byc i czy w takim przypadku nalezy mi sie zasilek opiekunczy i czy ewentualnie od 16 marca lacznie ? Bo tak niestety musze siedziec w domu zamiast do pracy. Jak dzieci chodzily do szkoly i syn mial isc teraz do przedszkola zona ogarniala i dzieci i dziadkow a teraz nie da rady a jeszcze te lekcje to obled.
      Dziekuje z gory za odpowiedz
      Pozdrawiam

    4. Marcin mówi

     Dzień Dobry.
     Czy jako ojczym, mogę pójść na zasilek opiekuńczy na dziecko mojej żony?

     1. Malgorzata mówi

      Witam, mam dwoje dzieci- starsze 7lat chodzi do przedszkola, młodsze 2 lata na którego jestem na urlopie wychowawczym. Mąż prowadzi własną działalność gospodarczą. Czy mąż może złożyć wniosek o opiekę nad starszym dzieckiem u którego zamknęli przedszkole?

     2. Weronika mówi

      W zeszłym tygodniu na tej stronie była odpowiedz na pytanie ze zasiłek dodatkowy przysługuje jednemu rodzicowi gdy babcia która zajmowała się dzieckiem boi się przyjechać z powodu zagrożenia i właśnie wtedy złożyłam taki wniosek a teraz wchodzę poszukać tego tekstu i nagle dowiaduje się ze jednak nie przysługuje to jak w końcu jest co ja mam zrobić będąc sama z dzieckiem 14miesiecznym i nie mając babci nawet która boi się przyjechać do nas.

    5. EWA mówi

     Mój partner pracuje a ja opiekuje się niepełnosprawna mamą i jestem na zasiłku pielęgnacyjnym w związku z opieka nad nią czy partnerowi przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko chodzące do przedszkola

     1. Marta mówi

      Na stronie ZUS jest informacja ze sytuacja z babcią, która boi sie wyjść do wnuka z domu z powodu koronawirusa nie uprawnia rodziców do dodatkowego zasiłku. W artykule jest inaczej. Jak jest naprawdę?

     2. Mateusz mówi

      Witam, mamy z żona trójkę dzieci 7 lat 3lata i 2 lata, ja jestem na kursie i pracuje w gospodarstwie a żona pobiera wychowawczy na najmłodszego syna, czy mogę starać się o zasiłek opiekuńczy z krus??? Czy na cała trójkę???

    6. Beti mówi

     Czy z zasiłku na dziecko chodzące do przedszkola może skorzystać rodzic pracujący na etacie, gdy drugi jest rolnikiem ?

     1. Monika mówi

      Witam mąż pracuje dorywczo, ja jestem zatrudniona na umowie o pracę mam dwoje dzieci jedno w szkole drugie w przedszkolu to w przedszkolu posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Czy należy mi się zasiłek opiekuńczy?

     2. Magda mówi

      Witam czy na zasiłku opiekuńczym w związku z koronawirusem mogę wyjechać z dziećmi np na pare dni w góry ?

    7. Katarzyna mówi

     Witam. Jestem ubezpieczona w Zusie a mąż w Krusie. Czy mogę skorzystać z zasiłku opiekuńczego?

     1. Mariusz mówi

      Czy jeśli żona przebywa na wychowawczym na młodsze dziecko, to mogę skorzystać z dodatkowego zasiłku na starsze, 7-letnie, dziecko?

    8. magda mówi

     wziac opieke , na zmiany i tyle

    9. Marta mówi

     Jestem na urlopie wychowawczym przy czym od roku pracuje na zlecenie w innym zakładzie pracy. Czy mój mąż, pracujący na etacie, moze skorzystać z zasiłku opiekuńczego w tej sytuacji?

    10. Violetta mówi

     Dzień dobry, czy należy mi się zasiłek opiekuńczy na dziecko jeżeli mój mąż jest zatrudniony na 1/4 etatu( praca zmianowa 12-14, 14-16) z kolei ja jestem zatrudniona na cały etat( praca zmianowa 9-17,12-20). Czy będzie mi przysługiwał zasiłek opiekuńczy na dziecko ?

   2. Violetta mówi

    Witam. Mam dziecko w wieku 8 lat i 2msc.,oboje z mężem pracujemy mamy ogromny problem z opieką nad dzieckiem w tym okresie niechodzenia do szkoły, niestety według prawa nie przysługuje mu opieka, ale przecież jest zbyt mała żeby zostać sama. Jaką pomoc niesie rząd w takiej sytuacji, bo jestem bez wyjścia, musimy pracować bo inaczej nie jesteśmy w stanie się utrzymać, (mamy 2 duduże kredyty do spłacenia. wspomnę że urlopu już nie mam i co teraz

    1. Kalina mówi

     Czy z zasiłku mogę korzystać w częściach? Np. W środę i czwartek mąż ma wolne i zajmie się dziećmi ale w piątek jest juz problem. Czy mogę wziąć tą opiekę tylko na piątek w tym tygodniu, a np w przyszłym tygodniu na środę i piątek?

     1. Anna mówi

      Tak

     2. Joanna mówi

      Córka 20miesiecy opiekuje się nią niania w ramach umowy aktywacyjnej, czy mogę skorzystać z zasiłku opiekuńczego?

     3. Paweł mówi

      Jesteśmy rodzicami 3 letniego dziecka, oboje pracujemy w handlu, dzieckiem zajmuje się od ponad 2 lat 70 letnia babcia. Do przedszkola nie chodzimy ponieważ dopiero w tym roku dla nas ruszyła rekrutacja. Jestesmy w kropce … Co w tej kwestii możemy zrobić? Narażać babcie żeby nadal opiekowała się wnuczka czy zrezygnować z pracy i zastanawiać się jak opłacić kredyt mieszkaniowy… :/

     4. Izabela mówi

      Mąż jest rolnikiem i nie może zająć się dziećmi 1, 4,4-przedszkolaki. Ja jestem obecnie na urlopie wypoczynkowym po urlopie macierzyńskim. Czy mogę skorzystać z zasiłku? Czy mogę skorzystać z niego wstecz? Za jaki okres? Czy po pandemii będę mogła korzystać z urlopu wypoczynkowego który mi zostanie?

     5. Ewa mówi

      Jestem zainteresowana w urzędzie pracy i wykonuję prace społeczno użyteczną dwa razy w tygodniu do 8-13 , maż pracuje na jedną zmianę od 6do 14. Mamy troje dzieci w tym jedno w wieku 7 lat , czy przysługuje mi dodatkowy zasiłek z powodu opieki nad dziećmi ?

     6. Jan mówi

      Moja żona dostała l4 leżące w 3 trymestrze ciąży, ze względu na zagrożenie przedwczesnym porodem, czy mogę skorzystać z zasiłku z powodu zamknięcia przedszkola?

     7. Ula mówi

      Witam co w wypadku gdy ja korzystam z zasiłku na opiekę nad rocznym dzieckiem a maz bierze urlop wypoczynkowy, czy w takiej sytuacji dalej mogę korzystać z zasiłku?

    2. Ula mówi

     Czy będąc na urlopie wychowawczym bezpłatnym mogę otrzymać zasiłek opiekuńczy na dzieci w wieku poniżej 2 lat oraz 8 lat ?

     1. Anna mówi

      Czy będąc na urlopie wychowawczym bezpłatnym mogę otrzymać zasiłek opiekuńczy na dzieci w wieku poniżej 2 lat oraz 8 lat ?

     2. Krzysztof mówi

      Dzień dobry,
      Mam takie pytanie. Moja żona 5 dni temu urodziła córeczkę, to nasze trzecie dziecko. Starsi synowie mają odpowiednio 2 i 4 lata chodzą do żłobka i przedszkola.
      Żona jest obolała po porodzie i z trudem zajmuje się noworodkiem.
      Czy mogą w pracy wziąć opiekę nad dziećmi w związku z zamknięciem placówek spowodowanym pandemią koronawirusa?
      Moja wątpliwość budzi to, że w formularzu wniosku na opiekę nad dziećmi jest sformułowanie iż “nie ma innych członków rodziny mogących sprawować opiekę nad dzieckiem”.

      Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odpowiedź.
      Krzysztof

     3. Marta mówi

      Czy mogę skorzystać z opieki jak mąż jest na bezrobotnym tylko ja pracuje a dziecko nie ma jeszcze skonczonycj 2 lat?

     4. Aga mówi

      Nie

   3. Sylwia mówi

    Mam umowę że zlobkiem do końca miesiąca. Czy w takiej sytuacji od kwietnia mogę skorzystać z dodatkowych 14 dni na opieke nad dzieckiem? Na chwilę obecną nie przedłużyłam umowy że zlobkiem.

    1. Jurek mówi

     Czy przysługuje mi zasiłek opiekuńczy jeżeli małżonka jest na urlopie macierzyńskim (noworodek ma 3 miesiące), pozostała dwójka dzieci 3 i 4 lata jest w domu z powodu zamkniętego przedszkola?

    2. Magdalena mówi

     Jestem mamą dwójki dzieci uczęszczających do przedszkola. Czy przysługuje mi dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia przedszkolu jeśli ja jestem zatrudniona a mąż prowadzi działalność gospodarczą w domu i przy domu?

    3. Marta mówi

     Dzien dobry, czy urlop wychowawczy bezpłatnym upowaznie do otrzymania zasiłeku opiekuńczego na dzieci w wieku poniżej 2 lat oraz 3 lat? Pozdrawiam

     1. ANNA mówi

      Proszę o pomoc ja i mój mąż pracujemy po 9 godzin dziennie co mam zrobić z 9 latkiem to już tyle to trwa a opiekuńcze a mi nie przysługuje. Dziecko zażywa codziennie lekarstwa stałe z związku z alergią

     2. Gosc mówi

      Co zrobic w sytuacji kiedy pboje z mężem pracujemy a dotychczas 2 letnim dzieckiem zajmowała się babcia,ktora do nas dojeżdżala. Czy w koncu ktos o nas pomysli. Ludzie pracujący zawsze mają pod górkę. Najlepiej nie pracować i wtedy nie ma kłopotu.

   4. Anonim mówi

    Pracuje na umowe zlecenie składki zdrowotne są opłacane ale chorobowe nie. Dziecko nie ma skończone 8 lat czy należy mi się zasiłek opiekunczy?

    1. Ewelina mówi

     Witam,
     Mam 2 dzieci jedno chodzi do przedszkola w wieku 2,5 lat
     Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim przy drugim dziecku , mąż pracuje normalnie na etacie, czy przysługuje mi bądź mężowi zasiłek opiekuńczy?

    2. Agnieszka mówi

     Jestem zatrudniona na umowę zastępstwo do 12 maja 2020 roku. Nie wiem czy pracodawca przedłuży mi umowę. Aktualnie, od 16 marca 2020 roku jestem na opiece z powodu koronawirusa, ale nie złożyłam jeszcze odpowiednich wniosków a jedynie informowałam pracodawcę o zaistniałej sytuacji mailowo i telefonicznie. Czy jeśli moja umowa nie zostanie przedłużona, mogę wniosek o zasiłek opiekuńczy za czas 16.03. do 12.05. złożyć kolejnego dnia po ustaniu umowy czy muszę to zrobić jeszcze w czasie jej trwania?

   5. Magda mówi

    Jestem na dodatkowym zasiłku opiekuńczym z powodu zamkniętego żłobka. Dodatkowo jestem nauczycielem w przedszkolu. To dyrekcja nakazała pracownikom,którzy posiadają dzieci do lat 8 pójść na zasiłek. Koleżanki nie mające dzieci zostają w gotowości do pracy i dostają 100 % wynagrodzenia. Ale od osób będących na zasiłkach również wymaga pracy zdalnej tz przygotowywanie materiałów , stały kontakt z rodzicami i dokumentowanie swoich działań. Czy to zgodne z prawem? Dodam ,że jest to przedszkole niepubliczne.

   6. Marcin mówi

    Dzien dobry, mam syna w wieku 7 lat (1klasa), malzonka zas obecnie przebywa na zwolnieniu L4 po zabiegu na kolano 25.01 z adnotacja 2 czyli, ze moze chodzic. W pracy kadry poinformowaly mnie, ze moge isc na opieke w zwiazku z Covid-19. Dzis otrzymalem info, ze skoro malzonka ma na zwolnieniu adnotacje 2 a nie 1 to taka opieka “najprawdopodobniej”mi nie przysluguje – nie maja mozliwosci potwierdzenia. W zwiazku z tym mam pytanie czy przysluguje mi opieka czy jednak jest bezprawnie od 16.03 na wolnym 😉 Jesli nie to co wtedy. Prosze o info.
    Pozdrawiam

   7. Mmmm mówi

    Jestem na macierzyńskim. Opiekuje się młodszym synem który ma 6 miesięcy A starszy 3 lata i chodzi do przedszkola. Mąż pracował za granicą teraz nie może wyjechać czy mogę starać się o taki zasiłek opiekuńczy???? Czy mi się należy jeżeli jestem na macierzyńskim,???

    1. Izabela mówi

     Witam
     Mam problem … jestem pracownikiem galeri handlowej od 16.03 bylam na zasiku oczywiście do 25.03 i od 26 do 31.03. Z dniem 01.04 firma poinformowała ze juz nie moze nam wpisac opieki gdyż informowali sie prawnikow i maja takie prawo i na chwile obecną moge isc na urlop wypoczynkowy lub bezplatny. Czy firma moze mi odmowic zasilki ?

   8. Patrycja mówi

    Witam, a co w sytuacji gdy ja pracuje tylko w systemie weekendowym i ojciec dzieci także pracuje w weekend, syn ma 7 lat i chodzi do 1 klasy, przeważnie z dziećmi zostawali dziadkowie w weekend ale w obecnej sytuacji woleli byśmy unikać kontaktu, czy przysługuje mi na piątek, sobotę i niedziele zasiłek opiekuńczy?

   9. Ewa mówi

    Też uzyskałam taką odpowiedź od zusu…niestety…

   10. Karolina mówi

    Witam. Jestem na urlopie wychowawczym na młodszą córeczkę. Starsza nie chodzi teraz do przedszkola. Czy przysługuje mi zasiłek opiekuńczy na starszą córeczkę?

    1. Agata mówi

     Mój mąż na rencie czy ja mogę skorzystać z opiekuńczego

   11. Monika mówi

    Czy mogę skorzystać z zasiłku jeśli mąż jest bezrobotny ale przebywa na L4?
    Dziękuję za odp.

   12. Paulina mówi

    Od 1 kwietnia zgłosiłam się do opłacania składki chorobowej(pracuje na umowę zlecenie i nigdy jej nie opłacałam) i jednocześnie złożyłam wniosek o opiekę nad dzieckiem do lat 8 w czasie trwania koronawirusa.Czy opieka zostanie mi wypłacona?Czy musi być jakaś ilość opłaconych składek?

   13. Paulina mówi

    A ja mam takie pytanie jezeli moj mąż pracuje za granica i z powodu zamknietych przedszkoli nie mam z kim jej zostawić to czy nalezy mi sie zasilek opiekuńczy?

   14. Anna mówi

    Dzień dobry. Jestem obecnie na zasiłku opiekuńczym nad dzieckiem do lat 8 (córka ma 6 lat a syn skończył 8) nasze przedszkole otwiera się 6.05 ale nie wyślę córki gdyż nie zostawię 8 letniego syna samego w domu, pracodawca chce abym przerwała zasiłek i wykorzystała zaległy urlop, nie wiem jaka będzie sytuacja epidemiologiczna w wakacje i czy będą organizowane półkolonie itp. wolałabym wykorzystać zaległy urlop latem. Dodam że nasza firma miale zostać w kwietniu przejęta przez inne przedsiębiorstwo ale w obecnej sytuacji została ta operacja zawieszona.
    Czy szef może nakazać wybrać zaległy urlop? Pozdrawiam Anna

   15. Kate mówi

    Prowadzę działalność gospodarczą i opiekuje się synkiem z powodu zamknięcia żłobka, synek wlasnie skonczyl 2lata a Moj Maz niebawem zacznie prace na umowę zlecenie Czy przy takiej umowie meza mogę otrzymać dodatkowy zasilek opiekunczy?

   16. Justyna mówi

    Mając dwóch pracodawców, u jednego mogę wziąć zasiłek opiekuńczy a u drugiego pracować zdalnie w godzinach kiedy mąż jest już w domu?

  2. Daria mówi

   Jestem mamą dwójki dzieci. Jedno ma 3 miesiące drugie 2,5 roku i na codzień uczęszcza do prywatnego przedszkola, za które płacimy. Mąż ma własną działalność i wykonuje prace z domu. Ja aktualnie pozostaje na urlopie macierzyńskim. Niestety mąż w związku z obecnością starszego dziecka nie jest w stanie pracować w pełnym wymiarze. Czy przysługuje nam pomoc?

   1. Katarzyna mówi

    Czy tata może skorzystać z dodatkowego zasiłku na starsze dziecko, w przypadku gdy mama przebywa na urlopie rodzicielskim z młodszym dzieckiem?

    1. Magdalena mówi

     Witam, czy przysługuje mi zasiłek na dziecko roczne, które nie jest zapisane do żłobka?

   2. Kamil mówi

    Dzień dobry. Moja żona studiuje dziennie lecz zamknęli jej uczelnie i sprawuje opiekę nad naszymi dziećmi które mają zamknięte przedszkole. Czy ja jako ojciec na etacie mogę wziąć dodatkowy zasiłek i być z nimi ?

    1. Andi mówi

     Gdybym teraz wzięła opiekę nad dzieckiem a umowę mam tylko do końca miesiąca a opieka trwałaby po zakończeniu umowy jaka kwota zasiłku należy mi się 80% średniej z 12 ostatnich wypłat u pracodawcy czy 80% od zasiłku czyli sześćset paru złotych?

     1. Małgorzata mówi

      A jeżeli mieszkam z rodzicami a oni nie chcą zostać z wnuczkim 7lat to mogą przyznac mi opiekuńczy zasiłek czy nie

     2. Dla porady mówi

      Jestem właśnie na zasiłku opiekuńczym. Właśnie dowiedziałam się że pracodawca ma dla mnie propozycję “NIE DO ODRZUCENIA”. Od kwietnia chce zmienić moją umowę którą obecnie mam na pełny etet o połowę. Czy może to zrobić, jeśli weszła wlas ie ustawa o przedłużeniu opiekuńczego do świąt Wielkiejnocy?

     3. Donka mówi

      Witam. Od 16-25.03 zasiłek opiekuńczy zgłosił do pracodawcy mój mąż. Niestety musi wrócić do pracy. Czy na kolejny okres mogę wziąć opiekę na siebie?

     4. Agnieszka mówi

      Czy należy mi się jakiś zasiłek na zdrowe 10 letnie dziecko z powodu zamknięcia szkół?Pracuje na umowę zlecenie ale opłacam składki chorobowe.

     5. Magdalena mówi

      Mam 5 letnie dziecko z grupą niepełnosprawności (silna astma), często choruje, sama mam 2 grupę niepełnosprawności (serce, ciśnienie), nie pracuję, mam jeszcze drugie dziecko w wieku 13lat. Czy mąż może wziąć zasiłek opiekuńczy na dziecko żeby nie narażać nas pracując, bo jesteśmy w grupie wysokiego ryzyka?

    2. Luka mówi

     Witam. Mamy dwoje dzieci. Żona przebywa na urlopie wychowawczym. Obydwoje dzieci nie mogą uczęszczać do przedszkola gdzie chodziły w związku z covid. Czy mąż pracujący może pójść na zasiłek w związku z covid

     1. Izabela mówi

      Witam, jestem pracownikiem na caly etat, mąż jest na urlopie wychowawczym.
      Dziecko (3lata) chodzilo do przedszkola.
      Czy przysluguje mi dodatkowy zasilek opiekunczy?

  3. Kasia mówi

   Jestem w identycznej sytuacji – dziecko 16mies, na co dzień woziliśmy go do dziadków, którzy teraz boją się nim zajmować. Z informacji na stronie zus wygląda na to, że ani podstawowy ani ten dodatkowy zasiłek opiekuńczy nam nie przysługują (wbrew temu co zostało napisane w artykule). Jeżeli jednak ten zasiłek przysługuje to jak trzeba wypełnić wniosek/ co należy napisać aby otrzymać świadczenie?

   1. Anonim mówi

    Jedno wyklucza drugie.
    Na co dzień dzieckiem zajmuje się babcia. Czy jednemu z rodziców przysługuje prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego?
    To zależy!

    Zgodnie z art. 34 ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństw czytamy:Jeżeli babcia nie mieszka z nami i boi się przyjechać do wnuka/wnuczki z uwagi na możliwość zarażenia – jednemu z rodziców przysługuje zasiłek opiekuńczy.

    Dziecko nie uczęszcza do przedszkola. Czy któremuś z rodziców przysługuje zasiłek opiekuńczy?
    Nie – zasiłek przysługuje na opiekę dla dzieci uczęszczających do przedszkola.

    1. Paweł mówi

     A przypadkiem nie tyczy się to dzieci do 2 lat ? Mam taka sytuację oboje pracujemy dziecko ma 3 lata opiekuje się dzieckiem 70 letnia babcia która nie mieszka z nami. Do przedszkola nie chodzimy ponieważ dopiero od tego roku jest rekrutacja i złożyliśmy dokumenty. Nie wiemy co mamy robić

     1. Anna mówi

      Możesz zadzwonić do pediatry, powiedzieć że dziecko jest chore i wziąć na nie l4, to poradziła mi Pani z ZUS bo jestem w identycznej sytuacji

    2. Kasia mówi

     Witam serdecznie,
     Co w sytuacji kiedy jeden z rodziców pracuje na umowie o pracę, drugi ma zawieszoną działalność? jak również zameldowany jest pod innym adresem, niż reszta rodziny?

     Czy w tym przypadku matce przysługuje zasiłek?

     1. Paulina mówi

      Czy mogę starać się o zasiłek opiekuńczy na średnią córkę, będąc na urlopie wychowawczym na młodszą ?

    3. Agnieszka mówi

     Jestem na urlopie macierzyńskim, czy przysługuje mi dodatkowy zasiłek opiekuńczy na drugie dziecko?

