Jest decyzja: dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony

68

W związku z wydłużonym czasem prowadzenia lekcji on-line i wprowadzeniem stanu epidemii, będzie wydłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców z powodu zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków w kontekście epidemii koronawirusa – poinformowano dzisiaj na konferencji Premiera.

Szczegóły dopiero są opracowywane.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje wszystkim ubezpieczonym, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym. W praktyce oznacza to, że zasiłek otrzyma również przedsiębiorca zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego lub zleceniobiorca który dobrowolnie podlega ubezpieczeniu chorobowemu.

Więcej o dodatkowym zasiłku opiekuńczym tutaj i tutaj.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

 1. Sss mówi

  A kiedy dzieci po 8 roku życia bedzie to obowiązywało?

  1. Urszula mówi

   Jestem pielegniarką, pracuję w systemie zmianowym , mój szpital nie dal mi opieki na dyzury nocne i świateczne , jak to w koncu jest ? Przecież to ja teraz opiekuje się dzieckiem a i tak muszę zciagać moją mamę na te dyżury (mama ma 76 lat jest w grupie ryzyka). Sprecyzujcie to.

   1. Kasia mówi

    Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy i otrzymają normalne wynagrodzenie… A co z opiekunkami oraz innymi pracownikami przedszkola? Jakie pensje dostaną? Z czego to wynika?

   2. Gość mówi

    Powinien dać ponieważ przepisy mówią że nie można uznać za opiekuna osoby odpoczywającego po nocnej zmianie..

 2. Izabela mówi

  Szkoda ze dużo dzieci do 3 lat nadal musi być z babcią i dziadkiem i naraża ich zdrowie. Bo nie zostały uwzględnione takie sytuacje że rodzic płacący składki a oddający pod opiekę dziecko dziadkom nie ma żadnego wsparcia

  1. Sonia mówi

   A co z rodzicami dzieci 8+. Skandal, nie możemy liczyć na nic zostawić dziecko i iść do pracy . A co jak coś złego się wydarzy to będziemy miec prokuratora ne głowie.

   1. Gosc mówi

    Dzieci teraz szybciej dorastają niż się wydaje. Jeśli 12latka umie urodzić dziecko to znaczy ze w wieku 11 lat już wiedziała do czego służy p*****. W czasach internetu dzieci powyżej 8 lat raczej potrafią sobie poradzić same w domu. No chyba ze do tej pory wszystko za nie robią rodzice. Ludzie opamietajcie się. A co robicie z dziećmi w wakacje jak szkoły na 2 miesiące są zamknięte?

    1. Miła mówi

     Jest lato w mieście, kolonie i wspólny wyjazd rodzinny…. a nie siedzenie w domu. Nie każde dziecko rozumie że rodzic siedząc w domu przed komputerem je3w pracy

    2. Anonim mówi

     Chyba Twoje dziecko w wieku 11 lat wie co to penis. I może w Twojej rodzinie rodzą w wieku 12 lat. Pomyśl co piszesz!

     1. Ana mówi

      Przecież wszystkie dzieci mają zostać pod opieką rodziców poniżej 8-go roku życia . Co za kretyńskie pytania zadajecie. Walczyć trzeba o te dzieci powyżej 8-go roku . Nie mogą być same w domach.

     2. Anonim mówi

      Czym sie rozni 8 latek ze stycznia od 8 latka z maja. Moje dziecko pomimo tego iz jest niepełnosprawne ma być samo bo urodziło się na początku roku. Porażka.

    3. Paola mówi

     Brawo jestem na tak, za dużo marudzenia i rozckliwiania się, filozofowania, i naciągania rodziców tak jak to czynią nasze dzieci wobec nas, mam dość zachowań rodziców rozczulających się nad swoimi dziećmi. Mam dwójkę dzieci 6 i 9 lat i daję radę. Nie podrzucam dzieci dziadkom. 9- latkowie potrafią sobie poradzić, jeśli my rodzice damy im szansę.

    4. Ani mówi

     Siedzą z dziadkami ale niestety teraz dla ich dobra nie mozemy na nich liczyc

    5. Karolina mówi

     Jak 8 latek potrafi to czym się różni od 7 latka przecież też potrafi każde powinno siedzieć samo

     1. Łukasz mówi

      Praca jest ważna. I trzeba szanować. Ale dzieci to skarb i nic nie jest ważne od nich mam 2 żona pracuje ja też dajemy rade powodzenia

     2. Aneta mówi

      Ja jestem samotna matka mam dwojke dzieco 10 lat i 12 .chodze do pracy a dzieciaki siedza same w domu!!! Co z dziecmi starszymi???

    6. Anonim mówi

     Bez obawy są pod opieką a nie na pastwe losu.