    4. Antoni mówi

     Jezeli zona pracuje w weekendy i ma np wolne za weekend w tygodniu to czy za dzień w którym zona ma wolne ( np wtorek), rowniez przysluguje mi zasiłek ?

   2. Joanna mówi

    Witam. Mam pytanie, można zasiłek opiekuńczy rozpisać co drugi dzień, ponieważ co drugi dzień przychodzi babcia i zajmuje się dziećmi a ja wtedy idę do pracy. Czy opieka musi być rozpisana tydzień na tydzień.?

   3. Monika mówi

    Witam mąż pracuje dorywczo, ja jestem zatrudniona na umowie o pracę mam dwoje dzieci jedno w szkole drugie w przedszkolu to w przedszkolu posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Czy należy mi się zasiłek opiekuńczy?

  4. Kasia mówi

   Jestem w identycznej sytuacji. Syn 16mies, do tej pory woziliśmy to do dziadków, którzy teraz boją się nim zajmować. Że strony ZUS wynika, że zasiłek (ani dodatkowy 14 dni, ani podstawowy 60 dni) nam nie przysługują, a w artykule zostalo napisane, że zasilek przusluguje. Jak w takim razie należy złożyć wniosek (co napisać), żeby świadczenie zostało przyznane?

   1. Michał mówi

    Witam , jestem na przedłużonej opiece , żona od 1 kwietnia idzie na zaległy urlop , czy mam prawo do opieki , dziecko poniżej 2 roku życia także z tego co zrozumiałem na podstawie art 34 powinno nie być problemu.

  5. Dominika mówi

   Witam czy jezeli ja studiuje, a maz pracuje jako kierowca. Przez obecna sytuacje firma stanęła. Czy maz moze starac sie o zasilek opiekunczy syn ma skonczone 2 lata? Bądź o jakis inny zasilek? Firma najprawdopodobniej zostanie zawieszona.

   1. Sylwia mówi

    Ja jestem na zusie mąż na kursie. Mieszka z nami babcia. Dziecko nie ma 2 lat. Czy należy mi się opiekuńczy?

  6. Anonim mówi

   Nie należy mi się zasiłek bo dziecko miało niania A nie chodzi do przedszkola wiek 2,5 niania jest chora mój syn 11 lat opieka się nie należy ja pracuje na pełen etat i nie należy mi się nic A mój pracodawca każe brać mi urlop bezpłatny, i co ja mogę nic i to jest pomoc dla rodz

  7. Monika mówi

   U mnie w mieście żłobek i szkoła są całkowicie zamknięte od 12marca do 31 marca .I taki wniosek złożyłam. Termin ten przekracza 14dni . Co w tym wypadku.

  8. Monika mówi

   Witam . Czy jak ja razem z mężem chodzę do pracy i mamy dwójkę dzieci w wieku 5 lat i 3 , które nie uczęszczają do przedszkola a opiekę sprawowała ciocia która na zagrożenie, które teraz występuje nie chce sprawować opieki nad nimi . Czy należy mi się opieka ?

   1. Ewelina mówi

    Witam pracuję w Carrefour i również chodzę do pracy w sobote. Czy za ten dzień też należy mi się opieka czy tylko od poniedziałku do piątku . Mój mąż też pracuje w weekendy nie mamy gdzie Dac dzieci 7 i 3 lata. Babcia nie przyjedzie bo się boi. Proszę o odpowiedź

  9. Xdddd mówi

   Macie mozg? Pytacie na forum jak nieuki… Dzwoncie na infolinie ZuSu a nie na jakims gownie piszecie gdzie odp. W komentarzach udzielaja kolejne zjebce

  10. Iwona mówi

   Mam dziecko nie uczesczajace do przedszkola ma skończone 2 latka. Na codzien opiekuje sie nim niania czy nalezy mi sie dodatkowy zasiłek opiekuńczy?? Iwona Małkiewicz

  11. Jr13 mówi

   Do kiedy został przedłużony zasiłek opiekuńczy w związku z pandemia

   1. Max mówi

    Mamy z żoną 2 dzieci: roczną córkę i 4 letniego syna. Żona zawnioskowala o specjalny zasiłek związany opieką na syna w związku z tym, że nie chodzi do przedszkola. Czy w tym czasie ja mogę wziąć urlop ojcowski na roczną córkę?

    1. Iwona mówi

     Chciałabym wiedzieć, czy przysługuje mi zasiłek opiekuńczy jeżeli mój dwuletni syn nie chodzi do żłobka, a wcześniej opiekowała się nim Babcia? Teraz boi się nim zajmować, a ja i mąż pracujemy w tych samych godzinach.

  12. Monika mówi

   Odbywam półroczny staż z Urzędu Pracy. Czy przysługuje mi dodatkowy zasiłek opiekuńczy

  13. Aga mówi

   Czy jesli mój mąż nie pracuje (ma prawa rodzicielskie), ale nie mieszka z nami, to mogę wziąć zasiłek opiekuńczy?

  14. Karolina mówi

   Witam. Jestem na urlopie wychowawczym na młodszą córeczkę. Starsza nie chodzi teraz do przedszkola. Czy przysługuje mi zasiłek opiekuńczy na starszą córeczkę?

   1. Krystyna mówi

    Witam! Mam pytanie?.przebywam na zasiłku opiekunczym na dziecko do lat 8.Mąż zachorował,cos chyba z kręgosłupem,nie ma 100 procent pewnosci bo lekarze nie przyjmują(teleporady).Czy w takim przypadku przysługuje mi zasiłek opiekunczy,czy nie?.

  15. Tomek mówi

   Ja jako tata ide na postojowe czy zona dalej moze pobierac zasilek opiekunczy na 4 letniego syna???

  16. Karolina mówi

   Obecnie jestem za zasiłku opiekuńczym z tytułu zamkniętego przedszkola.z przyczyn braków zamówień,pracodawca zmienił mężowi umowę na 1/4 etatu.prosze o informacje,czy w tej sytuacji ja mogę dalej kontynuować ten zasiłek?

  17. Małgorzata mówi

   Jestem przez 3 miesiące na świadczeniu rehabilitacyjnym, mamy 2 synów z tego jeden 1.5roczny ma orzeczenie o niepełnosprawności a drugi 3letni przedszkolak jest w domu z racji zamkniętego przedszkola. Czy mężowi przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

  18. Ewa mówi

   Czy można starać się jednocześnie o zasiłek opiekuńczy i o postojowe z tytułu prowadzenia dg.?

  19. Wioleta mówi

   Czy można przewozić do babci jeśli chciałoby się wrócić do pracy?

  20. Renata mówi

   Mąż przebywa na urlopie wypoczynkowym, czy ja w tym samym czasie mogę przebywać na zasiłku opiekuńczym?

  21. Kamil mówi

   Przebywam obecnie na L4 od 11.05-25.05. Czy od 26.05 moge przejść na zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko do 8 roku życia z powodu zamknięcia szkoły? Do 24.05 na takim zasiłku przebywa żona.

  22. Kaja mówi

   Mam dwoje dzieci. Od pn 25 marca otwierają mi przedszkole. Czy mogę dać do przedszkola jedno dziecko a na drugie zostać ma opiece covid?

  23. Danuta mówi

   Witam, proszę o poradę bo ZUS nie spieszy się z odpowiedzią. Jestem na zasiłku opiekuńczy na dziecko do lat 8 w związku z czym nie świadczę usług w pracy na umowę o pracę na czas nieokreślony. Praca jednozmianowa. Czy będąc na owym zasiłku mogę świadczyć pracę na podstawie umowy zlecenie ? W godzinach innych niż praca na umowę o pracę i np w weekendy? Kiedy dzieckiem zajmuje sie mąż. Z góry dziękuję za pomoc.

 2. Wioletta mówi

  Obecnie sprawuję opiekę nad 15 miesięcznym synem. Czy mąż może skorzystać z zasiłku opiekuńczego na dwójkę dzieci, które uczęszczają do przedszkola.

  1. Sylwia mówi

   Mąż nie pracuje sprawuje opiekę nad 1,5 roczna córką. Czy przysługuje mi dodatkowy zasiłek opiekuńczy jeśli pracuje na umowę o prace? Dodam że córka jest zdrowa nie uczęszcza do żłobka.

  2. Agnieszka mówi

   Czy należy mi się opieką jak mieszka z nami babcia Ale pracuje na umowę o pracę I nie może zająć się wnukiem?

  3. Natalia mówi

   Za miesiąc kończy mi się macierzyński z ZUS co mam zrobić w zaistniałej sytuacji Korna wirusa

   1. Tomek mówi

    Ja jako tata ide na postojowe czy zona dalej moze pobierac zasilek opiekunczy na 4 letniego syna???

   2. Magdalena mówi

    Czy będąc na macierzyńskim mając 6 miesięczne dziecko, Mąż może wziac opieke na 2.5 letniego syna który uczęszczał do żłobka?

   3. Katarzyna mówi

    Witam czy weekend wlicza się jako dzień płatny czy zus wypłaca wynagrodzenie tylko za dni robocze? Słyszałam że dzieli się miesiąc na 30 dni mnożyć jako dni robocze? Pozdtawiam

  4. Marek mówi

   Tez chcialbym sie dowiedziec czy jesli zona jest na macierzynskim na 2mc syna, a w domu z powodu zamkniecia przedszkola jest drugi syn 5 letni to czy ja moge wziasc na niego zasilek opiekunczy z tytulu zamkniecia przedszkola?

  5. Joanna mówi

   Jeśli opłaciłam składke ZUS (bez składki choro owej) czy należy mi się zasiłek opiekuńczy na dziecko?
   I czy o taki zasiłek mogę się jeszcze starać mimo że już minęło 14 dni na który był przyznawany ( oczywiście nie pracowałam w tym okresie)

   1. Wojciech mówi

    Żona przebywa na zwolnieniu lekarskim (jest w ciąży) ma adnotacje, że powinna leżeć. Czy mogę wziąć opiekę na 2,5 roczne dziecko któremu zamknięto przedszkole? Pozdrawiam

  6. ILONA mówi

   17 marca skonczyl mi się urlop rodzicielski. Dziecko skonczylo 1 rok. Wczesniej złozyłam wniosek o urlop wypoczynkowy od 18go. Czy nalezy mi się zasiłek?

  7. Iza mówi

   Witam mam takie pytanie jestem w ciazy i na zwolnieniu L4 partner pracuje czy w tym przypadku należy się jemu zasiłek na córkę?

  8. Anonim mówi

   Co w sytuacji gdy matka jest na zasiłku opiekuńczym (dziecko 22 miesiące) ojciec weźmie kilka dni urlopu w pracy czy matka musi wracać do pracy?

 3. Katarzyna mówi

  A co z dziećmi powyżej 8roku skoro dwoje rodziców pracuje. Według prawa dziecko do 12 roku nie może przebywać bez opieki.

  1. Monika mówi

   Witam. Mam pytanie dotyczące zasilku opiekuńczego związanego koronawirusem.
   Obecnie pracuje na umowie zlecenie i nie opłacałam składki chorobowej tylko zdrowotna,. Czy jeżeli teraz chciałabym opłacić składkę chorobową to czy zostanie wypłacony mi zasiłek??? Moje dziecko ma 5 lat.
   Dziękuję ipozdrawiam

   1. Radek mówi

    Ja mam dwoje dzieci 12 i skonczone 2 dni temu 8 lat malzonka pracuje takze czy nalezy mi sie jakies zwolnienie na dzieci ?

    1. Jaroslaw mówi

     Mam umowę zlecenie opłacone składki społeczne i zdrowotne ale nie chorobowe dobrowolne pracodawca niepoinformowal mnie o takiej możliwości mówił że wszystkie świadczenia są opłacane czy dostanę zasilek

    2. Aneta mówi

     Witam mąż przebywał w szpitalu do 10kwietnia był na chorobowym czy może starać się o zasiłek na opiekę nad dzieckiem

   2. Piotr mówi

    Czy przysługuje zasiłek na dziecko trzyletnie, które nie uczęszczało do przedszkola a opiekowała się nim babcia powyżej 65 roku życia?

    1. Aleksandra mówi

     Dzień dobry,
     Mam pytanie odnośnie dodatkowego zasiłku/dni opieki związanych z koronowirusem.
     Mam dwójkę dzieci pół roczne i 2 latka na liście oczekujących do żłobka.
     Czy mi jako osobie przebywającej na urlopie rodzicielskim przysługuje zasiłek oraz prawo do skorzystania z dni opieki? Czy w takim wypadku przerywa to mój urlop rodzicielski i po okresie objętym ustawą dot. koronowirusa może on być nadal kontynuowany? I czy w takim wypadku mam nadal prawo złożenia wniosku wstecznie od rozpoczęcia tego okresu?
     Z góry dziękuję za wyjaśnienie.

 4. Alina mówi

  Przepisy są głupie,mieszka z nami babcia mająca 80 lat i mam zostawić jej 6 latka który ciągle ucieka skacze jest tak zywy,że nie da się go opanować schorowanej kobiecie? To jest smieszne

 5. Miroslawa mówi

  Dzień dobry a co zrobić z dzieci i jak jest się samotną matką dzieci są w wieku 9 i 14 lat i nie należy się zasiłek opiekuńczy czego nikt nie poruszy tego tematu

 6. Ewelina mówi

  Jestem mamą dziecka 10 lat z autyzmem orzeczenie o niepełnosprawności chodzącego do normalnej szkoły która została zamknieta mąż pracuje czy mogę starać się o zasiłek opiekuńczy

  1. Beata mówi

   Witam, mam ten sam problem. Dzwoniłam nawet na infolinię do zusu i Pani powiedziała, że nie przysługuje mi zasiłek, ponieważ córka 2 lata nie chodzi do żłobka. Jeśli możemy skorzystać z tego zasiłku, to proszę o informację co nale wpisać we wniosku?

 7. Aleksandra mówi

  Jestem mama 3 dzieci 4 letniego, 2 letniego i pol rocznego. Starsze dzieci były w prywatnych przedszkolach. Ja jestem na macierzyńskim urlopie, mąż jest rolnikiem. Pracuje bo 10/12 godzin. Za przedszkole musimy płacić bo jest prywatne. Muszę szukać platnej pomocy. Czy mogę liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

 8. Matka mówi

  A co mają zrobić rodzice dzieci, których wiek przekracza 8 lat? Mój syn ma 9 lat i codziennie się martwimy z kim go zostawić! Oboje z mężem pracujemy, nie mamy babci w domu,musimy wozić dziecko 10km do babci albo zamieniać się ze zmianami ,po za tym oboje dojeżdżamy do pracy .Nie mamy możliwości pracy zdalnej!

 9. Elzbieta mówi

  Pracuje na umowę zlecenie , nie odprowadzam składek na ubezpieczenie chorobowe – czy moge starać sie o zasiłek opiekuńczy nad moim synem ktory ma 7 lat i zamknięta szkole ?

 10. Ela mówi

  Witam.
  Czy będąc na zasiłku opiekuńczym na dziecko do lat 8 (w związku z koronawirusem), pracodawca może nakazać wykonywania obowiązków w ramach wykonywania pracy zdalnej?

  1. Katarzyna mówi

   Czy tata może skorzystać z dodatkowego zasiłku na starsze dziecko, w przypadku gdy mama przebywa na urlopie rodzicielskim z młodszym dzieckiem?

  2. Paulina mówi

   Czy jest możliwość wypisania wniosku wstecz na przykład z dwudniowym opóźnieniem???

 11. Ania mówi

  Mąż w obecnej sytuacji pracuje zdalnie w domu, czy ja mogę iść na zasiłek na dzieci w związku z zamkniętym przedszkolem?

 12. Darek mówi

  Co mają zrobić rodzice mający 9 letnie dziecko.? Pozostawić je bez opieki dziewiwc godzin na czas pracy? Jako rodzic nie będę wydajny mając świadomość że dziecko jest samo. Musi takie dziecko zjeść i dbać o chigiene. Kto tego dopilnuje? Dziadkowie nie mogą się zająć bo sami chorują. Co robić?

  1. Małgosia mówi

   Witam, obecnie jestem trzeci rok na urlopie wychowawczym, mam dwoje dzieci: 7 latka i 4 latkę. Mąż pracuje. Czy mogę się ubiegać o taki zasiłek? Dziękuję za odpowiedź.

  2. Darek mówi

   Nikt się nie przejmuje rodzicami dzieci ponad 8 lat którym nie przysługuje zasiłek. A takich ludzi jest trochę. Ja nie mogę zostawić swojego dziecka dziesięć godzin samego w domu. Nie ma się kto zająć. Dziwię się że nikt się nie zainteresuje tym tematem. O innych rzeczach potrafią mówić cały czas a o nas nic. Może rząd chce stracić głosy wyborców bo jak oni się nami nie interesują to może my też nie powinniśmy…

   1. Karolina mówi

    Czy przysługuje mi dodatkowy zasiłek opiekuńczy w dniach kiedy mąż jest w domu (jest kierowca zawodowym – wyjeżdża na 5 dni np sobota – czwartek) jeśli żłobek jest zamknięty, syn ma 22 miesiące, ja pracuje. Czy na piątek również przysługuje mi zasiłek opiekuńczy kiedy już jest zapewniona opieka przez meza

 13. Aneta mówi

  Corka ma 8 lat i 2 miesiace nie zostanie sama w domu. Teraz jestem na urlopie bezplatnym a co dalej??? Dziecko w tym wieku ma zostać same w domu??? Nie mamy nikogo z rodziny kto by mogl sie zajac corka. Dlaczego jest cisza w specustawie jesli chodzi o dzieci powyzej 8 lat???

  1. Sureya mówi

   Moje dziecko urodzone w 2011czy zasiłek się należy?

 14. Damian mówi

  Żona jest na zasiłku właśnie się dowiedziałem że jutro jej nie ma w domu . Przywiozła do opieki babcie dziecka. Ja muszę iść do pracy. Czy żona będąc na zasiłku z powodu opieki nad dziećmi które nie uczęszczają do szkoły może korzystac z opieki zastępczej? Dodam że babcia nie prowadzi z nami wspólnego gospodarstwa.

 15. Gosia mówi

  U mnie ta sama sytuacja…Oboje praujemy na umowę o pracę.Babcia mieszka 20km od Nas i dojeżdża komunikacją zbiorową,dodatkowo leczy się onkologicznie a teraz boi sie o zdrowie swoje i nasze bo mąż jest pielęgniarzem.Księgowa mówiła,że mogę skorzystać z dodatkowych 14 dni zasiłku,lekarz rodzinny to samo potwierdził a ZUS mi odpisał,że nie mogę.Wniosek już wysłałam i co będzie?Odmówią mi wypłaty i powinnam wziąć na ten czas urlop?

  1. Paweł mówi

   Jeżeli ZUS odmówił to ma już Pani odpowiedź. Dalej co Pani zrobi zależy od Pani czy weźmie urlop czy się zwolni …. itp… my jesteśmy w tej samej sytuacji dziecko 3 latka opiekuje się babcia 70 lat która także jest po onkologii …. Też się zastanawiamy co robić…. :/

   1. Barbara mówi

    Syn ma 4 latka chodzi do przedszkola córeczka roczek jeszcze nie chodzi do żłobka jest zapisana na wrzesień.Mąż pracuje .Czy mogę całą opieke wybrać sama na dzieci ?

 16. Anna mówi

  Mam dwoje dzieci w wieku 5 i 7 lat, czy mogę skorzystać z opieki nad dzieckiem do lat 8 skoro mąż przebywa na zasiłku rehabilitacyjnym?

 17. Marta mówi

  Moje dziecko skonczylo 8 lat w styczniu. I ja i mąż pracujemy. Powiedzcie mi wiec
  Kto będzie odpowiedzialny jeśli coś się stanie mojemu synowi podczas naszej nieobecności. Kto uważa że osmiolatek jest w stanie sam się sobą zająć przez tyle godzin? Dlaczego zasilek opiekuńczy należy się tylko do 8 lat.? Przecierz to jest jeszcze małe dziecko. 10 lat rozumiem ale 8????

 18. Małgosia mówi

  A co w sytuacji gdy moje dziecko ma 8.5 roku ja jestem w grupie ryzyka i pracuje w sklepie, który jest otwarty przez 12h. Babcia, która odbierala czasem dziecko mieszka na drugim końcu miasta i jest również w grupie ryzyka że względu na wiek i choroby. I co teraz co mam zrobić z dzieckiem przez te 12 h i jak nie narażać siebie i innych

  1. Paulina mówi

   Witam, jestem samotna matka. Dziecko w lipcu kończy 5 lat. Nie jestem z ojcem dziecka od 4 lat, nie utrzymuje z nim kontaktu. Alimenty mam wywalczone sądownie. Nie mielismy ślubu.
   Pracuje w żłobku które zostało zamknięte od 16 marca do 18 maja. Złożyłam wniosek o zasiłek.

   Dostałam list z ZUS ze nie należy mi się zasiłek bo ojciec dziecka jest bezrobotny i mógłby się nią ajac.. Ale jak? Jak nie mam z nim kontaktu? Nie rozumiem decyzji zusu na jakiej podstawie mi odmówili wypłaty zasiłku, w którym zawarłam ze jestem samotna matka i nie mam z ojcem dziecka kontaktu.
   Co z samotnymi matkami ? Które nie miały ślubu a rozstały się z partnerem, otrzymują alimenty, i nie wnosiły o ograniczenie praw do dziecka ani tym bardziej nie chcą żeby ojciec się ich zrzekł.
   Proszę o odpowiedz.

 19. Magda mówi

  Jestem na umowie zlecenie do końca miesiąca… Mam opłacaną składkę.. Co jeśli okres zasiłku zostanie przedłużony od 25marca do świąt Wielkanocny, czy w kwietniu nadal będzie mi się należał ten zasilek? Jeśli umowa jest do końca marca??

 20. Magdalena mówi

  Mąż pracuje a ja pozostaje w gotowości do pracy w związku z zamknięciem centrów handlowych. Codziennie muszę potwierdzić swoją gotowość. Czy w tej sytuacji mogę skorzystać z zasiłku opiekuńczego?