    7. Zrozpaczona mama mówi

     Dziecko dziecku nie są równe!!! I nie ma co mierzyć wszystkie dzieci jedna miarka …. Moje 9 letnie musi samo robić zadania i siedzieć w domu bo ja jestem w pracy i nie ma kto z nim posiedzieć .od czasu sąsiadka zobaczy czy jest wszystko ok .Jak przychodzę do domu z pracy to młody wita mnie z płaczem że już jestem

    8. Gosia mówi

     Wtedy są dziadkowie którzy mogą zająć się dzieckiem, a w obecnej sytuacji nie ma takiej możliwości! A po drugie ja pracuje na zmianach 12 godz i nie wyobrażam sobie zostawiać swojego 12 latka samego w domu na tak długo!

    9. Magda mówi

     Wysyłam na kolonie lub półkolonie w mieście A teraz nie ma takiej możliwości

    10. Dorota mówi

     Normalnie dzieci mogą być z dziadkami ale ze względu na wirus boję się o rodziców ponieważ są w grupie ryzyka i nie zostawiam z nimi dzieci o czym tak głośno jest ostatnio w TV…

    11. Monika mówi

     Brakuje słów…inteligentny opis. Jestem samotnie wychowująca mama i co innego jest zostawić dziecko w domu powyżej 8 roku życia na czas zrobienia zakupów a co innego na 8 godzin pracy plus czas dotarcia do pracy i powrotu. Czasem taki czas dotarcia autobusem zajmuje godzinę. W jedną stronę. Moja mama i tata umarli gdy byłam mała. Jest wielu rodziców którzy mają problem. I zarabiając najniższa krajowa biorąc w tym momencie urlop bezpłatny są postawieni pod murem.

   2. Karolina mówi

    Zasiłek opiekuńczy można wziąść na dzieci poniżej 8 roku życia. Na dzieci w wieku 8+ można wziąść opieke od lekarza ale tylko wtedy gdy dziecko jest chore, albo L4 na siebie. Na zdrowe dziecko opieka wynosi 2 dni w roku. Porażka.

   3. Ania mówi

    Kiedy pomyślą o rodzicach dzieci ,które ukończyły 8lat? Co nam doradzą? Jak rozwiążą Nasze problemy?Mamy pozostać z dziećmi w domach, pozostaniemy bo nie wyobrażam sobie, żeby zostawić ośmiolatkę samą na cały dzień w domu. Tylko odpowiedzcie nam na pytanie, jak mamy sobie radzić w tej trudnej sytuacji?O tym się nie mówi niestety!

   4. Robert mówi

    Mam 12 letnie dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności z koniecznością opieki nad nim. Czy ów dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z koronowirusem mi przysługuje. Proszę o jasna odpowiedź kogoś mądrego w tej kwestii.

  2. Gosc mówi

   Dokładnie! O nas zapomnieli! Dziadostwo, zero logicznego myślenia!

   1. Basia mówi

    Państwo powinno wziąć też pod uwagę dzieci powyżej 8 lat z niepełnosprawnością!!! Jak mam zostawić w domu dziecko 9,5 letnie z umiarkowanym upośledzeniem sprzężonym??? Tego już nie wezma pod uwagę!!!

    1. A. mówi

     Przecież na Dzieci niepełnosprawne jest wyższy próg wiekowy.

     1. Anonim mówi

      To znaczy,że jak to wygląda z dzieckiem niepełnosprawnym w wieku powyzej 8lat-a dokładniej niecałe 10??

   2. Alezna mówi

    W takiej sytuacji nie powinno się zostawiać samego dziecka, także 9 i 10 latkow, mój też płacze przy powitaniu mnie z pracy… Moja psychika wysiada też…

   3. Katarzyna mówi

    Człowieku zastanów się choć trochę. Albo nie masz dzieci, albo nie myślisz. Skoro dziecko w wieku 12 lat urodziło dziecko, wynika z tego że nie myślało co robi i jakie będą tego konsekwencje. 2, 3 klasa dziecko nie może samo chodzić do szkoły, a może zostać w domu? Tu czasem jest więcej zagrożeń niż na ulicy. Nie każde dziecko siedzi całymi dniami przed internetem. Chyba, że to Twój sposób na sprawienie dzieciaka.

  3. Anonim mówi

   Grupa rodziców z dziećmi do lat 3 nie chodzących do żłobka bedacych pod opieką dziadków została pominięta przykre

   1. Zuza mówi

    Nie rozumiem pominięte bo nie chodzą do żłobka,chyba logiczne. Ludzie jesteście beszczelni na maksa. Może jeszcze rząd ma zrobić dopłaty dla tych co siedzą w domu i żyją tylko z zasiłków i 500+.

    1. Anka mówi

     My z mężem oboje pracujemy. To co mam zrobić z 2 letnim dzieckiem skoro mówią żeby nie zostawiać z dziadkami. Tym bardziej że są w grupie ryzyka

     1. Katarzyna mówi

      Człowieku zastanów się choć trochę. Albo nie masz dzieci, albo nie myślisz. Skoro dziecko w wieku 12 lat urodziło dziecko, wynika z tego że nie myślało co robi i jakie będą tego konsekwencje. 2, 3 klasa dziecko nie może samo chodzić do szkoły, a może zostać w domu? Tu czasem jest więcej zagrożeń niż na ulicy. Nie każde dziecko siedzi całymi dniami przed internetem. Chyba, że to Twój sposób na sprawienie dzieciaka.

  4. Ania mówi

   No właśnie ja też jestem w takiej sytuacji, a rząd nawet o tym nie pomyślał, a trąbią w TV co chwilę że osoby starsze są bardziej narażone co my mamy zrobić z dziećmi? Urlop się zaraz kończy!!!!

  5. Edyta mówi

   Witam
   Mam pytanie czy ktos z was myślał o założeniu sprawy w sadzie przeciwko dyskryminacji takich dzieci którymi zajmują się dziatkowie.

 3. Sonia mówi

  A co z rodzicami dzieci 8+. Skandal, nie możemy liczyć na nic zostawić dziecko i iść do pracy . A co jak coś złego się wydarzy to będziemy miec prokuratora ne głowie.

  1. Ani mówi

   Siedzą z dziadkami ale niestety teraz dla ich dobra nie mozemy na nich liczyc

 4. Ania mówi

  A co z dziećmi klas 1-3 wieku 9,10 lat? Powinny byc brane pod uwagę takie dzieci sa jeszcze za małe nie zostana same bez opieki 🙁

  1. Ania mówi

   Tez przecież można wziąść zasiłek opiekuńczy

   1. Marcin mówi

    Jeźdza do dziadków kuzynek kuzynów itp. A 2tygodie som z rodzicami lub z rodzicem a teraz trzeba siedzieć i pomagać odrabiać lekcje online lub wydrukować karty pracy kto to zrobi po wypełnieniu trza odesłać do odpowiedniego nauczyciela ty to zrobisz więc zastanów się co piszesz !!!!!!

    1. Anna mówi

     Katastrofa o dzieciach do 12 lat zapomnieli te dzieci same mają zostać w domu Niech pomyślą a nie tylko wybory Niech wezmą nawet te 500+Skladki płacimy do zusu tragedia

  2. Karolina mówi

   Takich widocznie jest mało bo Panstwo ma w dupie

 5. Karolina mówi

  Skandal pominąć 8 +sam nie powinny być w domu

  1. Zuza mówi

   Nie rozumiem pominięte bo nie chodzą do żłobka,chyba logiczne. Ludzie jesteście beszczelni na maksa. Może jeszcze rząd ma zrobić dopłaty dla tych co siedzą w domu i żyją tylko z zasiłków i 500+.

 6. Magda mówi

  Dzady pomineli pierw obiecali opiekę z 8 lat na 12 puziniej się wycofała. Rodzice nie mają co zrobić z dzecimi zwłaszcza ze niewolno dawać dzeci do babci .slabo sprawdzają i łudząco dają którym się nie należy bo tata przyjechał z niemiec a matka se wzięła opiekę. Niema co na nich glosowac bo na wyborach to w tylek wejdą bez wazeliny 9

  1. Klaudia mówi

   Myślcie logicznie. Przecież dzieci juz odbyły swoje 2 tygodnie kwarantanny? Jeśli miałyby być chore to już by miały objawy. Jeśli są zdrowe to niech siedzą z dziadkami. Już ich nie zarażą.
   Moje dzieciaki 12 i 13 lat od początku siedzą w domu z dziadkami bo ja pracuję po 12 godzin i nie wyobrażałam sobie aby tyle godzin byly same i bez ciepłego posiłku.
   Na Państwo nie ma co liczyc. Teraz chcą wycofać 500 plus… A tak pomagaly te pieniążki choćby w wykupie tych obiadów w szkole czy jakis zajęć dodatkowych… Jeśli Panstwa nie stać na 500 to niech da chociaz zaoferuje 300 lub ten darmowy obiad w szkole. Tyle dzieci jest głodnych i cały dzien tylko na kanapkach i wodzie z butelki…

 7. Nowa mówi

  Bzdura! W roku jest 60 dni, które można wykorzystać gdy dziecko jest chore, bądź w takiej sytuacji jak jest teraz na dziecko zdrowe.

  1. Iv mówi

   60 dni??!!Według jakiego prawa 60 dni?? Cóż to za brednie??