 21. Agnieszka mówi

  Jestem pracodawcą który jest zobowiázany do wypłaty zasiłków ( zatrudniam więcej niż 20 osób) czy jako pracodawca obliczamy i wypłacam dodatkowy zasiłek opiekuńczy czy ZUS? Czy muszę składać Z-3 i Z-3a do zusu?

  1. Anna mówi

   Na początku miesiąca mam płaconą tzw. podstawę pensji, a pod koniec miesiąca wypłacane mam nadgodziny. Czy będąc na zasiłku opiekuńczym 80% wynagrodzenia jest mi wypłacane od podstawy czy od podstawy i nadgodzin?

 22. ania mówi

  witam mam pytanie jeśli ja nie pracuję a moój mąż tak mamy dwójkę dzieci jedno chodzi do przedszkola,
  czy w takiej sytuacji mąż może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego przy koronawirusie.

  1. Małgosia mówi

   Witam, obecnie jestem trzeci rok na urlopie wychowawczym, mam dwoje dzieci: 7 latka i 4 latkę. Mąż pracuje. Czy mogę się ubiegać o taki zasiłek? Dziękuję za odpowiedź.

   1. Kasia mówi

    Witam, mamy dwójkę dzieci niepełnosprawnych, oboje chodzą do szkoły integracyjnej (mają orzeczenia o niepełnosprawności oraz KS). Syn 7 lat – ja pobieram na niego świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 1830 zł. Syn 10 lat – nie ma pkt 7. Ja cały swój czas poświęcam pierwszoklasiście, nie jestem w stanie pomóc starszemu synowi – a ze względu na swoją niepełnosprawność on tej pomocy potrzebuje. Czy mój mąż, który pracuje tylko i wyłącznie na pełnym etacie (umowa o pracę od 10 lat) w związku z zamknięciem szkoły z powodu COVID-19 może wziąć dodatkowy zasiłek opiekuńczy w wysokości 80% na starszego niepełnosprawnego syna? Jest to dla nas ważne, ponieważ nie chciałabym aby ZUS zawiesił mi świadczenie pielęgnacyjne na młodszego syna.

  2. Anonim mówi

   Nie

 23. Marlena mówi

  Czy będąc na dodatkowym zasiłku opiekuńczym na dziecko w związku z epidemią u pracodawcy zatrudniającego mnie na umowę o pracę, można wykonywać pracę zdalną w ramach umowy zlecenia dla innego pracodawcy? Dodam, że w ramach umowy zlecenia pracuję 4 godziny tygodniowo, w tym większość tego czasu wypracowuję w wolną sobotę.

 24. Magdalena mówi

  Dzień dobry mój syn ma skączone 9 lat ale jest dzieckiem niepełnosprawnym uczęszczających do szkoły Sosw Jest to ośrodek szkolno-wychowawczy Dodatkowo opiekuję się synem sprawuję sama bo były mąż ma ograniczone prawa rodzicielskie
  Jestem zatrudniona na umowę o pracę w jednej z firm produkcyjnych
  normalnie do opieki nad dzieckiem wynajmowałam nianię teraz jest to niemożliwe

  czy dla takich rodziców przewidziana jest pomoc?

  1. Magdalena mówi

   A co w sytuacji kiedy oboje z mężem pracujemy w systemie czterobrygadowym? Zasiłek wypłacany jest z tego co przeczytałam za dni powszednie. My pracujemy również w weekendy i święta. W tej chwili pracodawca wystawił mi urlop wypoczynkowy (z tego jak tłumaczył sami jeszcze nie wiedzą co w tej sytuacji mają zrobić i jeszcze nad tym myślą) a mąż jeszcze pracuje do odwołania. Nasze zarobki to podstawa plus premie, które tak naprawdę bardzo podwyższają nasze wynagrodzenie. Jak w takiej sytuacji jest wypłacany zasiłek? Za jakie dni i czy od podstawy czy np od średniej netto za ostatnie miesiące? Mamy 3 dzieci. Firma, w której pracuje zatrudnia około 3tys. pracowników. Dziękuję i pozdrawiam

 25. Adam mówi

  Moja żona jest w 6-tym miesiącu ciąży i obecnie jest na zwolnieniu lekarskim, mamy dwójkę dzieci w wieku 6 i 8 lat. Ja pracuję na pełnym etacie. Czy przysługuje mi dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku gdy żona dostała zalecenie od lekarza, aby jak najwięcej odpoczywać? Proszę o pomoc w uzyskaniu odpowiedzi, czy w tak szczególnej sytuacji mogę starać się o ten zasiłek. Dziękuję

  1. Łukasz mówi

   Mam podobną sytuację. Bardzo proszę o odpowiedź.

 26. Joanna mówi

  Witam, od pół roku jestem na własnej działalności, opłacałam najniższą składkę ZUS, ale nie mam jeszcze żadnych dochodów. Obecnie nie pracuję bo jestem z dziaciakami w domu. Czy należy mi się dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

 27. Sureya mówi

  Moje dziecko urodzone w 2011czy zasiłek się należy?

  1. Agnieszka mówi

   31 marca kończy mi się umowa i nie będzie już przedłużona. Czy należy mi się opiekuńczy?

 28. Ewelina mówi

  A co mam zrobić z dzieckiem, które ma 9 lat i oboje rodziców pracuje na zmiany? Dodam że nie mamy nikogo kto by się tym dzieckiem zajął…. Zostawić samo w domu i czekać aż się krzywda stanie i potem nas zamkną za niezajmowanie się dzieckiem… Co w takiej sytuacji czy rząd coś wymyśli dla takich rodziców??? W pracy urlopu nam nie dadzą bo już garstka ludzi została….

 29. Asia mówi

  Przebywam na u.wychowawczym.dzuecko ma 20 miesięcy.czy mąż może skorzystać z zasiłku opiekuńczego?mamy jeszcze dwoje dzieci w wieku szkolnym

 30. Ewa mówi

  Mam pytanie?Czy należy mi się zasiłek opiekuńczy jeśli na równo zakład wprowadził urlop letni przesunięty w ostatniej chwili A ja mam od tego dnia wypisane wniosek na zasiłek?

 31. Mami mówi

  Moj mąż pracuje za granicą.Od 4 marca przebywa w Polsce na urlopie.I jak narazie nie wraca za granice.Czy należy nam się taki zasiłek?

 32. Miś mówi

  Witam jestem na zasiłku opiekuńczym dodatkowym do 25.03, żona w domu na macierzyńskim mamy dzieci pół roku , 2 lata 5 lat i 9 lat. Czy należy mi się ten zasiłek?

  1. Katarzyna mówi

   Jestem obecnie na opiece na dzieci z powodu koronawirusa do 25 marca. Pracodawca meza wysyla go od 23 marca na przymusowy urlop. Czy jest to zgodne z przepisami?

 33. Anna mówi

  co w sytuacji gdy ojciec dziecka nie mieszka z matka ani z dzieckiem a rodzice nadal formalnie sa w zwiazku małzenskim? czy matce przysługuje zasiłek w zwiazku z zamknieciem przedszkola?

 34. Monika mówi

  Synek ma 25 miesięcy, pracuje na umowie o pracę na codzień synkiem zajmuje się dziadek ale ze względu na koronowirusa odmówił ze względu na zagrożenie. Zarówno na stronie i na infolinii zus dostałam informację że nie przysługuje mi w takiej sytuacji możliwość wzięcia zasiłku, czy jest to prawda i jak załatwić sprawę

  1. Anna mówi

   Czy wojskowi również mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego? Czy zostanie im wyplacony kiedy na niego pójdą?

 35. Anna mówi

  Czy wojskowi również mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego? Czy zostanie im wyplacony kiedy na niego pójdą?

 36. Justyna mówi

  Dzień dobry,
  jak wygląda sytuacja rodzica zatrudnionego na umowę o pracę do 31 marca 2020 po przejściu do innego pracodawcy od 1 kwietnia na umowę zlecenie? Czy podstawą zasiłku będzie dotychczasowe wynagrodzenie czy obowiązujące u nowego pracodawcy?

 37. Ania mówi

  Witam, gdy matka jest w zaawansowanej ciazybi na l4 to ojciec może skorzystać z zasiłku?

  1. Anonim mówi

   Nikt nie zna odpowiedzi?

   1. Julia mówi

    Tak ojciec może skorzystać z dodatkowego świadczenia bo żona jest na L4.

 38. Ja mówi

  Czy w sytuacji gdy jestem samotna matka 5 letniej córki mieszkam z mamą która jest na ręce rodzinnej oraz jest po leczeniu onkologicznym to mi prawo do zasiłku przysługuje jestem pracownikiem supermarketu

 39. Asia mówi

  Proszę o informacje co jesli ja mam opieke na dziecko a mąz przykładowo ma jakis dzien wolny w tygodniu czy musze na ten dzien przerwac zwolnienie?

 40. Adriannna mówi

  maz jest nauczycielem w szkole . ja pracuje w urzedzie gminy. Corka ma 3.5 roku.Opiekuje sie nia babcia ktora ma 64 lata- ze wzgledu na swoj wiek i koronawirusa boi sie przyjechac do nas aby zajac sie wnuczka . Corka nie chodzi do przedszkola. Czy ja jako matka moge skorzystac z opieki nad dzieckiem ?

  1. Paweł mówi

   Mamy ten sam problem dziecko też ponad 3 latka i na to wychodzi że NIE należy się jest to pominięta kwestia …. Też nie wiemy co mamy robić. Właśnie premier mówi że nie wolno się przemieszczać to jak babcia ma chodzić do dziecka? A po drugie to skrajnie ryzykowne narażać zycie i zdrowie … dla nie wiem co o tym myśleć.

 41. gosia mówi

  Witam czy należy się zasiłek jeśli mam tylko ubezpieczenie zdrowotne ? Przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych , nie mogę natomiast teraz szukać pracy gdyż sprawuje opiekę nad dzieckiem Albo czy ten zasiłek będzie przysługiwał mi dłużej na czas gdy opiekuje się dzieckiem ?

 42. Artur mówi

  Witam. Czy moge skorzystać z zasiłku opiekuńczego jeżeli ja pracuje, a żona jest bezrobotna. Dwojka dzieci, syn przedszkolak 5 lat, corka niecałe 2 lata (nie chodzi do żłobka). Z góry dziękuję za odpowiedź.

 43. Natalia mówi

  A czy mogę wziąć dodatkową opiekę jeżeli mam dwoje dzieci w wieku 2,5 oraz 6,5, dziadkowie mieszkają z nami ale jedno pracuje a drugie jest na chorobowym z powodu zabiegu a ojciec dzieci pracuje zdalnie??

  1. Paulina mówi

   Witam. Od 16-25 marca jestem na zasiłku opiekuńczym. W między czasie zaklad mojego męża został zamknięty. Czy przysługuje mi dalej prawo do zasilku?

 44. aneta mówi

  Witam,
  Czy mogę wziąść dodatkową opiekę jeżeli mam dwoje dzieci w wieku przedszkolnym (4 i 6 lat), a ojciec jest nauczycielem i jest w gotowości do pracy oraz pracuje zdalnie w domu?

 45. Urszula mówi

  Mam zgodę pracodawcy na pracę zdalną, czy mąż może w tym okresie korzystać z zasiłku opiekuńczego?

  1. Anonim mówi

   Tak

 46. K mówi

  Czy ojciec może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego nad dzieckiem do lat 8 gdy żona jest w ciąży (nie pracuje ale gdyby pracowała to powinna być na L4). Czy np. Ginekolog może wystawić zaświadczenie że żona nie może sprawować opieki?

 47. Grzegorz mówi

  Witam. Pracuje w systemie pracy zmianowej a żona prowadzi własną działalność gospodardzą. Mamy 2 córki 2 i 3lata, uczęszczają do żłobka i przedszkola które aktualnie są zamknięte. Żona pracuje do godziny 16:00, czy ja pracując na 2zm tj 14:00-22:00 mogę skorzystać z zasiłku opiekuńczego? Od godziny 13:00 do godz 16:00 nie ma osoby która mogłaby się zając dziećmi.

 48. monika mówi

  witam. jestem zatrudniona od listopada 2019 niestety dowiedzialam sie ze nie jestem objeta skladka chorobowa czy moge sie starac o opieke na dziecko. Od tygodnia nie pracuje bo zajmuje sie dziecmi. kolejne pytanie jak dlugo trzeba miec placona skladke chorobowa zeby dostac zasilek. Czy jak zaplaci go pracodawca w kwietniu bede mogla skorzystac z opieki

 49. Ola mówi

  Witam Pracuje po 12 godzin jak wypisać wniosek w związku z przedłużonym zamknięciem szkół będę składac wniosek od 23-24 na cały okres proszę o poradę jak to zrobić jakie daty wpisać

 50. ANNA mówi

  Witam, proszę o odpowiedź co w sytuacji kiedy wypełniam wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy i wisuję tam daty 16-20 23-27 i 30-31.03 wówczas dosatję zasiłek za 12 dni(80% podsatwy ale jakiej?) a za resztę dni, czyli 18 dni dostaję normalną pensję czyt. wynagrodzenie:30dni x 18 dni.
  bardzo proszę o odpowiedź

 51. Agnieszka mówi

  Mój mąż jest na urlopie opiekuńczym od 16 do 25.03. Czy od 26.03 mogę ją złożyć wniosek na siebie, a mąż powróci do pracy?

 52. ŁUKASZ mówi

  Żona się rozchorowała I jest na L4 od dłuższego czasu, w międzyczasie z powodu epidemii zamknięto przedszkole i córka musiała zostać w domu z żoną bo nikt inny nie mógł się nią zająć. Ja pracuje. Czy żonie należy się dodatkowy zasiłek na opiekę jeżeli jest na L4 i jednocześnie zajmuje się dzieckiem?

 53. Marta mówi

  Witam, jak jestem zatrudniona i pracodawca opłaca mi ZUS natomiast mąż jest na KRUSie który sam opłaca oraz mieszkamy razem w jednym budynku z moimi rodzicami to czy ja mogę skorzystać z opieki na dziecko w sytuacji jaka jest czyli pozamykane przedszkola, dodam że mam dwójkę dzieci w wieku przedszkolnym. Bardzo dziękuję za odpowiedź

 54. Marek mówi

  Witam , czy jesli zona jest na macierzynskim nad 2 m-c dzieckiem to ja moge wziasc opieke z powodu zamkniecia przedszkola na starszego syna, do tej pory zonie pomagala babcia ale teraz wiadomo juz nie chce sie narazac i my nie chcemy jej narazac na zarazenie koronawirusem , bo wiadomo ja pracuje po 8-10 godzin i zonie jest ciezko z 2 dzieci. Zasilek przysluguje tylko na dni praujace grafikowo, na niedziele i dni wolne nie przysluguje?

 55. Zła mówi

  CZY KTOŚ WIE KIEDY USTANOWIĄ PODWYSZENIE WIEKU DLA DZIECI

 56. Zenek mówi

  Moja żona pracuje na stacji CPN. Pracuje 4 dni a później 4 dni wolnego. Szef wyliczył że zasiłek przysługuje jej do 31 marca. Czy po tym czasie musi iść na zasiłek skoro już sprawuje opiekę nad dzieckiem czy mogę ją przejąć opiekę nad dzieckiem i zasiłek ?

 57. szymon mówi

  Mama jest nauczycielem, tata pracuje na etacie. Ich dziecko uczęszcza do przedszkola. Mama przebywa w domu pracując nad zadaniami online dla swoich uczniów. Czy tata może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

 58. Aleksandra mówi

  MAm troje dzieci : dwoje przedszkolaków w tym jedno niepełnosprawne o pół rocznego bobasa. Niepełnosprawny 4-letni syn ma krztalcenie specjalne. Mąż pracuje, a ja przebywam na macierzyńskim na najmłodszego syna. Czy mąż może otrzymać zasiłek opiekuńczy na starszych chłopców?
  Pozdrawiamy

 59. Anonim mówi

  jeżeli żona jest ubezpieczona w KRUS a mąż pracuje na etacie to czy przysługuje mu zasiłek opiekunczy na dzieci. Dodam że żona wykonuje prace w gospodarstwie rolnym.

  1. Teresa mówi

   Jestem nauczycielem w-f a zarazem wychowawcą klasy. Kontaktuje się z uczniami zdalnie, przekazując im różne informacje. Czy mojemu mężowi przysługuje opieka nad dziećmi w wieku przedszkolnym?

 60. Tobiasz mówi

  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, sprawowałem opiekę nad dzieckiem w związku z zamknięciem przedszkola, w dniach 12-17 03.2020 r. Jaki mam czas na złożenie oświadczenia do ZUS (jeszcze tego nie zrobiłem).

  1. Piotr mówi

   Witam, czy matka może skorzystać z urlopu opiekuńczego gdy ojciec pracujący za granicą wrócił do domu i jest na dobrowolnej kwarantannie?

 61. Tobiasz mówi

  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, sprawowałem opiekę nad dzieckiem w związku z zamknięciem przedszkola, w dniach 12-17 03.2020 r. Jaki mam czas na złożenie oświadczenia do ZUS (jeszcze tego nie zrobiłem)?

 62. Anna mówi

  Proszę bardzo o pomoc: jestem nauczycielem w prywatnym przedszkolu do którego uczęszcza też mój syn. Pracodawca kazał mi wybierać- urlop wypoczynkowy albo zasiłek opiekuńczy. Czy należy mi się taki zasiłek? Mój mąż pracuje.

  1. Urszula mówi

   Witam,
   Czy osobie, która jest objeta ubezpieczeniem w KRUS i pracuje na umowe zlecenie (odprowadzania jest tylko składka zdrowotna do Zus) ma prawo do zasiłku opiekuńczego nad 7 letnim dzieckiem w czasie epidemii koronawirusa

 63. Grażyna mówi

  witam,
  jestem w ok.7 miesiącu ciązy i chce isc już na L4, czy w tym momencie mąż może wziąć opiekę nad naszym 5 letnim dzieckiem w związku z zamknięciem przedszkola z powodu korona wirusa ?

  1. Jarek mówi

   Dzień dobry,
   Czy jeśli żona jest na opiece ze względu na zamknięcie żlobka. To ja mogę w tym samym okresie czasu iść na tydzień urlopu przed świętami?
   Z góry dziękuję za odpowiedź.

 64. Klaudia mówi

  Czy studentce to przysluguje? Moja corka chodzila do zlobka prywatnego.
  Partner pracuje w domu zdalnie,, ja mam zdalne zajecia ale dzielimy sie czasem opieki.

 65. Patrycja mówi

  witam. Co dalej trzeba zrobić jak przedłużyli okres zamknieć przedszkoli. Okres zwolnienia tez sie wydluzył? co trzeba zrobic i jakie dokumenty przedstawic i gdzie?

 66. Urszula mówi

  Witam,
  Czy osobie, która jest objeta ubezpieczeniem w KRUS i pracuje na umowe zlecenie (odprowadzania jest tylko składka zdrowotna do Zus) ma prawo do zasiłku opiekuńczego nad 7 letnim dzieckiem w czasie epidemii koronawirusa

 67. Magda mówi

  Witam. Jestem na dodatkowym zasiłku opiekuńczym czy w związku z tym mąż może wziąć urlop wypoczynkowy? W tym czasie chcial pozałatwiać sprawy .

 68. Monika mówi

  Witam, do kiedy obowiązuje drugi przedłużony zasiłek opiekuńczy? Od 25 marca do kiedy? Pozdrawiam

 69. Monika mówi

  Obecnie jestem na urlopie macierzynskim. Drugim dzieckiem w wieku 1.5 roku opiekuje się babcia która z nami nie mieszka . Czy mąż może skorzystać z opieki nad dzieckiem ?

 70. Janusz mówi

  Pracuje na umowe o prace. Mamy 4 dzieci, dwójka poniżej 8 roku życia. Żona urodziła miesiąc temu synka i jest teraz na zasiłku macierzyńskim. Czy mam prawo do dodatkowego zasiłku na opiekę nad dziećmi?

 71. Joanna mówi

  Witam,
  czy jeśli mąz przebywa na urlopie , ale nie jest obecny w domu, bo przebywa u swej matki mieszkającej daleko, która ze względu na swój wiek jest w grupie ryzyka i pojechał do niej aby jej pomóc ponieważ mieszka sama, to czy mi na ten czas przysługuje dodatkowa opieka?

 72. Iza mówi

  Dzień dobry czy przysługuje mi zasiłek opiekuńczy (60) dni jeżeli dziecko ma 1,5 roku ja mam wracać do pracy 31.03 .dziecko nie uczęszcza do żłobka miała zająć się nim babcia ale z powodu zagrożenia koronawirusem boi się opiekować wnukiem dodam że nie mieszkamy razem . Jeżeli tak to jakie dokumenty muszę przedstawić i gdzie ?

  1. Olek mówi

   Proszę o poradę. Opiekuję się 7 letnim dzieckiem wg spec ustawy od 12 do 25 marca i na tą opiekę stosowny wniosek zaniosłem pracodawcy 16 marca. W tym czasie od 16 marca stan zdrowia mojej małżonki pogorszył się, więc za porozumieniem ze swoim pracodawcą została wysłana na zaległy urlopu wypoczynkowy z roku 2019. Jej niezdolność do pracy trwa już ponad tydzień pomimo pozostania w domu, nie była u lekarza ponieważ obecnie jest ograniczony dostęp do opieki medycznej.

   Czy mam prawo do w/w zasiłku jeśli małżonka jest niezdolna do zajmowania się dziećmi na urlopie wypoczynkowym i leczy się na własną rękę? Jeśli nie to co w takiej sytuacji mogę zrobić aby mieć pewność że działam w świetle prawa do zasiłku?

 73. Aneta mówi

  Gdy mąż jest na urlopie mama ma prawo do zasiłku opiekuńczego?

 74. Agnieszka mówi

  Męczy mnie takie pytanie. Czy będąc na urlopie wychowawczym z młodszym dzieckiem przysługuje mi zasiłek opiekuńczy na starsze dziecko, które nie ma 8 lat?

 75. Ewelina mówi

  Witam mój mąż jest na rencie ze znacznym stopniem niepełnosprawności ja pracuję w markecie czy mogę ubiegać się o opiekę nad dzieckiem do lat 8 ,mąż choruje na nowotwór więc jest w grupie ryzyka.Zaklad pracy odpowiada że to może teraz sprawuje opiekę nad dziecmi.

 76. Katarzyna mówi

  Dzień dobry, moje dziecko obecnie chodzi do żłobka, jeśli zechcę je z niego wypisać to czy wtedy będzie mi przysługiwał zasilek? Czy jest on tylko na dzieci które chodzą do żłobka

 77. Olek mówi

  Opiekuję się 7 letnim dzieckiem wg spec ustawy od 12 do 25 marca i na tą opiekę stosowny wniosek zaniosłem pracodawcy 16 marca. W tym czasie od 16 marca stan zdrowia mojej małżonki pogorszył się, więc za porozumieniem ze swoim pracodawcą została wysłana na zaległy urlopu wypoczynkowy z roku 2019. Jej niezdolność do pracy trwa już ponad tydzień pomimo pozostania w domu, nie była u lekarza ponieważ obecnie jest ograniczony dostęp do opieki medycznej.

  Czy mam prawo do w/w zasiłku w świetle prawa jeśli małżonka jest niezdolna do zajmowania się dziećmi na urlopie wypoczynkowym i leczy się na własną rękę?

 78. Justyna mówi

  Jeśli syn miał zacząć uczęszczać do żłobka od
  1 kwietnia 2020 czy należy mi się zasiłek opiekuńczy od ZUS. Z powodu zamknięcia placówek nie jest możliwe rozpoczęcie adaptacji a mi kończy się urlop.

 79. Patrycja mówi

  Witam. Czy jeżeli mąż ma postojowe w pracy i jest w domu czy ja mogę wziąć zasiłek?

 80. Kamila mówi

  A co wtedy, jak obydwoje rodzice pracują na zmiany w ruchu ciągłym i nie mają opieki nad dzieckiem w sobotę i niedzielę, czy w ramach tych 14 dni dodatkowych należy się opieka nad dzieckiem do lat 8?

 81. Wioletta Rojczyk mówi

  Witam serdecznie,
  czy został wydłużony okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego? aktualnie na stronie ZUS jest informacja, iż okres ten na razie obejmuje do dnia do 25 marca 2020 r.

 82. Magda mówi

  Czy mogę ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Syn ma 4 lata i ma orzeczenie o niepełnosprawności. – Autyzm . Chodzi do przedszkola – teraz zajęcia zawieszone.Otrzymuję na niego świadczenie pielęgnacyjne pod warunkiem , że nie pracuję. Mąż pracuje i ja jestem zgłoszona u męża pracodawcy z ubezpieczeniem chorobowym.
  Ja nie pracuję gdyż bym straciła świadczenie pielęgnacyjne. Poproszę o odpowiedź.

 83. Wiesław mówi

  Czy w związku z przedłużeniem placówek oświaty przysługuje mi dalej prawo do zasiłku?

  1. Wiesław mówi

   Zamknięcia *

 84. Izabela mówi

  Gdy syn ma 10 lat oboje z mężem pracujemy czy przysługuje mi zasiłek na dziecko?Dziecko jest zdrowe a zamknięto szkoly

 85. Mama mówi

  A czemu dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla dzieci z zaistniałą sytuacją jest przydzielany tylko wygranym? Ja musiałam zrezygnować ze żłobka z powodu ciągłych chorób dziecka, miałam opiekunkę lecz w czasie nadejścia epidemii zrezygnowała…babci nie mam do pomocy. Teraz kończy mi sie zwolnie na dziecko gdzie juz mi mało dni zostało z 60 … i co mam zrobić zostawić 2 latka samego w domu i do pracy … wiele jest takich rodziców w takiej patowej sytuacji o nich nikt nie pomyślał . Tak to jest w Polsce jednym sie pomaga drugich zostawia się bez pomocy …w takich samych sytuacjach .

 86. Ewa mówi

  Dzień dobry,

  Mam synka 2 letniego, który chodzi do żłobka.
  Jestem zatrudniona na umowę o pracę. Od 2 tygodni jestem na zwolnieniu lekarskim, ponieważ jestem obecnie w 8 miesiącu ciąży. Czy należy mi się dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
  Pozdrawiam

 87. Joanna mówi

  Dzień dobry.
  Prowadzimy rodzinny dom dziecka obecnie mamy troje maluszków i dwoje dzieci w wieku szkolnym. Nasz trzylatek chodzi do przedszkola a dwu latek i ośmiomiesięczny bobas są w domu. Ja jestem na umowie zlecenie a mąż pracuje . Czy mąż może iść na opiekuńczy zasiłek .

 88. Agnieszka mówi

  Złożyłam wniosek o zasiłek opiekuńczy od dziś do 10.04 że względu na przedłużenie zamknięcia przedszkola. A pracy powiedziano mi że zasiłek jest tylko do 25.03. Czy ten zasiłek jest przedłużony do przerwy wielkanocnej czy nie? Dodam że to mój pierwszy wniosek.

 89. Mariola mówi

  Witam serdecznie. Mam pytanie odnośnie zasiłku opiekuńczego. Mój mąż nie pracuje jest na rencie chorobowej i ma orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy. Ja pracuje mamy dziecko niecałe 3 latka. W związku z tą sytuacją czy mogę liczyć na zasiłek opiekuńczy. Dziękuję i pozdrawiam.

  1. Paula mówi

   Witam, czy ten zasiłek opiekuńczy mozna wziac teraz jak wczesniej sie nie korzystalo? Tzn od 26 marca i czy trzeba brac 14 dni czy mozna wziac np na 7 dni i czy to musza byc dni ciagiem?

 90. Monika mówi

  czy zasiłek opiekuńczy został przedłużony? czy trzeba składać ponownie wniosek?

 91. Ania mówi

  Witam
  Mąż jest ubezpieczony w KRUS. Ja pracuję i jestem ubezpieczona w ZUS. czy przyszługuje mi opieka w związku z zamknięciem szkół i przedszkoli mam dwoje dzieci poniżej 8 roku zycia.
  Pozdrawiam

 92. Monoka mówi

  Czy zasilek opiekunczy z powodu korona wirusa przysluguje jak ojciec dziecka jest w kursie.

 93. Angelika mówi

  Że wzgledu na to iż mieszkam z mamą która jest osoba o możliwości dużego ryzyka zachorowania mam 5 letnie dziecko które nie poszło w tym roku do przedszkola ponieważ chorowało i nie ma odporności czeka już rok na zabieg mi się zasiłek opiekuńczy nie należy dodam że jestem samotna matka… Co to za prawo

 94. Ewelina mówi

  Córka chodziła do żłobka jednak jest on teraz zamknięty, a ja nie chodzę do pracy ponieważ jest zamknięta z powodu epidemii jednak że ja nie dostaje też wypłaty ponieważ mam stawkę godzinową czy należy mi się zasiłek?

 95. Karol mówi

  Czy pracując na 1/4 etatu można dostać ten zasiłek opiekuńczy????

 96. Krzysztof mówi

  Piszecie głupoty
  Na co dzień dzieckiem zajmuje się babcia. Czy jednemu z rodziców przysługuje prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

  TO OD NICZEGO NIE ZALEŻY, NIC SIĘ NIE NALEŻY

 97. Justyna mówi

  Czy weszła już ustawa że mogę wziąść na dziecko powyżej 8 lat zasiłek opiekuńczy jak dalej szkoły będą zamknięte

 98. Karo mówi

  Jestem zatrudniona na pelen etat.
  Mam syna ktiry ma 7 lat.
  Maz za pare dni przechodzi z pelnego zatrudnienia na pol etatu z powodu sytuacji na rynku.
  Czy w takim wypadku przysluguje mi zasilek opiekunczy lub chocby nawet sam okres opiekunczy bez zasilku?

 99. Ula mówi

  Jestem na urlopie wychowawczym na drugie dziecko (W maju kończy 2l.) czy mój mąż może iść na zasiłek opiekuńczy na pierwsze dziecko (W październiku 4l.)

 100. Nika mówi

  Nie do końca rozumiem, jeśli mieszkam z moim 61 letnim ojcem w jednym domu, rodzice na dole a my na górze, i do wszelkich świadczeń jesteśmy uznawani jako osobne gospodarstwo domowe to teraz nagle jesteśmy jednym gospodarstwem? Ojciec ma 61 lat, musi również pomagać swojej 83 letniej matce, która nie mieszka z nami, ma nadciśnienie i teraz, obok tego co wszędzie mówią, żeby absolutnie dziadkowie nie opiekowali się swoimi wnukami mam mu oddać moje dziecko pod opiekę? Czy to nie jest nielogiczne?

 101. Aniela mówi

  Witam! Pracuje a nie mam co zrobić z dziecmi 10 14 lat zostają bez opieki kiedy ja idę do pracy maż wyjeżdża na tygodniowe trasy a do tego opiekuje się teściami co w takiej sytuacji mam zrobić

 102. Małgorzata mówi

  Prowadzę gospodarstwo rolne, czy mój mąż pracujący na umowę o pracę może złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy. A 2 pytanie to czy wniosek składa się na koniec bieżącego miesiąca,a potem na nowy miesiąc?

 103. Nat mówi

  Jestem na urlopie macierzyńskim i mam 7 letnie dziecko czy mąż może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w takiej sytuacji ?

 104. Anna mówi

  Pracuję na pół etatu. Dzieckiem zajmuje się babcia, która nie mieszka z nami. Dziecko ma 19 miesięcy. Czy należy mi się dodatkowy zasiłek opiekuńczy, ponieważ babcia nie może przyjechać z uwagi na panującego wirusa?

 105. Julia mówi

  Witam. Do którego dnia będziemy musieli wypełnić oświadczenie dot. Opieki nad dziećmi?

 106. Paula mówi

  Jestem studentką dzienna, mam dwójkę dzieci 3.5 roku oraz 14 miesięcy(starszy chodził do przedszkola, młodszy do żłobka) . Czy mąż w tym przypadku może wziąść sobie opiekę na dzieci skoro ja muszę non stop się uczyć zdalnie? Mieszkamy z teściowa w domu, ale ona jest opiekunem swojej mamy (choroba Alzheimera lat 90 osoba leżącą bez kontaktu)

 107. Katarzyna mówi

  Jestem mamą 8 letniej córki, która ma orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ,pobieram świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny, mamy ubezpieczenie, czy w tej sytuacji należy mi się zasiłek opiekuńczy nad dzieckiem w związku z zamknięciem szkoły??

 108. Ewa mówi

  Aktualnie jestem na urlopie wychowawczym- opiekuję się 2 letnim dzieckiem, starszy syn uczęszcza do szkoły. Czy mogę ubiegać się o taki zasiłek:

 109. Mariusz mówi

  Ojciec pracuje, matka obecnie zarejestrowana jako bezrobotna. Dwójka dzieci, jedno w wiek przedszkolnym (przedszkolak), drugie nie skończyło 2 lat. Czy ojcu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

 110. Iza mówi

  Jestem zleceniobiorca od 15 stycznia, przystapilam do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Czy obowiazuje mnie okres 90 dni kiedy nie przysluguje zasilek chorobowy lub opiekunczy? Czy moge juz teraz skorzystac z zasilku opiekunczego?

 111. Paweł mówi

  Witam.Mam żonę nauczycielkę,która jest w domu ale ma prowadzić zajęcia online,czy przysługuje mi zasiłek opiekuńczy?Mamy 3 dzieci w wieku 2,6,10 lat.Pozdrawiam Paweł

 112. AGNIESZKA LIS mówi

  Czy oprócz zasiłku opiekuńczego dostanę również 80% wynagrodzenia od pracodawcy ?
  Od 01.02-13.03 świadczyłam pracę na podstawie umowy o pracę od 16.03-31.03 mam wypisany wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
  Dziękuję za odpowiedź

 113. Nadia mówi

  Witam, mąż jest zarejestrowany na bezrobociu z prawem do zasilku i wyjechał w poszukiwaniu pracy i nie przebywa w domu czy mogę ją wziąść opiekę na dziecko?

 114. JoannaG mówi

  Mąż jest na świadczeniach rehabilitacyjnych do końca maja 2020r. czy jako żona mogę skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko do 8 lat??

 115. Izabela mówi

  Witam, jestem pracownikiem na caly etat, mąż jest na urlopie wychowawczym.
  Dziecko (3lata) chodzilo do przedszkola.
  Czy przysluguje mi dodatkowy zasilek opiekunczy?

 116. Aga mówi

  Witam
  Pracuję jako nauczycielka w przedszkolu zdalnie z domu. Mamy problem ponieważ dziecko nam się rozchorowalo. Moje zapytanie brzmi : Czy Mąż w tej sytuacji moze zająć się dzieckiem i wziąść opiekę na nią od lekarza?
  Pozdrawiam

 117. Martyna mówi

  Mam pytanie czy ojcu przysługuje prawo do opieki nad dzieckiem do lat 8 jeżeli matka jest ubezpieczona w KRUS?

 118. Marcin mówi

  Moja żona kilka dni temu urodziła syna, to nasze drugie dziecko. Córka ma 7 lat i chodzi do szkoły. Żona miała cesarskie cięcie i jest obolała, i na dodatek przyjmuje antybiotyk. Z trudem zajmuję się noworodkiem. Czy mogę wziąć z pracy opiekę na dziecko ze względu na zamknięcie szkoły spowodowane pandemią koronawirusa?

 119. Dominika mówi

  Witam mam pytanie, pracuje w sklepie czy sobota i niedziela także się wlicza do zasiłku? Czyli np wniosek od 26.03-11.04 można złożyć?.
  Jeśli nie korzystałam z tego pierwszego dodatkowego zasiłku czy mogę zrobić to teraz?

 120. Michalina mówi

  Dzień dobry, mam dwoje dzieci, obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim, córka nie uczęszcza do przedszkola, gdyż jest zamknięte. Czy mąż może skorzystać z zasiłku na córkę? Dziękuję za odpowiedź.

 121. Justyna mówi

  Witam czy przebywając na macierzyńskim z 3 miesięczna córka czy należy mi się zasiłek opiekuńczy na 8 letnie dziecko?

 122. Marek mówi

  Witam,
  Czy rodzicowi dziecka do lat 8 w związku z zamknięciem szkoły przysługuje opieka na nim, kiedy jest on funkcjonariuszem podległym MSWiA, a drugi rodzic jest rolnikiem opłacającym KRUS. Jeśli tak to ile dni?
  Dziękuję i pozdrawiam.

 123. Irmina mówi

  Prowadzę działalność gospodarczą, żona jest na urlopie wychowawczym mam dwoje dzieci 3,5 lat i 7 lat, czy mogę skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

 124. Aleksandra mówi

  Mam dwójkę dzieci, jedno w wieku 8lat, drugie 5 lat, pracuje jako nauczyciel, maz kierowca- obecnie pracuje, całe dnie poza domem, czy mogę skorzystac z zasiłku na opiekę ?

 125. Kasia mówi

  Witam serdecznie,
  Co w sytuacji kiedy jeden z rodziców pracuje na umowie o pracę, drugi ma zawieszoną działalność? jak również zameldowany jest pod innym adresem, niż reszta rodziny?

  Czy w tym przypadku matce przysługuje zasiłek?

 126. Monika mówi

  Mąż pracuje w systemie zmianowym. Jego praca to 12 godzin od 7. do 19., następnego dnia od 19. do 7. Dzień wolny po pracy nocnej, kolejny dzien wolny i na nowo praca. Czy ja moge skorzystać z opieki tylko w dni kiedy mąż jest w pracy? A gdy mąż weźmie urlop w związku z koniecznością pomocy rodzicom ten zasilek nie przysługuje za ten dzień?

 127. Monika mówi

  a co przypadku kiedy pracuje u dwóch różnych pracodawców?

 128. Karolina mówi

  Czy bedac rolnikiem i sprawuje opieke nad dzieckiem 4 letnim gdyz nie uczeszcza do przedszkola moge otrzymac zasilek na opieke na dziecko. Dodam ze maz zatrudniony jest na pol etatu

 129. Anna mówi

  Czy przysługuje mi zasiłek 14 dni na dziecko do 8 roku życia z powodu zamknięcia przedszkola, jeżeli mąż jest na urlopie

 130. Justyna mówi

  Dzień dobry,
  jestem obecnie na zasiłku opiekuńczym na syna, który ma 1.5 roku. Mąż pracuje w siedzibie firmy, nie ma możliwości pracy zdalnej. Być może za kilka dni,szef wyśle męża na zaległy urlop. Czy w takim przypadku będzie mi nadal przysługiwał zasiłek?
  Pozdrawiam, Justyna

 131. Karolina mówi

  Czy mogę starać się o zasiłek jeśli moje roczne dziecko miało pójść od kwietnia do żłobka, ale ze względu na sytuacje żłobki zostały zamknięte? Matka dziecka od 1 kwietnia wraca do pracy.

 132. Sylwia mówi

  Mąż jest płatnikiem krusu mamy dziecko w wieku 4lat czy należy nam się zasiłek opiekuńczy

 133. Natalia mówi

  Witam,
  jeżeli nie wiedziałam, że mogę nie dostać zasiłku na dziecko do 8 lat z powodu tego, iż mieszkamy z Babcią i Dziadkiem (jest na rencie-z powodu choroby), a mam jeszcze ponad dwuletniego Syna- okaże się, że nie dostanę zasiłku, to sprawę będę musiała złożyć do Sądu? Jeśli tak, to z jakim uzasadnieniem?
  Pozdrawiam serdecznie

 134. Teresa mówi

  Pracuję w przedszkolu, dziecko także uczęszcza do przedszkola. W obecnej sytuacji prowadzę pracę zdalną, jestem w tzw. gotowości do pracy, mąż pracuje, czy mąż może wziąć opiekę na dziecko w tej sytuacji?

 135. Sebastian mówi

  Mam 6-letnie i 17-letnie dzieci w domu. Czy mogę skorzystać z zasiłku podczas gdy starszy syn pozostaje w domu?

 136. Bartosz mówi

  Czy jak matka jest na l4 z powodu ciąży ojciec przysługuje zasiłek??

 137. Karolina mówi

  Jestem zatrudniona u 2 różnych pracodawców na umowy o pracę na pełny etat. Mąż nie może zająć się dziećmi bo również pracuje. Czy wniosek o opiekę mogę złożyć u obu pracodawców?

 138. Grzegorz mówi

  Witam,jestem na opiece z podwoi wirusa,moja zone wysylaja na urlop 30 i 31 marca,czy musze zrezygnowac z opieki?

 139. Załamana mówi

  Witam.
  Miałam opiekę nad pierwszym dzieckiem a teraz zachorowało mi drugie. Czy jak wezmę opiekę na te drugie będzie to ciągłość zwolnienia?

 140. Agata mówi

  Jestem na dodatkowym zasiłku opiekuńczym, a ojciec dziecka musi przejść na postojowe w pracy. Czy powoduje to, że ja muszę wrócić do pracy?

 141. Robert mówi

  Moja ex partnerka jest na macierzyńskim drugiego dziecka z nowym partnerem. Czy jeśli teraz pierwsze dziecko które mamy wspólne i będzie przebywać u mnie przez dwa tygodnie, to czy należy mi się opieka? Dzwoniłem na infolinię ZUS w Warszawie i pani powiedziała że mogę iść na opiekę. A w dziale ubezpieczeń w mojej pracy mówią że nie mogę. To jak to jest?

 142. Emilia mówi

  Czy jak jestem matką 2 chłopców niepełnosprawnych należy mi się zasiłek opiekuńczy na czas zamknięcia szkoły

 143. Agnieszka mówi

  Prowadzę działalność jednoosobową, firmę mam zarejestrowaną we własnym domu, dzieci mają 10 i 7 lat, z tym że młodsza ma urodziny 28 marca, czy mogę starać się o dodatkowy zasiłek na młodsze dziecko? Jakie są terminy składania wniosków? I jeśli będę mogła ubiegać się o zasiłek to wtedy od 16 do 20 marca, i od 22 do 25 marca ?

 144. Katarzyna mówi

  Studiuję dziennie , a mąż pracuje. Mamy dwójkę dzieci- jedno 2 msc, drugie 2 lata i ma zamknięty żłobek. Czy w takiej sytuacji przysługuje mężowi zasiłek opiekuńczy? Przez fakt, że studiuję i mam obecnie zajęcia online, nie jestem w stanie w pełni uczestniczyć w zajęciach.

 145. Monika mówi

  Jestem mama dwójki dzieci 11 i 1.5 roku nie pracuje.Czy mąż podczas kwarantanny może wziąść opiekę na młodszego syna???

 146. Agata mówi

  Mam dziecko w wieku 4 lat do tej pory opiekę nad dzieckiem pełniła sąsiadka bo ja razem z mężem pracujemy czy przysługuje mi lub mężowi zasiłek opiekuńczy.

 147. Łukasz mówi

  Moje pytanie jest takie czy jak jeden rodzic jest na zasiłku opiekuńczym a drugi zostanie wysłany na przymusowy zaległy urlop to zasiłek zostanie wypłacony za te dni kiedy obydwoje rodziców przebywało w domu ?

 148. Dominika mówi

  Mąż ma świadczenie pielęgnacyjne na 22 m-c syna. Czy mogę wziąść opiekę na 6 letnią córkę?

 149. Olga mówi

  Jestem architektem, prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Obecnie przebywam z dziećmi w domu z powodu zamknięcia przedszkoli i złożyłam wniosek do zus o zasiłek opiekuńczy. Teraz nie mam możliwości pracować ale 2 kwietnia przypada mi termin wystawienia faktury za projekt, który realizowany był przez ostatnie pół roku i zakończony przed okresem zamknięcia przedszkoli. Zgodnie z powyższymi odpowiedziami, podczas korzystając z zasiłku opiekuńczego nie można wystawiać faktur, ale co z wystawianiem faktur za prace wykonaną przed terminem zamknięcia przedszkoli, czy istnieją jakieś wyjątki od reguły?

 150. Katarzyna mówi

  Mam czwórkę dzieci w wieku 14, 11, 4 ( przedszkolak) i 2 lata, mąż jest na rencie ja pracuje , czy mogę skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

 151. J mówi

  Niedługo kończy mi się macierzyński, czy przesługuje mi wówczas opieka nad dzieckiem w związku z epidemią?

 152. Iwona mówi

  Witam.
  Mój mąż pracuje w systemie zmianowym. Teraz wprowadzono w jego zakładzie zmiany “w rezerwie”, tzn. fizycznie jest w domu ale pozostaje w gotowości. Mam w związku z tym pytanie, mianowicie, czy w dni, kiedy ma wyznaczone zmiany ja mogę iść na zasiłek opiekuńczy chociaż mąż przebywa w domu? I czy po jego zmianie nocnej zasiłek będzie mi przysługiwał?
  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,
  Iwona

 153. Kasia mówi

  Mam pytanie 6.04 konczy mi sie macierzynski i odebrany zalegly urlop wypoczynkowy dziecko ma 1 rok jeszcze do zlobka nie byl zapisany bo bylam w domu ale co teraz?

 154. Angelika mówi

  Mam 6 letnią córkę mąż ma umiarkowany stopień niepełnosprawności czy mogę iść na zasilek opiekuńczy

 155. Estera mówi

  Witam mam wlasna dzialalnosc .Mam dzieci w wieku 7 i 6 lat .Moja ksiegoea pomylila wnioski bo myslala ze wzielam L 4 na dzieci i nie zlozyla wniosku co mam zrobic? Czy moge sie starac jeszcze o zasilek? Gdzie moge go zlozyc i jaki nr wniosku mam zlozyc?

 156. Iwona mówi

  Dzień dobry. Jestem samotną matką pracuje w szpitalu psychiatrycznym córka ma 7 lat autyzm dziecięcy lecz w maju skończy 8. Na chwilę obecną jestem z córką w domu lecz obawiam się tego co będzie dalej. Nie wyobrażam sobie zostawić córkę na 10 godz sama w domu. Jeszcze 3 mies temu wyszłam na dwie minuty wyrzucić śmieci w tej krótkiej( a zarazem długiej chwili dla córki) zjadła ona trudke na myszy na szczęście skończyło się tylko 5 dniową obserwacją w szpitalu. Czy jest jakiś szansa pozostania z dzieckiem niepełnosprawnym nawet po ukończeniu 8 lat inaczej będę musiała z córką jeździć do pracy ci nie było by akurat dobrym miejscem dla 8 letniej dziewczynyki☹️bardzo proszę o pomoc z góry dziękuję i pozdrawiam

 157. Patrycja mówi

  Dzień dobry. Jestem w 7m ciąży na chorobowym , w domu 3,5 letnie dziecko (zamknięte przedszkole) oraz moi rodzice w podeszłym wieku z chorobami współistniejącymi. Czy w związku z tym mój Mąż może wziąć dodatkową opiekę na dziecko?

 158. Alicja mówi

  Witam,
  Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim do dnia 08.04.2020 czy po zakończonym urlopie przysługuje mi zasiłek opiekuńczy na dziecko.

 159. Paulina mówi

  Czy jesli ojciec nie pracuje bo ma postój w firmie czy matce się należy zasiłek opiekuńczy nad zdrowym dzieckiem które 20 msc?

 160. Marzena mówi

  Jestem na zaleglym urlopie wypoczynkowym po urlopie rodzicielskim mam 3 dzieci dwoje z nich uczęszcza do przedszkola trzecie ma roczek czy w tym czasie mąż może skorzystać z opieki nad dziećmi?

 161. Justyna mówi

  Jestem nauczycielem, córka uczęszczała do żłobka, mam synka który ma 6 miesięcy, w marcu skończył mi się 6 miesięczny urlop macierzyński obecnie jestem na zaległym urlopie wypoczynkowym, czy mój partner może skorzystać z dodatkowej opieki nad córką?

 162. Marta mówi

  Przebywam na urlopie wychowawczym ale pracuję na umowę zlecenie w ochronoe zdrowia. Mąż ma umowe o pracę ale przebywa w domu z dwuletnim dzieckiem gdyż jego miejsce pracy zamknięto na czas emidemii. Czy może ubiegać się o zasilek opiekuńczy?

 163. anna mówi

  Witam,
  czy został już wprowadzony zasiłek dla osób opiekujących się osobami niepełnosprawnymi powyżej 18 roku życia, które z przyczyn wprowadzonego stanu mają zamknie placówki SDS,OTZ itp. a wymagają opieki?.Bo na chwilę obecną tacy opiekunowie są zmuszeni korzystać z urlopów ponieważ 14 dni opieki przysługujące na członka rodziny się już skończyło. OD 1 kwietnia miała zostać rozszerzona ustawa, na czym staneło?

  1. Wioleta mówi

   Czy moge wozić dzieci do babci mieszkającej w innej miejscowosci jeśli bym wróciła do pracy?

 164. Ela mówi

  Czy do tego oświadczenia trzeba załączyć oświadczenie lub zaświadczenia dlaczego drugi rodzic nie może sprawować opieki?

 165. Kunegunda mówi

  Czy zasiłek należy się samotnej matce przebywającej na L4?

 166. Kamila mówi

  Jestem studentka pielęgniarstwa, studiuje dziennie i mam 2,5 letniego synka który chodził do przedszkola, maz pracował za granicą ale ze względu na obecna sytuacje epidemiczna został zwolniony, mamy mieszkanie na utrzymaniu a ja nie mogę pracować ze wzgledu na studia dzienne. Mnie i mojego syna ubezpiecza moja mama w pracy. I mam pytanie czy otrzymamy zasilek opiekunczy?

 167. Agaya mówi

  Dobry wieczór, jestem bezrobotna i nie mam od jakiegoś czasu ubezpieczenia zdrowotnego.
  Mieszkam z partnerem i naszymi dziećmi, dzisiaj przez kontakt telefoniczny lekarka uznała że mam zapalenie gardła… Czy ojcu dzieci przysługuje zasiłek opiekuńczy? Czy musi potwierdzić moja chorobę jakimś dokumentem? Córka ma 1,5 roku i także jest chora, a syn 8lat.

 168. Milena mówi

  Mam 3 dzieci najstarsze chodzi do pierwszej klasy. Dnia 8 kwietnia kończy mi się macierzyński. Zakład pracy chce dac mi urlop. Czy mogę skorzystać z opieki nad dzieckiem z powodu zamknięcia szkoły dodam że 8 lat skończy dopiero w lipcu.

 169. Kasia mówi

  Pracuje w ośrodku wychowawczym, cały czas uczęszczam do pracy z racji tego, że jest to placówka nieferyjna. Dziecko do przedszkola nie chodzi z powodu zamknięcia przedszkola. Należy mi się zasiłek ? Ojciec dziecka też nadal pracuje. Czy otrzymując wynagrodzenie nie można się już ubiegać o zasiłek ?

 170. Gosik mówi

  Czy tata może skorzystać z dodatkowego zasiłku na starsze dziecko gdy mama przebywa na macierzyńskim?

 171. Anita mówi

  Dzień dobry, mam dwa pytania:
  1 – jestem na l4 w 38 tyg. ciąży. 3,5 letnie dziecko nie chodzi do przedszkola z uwagi na stan epidemii. Czy w tej sytuacji mąż pracujący na etacie,może skorzystać z zasiłlku opiekuńczego na dziecko?

  2- czy w sytuacji, gdy żona jest po cesarskim cięciu, w domu noworodek oraz 3,5 roczne dziecko, które nie może uczęszczać do przedszkola z powodu jego zamknięcia, ojciec pracujący na etacie może korzystać z tego dodatkowego zasiłku opiekuńczego (nie urlopu ojcowskiego)?

  Serdecznie dziękuję za odpowiedź 🙂

 172. Lukas mówi

  Żona przebywa na urlopie wychowawczym na najmłodszą córkę , czy pracujący mąż ma prawo do zasiłku opiekuńczego dla pozostałych dwójki dzieci w wieku 4 lata i 8 lat ?

 173. Anna mówi

  20 kwietnia kończę urlop wychowawczy, moje dziecko nie chodzi jeszcze do przedszkola, babcia nie mieszka z nami, nie może się nim zająć że względu na wiek. Czy przysługuje mi płatna opieka na dziecko w obecnej sytuacji?

 174. Adam mówi

  Witam, żona prowadzi własny zakład fryzjerski. Pracowała normalnie, ja byłam na zasiłku na dzieci. Czy w związku z tym że od dzisiaj jest nakaz zamknięcia zakładów fryzjerskich i żona zostanie w domu, pracodawca ma prawo przerwać mi zasiłek?

 175. Marta pastor mówi

  WITAM. Pracuje w dużej firmie produkcyjnej. Pracodawca mi przerwał opiekę na mojego syna lat 7 ponieważ kazał mi wybrać 6dni nowego urlopu a 6dni dostanę postojowego,tlumaczy że nie należy mi się opieka na syna ponieważ jest,, PRZESTÓJ W FIRMIE” nie rozumiem jak mogą mi przerwać opiekę i dać mi mój urlop… Postój rozumiem że mi się nie należy z te dni… Ale zmuszenie mnie do urlopu nie rozumiem..

 176. Katarzyna mówi

  Witam obecnie jestem na urlopie macierzynskim(dziecko prawie 3mce) mamy dwojke dzieci drugie ma 4lata uczeszcza do przedszkola czy partner moze skorzystac z urlopu opiekunczego na corke w zwiazku z koronawirusem?Czy zus mu odmowi?

 177. Katarzyna mówi

  Witam. Razem z mężem prowadzimy gospodarstwo rolne i jesteśmy ubezpieczeni w Krusie. Chciałam złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy,gdyż po zamknięciu przedszkola będe opiekować się synem. Od kiedy mam wpisać we wniosku opiekę nad synem

 178. Marta mówi

  Jeśli 8.04 kończy mi się urlop macierzyński czy od 09.04 mogę skorzystać z dodatkowego zasiłku (14dni)?dodam że miałabym wrócić do pracy w przedszkolu, której i tak jest zamknięte przez epidemie. W tym czasie nie mam z kim zostawić dziecka, którym miała zająć się babcia. Babcia nie mieszka razem z nami i że względu na sytuację nie chce narażać jej na możliwość zachorowania.

 179. Kasia mówi

  Mąż przebywa obecnie na urlopie wychowawczym. Ja jestem zatrudniona na umowę o pracę. Mamy dwoje dzieci 2 i 7 lat Czy przysługuje nam zasiłek opiekuńczy?

 180. renata67 mówi

  Jestem na świadczeniu pielęgnacyjnym na syna jest autystyczny , mam jeszcze druga córkę z orzeczeniem o niepełnosprawność z orzeczeniem o niemoznosci do samodzielnej egzystencji czy mojemu męzowi należy się dodatkowy zasiłek 14 dni.

 181. Andrzej mówi

  Witam. Żona jest obecnie na macierzyńskim. Opiekuje się dzieckiem które ma 4miesiace, mam drugie dziecko w wieku 7lat. Czy przysługuje mi dodatkowy zasiłek?

 182. Joanna mówi

  Mój mąż ma postojowe i będzie pobierał zasiłek z Zus (miał umowę o dzieło), mamy dwójkę dzieci, czy mogę pobierać zasiłek opiekuńczy na dziecko?

 183. MARIUSZ mówi

  WITAM.
  MAM DWÓJKĘ DZIECI Z KTÓRYCH JEDNO DZIECKO JEST NIEPEŁNOSPRAWNE I ŻONA POBIERA ŚWIADCZENIA PIELĘGNACYJNE NA TO DZIECKO ( NIE PRACUJE ) . OBAJ MAJA 3,5 ROKU.
  A MOJE PYTANIE BRZMI : CZY MOGĘ PÓJŚĆ NA ZASIŁEK OPIEKUŃCZY NA DRUGIE ZDROWE DZIECKO ?

 184. Ania mówi

  Witam, mój mąż jest zatrudniony na pelny etat i od 1-15 kwietnia ma urlop, a ja wpisałam już wcześniej opiekę w tym terminie (3 dni opieki, mam umowę o pracę) na trójke dzieci, które mają mniej niż 8 lat i uczęszczają do szkoły i przedszkola. Czy mogę z niej bez przeszkód skorzystać skoro ojciec dzieci ma urlop?

 185. Martyna mówi

  Mam pytanie odnośnie przysługiwania mi zasiłku opiekuńczego. Prowadzę działalność gospodarcza, do dnia 22.03 przebywałam na urlopie macierzyńskim. 23.03 planowałam wrócić do pracy. Z przyczyn oczywistych żłobki sa aktualnie zamknięte, nie mam co zrobić z dzieckiem. Nie wiadomo jak długo sytuacja będzie sie utrzymywać. Nie zdążyłam zapisać syna do żłobka, umowa podpisywana jest w naszym żłobku/ klubiku po tygodniowej adaptacji. Czy przysługuje mi jakikolwiek zasiłek?

 186. Jolanta mówi

  Witam pytanie moja jest takie synem zajmuje się niania z którą mam podpisaną umowę syn ma 19 miesięcy niania z powodu zaistniałej sytuacji odmawia opieki nad synem czy w takim przypadku należy mi się dodatkowa opieka ta ponad 60 dni w roku? Co w takiej sytuacji mam zrobić z dzieckiem bardzo proszę o pomoc i podpowiedź gdyż kadrowa odmawia mi takiej opieki twierdząc że dziecko nie chodzi do żłobka ?

 187. Patryk mówi

  Dzień dobry,Proszę o wyjaśnienie możliwości skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka – klubu dziecięcego – przedszkola – szkoły  w przedstawionej poniżej sytuacji:Jestem osobą pracującą na umowę o pracę. Moja żona jest nauczycielką w technikum. Mamy 2 córki – jedną uczęszczającą do przedszkola drugą w wieku 1 rok i 8 miesięcy. W W terminie 9-14 kwietnia przewidziana jest przerwa świąteczna w szkołach, z tym że przedszkola maja pracować do 10 kwietnia. Planuję skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w terminie 6 – 10 kwietnia. Czy w okresie 9 – 10 kwietnia mogę również skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

 188. Monika mówi

  Czy pracujący ojciec dziecka ( 4 lata ) ma prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu zamknięcia przedszkola, kiedy mama dziecka przebywa w domu w związku z urlopem macierzyńskim na drugie dziecko ( 9 miesięcy ) ?

 189. Katarzyna mówi

  Mam dwoje dzieci w tym jedno-starsze uczeszcza do przedszkola. Skończyl mi sie urlop macierzyński, obecnie jestem na urlopie wypoczynkowym czy mąż może wziac zwolnienie na przedszkolaka?

 190. anna mówi

  Witam , pracuje na etacie a mój mąż na podstawie umowy o dzieło czy mogę starać się o zasiłek opiekuńczy skoro moje dziecko nie może uczęszczać do przedszkola i jedno z nas musi z nim zostać w domu

 191. J mówi

  Jeśli codziennie do 2 letniego dziecka przyjeżdża babcia by się nim opiekować bo nie uczęszcza do żłobka należy mi sie zasiłek opiekuńczy? Babcia nie ma z nami żadnej podpisanej umowy, a boi się teraz zajmować wnuczka.

 192. Michał mówi

  Proszę o informację, pozostaje w stosunku pracy i póki co jestem w gotowości do pracy. Czy w takim wypadku współmałżonka może wziąć dodatkowa opiekę?

 193. Ewelina mówi

  Czy będąc na macierzyńskim i mając dziecko które uczęszczało do przedszkola można się ubiegać o zasiłek opiekuńczy?

 194. Kasia mówi

  Jestem samotną matką dziecka niepełnosprawne (14 lat) jestem w trakcie szkolenia które zostało przerwane ze względu na koronawirusa co skutkuje tym że nie mogę odbyć stażu zawodowego. Jestem zarejestrowana jako osoba bezrobotna w UP. Czy w mojej sytuacji przysługuje mi jakiś dodatkowy zasiłek?

 195. Aleksandra mówi

  Witam, zatrudniam mamę jako nianię dla mojej 1,5 rocznej córki. Mama przez swoją przewlekłą chorobę jest w grupie ryzyka, boję się o nią, ponieważ pracuję jako kasjerka. Pozostajemy we wspólnym gospodarstwie domowym, ale mamy możliwość unikania ze sobą kontaktu (duży dom). Czy mogę w tym wypadku wziąć zasiłek opiekuńczy, nie zwalniając mamy? Co mogę zrobić, żeby nie narażać mamy? Z góry dziękuję za odpowiedź

 196. Magda mówi

  Witam,
  jeśli oboje małżonkowie pracują, dziecko ma 2 lata i chodziło do żłobka, a zaraz po zamknięciu żłobka jeden rodzic zajmował się dzieckiem jednocześnie pracując zdalnie, to czy drugi rodzic pracujący normalnie po 2 tygodniach może wziąć tę opiekę na dziecko z datą przyszła? We wniosku podaję się daty kiedy była sprawowana opieka a nie kiedy będzie sprawowana. Do tej pory jeszcze się udawało połączyć pracę z opieką nad małym dzieckiem, ale robią się zaległości z dnia na dzień.

 197. Agata mówi

  Witam! Mój mąż, ojciec dziecka idzie od poniedziałku na postojowe (obecnie ma umowę na czas nieokreślony), czy ja matka dziecka mogę skorzystać z zasiłku opiekuńczego z powodu zamknięcia żłobka? (również posiadam umowę na czas nieokreślony)

 198. Monia mówi

  Witam jestem na wychowawczym na 2 letniego syna czy moj mąż moze ubiegac sie o zasilek na drugie nasze dziecko bardzo dziekuje za odpowiedz

 199. Niunia mówi

  Witam jestem na wychowawczym na 2 letniego syna czy moj mąż moze ubiegac sie o zasilek na drugie nasze dziecko bardzo dziekuje za odpowiedz

 200. Adam mówi

  Mam dziecko w wieku 14 miesięcy, korzystam z opieki. Pracuje w sobotę i niedzielę, moja żona w weekend ma wolne. Czy mam prawo do korzystania z zasiłku w te dni?

 201. Ola mówi

  Mąż pracuje ja jestem osobą niepełnosprawną czy moge skaladac o zasilek opiekunczy na 11 letniego syna ?

 202. Paulina mówi

  Witam!
  Jestem mamą 2 dzieci. Córka lat 7 i syn prawie 4 letni. Córka chodzi do kl 1 szkoły podstawowej, syn do przedszkola specjalnego. Obie placówki nieczynne. Jedno dziecko ma terapię przez internet, drugie lekcje. Partner pracuje. Ja pobieram pieniążki na opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym. Wymaga takiej opieki stale. Mam pytanie, czy ojciec może wziąć opiekę nad zdrowym dzieckiem? Po powiem szczerze że już sobie że wszystkim przestaję radzić.

 203. Robert mówi

  Dziecko 3 lata a drugie 2 miesiace. Zona jest na macierzyńskim. Oboje mamy umowe o pracę. Czy ja jako mąż moge iść na zasiłek

 204. Anonim mówi

  witam, mój mąż pracuje i ma ubezpieczenie zus, ja pracuje w własnym gospodarstwie rolnym i ubezpieczona jestem w krus, nasze dzieci uczęszczały do przedszkola , czy mąż może starac się o zasiłek opiekuńczy w swoim zakładzie pracy?

 205. Ewa mówi

  Witam maz ma w pracy tzw postojowe czy w krus moge skirzystac z zasilku opiekunczego na dziecko do lat 8lat

 206. Renata mówi

  jestem na zwolnieniu lekarskim i mija mi 182 dni. czy mogę wziąć po upływie zwolnienia lekarskiego dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko uczęszczające do pierwszej klasy szkoły podstawowej.

 207. Katia mówi

  Czy będąc na urlopie wychowawczym na jedno dziecko nalezży się dodatkowy zasiłek opiekunczy na drugie dziecko uczęszczające do przedszkola?

 208. Karolina mówi

  Jestem w ciazy, ojciec dziecka pracuje. Czy przysługuje mi dodatkowy zasilek opiekuńczy?

 209. Grzegorz mówi

  Czy zasiłek należy się ojcu chorego półrocznego dziecka gdy żona nie pracuje? Jakie wówczas dokumenty przedstawia do pracodawcy?

 210. Natalia mówi

  Witam. Byłam na opiece na syna z powodu zamkniecia przedszkola przez epidemie. Chcę wrócić do pracy czy w takim wypadku drogi rodzic moze wziąć teraz opiekę? Proszę o odpowiedź

 211. Rafał mówi

  Czy jeśli mama dziecka przebywa na zwolnieniu lekarskim (ciąża) to czy ojciec nie będący w wspólnym gospodarstwie domowym może ubiegać się o taki zasiłek? Dziecko wymaga szczególnej opieki gdyż nie skończyło lat 8 i jest niepelnosprawne

 212. Karolina mówi

  Czy jesli żona przebywa na L4 z powodu ciąży mąż może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na zdrowe dzieci do lat 8?

 213. Artur mówi

  Witam moja żona przebywa aktualnie na L4 ciążowym czy w takim wypadku należy mi się opieka covid 19 na dziecko. Dziecko uczęszczało do klubu malucha, który został zamkniety. Serdecznie dziekuje

 214. Kinga mówi

  Chciałam zapytać: pobieram zasiłek na opiekę ze względu na zamknięcie przedszkoli w tym czasie Pracodawca wprowadził postojowe czy w tej sytuacji mogę dalej pobierać ten zasiłek czy muszę przejść na postojowe?

 215. Katarzyna mówi

  A co z pracującymi matkami które same wychowują dziecko 10lat? Zasiłek do lat 8 lub 14w przypadku niepełnosprawności. O tym nikt nie mówi. Dziecko muszę brać ze sobą do pracy. Chory kraj…

 216. Amanda mówi

  Od 16.03.2020 r. pobieram zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia Klubu Malucha. Umowę z Klubem miałam do 31.03.2020 r. Czy w takiej sytuacji nadal przysługuje mi zasiłek, jeżeli nie mam z kim zostawić dziecka?

 217. Sławomir mówi

  czy osoba pobierająca świadczenie pielęgnacyjne (w związku z rezygnacja z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym) może ubiegać się zasiłek opiekuńczy w związku z Covid (wskutek zamknięcia SOSW biorąc pod uwagę nowelizację Rozporządzenia MEN i objęcia nim także SOSW)?

 218. Marian mówi

  Czy ojciec może wziąć dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko w zamkniętym przedszkolu z powodu koronawirusa, kiedy matka przebywa na urlopie macierzyńskim na noworodka?

 219. Małgorzata mówi

  Jestem pracownikiem szpitala. Pracuję codziennie od 7 do 14.35. Mam troje dzieci, ktore nie chodzą teraz do szkoly, dzieci 9 lat, 12 lat i 13 lat. Mąż jest kierowcą zawodowym. Pracuje w firmie transportowej, która wykonuje różne przewozy. W tej chwili przewożą zboże z różnych części Polski do portów w Szczecinie lub Świnoujściu. Mąż wychodzi do pracy w poniedziałek A wraca w piątek. Dzieci siedzą w domu same. Nie mamy babci ani innej osoby zajmującej się dziećmi. Czy w takiej sytuacji mogę ubiegać się o zasiłek opiekuńczy na dzieci? Jakie dokumenty muszę dodatkowo przedstawić?

 220. Sylwia mówi

  Witam, moje dziecko nie uczęszcza do żłobka ponieważ dotychczas przychodzili opiekować się nim dziadkowie kiedy z mężem chodziliśmy do pracy co w tej sytuacji kiedy dziadkowie nie wychodzą z domu z powodu pandemi. Aktualnie przebywam na urlopie ale co dalej. Czy mogę w tej sytuacji skorzystać z oferowanego zasiłku czy zupełnie dyskfalifikuje fakt iż dziecko do żłobka nie uczeszczało.

 221. Janusz mówi

  Jestem zatrudniony na um. o prace. Mamy dwójkę dzieci 0,5 i 3 lata. Żona jest na macierzyńskim z młodszym dzieckiem. Czy jeśli zajdzie potrzeba (np ktoś zachoruje, albo żona z młodszym dzieckiem wyjedzie) mogę skorzystać z zasiłku opiekuńczego na któreś dziecko.

 222. Iza mówi

  Witam mam takie pytanie jestem w ciazy i na zwolnieniu L4 partner pracuje czy w tym przypadku należy się jemu zasiłek na córkę?

 223. Miłosz mówi

  witam czy będąc na zasiłku opiekuńczym na dziecko mogę wniskować o postojowe

 224. Monika mówi

  Jestem ubezpieczona w KRUS jako domownik, dodatkowo wykonuje pracę na umowę zlecenia , 2x 4 godzin tygodniowo, czy mogę skorzystać z dodatkowego zasilku nad dzieckiem niepełnosprawnym z Krus?

 225. Ela mówi

  Mam dwoje dzieci, starsze uczęszcza do przedszkola, drugim opiekuje się ja, jestem po macierzyńskim i rodzicielskim teraz jestem na urlopie wypoczynkowym zaległym i później chciałam iść na wychowawczy czmogę skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na starsze dziecko?

 226. Rafał mówi

  Pracuje w Policji małżonka w handlu mamy dziecko w wieku 2lat do przedszkola nie chodzi bo rekrutacja nas obowiązuje od przyszłego roku, dzieckiem opiekowala się babcia która jest w grupie podwyższonego ryzyka, babcia boi się że w pracy mogę się zarazić i przy okazji ją. Czy w takiej sytuacji moja żona lub ja możemy liczyć na zasilek??

 227. Katarzyna mówi

  Mąż nie pracuje ale jeździ opiekować sie starszym ojcem, ja pracuje na umowe o prace czy moge starać sie o ten zasiłek w ramach koronowirusa, prosze o odpowiedz

 228. Teresa mówi

  Jesli zaklad pracy wprowadzil 4 dniowy tydzień pracy to czy będąc na zasiłku opiekunczym na dziecko będę miał zapłacone za cały tydzień czy tylko za cztery dni?

 229. Ola mówi

  Mój mąż korzysta z mojej opieki zdrowotnej, nie pracuje, poszukuje pracy, fizycznie nie ma go w domu. Mam troje dzieci w tym syna 7 lat. Pracuję, nie mam z kim zostawić dzieci. Do tej pory pomagała mi mama ale boi się zachorowania i już mi nie pomaga. Czy mogę korzystać z opieki nad dzieckiem do lat 8?

 230. Kaasia mówi

  Mam pytanie pracuje w markecie także w weekendy. Mam opiekę na dziecko w związku z zamknięciem szkoły. Czy szef ma prawo zmusić mnie do przyjścia do pracy W weekend ?

 231. Anna mówi

  Dzień dobry,
  obecnie jestem na dodatkowym zasiłku na dziecko do lat 8. Pracodawca chce, żebym na jakiś czas wróciła do pracy. Czy będę mogła poźniej wystąpić ponownie o zasiłek opiekuńczy?Dodam, iż mąż wykonuje pracę zdana, więc dziecko nie pozostanie bez opieki.

 232. Asia mówi

  Czy mąż może wziac opiekę na dzieci w wieku przedszkolnym jak ja jestem na macierzyńskim na córkę. Dodam że leczenie się na depresję

 233. Anna mówi

  .. Czy przedłużono zasiłek opiekuńczy po 10 kwietnia o kolejne 14 dni.

 234. Karolina mówi

  Czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres, w którym drugi rodzic przebywa na przymusowym zaległym urlopie wypoczynkowym?
  Pracuję zdalnie, jednak w najbliższym czasie pracodawca narzucił mi konieczność wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Do tej pory mąż korzystał z dodatkowego zasiłku opiekuńczego ze względu na zamknięte przedszkole. Czy w czasie mojego urlopu może nadal pobierać zasiłek?

 235. WIOLETTA mówi

  Czy jako wdowa z 8 letnim juz dzieckiem mogę liczyc na co kolwiek od Państwa Polskiego?
  Pracuje, też muszę w tym czasie brać wolne – urlop bezpłatny na razie, wiadomo do końca roku daleko.

 236. Barbara mówi

  Dzień dobry,
  Czy dodatek opiekuńczy przysługuje kiedy oboje rodziców pracuje, dziecko nie ukończyło 2 roku, matka poszła pracować na nocki aby w dzień zaopiekować się dzieckiem, mąż pracuje od rana. A żłobek zamknięty a płacić połowę trzeba. Czy wtedy też można ubiegać się o dodatek?

 237. Ula mówi

  Cy będąc na zasiłku opiekuńczym na dziecko niepełnosprawne chodzące do szkoły specjalnej można starać się o zasiłek dodatkowy opiekuńczy?

 238. Joanna mówi

  Witam. Prowadzę zakład fryzjerski ale nie świadczę usług ze względu na koronawirus. Czy w związku z tym należy mi się świadczenie z zus z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 8?

 239. Ania mówi

  Sama wuchowuję 2-letnia córeczkę. Nie uczęszcza ona do przedszkola tylko opiekuje się nią moja mama a jej babcia. Czy mam prawo do zasiłku opiekuńczego na córeczkę. Mieszkamy z córeczka same.

 240. Monika mówi

  8 kwietnia skończył mi się urlop macierzyński . Córka miała iść do żłobka ale żłobki są zamknięte z powodu koronowirusa . Ja nie mogę wrócić do pracy bo nie mam z kim zostawić córki . Czy mogę skorzystać z dodatkowych dni opieki ???

 241. Ilona mówi

  Czy mąż może ubiegać się o postojowe ( działalność jednoosobowa) w czasie gdy ja jestem na dodatkowym zasiłku opiekuńczym??

 242. Katarzyna mówi

  Witam. Jestem ubezpieczona w Zusie a mąż w Krusie. Czy mogę skorzystać z zasiłku opiekuńczego?

 243. Iwona mówi

  Ja mam pytanie takie. Mój mąż jest nauczycielem i pracuje zdalnie. Ja obecnie jestem na zasiłku opiekuńczym z tytułu covid-19. Czy na czas przerwy świątecznej tj. w dniach 09. i 10. 04.2020 oraz 14.04.2020 kiedy jest wolne od nauki w szkole powinnam przerwać zasiłek i wrócić do pracy?

 244. Elżbieta mówi

  Mamy dziecko z wadą płuc, mamy orzeczenie o niepełnosprawności, oboje z mężem pracujemy , Do tej pory dzieckiem opiekowała się babcia , która teraz się boi bo ma 60 lat. Już prawie wykorzystałam te 60 dni opieki na dziecko bo w styczniu mała była chora i też korzystałam z tych dni.Co mogę teraz zrobić,czy należy mi się jakiś zasiłek,nie mam z kim zostawić dziecka.

 245. Martyna mówi

  Prowadzę żłobek. Rodzic korzysta z dodatkowego zasiłku, bo żłobek zamknięty. Ale jednocześnie postanawia wypowiedzieć umowę, bo kwestie finansowe, nie możemy się dogadać. Powinien stracić zasiłek dodatkowy?

 246. Radek mówi

  Mama pracuje jako nauczycielka zdalnie. Tata pracuje na etacie czy przysługuje zasiłek na dziecko dla Taty? I wolne od pracy.

 247. Paulina mówi

  Od 1 kwietnia zgłosiłam się do opłacania składki chorobowej(pracuje na umowę zlecenie i nigdy jej nie opłacałam) i jednocześnie złożyłam wniosek o opiekę nad dzieckiem do lat 8 w czasie trwania koronawirusa.Czy opieka zostanie mi wypłacona?Czy musi być jakaś ilość opłaconych składek?

 248. DANUTA mówi

  Mam 70 lat , opiekowałam się 2 letnią wnuczką przed koronawirusem, nie mieszkamy razem dojeżdżałam autobusem. Córka bojąc się o moje zdrowie wykorzystała już urlop na opiekę nad wnuczką. Żłobki nie czynne zresztą i tak byłby problem z otrzymaniem miejsca w żłobku dlatego właśnie zaopiekowałam się wnuczką.
  Boję się bo jestem w grupie osób zagrożonych chorobami współistniejącymi / podwyższone ciśnienie, RZS, jestem po udarze/ co w tej sytuacji mam zrobić.

 249. Michał mówi

  Witam. Żona sprawuje opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym z orzeczeniem. Czy należy mi się zasilek opiekuńczy nad drugim dzieckiem które uczęszcza do szkoły a nie ukończyło 8 lat?

 250. Agata mówi

  Jak obliczyć ten zasiłek dodatkowy jak miałam od 12 do 13 marca i od 16 do 20 i od 23 do 27 marca na rękę mam 2200 do 11 marca normalnie pracowałam

 251. Emi mówi

  Witam, czy będąc na zasiłku opiekuńczym pracodawca może mnie zwolnić?

 252. Kasiula mówi

  Mąż jest na przymusowym urlopie, w każdej chwili mogą wezwać Go do pracy, mamy dwójkę dzieci 4 i 7 lat, czy ja mama mogę skorzystać z opieki?

 253. Marta mówi

  Jestem aktualnie na dotatkowym zasiłku, pracuje w hotelu który został zamknięty, szefostwo chce skorzystać z pomocy rządowej. Nie wiem jak teraz moja sytuacja będzie wyglądać, mam dalej składać wnioski o zasiłek czy szefostwo musi mnie zgłosić do tzw zasiłki postojowego.

 254. Agata mówi

  Mój mąż na rencie czy ja mogę skorzystać z opiekuńczego

 255. Monika mówi

  Firma w której pracuje mąż ma obecnie przestój. Czy jako matka mogę skorzystać z zasilku opiekunczego wynikającego ze specustawy w związku z zamknięciem przedszkola?

 256. Sebastian mówi

  Czy przysługuje mi zasiłek na dzieci jeśli żona idzie rodzić i jakie potrzebuje dokumenty

 257. Malwina mówi

  Mam 2 córki w wieku 2 lata i 8 miesiecy oraz 11 lat.Dziecmi zajmowała się babcia ktora w obecnej sytuacji koronawirusa odmówiła z wiadomych względów. My z mężem pracujemy…Czy mogę starac sie o zasilek opiekunczy do 8 roku ?

 258. Ewa mówi

  Witam moje pytanie dotyczy zasiłku na niepełnosprawne dziecko w stopniu umiarkowany w wieku powyżej 8 roku życia jestem osobą pracująca mąż jest w domu pobiera rentę cierpi na schizofrenie paranoidalna przebieg choroby jest różny ma całkowita niezdolność do pracy.

 259. Emilia mówi

  Zasiłek z powodu zamknięcia przedszkoli mąż nie pracuje i nie przebywa w domu należy mi się ten zasiłek

 260. Dorota mówi

  Jestem na zwolnieniu lekarskim ponieważ jestem w ciaży.mąz pracuje . Mamy dwoje dzieci syn ma 1.5 roku corka 5 i chodzi do przedszkola czy ja moge starać sie o zasiłek opiekunczy na corkę?

 261. Sylwia mówi

  Jestem rolnikiem, posiadam bydło, sądzę dużo
  ziemniaków, mam 2dzieci do lat 7. Teraz jest czas intensywnej pracy na polu Czy mąż pracujący w firmie może iść na zasiłek opiekuńczy żebym ja mogła spokojnie porobić sobie w gospodarstwie

 262. Robert mówi

  Korzystam z dodatkowej opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem przedszkola zbliża się okres urlopu wypoczynkowego.Czy mogę kontynuować opiekę nad dzieckiem? Czy muszę koniecznie iść na urlop ? Czy mogę go wykorzystać w innym terminie ?

 263. Edyta mówi

  Witam moje pytanie dotyczy zasiłku pobieranego w związku z zamknięciem przedszkola.Podam przykład od 16 marca do 25 marca byłam na pierwszym wniosku o opiekę pożniej wypisałam kolejny wniosek od 30 do 10 a teraz kolejny od 14 do 26 mój mąz przebywał od 2 kwietnia do 15 na urlopie dodam szefowa kazała wypisac w zwiazku z brakiem pracy czy nalezy mi sie normalnie zasiłek opiekunczy?dodam ze zakład od 10 kwietnia przeszedł na postój wiec męża urlop dalej trwa do 15?a od 15 przestój mu sie liczy czyli mi sie nie należy zasiłek dodam jeszcze że wychowuję dziecko które 16 kwietnia koczy 2 lata prosze o odpowiedz i pomoc jak mam wypisac te wnioski pozdrawiam

 264. Antoni mówi

  Jezeli zona pracuje w weekendy i ma np wolne za weekend w tygodniu to czy za dzień w którym zona ma wolne ( np wtorek), rowniez przysluguje mi zasiłek ?

 265. Iwona mówi

  Witam wziełam opieke nad dzieckiem na oświadczenie bo myślałam że przysługuje mi opieka nad dzieckiem do skończenia 8 roku życia. Dostałam pieniądze i okazało się że ta opieka mi nie przysługuje ponieważ moje dziecko ma 8 lat i 4 mc. Teraz kazali mi wypisac urlop na te dni co miałam opiekę. W kadrach sie pomylili nie sprawdzili czy przysługuje mi opieka i teraz zabarli mi za te dni połowe urlopu. Czy tak może być ?

 266. Sławek mówi

  Żona jest na urlopie rodzicielskim na 6 miesięczną córeczkę, mamy jeszcze 4 letniego synka, który nie chodzi do przedszkola z powodu zamknięcia placówki. Mąż pracuje na umowe o pracę i czy może skorzystać z zasiłku opiekuńczego na opiekę nad starszym synkiem? Pani z infolinii z zusu stoi na stanowisku, że nie przysługuje taki zasiłek, ponieważ żona pozostaje w domu i może sprawować również opiekę nad starszym synkiem. Jeżeli mąż może skorzystać z zasiłku czy możecie Państwo podać podstawę prawną na którą mógłbym się powołać?

 267. Weronika mówi

  Dziecko do 8 roku życia, czyli do momentu ukończenia tego wieku? Czy chodzi tu o rocznik ?

 268. Katarzyna mówi

  Witam czy mogę złożyć wniosek o opiekunczy wstecz?mam umowe zalecenie i teraz dowiedzialam się ze osobom na zleceniu również przysługuje opieka.dodam że ostatnim dniu miesiąca zamkneli ze mna umowe zlecenie.co w tym wypadku mogę zrobić

 269. Małgosia mówi

  Witam
  Mam umowę o pracy /ale w obecnej sytuacji przebywam z dzieckiem do lat 5 w domu .pobieram zasiłek opiekuńczy. Czy mogę podjąć inna umowę zlecenie która będę wykonywać z domu.

 270. Jolanta mówi

  Witam mam syna niepelnosprawnego w stopniu znacznym (osoba dorosła)sprawuje nad nim opiekę pobieram świadczenie pielęgnacyjne gmina opłaca ZUS na emerytalne ale ubezpieczona jestem przy mężu mąż ma rentę( składki zdrowotne) syn uczęszczał do dpsu teraz zamknięte czy należy mi się dodatkowe świadczenie

 271. Przemysław mówi

  Zamknęli nam żłobek z powodu epidemii i przysługuje nam zasiłek. A czy jak z niego zrezygnujemy z powodów finansowych to czy dalej będzie nam przysługiwał zasiłek?

 272. Malgorzata mówi

  Samotnie wychowuję syna w wieku 12 i pół roku. Ojciec nieznany, ja pracuję na pełny etat, mieszkamy sami. Czy mam możliwość starać się o zasiłek na opiekę nad synem?

 273. Monika mówi

  Czy bedąc na dodatkowym zasiłku opiekuńczym z tyt. epidemii, mogę wychodzić z dzieckiem z domu…czy Zus może nas skontrolować?

 274. Justyna mówi

  Mam dziecko w wieku 3.5 roku.dzieckiem zajmowala sie babcia. Dojezdzala codziennie w tej chwili nie moze zajmowac sie moim dzieckiem bo sie boi przemieszczania jest w duzej grupie ryzyka zachorowania na wirusa.nie mam teraz opieki dla dziecka.maz pracuje ja tez musze.czy w takiej sytuacji nalezy mi sie zasilek opiekunczy

 275. Kasia mówi

  Witam. Mam pytanie czy jeśli mój mąż miał postojowe a ja byłam na opiece z powodu korona wirusa nad 6 letnia córka dodam że mąż miał normalne wynagrodzenie to czy przysługuje nam zasilek

 276. Ewa mówi

  Mąż ma u siebie w pracy postojowe, czy to wyklucza matkę z dodatkowego zasilku opiekunczego ?

 277. Paulina mówi

  Czy jest możliwość wypisania wniosku wstecz na przykład z dwudniowym opóźnieniem???

 278. Grzegorz mówi

  Mam do Państwa pytanie, pracuje na etacie i prowadzę dodatkową działalność gospodarczą. (na działalności płacę tylko składkę zdrowotną. Chce pójść na opiekę nad dzieckiem do lat 8 w pracy “etatowej”, ale mam możliwość dorobić wieczorami na działalności gospodarczej. Czy można tak zrobić tzn zasiłek opiekuńczy z pracy na etacie i jednoczesne prowadzenie działalności gospodarcze w bardzo ograniczonym zakresie np. przychód 1000pln miesięcznie. Czy przechodząc na opiekę w pracy muszę zrezygnować z prowadzenia działalności i ją zawiesić?

 279. Ewelina Szymańska mówi

  Witam
  jestem przedsiębiorcą, mam jednoosobową działalność. obecnie korzystam z zasiłku opiekuńczego na dzieci, bo mąż pracuje. czy mogę jednocześnie skorzystać ze świadczenia postojowego z zus-u dla samozatrudnionych?

 280. Sabek mówi

  Witam. Prowadzę zakład fryzjerski, mam dziecko w wieku przedszkolnym. Czy należy mi się dodatkowy zasiłek opiekuńczy po ustawowym zamknięciu salonów fryzjerskich?

 281. Jola mówi

  Witam. Jestem ubezpieczona w Krus, mąż pracuje i jest ubezpieczony w Zus. Mamy dziecko ponizej 8 roku zycia. Czy mezowi przysluguje zasilek opiekunczy na dziecko w związku z zamknieciem przedszkola jezeli żona nie pracuje? Czy mozna sie starac jednoczesnie o zasilek w Zusie i w Krusie?

 282. Elżbieta mówi

  mam pytanie odnośnie awansu zawodowego nauczyciela a dodatkowej opieki na dziecko do lat 8. moje pytanie: czy dodatkowa opieka, która trwała od 16 marca przedłuża czas odbywania stażu, który powinien zakończyć się 31 maja 2020r.

 283. Marta mówi

  Witam serdecznie. Od 01.04.2020r. wróciłam do pracy, do tego samego pracodawcy- po urlopie wychowawczym. Czy przusługuje mi zasiłek opiekuńczy covid?

 284. Magda mówi

  Mam pytanie jestem mężatka lecz mój obecny mąż nie adoptować moich córek które mam z poprzedniego związku A biologiczny ojciec dzieci jest pozbawiony praw rodzicielskich. Czy przysługuje mi zasiłek?

 285. Lena mówi

  Dzień dobry, czy mama 3-letniego dziecka zatrudniona na umowę o pracę na 7/8 etatu (dziecko uczęszczało do żłobka) może pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy jeśli mąż pozostaje na L4 po ustaniu zatrudnienia? L4 zaczęło się podczas obowiązywania umowy o pracę, umowa się zakończyła, ale zwolnienie chorobowe jest kontynuowane.

 286. Karolina mówi

  Jesli jestem na opiece a meza wysylaja na urlop to czy mi się należy ta opieka czy muszę przerwać?

 287. BARBARA mówi

  Pracuje na etacie oraz równolegle jestem właścicielem firmy czy mogę korzystać z zasiłku opiekuńczego tylko z tytułu umowy o pracę?
  Czy firma może działać?

 288. katarzyna mówi

  Ja pracuje na umowę zlecenie nie mam odprowadzonych składek chorobowych pracuje 3 godziny dziennie, czyli około 40-50 godz msc, mąż pracuje na umowę zlecenie czy on może iść na zasiłek opiekuńczy (koronawirus). mamy dzieci 10 , 5 i 3 letnie

 289. Paulina mówi

  Dzień dobry. Pracuje na dwóch etatach, żłobek do którego uczęszcza 2 synów zamknięty. W jednej pracy- pracę wykonuje zdalnie (wykładowca akademicki), w drugiej – codziennie muszę być w miejscu pracy. Czy jest możliwość wzięcia opieki nad dzieckiem tylko w miejscu pracy, gdzie muszę być fizycznie, a pracę wykładowcy wykonywać zdalnie?

 290. Natka mówi

  Będąc na L4 od 16 grudnia gdzie umowa skończyła się z ostatnim dniem grudniaczy jak teraz skończyło by mi się zwolnienie to czy mogłabym dostać zasiłek z powodu koronawirusa na opiekę nad 4letnim dzieckiem gdyż przedszkola nie funkcjonują co oznacza że nie mogę podjąć pracy

 291. AGA mówi

  Witam, czy mogę przebywać na zasiłku opiekuńczym z powodu koronawirusa gdy mój mąż na urlop ?

 292. Aneta mówi

  Mój synek ma 3 lata do tej pory opiekowała się nim babcia Ale teraz się boi wychodzić z domu.syn nie uczęszcza do przedszkola został zakwalifikowany od września 2020. Najpierw był chory więc byłam na zwolnieniu opieka nad dzieckiem potem wzięłam urlop na 2 tyg .Ale kończy się. Co mam dalej robić? Nie mam z kim zostawić syna A od 4 maja powinnam wrócić do pracy .tata dziecka nie może sprawować opieki. Pracuje .

 293. Joanna mówi

  Kończy mi się umowa 30.04.2020r, czy mogę przedłużyć zasiłek opiekuńczy mimo ustania zatrudnienia?

 294. Natalia mówi

  Witam,
  oboje z mężem prowadzimy swoje odrębne jednoosobowe działalności gospodarcze. Opieką nad 2 dzieci do lat ośmiu podzieliliśmy się. od 16 marca do 30. marca ja- mama miałam opiekę, później od 1.4. przez kolejne 14 dni mąż. obydwoje w swoich działalnościach odnotowaliśmy spadek zarobku o 15% – czyli wymagany próg aby otrzymać świadczenie postojowe. czy w takim przypadku ono nam się należny? z jednej strony przebywanie na opiece nad dzieckiem wyklucza świadczenie postojowe, z drugiej natomiast na opiece byłam tylko 2 tygodnie, w pozostałym czasie pracowałam.

 295. Magdalena mówi

  Moje roczne dziecko miało iść do żłobka od maja. Czy od tego miesiąca będzie należała się mi opieka czy to dotyczy tylko dzieci które uczeszczaly do placówek przed wirusem?

 296. Anetta mówi

  Dzień dobry. Mamy dwoje dzieci 2 i 7 lat. Trzy tygodnie temu przeprowadziliśmy się do dziadka żeby pomógł w opiece nad dziećmi. Ja pracuję częściowo zdalnie, częściowo muszę być na miejscu w pracy. Mąż musi pracować. Braliśmy po tygodniu opieki jednak teraz mąż musi być w pracy cały czas a ja podczas pracy zdalnej nie mam możliwości zajmowania się dziećmi. Czy dziadek może iść na dodatkowy zasiłek na wnuczki ? Dodam, że pracuje, ale chciałbym mam pomóc.

 297. Anna mówi

  Jeśli drugi rodzic ma sądownie pozbawione całkowicie prawa rodzicielskie od kilku lat to muszę dpołączyć wyrok sądu do oświadczenia?

 298. Grażyna mówi

  Mam gabinet kosmetyczny i prowadzę jednoosobową DG, opiekuję się dzieckiem 6 l.,
  -czy należy mi się zasiłek opiekuńczy po wprowadzeniu zakazu dzialalności usług kosmetycznych? Na dzień dzisiejszy zawnioskowalam za dni12.03-8.04. i nie otrzymałam odpowiedzi. Dodam, że po za wiodącym pkd mam wpisane inne (tak kiedyś zrobiłam na w razie czego, żeby móc się przebranżowić).
  -równocześnie złożyłam wniosek o postojowe i zwolnienie ze składek, czy to wyklucza zasiłek opiekuńczy?

 299. Beata mówi

  Witam, mąż ma zaplanowane kilka dni urlopu. Czy w tym czasie mogę korzystać z zasiłku opiekuńczego podczas zamknięcia placówki oświatowej na 6 letnie dziecko?

 300. Marcin mówi

  Witam,
  Czy jak jeden rodzic pracuje na pełny etat a drugi na 1/2 etatu to należy się zasiłek opiekuńczy ?
  Czy jak jeden rodzic pracuje na umowę o pracę a drugi na umowę śmieciową to należy się zasiłek opiekuńczy ?

 301. Jan mówi

  Ja pracuję umowa o prace, żona na chorobowym przed ciążą do 22.03 (poród) od 25.03 żona w domu (na zasiłku macierzyńskim), w domu druga córka rok i 8 miesięcy. I najciekawsze: żona jest na działalności, jednak jej nie zawiesiła na czas ciąży i macierzyńskiego. Czy przysluguje mi zasiłek opiekuńczy na starszą córkę (poniżej 2 lat) w trakcie trwania zasiłku macierzyńskiego, w przypadku gdy żona ma nie zawieszona działalność, choć nie ma przychodów?

 302. Barbara mówi

  Witam, do 15 marca przebywalam na urlopie macierzynskim, po czym do dnia 13 kwietnia odbieralam zaległy urlop wypoczynkowy za zeszły rok. Powiem szczerze, ze 13 kwietnia zdałam sobie sprawę, ze być może mogę i ja skorzystać z zasiłku opiekunczego, więc zadałam pytanie do HRow o taka mozliwosc. HRy odpowiedzialy, ze mogę konwertować urlop wypoczynkowy na zasilek dopiero od 14 kwietnia, tj. dzień po złożeniu wniosku/zapytania do HRow. Czy jest to wlasciwe podejscie, bo czytam z drugiej strony, ze wniosek o zasilek można złożyć nawet 6 m-cy wstecz, a szkoda mi utracić te 20 dni, kiedy mogę dodatkowo opiekować się dzieckiem, zwłaszcza w dobie pandemii… z góry dziękuję za pomoc. Barbara

 303. Barbara mówi

  Witam od marca jestem na zasiłku opiekuńczym na dziecko do lat 8 co jezeli w miedzy czasie mezowi wpada urlop 5 dniowy czy w tym czasie muszę przerwać zasiłek?

 304. Magda mówi

  Czy świadczenie opiekuńcze z powodu covid-19 od 27 kwietnia do 3 maja jest w postaci urlopu bezpłatnego lub bezpłatne ?

 305. Zygmunt mówi

  Czy przysługuje mi zasiłek opiekuńczy na 5-letniego syna, który nie może uczęszczać do przedszkola, ale w domu jest żona na urlopie macierzyńskim z córką?
  Czy poniższy zapis nie wyklucza takiej możliwości?

  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli nie ma drugiego rodzica / współmałżonka, który może zapewnić opiekę dziecku / osobie niepełnosprawnej.

  Pozdrawiam serdecznie

 306. Kinga mówi

  Witam serdecznie. Mój mąż pracuje i w swoim zakładzie zgłosił mnie do ubezpieczenia. Ja nie pracuję. Czy należy mi się zasiłek jak teraz muszę z dziećmi siedzieć w domu i nawet nie mogę szukać pracy. Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam.

 307. Justyna mówi

  Witam mam dwoje dzieci córka w chwili obecnej nie chodzi do przedszkola bo jest przez ta sytuacje zamkniete a drugie dziecko jest malutkie także w chwili obecnej jestem na macierzynskim partner robi na tak zwana kocia łapę ja posiadam umowę na czas nieokreślony także składki i ubezpieczenie mam.I tu pytanie czy będąc na macierzyńskim należy mi sie zasiłek na dziecko które przez ta sytuacje siedzi w domu?

 308. Asia mówi

  Witam jeśli niechce dać dziecka do przedszkola z obawy przed zarażeniem czy mogę pobierać dalej opiekuńcze

 309. Katarzyna mówi

  Witam
  ZUS zatwierdza moje wnioski od 12 marca, natomiast za ostatnie 6 dni (od 27 kwietnia do 3 maja)odmówił wypłaty świadczenia. Jaka może być tego przyczyna?

 310. Jola mówi

  Jestem na urlopie macierzyński, czy przysluguje mi zasiłek opiekuńczy ?

 311. Eliza mówi

  Miałam umowę do 30 kwietnia, pracodawca nie przedłużył dalej ze mną umowy. Od 16 marca pobierałam zasiłek opiekuńczy, czy teraz nadal mi on przysługuje, nie mam pracy, czy mogę dać dziecko do przedszkola w celu szukania nowej? Nie wiem co robić. Jestem matką, która samotnie wychowuje 6letnią córkę.

 312. Aneta mówi

  Witam mąż przebywał w szpitalu do 10kwietnia był na chorobowym czy może starać się o zasiłek na opiekę nad dzieckiem

 313. Edyta mówi

  Mama jest na urlopie macierzyńskim z jednym dzieckiem, czy tata będąc w szpitalu z drugim dzieckiem 3-latkiem może wziąć zwolnienie lekarskie? Proszę o podanie przepisu, na który można się powołać.

 314. Paulina mówi

  Jestem obecnie na urlopie wypoczynkowym. Syn miał zacząć uczęszczać do żłobka o 4 maja i tak tez jest sformułowana umowa, ale z racji zamknięcia żłobków, syn zostaje ze mną w domu. Czy mogę się ubiegać o dodatkowy zasiłek?

 315. Anna mówi

  Korzystam z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, mąż ma iść na urlop wypoczynkowy, czy zachowam prawo do zasiłku gdy mąż będzie w domu?

 316. Monika mówi

  Sama wychowuje syna w wieku 3 lat. Uczęszczał do żłobka. Do tej pory pracowałam w domu. Niestety mam wracać do pracy. Niestety nie mam kontaktu z ojcem…Nie wiem czy pracuje. Czy mogę skorzystać z zasiłku?

 317. Justyna mówi

  Obydwoje z mężem pracujemy(ja przebywałam na opiece nad dziećmi od 21 marca do 5 maja) , od 6 maja planujemy dać dzieci do przedszkola. Jeśli zmienię zdanie przez weekend i nie będę chciała od poniedziałku tj. 11maja dać dzieci do przedszkola ponieważ będę obawiać się ze zaraża suw w przedszkolu. Czy mogę iść nadal na opiekę?

 318. Wioletta mówi

  Czy to prawda, że zasiłek opiekunczy w czasie korona wirusa zostanie udzielony na rok samotnym matkom?

 319. Ania mówi

  Dzień dobry,
  Jestem osobą bezrobotną, ale przebywam na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia. Czy w takim przypadku mimo, że jestem bezrobotna ale na l4 to czy mężowi przysługuje zasiłek opiekuńczy?

 320. Anna mówi

  Mam pytanie bo już sama nie wiem czy dobrze wypisuje oświadczenie. Czy mam wpisywać weekendy w oświadczeniu czy nie. Ogólnie w weekendy nie pracuje. Do tej pory wypisywałam od poniedziałku do piątku opiekę z powodu zamknięcia przedszkola i teraz tak się zastanawiam czy dobrze robiłam. Bo jak wypisze opiekę od 01.05 a to święto to ZUS mi przecież za to nie zapłaci tak? Zgody dziękuję za porade

 321. Agnieszka mówi

  Co w sytuacji, gdy ja założyłam własną działalność kosmetyczna od dnia 14 stycznia – do marca nie wykazywałam jeszcze żadnych dochodów, jedynie opłacałam składkę zdrowotną do ZUSU – mąż składał o opiekę nad dzieckiem w terminie od 26.03 do 08.04 i miał kontynuować, ale zamknięto zakłady kosmetyczne i ja nie pracuję, więc mogę opiekować sie dzieckiem i czy w tej sytuacji moge ja starać sie o świadczenie opieki nad dzieckiem, mimo że jeszcze od momentu założenia działalności nie wykazałam dochodów?

 322. marcin mówi

  czy moge przerwac opieke nad dzieckiem jezeli tak to jak to zrobic co wypełnic i kogo powiadomic

 323. Ewa mówi

  Skończył mi się macierzyński i muszę wracać do pracy, nie mam możliwości zapisania dziecka do żłobka bo żłobek jest zamknięty. Zapisy dopiero możliwe jak otworzą żłobka a kiedy to nastąpi nikt nie wie. Nie mam tez nikogo kto mógłby się zajac moim dzieckiem. Co mam w takiej sytuacji zrobić? Czy mogę mimo wszystko skorzystać z dodatkowego zasiłku czy jedyne co mi pozostaje to bezpłatny urlop?

 324. Katarzyna mówi

  Dzień dobry. Podczas bezpłatnego urlopu wychowawczego prowadzę działalność gospodarczą, od której odprowadzam wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne jak również na dobrowolne chorobowe od 01.03.2020. Z informacji jakie posiadam, mój pracodawca nie odprowadza za mnie żadnych składek zusowskich (budżet państwa nie płaci za mnie skł. zus, gdyż mam inny kod tytułu ubezpieczenia i z tytułu działalności gospodarczej odprowadzam wszystkie składki.) Czy w związku z tym przysługuje mi świadczenie postojowe? Telefonicznie uzyskałam informację, że mi nie przysługuję. Ja jednak uważam że nie mam innego tytułu do ubezpieczeń społecznych i świadczenie postojowe powinno mi przysługiwać. Będę wdzięczna za informację.

 325. Eliza mówi

  Mam dwie corki, roczna oraz 4 letnia. Obecnie przez epidemie jestem na zasilku ze wzgledu na 4letnia corke ktora nie uczeszcza do przedszkola z powodu jego zamkniecia. Maz pracuje za granica jednak przez najblizszy czas musi isc na przymusowy urlop ze wzgledu na ograniczenie pracy spowodowanej epidemia ale w kazdej chwili moze dostac telefon ze ma wracac do pracy
  Czy w takim przypadku nalezy mi sie zasilek czy musze z niego zrezygnować?

 326. Marzena mówi

  Jestem właścicielem firmy która prowadzi mój maz jako współpracownik, a ja otrzymuję rene z powodu przebytej choroby onkologicznej. Mam trójkę dzieci w wieku przedszkolnym. Czy przysługuje mi zasiłek opiekuńczy na dzieci skoro przedszkole jest zamkniete??

 327. Anna mówi

  Mam dwóch synów 7 i 5 lat , wypisywalam opiekę od poniedziałku do piątku ponieważ w weekend pracy nie wykonuje, dlatego twierdząc że opieka jest mi nie potrzebna go nie uwzględnialam we wniosku. Zarabiam na rękę 2040 zł a moja wypłata za miesiąc kwiecień, czyli za cały miesiąc opieki wyniosła 1020. Czy to zgodne , jeżeli zamiast 80%, dostałam 50%, bo nie wypisywalam weekendow za które nigdy nie była wypłacana mi pensja. Dodam , że z moich wyliczeń zamiast wypłacić mi 1573 zł od tego odliczyli mi 80% to wyszło 1258, od tego odjęli mi 170 zł podatku, 51 za ubezpieczenie i 15 za parking i wypłata wyniosła 1020r. Jak to możliwe ? Proszę o pomoc.

 328. Tomasz mówi

  Dzień dobry. Proszę o podpowiedź odnośnie zasad wyliczania zasiłku opiekuńczego (związanego z COVID).

  Jeżeli od 1 kwietnia firma przechodzi na 0,8 etatu (tarcza) a ja od 5 kwietnia wnioskuję o zasiłek opiekuńczy. To jak wyliczyć prawidłowo wynagrodzenie? Czy to nie jest średnia z ostatnich 12 miesięcy?

 329. Monika mówi

  Od 13 marca jestem na zasiłku opiekuńczy i nie dostałam od zus żadnych pieniędzy. Pracodawca zapłacił za przepracowane dni A okres na wypłatę 30 dni już minął.

 330. Anna mówi

  Dostałam maila z zakładu pracy, że nie powinnam wypisywać wniosku o zasiłek opiekuńczy za dni wolne od pracy czyli za weekendy, gdyż ZUS w razie kontroli, może mi kazać zwrócić cały zasiłek z odsetkami. Czy wypisując wniosek za dni wolne, oczywiście w związku z zamknięciem przedszkola z powodu COVID 19, ZUS rzeczywiście może dokonać kontroli i będę zmuszona do zwrotu całego zasiłku?

 331. Patrycja mówi

  Witam, jestem kosmetyczna, mam odgórny zakaz wykonywania usług, ale codziennie jestem w salonie w związku z remontem oraz sprzątaniem, dostałam z tarczy postojowe czy mimo to mężowi przysługuje dodatkowe opiekuńcze?

 332. Małgorzata mówi

  Dzień dobry, w kwietniu cały miesiąc korzystałam z Dodatkowego zasiłku Opiekuńczego. Otrzymałam informacje z kadr, że jeśli nie wrócę do pracy choćby na ostatni tydzień kwietnia to otrzymam 65% podstawy wynagrodzenia. Kadrowa tłumaczyła się prawem pracy. Otrzymałam, wiec 65% wynagrodzenia. Nie mam przekonania co do zasadności tego działania. Koleżanka z zespołu była 2 dni w pracy (pozostałą część kwietnia wykorzystała na opiece)Pracuje na pełen etat, umowa o pracę

  1. Małgorzata mówi

   Koleżanka otrzymała 80%

 333. Monika mówi

  Czy jak pracodawca nie przedłuża. Mi umowy o pracę i kończy mi się o z dniem 31 mają a wniosek mian wypisany do 24 mają to czy mogę jeszcze złożyć taki wniosek jeśli szkoły są nadal zamknięte?? Czy mogę tylko do dnia 31 mają go złożyć czy do końca trwania roku szkol ego??

 334. Katarzyna mówi

  Co mogę zrobić, jeżeli nie chcą mi wypłacić zasiłku W sprawie opieki z powodu covid, ponieważ źle wypełniłam wniosek. Zaznaczylam, że jest w domu małżonek, ale pracował zdalnie. Mój błąd. Jak to teraz odkręcić?

 335. Paulina mówi

  Witam. Mój mąż pracuje w Czechch, ale obecnie przebywa na postojowym przez tego koronawirusa i czeka na telefon, kiedy ma wrócić do pracy. A ja oczywiście pracuje w Polsce. Czy mi należy się zasiłek opiekuńczy?

 336. Jolanta mówi

  Dzień dobry. Jestem mamą 6 letniego niepełnosprawnego chlopca. Pobieram świadczenie pielęgnacyjne. Dziecko uczęszcza do zerówki. Od marca 2020 roku nie ma zajęć w szkole. Czy skoro jestem na świadczeniu pielęgnacyjnym na dziecko i nie mogę podjąć pracy ( nie mam opłacanych składek chorobowych) czy należy mi się na dziecko dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

 337. Karolina mówi

  Proszę o informację, czy zasiłek opiekuńczy musi być wykorzystywany ciągiem? Mam 2 letnie dziecko, przebywam na opiece z powodu covid od 16.03.2020. Teraz planowałabym wrócić do pracy i posłać dziecko od 25.05.2020 do żłobka. Wiem, że moja córka łatwo lapała przeziębienie w zlobku, co chwila była chora. Jeżeli teraz sytuacja by się powtórzyła i córka rozchorowałaby się w tracie uczęszczania do zlobka czy mogę powrócić do dodatkowego zasiłku opiekuńczego “covid-2”? Pozdrawiam

 338. Patrycja mówi

  Dzień dobry.28 maj kończy mi się macierzyński,czy mogę iść na zasiłek opiekuńczy koronawirus,czy w pierwszej kolejności muszę wykorzystać Stary urlop?Dodam jeszcze, że mam drugie dziecko 4 letnie które uszeszczalo do przedszkola przed zamknięciem placówki.

 339. Anna mówi

  Czy oświadczenie o dodatkowe świadczenie opiekuńcze mozna złożyć u pracodawcy z data wcześniejszą jezeli juz wiadomo iż zostało przedłużone???

 340. Kamil mówi

  Przebywam obecnie na L4 od 11.05-25.05. Czy od 26.05 moge przejść na zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko do 8 roku życia z powodu zamknięcia szkoły? Do 24.05 na takim zasiłku przebywa żona.

 341. Anonim mówi

  Pytania: od 16 marca matka przebywa na dodatkowym opiekuńczym z powodu zamkniętego przedszkola. Jeżeli w tym czasie chce skorzystać ze zwolnienia lekarskiego typu B (ciąża) jak będzie wyliczana jej pensja ???
  Jeżeli wróciła w sierpniu i w tym czasie 2i pół miesiąca przebywała na opiekuńczym zasiłki na dziecko( covin) jak wyliczana jest średnia z 12 miesiecy i czy zasiłek covin w to się wlicza. Czy wyliczana pensja będzie z przed korzystania z zasiłku covin 08.2019-02.2020 czy 08.2019-05.2020???

 342. Mateusz mówi

  Witam. Matka mojego dziecka zaszła w ciąży i obecnie chodzi do pracy. Ja jako drugi rodzic dziecka korzystam z zasiłku opiekuńczego spowodowanego sytuacja w kraju przez covid 19 Czy moge w dalszym ciągu korzystać z zasiłku opiekuńczego jeśli moja żona pójdzie na zwolnienie lekarskie z powodu zajścia w ciąży Z góry dziękuję za odpowiedź

 343. Grażyna mówi

  Zus odmówiłmi mi opekuńczego na dziecko od 12.03.-25.03.2020 i 26.03-10.04.2020 ponieważ zatrudnienie mam od 3 marca 2020 na pól eteu i nie zdarzyłam zrobić żadnych badań i szkoleń byłam na przyuczeniu .W dalszym ciagu przebywam w domu z dzieckiem czy o dalsze opiekuńcze mogę sie starać ?czyli od 11.04 do 26.05.2020.

 344. Asia mówi

  Dziecko do 2 lat. Matka przebywa na zasiłku z tytułu zamknięcia żłobka. Czy ojciec może iść w tym samym czasie na zasiłek ojcowski?

 345. Maja mówi

  Pobieram świadczenie pielęgnacyjne (syn lat 6 posiada orzeczenie o niepełnosprawności, opinie o potrzebie kształcenia specjalnego)
  Przedszkole terapeutyczne do którego uczęszcza syn jest zamknięte z powodu koronawirusa, przedszkole córki również.
  Czy należy mi się dodatkowy zasiłek opiekuńczy jeżeli tata dzieci jest w domu bo jego firma wysłała ich na postojowe (pierwsze 10 dni było kryte urlopem).

 346. Bernadeta mówi

  Mąż Jest zatrudniony na umowę o pracę i prowadzi działalność gospodarczą. Ja jako żona jestem zatrudniona u niego na umowę zlecenia. Mamy dwoje dzieci, starszy w wieku przedszkolnym młodsze dziecko nie ma 2 lat. Czy mąż może skorzystać z zasiłku opiekuńczego na dziecko?

 347. NATALIA mówi

  Chciałam się dowiedzieć czy po zakończeniu umowy o prace dalej mi przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko w związku z sytuacją jaka panuje teraz w naszym kraju?

 348. Ania mówi

  Złożyłam wniosek na początku pandemii a do dzisiaj nie otrzymałam pieniędzy. Czy istnieję jakaś przyczyną dla której wniosek może być odrzucony ? ZUS dzwonił do mnie z pytaniem czy tata dziecka może podjąć nad nim opiekę. Powiedziałam że tata pracuje w dalszym ciągu i jesteśmy po rozwodzie. Czy to ma wpływ na akceptację?

 349. Marta mówi

  Czy przebywający na zasiłku opiekuńczym
  na dziecko z powodu Covid ,w trakcie jego trwania moge wyjechać z dzieckiem na wakacje ?

 350. Iza mówi

  Witam. Od kwietnia nie pracuje ale mąż prowadzi własną działalność gospodarczą i opłaca za mnie ZUS na zasadach współpracownika. Czy należy mi się zasiłek opiekuńczy od dnia rozpoczęcia opłacania Zusu czy musi minąć 90 dni

 351. Magda mówi

  Witam
  Chciałam zapytać o zasiłek opiekuńczy w czasie pandemii. Chciałam wrócić do pracy i na 2 dni mogę zapewnić opiekę dziecku.
  Czy mogę pobierać przez 3 dni w tygodniu zasiłek opiekuńczy a przez dwa pracować i nie pobierać w tym okresie świadczeń?
  Pozdrawiam serdecznie

 352. EDYTA mówi

  Jestem nauczycielem (na Zusie), a mąż rolnikiem (na Krusie).Czy mogę pójść na dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

 353. EDYTA mówi

  Kiedy mąż jest na przymusowym urlopie wypoczynkowym,to czy ja mogę pójść na dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat 8?

 354. Niepewna mówi

  Mam pytanie o wysokość zasiłku opiekuńczego. Pracodawca przystąpił do tarczy atykryzysowej i zmniejszył wymiar czasu pracy pracownikom o 20 %. Jak wówczas będzie liczona wysokość zasiłku opiekuńczego? Zgodnie z ustawą jest to 80 % wynagrodzenia z 12 miesięcy, a w momencie gdy zaczęłam pracę na 4/ 5 etatu i przebywałam na zasiłku opiekuńczym – to jak bedzie liczone ?

 355. Magdalena mówi

  Czy mogę skorzystać z zasiłku opiekuńczego jeżeli niania zerwała umowę z powodu epidemii?

 356. Paulina mówi

  Pracuje w gastronomi i synek uczęszcza do przedszkola z powodu koronawirus zostało mi wszystko zamknięte.
  Od marca mam złożony wniosek o zasiłek opiekuńczy przez pracodawcę ale nie otrzymałam jeszcze ani 1 zł, kiedy i czy wogle otrzymam ten zasiłek? Bo już tracę nadzieję na jaką kolwiek pomoc od zusu.

 357. Aleksandra mówi

  Mam pytanie. Pobieram zasiłek macierzynski. Oprócz malucha mam też niepełnosprawnego syna. Czy należy mi się zasiłek opiekunczy ze wzgledu na to że syn nie uczęszcza do szkoły?

 358. Emila mówi

  Moj pracodawca z powodu wirusa zmienił mi godziny pracy z jednej zmiany na dwie chcem posłać dziecko do przedszkola ale może chodzić tylko co drugi tydzień jak ja będę miała na rano czy w takim wypadku mogę skorzystac z zasiłku na zmianach popołudniowych? bo dziecko wtedy nie ma opieki i nikt się nim nie zajmie wiek dziecka 5lat

 359. Wioleta mówi

  Witam.Jestem na urlopie wychowawczym (bezpłatnym) na młodsze dziecko(1.5roku).Czy przysługuje mi płatna opieka na starsze dziecko w wieku 7lat?

 360. KAMIL mówi

  Czy jeśli jeden z rodziców jest na dodatkowym zasiłku opiekuńczym na dziecko w związku z covid, to czy drugi rodzić w tym czasie może wziąć urlop wypoczynkowy, by pierwszy rodzić była dalej na zasiłku.

 361. Marta Pyta mówi

  Czy mogę dzisiaj (27.05.2020 r.) złożyć wniosek o dodatkową opiekę za kwiecień lub maj?? Klient mi oświadczył że nie zakładał dalej wniosków bo nie wiedział że może mimo ówczesnej informacji ode mnie.

 362. Ewa mówi

  Pracuję zdalnie w domu, mąż ma wynik pozytywny na korona wirusa, nałożono na nas kwarantannę a na męża izolację domową i już teraz wiemy że będzie to minimum 21 dni. Czy przysługuje mi opieka na dziecko, powinnam skorzystać z zaświadczenia z sanepidu po kwarantannie czy pozostać na home office jeżeli mamy wynagrodzenie obniżone o 20% żeby być jak najmniej stratnym. Kto wypłaci zasiłek? Przy kwarantannie powyżej 14 dni zakład pracy oświadczył że nie oni.

 363. Paulina mówi

  Co w przypadku, gdy podczas przebywania na dodatkowy zasiłku opiekuńczym zachodzi konieczność zwolnienia L4? Należy składać dodatkowe dokumenty o zatrzymanie zasiłku czy urząd to automatyczne reguluje?

 364. Anna mówi

  Witam
  Moje dziecko ucze\ęszcza do przedszkola ja pracuje. Chciałam bym wystąpić teraz o opiekę nad dzieckiem i zabrać go na jakiś czas z rzedszkoa bo boję się że od jednego dziecka może się zarazić..czy mogę wystąpić do zus o opiekę?

 365. Jarek mówi

  czy w sytuacji kiedy moja zona wzięła sobie parę dni urlopu w celu załatwienia spraw prywatnych, to ja będę mógł w tym czasie pobierać zasiłek opiekuńczy nad dzieckiem. Pytam o ten okres kiedy urlop żony zazębia się z moja opieką?

 366. BEATA mówi

  Pracuje od września 2019 roku na umowę o pracę na czas określony, wcześniej przebywałam na urlopie wychowawczym bezpłatnym przez 1 rok. We wrześniu 2019 podpisałam nowa umowę na nowe stanowisko z nową pensja, w takim przypadku jak powinien być wyliczany zasiłek opiekuńczy jeśli w tych ostatnich 12 miesiącach przebywałem też na bezpłatnym urlopie wychowawczym? Pozdrawiam

 367. Joanna mówi

  Czy jeżeli moja firma nie pracuje w weekendy, mój mąż prowadzi własną działalność (nie zawiesił na czas epidemii) to czy wniosek wypisuję też na weekendy? Skoro ja wtedy nie pracuję, a w “normalności” przedszkola przecież też wtedy są nieczynne, to ZUS może to podważyć nawet jak mąż może w weekendy prowadzić czynności związane z jego działalnością. Dodam iż do tej pory wypisałam tylko na dni robocze, za weekendy firma musiała mi zapłacić i teraz proszą, żeby wypisać kolejny wniosek już weekendami.

 368. Małgorzata mówi

  Czy pracując w dwóch firmach mogę w jednej przebywać na zasiłku opiekuńczym a w drugiej pracować zdalnie?

 369. Damian mówi

  Witam
  Czy teraz w czasie pandemii czyli od Marca przysługuje mi dodatkowy zasiłek opiekuńczy gdy ja pracuje a zobaczyć jest na wychowawczym?
  Pytam bo kolega wypełnił wniosek a ma taką samą sytuację jak ja i dostał pieniądze

 370. Lukasz mówi

  Moja partnerka idzie do szpitala z córką a w domu mamy niepełnosprawnego syna który ma 16 lat i potrzebuje całodobowej opieki czy w tym przypadku obowiązuje opieka ale chciałem zaznaczyć że to nie mój syn tylko opiekuje się nim i jest na moim utrzymanie

 371. Bartosz mówi

  Moja partnerka jest w ciąży (na ostatnich nogach już). Czy mogę złożyć wniosek z15a z tytułu opieki nad starsza córka? Czy potrzebne jest zaświadczenie od lekarza?

 372. Mama mówi

  Jestem na zasiłku opiekuńczym, partner musiał wziąć 2 dni urlopu na załatwienie ważnych spraw. Czy ja mogę przybywać na zasiłku, czy na te dwa dni powinnam też pobrać urlop?

 373. XYZ mówi

  Witam. Kiedy ten zasiłek się skończy? W moim zakładzie ci, co nie są na zasiłku od marca pracują za 2 osoby, roboty jest tyle, że zostajemy po godzinach, a jeszcze wstrzymali nam urlopy wypoczynkowe do czasu powrotu tych wszystkich rodziców. Nie dajemy już rady. Co my mamy zrobić?

 374. Henryk mówi

  Pracujemy z żoną w tej samej firmie. Żona jest na dodatkowym zasiłku opiekuńczym na dzieci: 1,5 roku i 3 lata. Czy w tym czasie moge skorzystać z urlopu wypoczynkowego, tak żeby żona nie musiała przerywać opieki ?

 375. Krzysiek mówi

  Czy jeśli Matka dziecka jest na L4, bo jest w ciąży to czy w takim wypadku ojciec dziecka może skorzystać z opieki nad dzieckiem do lat 8?

 376. Jola mówi

  Czy będąc na opiece nad dzieckiem do lat8 z powodu covid możemy wyjechać na zagraniczne wakacje? Czy zasiłek należy zawiesić na ten czas??

 377. Sara mówi

  Witam . Jestem rolnikiem . Gospodarstwo rolne prowadzę wraz z mężem . Zajmujemy się produkcją ziemniaków i zbóż oraz warzyw . Sprzedaż warzyw prowadzimy przystępując do przetargów publicznych i jestem vatkwcem w Urzędzie Skarbowym. Ale zeszłego roku moja mama miała udar i opiekuje się nią . Po wielomiesięcznych staraniach został mi lrzyznanye świadczenie pielęgnacyjne na mamę która wymaga opieki . W gospodarstwie nie pracuje już od dnia udaru . Ale ze względu że dostałam odmowę świadczenia nadal opłacalna składki KRUS za siebie i prowadziłam comiesieczne rozli cenie podatku VAT za ziemniaki w Urzędzie Skarbowym . świądczenje dostałam od 15 grudnia 2019 roku . Czy muszę zgłosić to do urzędu skarbowego ? I co mam dalej zrobić? Dziękuję za odpowiedź

 378. Marta mówi

  Zatrudniona jestem w dwóch zakładach pracy. Czy korzystając z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w jednym zakładzie mogę pracować w drugim?

 379. Monika mówi

  Czy w wakacje bedzie sie nalezal zasilek opiekunczy na dziecko które uczęszcza do zerowki?

 380. Anna mówi

  We wrześniu kończy mi się urlop wychowawczy. Jeszcze przed wybuchem epidemi złożyłam wniosek o przyjęcie dziecka do żłobka. Jednak obecnie żłobek jest zamknięty i nie wiadomo kiedy będą nabory. Czy jeśli we wrześniu żłobek również będzie nieczynny- czy wtedy należy mi się zasiłek opiekuńczy.

 381. Monika mówi

  Czy w wakacje bedzie można pobierać zasilek na dziecko które skończy zerowke i ma 7 lat?

 382. Justyna mówi

  Czy zasiłek opiekuńczy obowiązuje przez okres, na który wspolmalozonek ma planowany urlop wypoczynkowy?

 383. SŁAWOMIR mówi

  Witam. Moje pytanie dotyczy jednej kwestii czy za okres w ktorym pracownik przebywał na dodatkowym zasiłku opiekunczym nalezy sie pracownikowi urlop wypoczynkowy?

 384. Paweł mówi

  Dzień dobry.
  Żona przebywa na dodadkowym zasiłku opiekuńczym (dzieci w wieku 4 i 5 lat) od 15.06 do 28.06.2020. Normalnie pracuje na trzy zmiany od poniedziałku do piątku. Ja pracuję od poniedziałku do piątku. Czy pracodawca ma podstawy aby nakazać pracy żonie w godzinach nadliczbowych? Sobotę, niedzielę?

 385. Beata mówi

  Jeste zatrudniona na umowę o pracę. Zakład pracy ma około 40 pracowników. Mój pracodawca ma odroczone płatności składek zus na 3 miesiące. Ja składałam wniosek u pracodawcy o zasiłek opiekuńczy(mam dziecko 7lat)i dostałam odpowiedź że zasiłku nie dostanę z powodu że firma nie dostała dofinansowania. Wiem że pracodawca korzysta z tarczy antykryzysowej. Nic z tego nie rozumiem

 386. Łukasz mówi

  ZBLIŻAJĄ SIE WAKACJE CO DALEJ Z ZASIŁKIEM OPIEKUNCZYM NA 7 LETNIE DZIECKO ? CZY MOGE BYĆ NA ZASIŁKU OPIEKUŃCZYM JEŚLI ŻONA JEST NA ZWOLNIENIU ZE WZGLĘDU NA CIĄŻĘ?

 387. Magda mówi

  Mam dwoje dzieci jedno szkolne, drugi przedszkolne. Mąż z powodu braku pracy musi iść na urlop, czy ja automatycznie nie mogę być na zasiłku opiekuńczym? A co w sytuacji gdy mąż weźmie starsze dziecko na wakacje, czy ja mogę mieć zasiłek na młodsze?

 388. karolina mówi

  Czy mogę wrócić na zasilek jeśli na początku czerwca wróciłam do pracy a okazuje się że przedszkole do którego uczęszcza moje dziecko jest zamknięte od lipca? (Zakładając że zasilek zostanie przedłużony)

 389. Ewa mówi

  Byłam na zasiłku jakiś czas. Teraz wróciłam do pracy a do żłobka. Niestety maluch załapał katar i według zasad niestety nie może uczęszczać do żłobka. Moje pytanie czy mogę skorzystać z zasiłku opiekuńczego czy muszę brać opiekę na dziecko chore?

 390. Anonim mówi

  Mam pytanie czy mogę korzystać z opieki na dziecko do lat 8 po 28 czerwca jeśli moja córka ma 7 lat i chodzi do 1 klasy miała wyjechac na obóz i do dziadków ale ze względu na pandemię nie jedzie

 391. MARTA mówi

  Witam konczy mi sie umowa dnia 30czerwca.Rzad ustalił ze zasilek opiekuńczy bedzie przedluzony do 14 lipca .czy po 30czerwca dalej obowiazuje mnie dodatkowy zasilek z powodu covid 19.i czy pracodawca ma prawo nie przedluzyc umowy?

 392. Monika mówi

  Witam. Przebywam na zasiłku opiekuńczym na dziecko do lat 8, czy w tym samym czasie ojciec może skorzystać z urlopu wypoczynkowego np. żeby wyjechać ze starszym synem?

 393. Klaudia mówi

  Witam, czy jeśli byłam na zasiłku opiekuńczym od 16.marca to pracodawca ma prawo zabrac mi urlop ?

 394. Justyna mówi

  Korzystam z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 12 lipca. Czy mogę go przerwać? Powinnam wysłać oświadczenie do ZUS?
  Dziekuje

 395. Anna mówi

  Witam, pobieram zasiłek opiekuńczy w zwiazku z zamknięciem przedszkola .wypisuje opieką od poniedziałku do piątku (mam umowę zlecenie z podstawą). Mąż pracuje tez na jedną zmianę od poniedziałku do piątku.
  Czy w sobotę mogę podjąć dodatkowa prace na zlecenie, skoro mąż zajmuje się dzieckiem w ty czasie?

 396. Monika mówi

  Mam pytanie o zasiłek opiekuńczy, czy jesli teraz po 12 lipca rząd nie przedłuży zasilku A przedszkole nadal będzie miało ograniczoną liczbę dzieci w grupach i nie starczy miejsca dla mojego dziecka ,to czy mogę skorzystać z tego zasilku na ogólnych zasadach z zusu przez pracodawcę?

 397. marek mówi

  Żona jest nauczycielem, ja zatrudniony na umowę o pracę. Żona przebywa w domu okres wakacyjny. Czy mogę jako ojciec może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

 398. Aneta mówi

  Od 1 lipca zapisałam dziecko do przedszkola na dyżury aby iść do pracy. Niestety i ja i moje dziecko obawiamy się epidemii. Czy jeśli wypiszę dziecko z przedszkola mogę kontynuować opiekę?

 399. Sylwia mówi

  Pytanie dotyczące 60 dniowej opieki nad zdrowym dzieckiem.dziecko ma prawie 2 lata. Jest zapisany do żłobka ale nie chcę tam chodzić, we wrześniu mąż jedzie na długotrwałe szkolenie czy mogę na ten czas pobrać opiekę nad zdrowym dzieckiem?

 400. Aga mówi

  Pracodawca złożył wniosek o zasiłek na początku maja. Nadal jest on nie rozpatrzony. Znalazłam właśnie od was odpowiedź na pytanie co z zasiłkiem, gdy zostałam zatrudniona w marcu. Mam pytanie, co z zasiłkiem jeśli pracodawca nie zapłaci składek? Oraz czy do przedłużania zasiłku potrzebne jest tylko moje kolejne oświadczenie, czy również kolejny dokument od pracodawcy? Jest to umowa zlecenie, więc nic nowego pracodawca raczej nie doślę.

 401. Aldona mówi

  Mam pytanie, Mąż pracuje na 1,4 eteru szef chce go zarejstrowac na cały etat ja pobieram pielęgnacyjne na syna czy stracę je po zarejstrowaniu męża na pełen etat co mi przysługuje

 402. Anna mówi

  Witam,
  mam pytanie czy osoba pracująca na etacie od poniedziałku do piątku (7-15) będąca na opiekuńczym covid, może pracować na umowę zlecenie w weekendy. Opiekuńczy nie był wypłacany w sobotę i niedzielę.

  Pozdrawiam

 403. Anna mówi

  Witam . Jestem samotnie wychowujacą mama synka lat7, pracuje na umowę o pracę.Czy należy mi się zasilek z tytułu Z15a.na zdrowe dziecko Przedszkole jest zamknięte z powodu urlopu. Dziękuję ślicznie za odpowiedź z góry.Z poważaniem Anna

 404. Paweł . mówi

  Jeśli moje dzieci skończyły 8 lat we wrześniu i chodzą do 2 klasy to czy przysługuje mi prawo ddodatkowej opieki

 405. Adrian mówi

  Witam
  Żona pracowała od marca do października na umowę o prace.Mamy dwoje dzieci , jedno w przedszkolu drugie w szkole 1-3 .Ja pracuje .Żona szukała do tej pory nową pracę ale ze względu na zdalne nauczanie została uziemiona w domu .Nie jest zatrudniona i nie może szukać pracy .
  Czy jest jakaś pomoc w takim wypadku ??

 406. xxxx mówi

  jaka trzeba miec umowe zeby dostac zasilek bo ja mam umowe zlecenie otrzymuje ja co miesiac

 407. Daria mówi

  Witam . Czy jeżeli mąż przebywa na kwarantannie mogę pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko ? Dziękuję za odpowiedź

 408. Kasia mówi

  Straciłam prace podczas covida. Wpłynęło to na moje zdrowie,przebywałam na zwolnieniu lekarskim. Powili wracam do siebie i chciałbym podjąć prace jednak mam w domu dzieci do lat 8 które uczą się zdalnie i którymi muszę się opiekować.Czy w związku z tym przysługuje mu zasiłek opiekuńczy? Aktualnie jestem bezrobotna.
  Kasi

 409. Mateusz mówi

  Witam.jestem kierowcą zawodowym.Moja pensja składa sie z podstawy 2000zl ,reszta to diety .Wsztstko wplywa na konto.Czy 80% podczas zasiłku opiekuńczego bedzie wyliczone z całości czy tylko z podstawy.dziekuje

 410. Ewa mówi

  Czy mogę wziąć opiekę na zdrowego 10 latka? I czy mam iść do lekarza czy do pracodawcy?

 411. Kasia mówi

  Witam .Ja z pytaniem czy zasilek też się należy po świętach do końca roku. Bo zasiłek jest do 27 grudnia. Pozdrawiam.

 412. Marta mówi

  Witam. Jestem obecnie na zasilku nad dzieckiem do 8 lat. Z powodu zamkniecia szkoly. Dzisiaj nalozono mi kwarantanne ,gdyz jutro mam miec wymaz na koronawirusa. Czy opieke mi przerwa na dziecko bo ja jako matka mam kwarantanne. Czy po mojej kearantannie bede musiala na nowo wypisywac papiery o opieke nad dzieckiem?.

 413. Anna mówi

  Czy mogę pobierać zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia szkoły, jeżeli dziecko uczęszcza jednak do szkoły na 1 godz. w tygodniu na terapię?

 414. Anonim mówi

  Witam po śmierci męża jestem na rencie rodzinnej czy teraz gdy sprawuje opiekę nad dzieckiem do 8 roku życia i nie mogę podjąć pracy mogę się starać o zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko do lat 8 z powodu zamknięcia szkoły?

 415. Anna mówi

  Dzień dobry. Mąż jest nauczycielem. Czy w czasie trwania ferii zimowych mogę skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego Covid?

 416. Agnieszka mówi

  Czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko do 8 rz wlicza się do stazu pracy?

 417. Anonim mówi