  2. Ania mówi

   Dzwoniłam do zusu i nie można tylko jak jest chore dziecko

 8. Anonim mówi

  Grupa rodziców z dziećmi do lat 3 nie chodzących do żłobka bedacych pod opieką dziadków została pominięta przykre

  1. Matka dwójki dzieci mówi

   To bardzo przykre, muszę narażać swoich rodziców. Syn półtora roku, córka 9.lat. Zasiłek się nie należy

 9. Anonim mówi

  Jeszcze taki się nie narodził co by wszystkim dochodził

  1. Matka mówi

   8+ to nie tylko 12 latki… to tez dzieci, ktore miesiąc temu skonczyly 8 lat. W obecnej sytuacji powinien byc zasiłek przedłużony do chociażby 12 lat. Ten rząd uwielbia dzielić dzieci, na te ktorym cos daje i te, ktorym nic sie nie nalezy. Ja tez podziekuje przy wyborach

 10. Zuza303 mówi

  A co z rodzicami którzy pójdą na bezrobocie. Ponieważ ZUS i tak będą musieli pracodawcy oddać i dlatego nie chcą płacić tych 40%. Widzę Rząd to tylko o swoją dupe się martwi, a zwykły Kowalski może biedować i mieszkać w przytulku z dziećmi. Dziękujemy jak zawsze POLSKO

 11. Ewa mówi

  Ten wniosek składa się do ZUS,czy do pracodawcy?

 12. Aga mówi

  Nie posłałam córki do żłobka bo opiekowała się nia babcia. Codziennie była dowożona do miasta obok 20 min w jedną stronę autobusem. Teraz w dobie korona wirusa nie mam prawa do opiekuńczego bo córka nie chodzi do żłobka. Do pracy trzeba chodzić. Transport środkami publicznymi jest niebezpieczny a i zarazić babci to też nie bardzo. I co tu zrobić. Córka 1.5 roku a nie ma z kim jej zostawic 🙁

 13. Ewa mówi

  Dobrze, a moje pytanie brzmi co z dziećmi z orzeczeniem o niepelnosprawnosci po wyżej 8 roku życia. Ja mam syna lat 10 z autyzmem, chodzi do szkoły integracyjnej i mamy orzeczenie o niepełnosprawności ważne do 2021 grudnia co mam zrobić z synem, zostawic samego w domu❓ bo opieka mu się nie należy bo de fakto jest zdrowy…

 14. Anonim mówi

  Proszę mi powiedzieć co z dziećmi nie chodzacymi do przedszkola?
  Cóż za dyskryminacja. .. Brakuje stołów. Moja córka ma 9 lat… Ja pracuje w banku…nie narzekam na brak pracy. Tu na dodatek full lekcji i młody przy nodze. Opiekę nad dziećmi sprawują teście, którzy sami się boją o siebie. Najchętniej ten czas by spędzili sami u siebie.
  Co z takimi osobami??? Wszystkie te osoby narażam, z uwagi na moja prace…

 15. Anonim mówi

  Obowiązki szkolne jak wszyscy krzyczą spadły na rodziców ale opieka i zasiłek tylko do 8 lat. A rodzice starszych dzieci po powrocie z pracy muszą zająć się ogarnięcie szkoły. Nieporozumienie

  1. Ewa mówi

   Moje dziecko skończyło miesiąc temu 8 lat, urlop wypoczynkowy w tym roku prawie wykorzystałam, jestem samotna matka nie mam z kim zostawić dziecka. Pracuje jako sprzedawca 12 godzin nie na mnie w domu. Bo dalej? Dziękuje o zapomnianej obietnicy iż o starsze dzieci też będą brane pod uwagę o zaświadczenie opiekuńcze skoda że to tylko puste słowa

 16. Agata mówi

  No właśnie co z dziećmi +8 ??? My też jesteśmy rodzicami, którzy się opiekują tymi dziećmi. Czym różni się +8 od -8 ??? O tym już nikt nie pomyślał…. ale, że dziecko 9cio letnie musi mieć zgodę rodzica na opuszczenie budynku szkoły to wszyscy o tym mówią… znowu jest podział dzieci na -8 i +8. Przykre to.

 17. Ewa mówi

  Brawo gratuluję!!!! Szkoda że puste obietnice były na dzieci starsze i nagle przyszedł nowy tydzień i temat umarł.Już wykorzystałam prawie cały urlop wypoczynkowy z tego roku nie starczy mi go do świąt, dziecko 8 lat skończyło miesiąc temu, jestem samotna matka pracuje w sklepie po 12 godzin nie mam z kim zostawić dziecka.

 18. Ewa mówi

  Brawo gratuluję!!!! Szkoda że puste obietnice były na dzieci starsze i nagle przyszedł nowy tydzień i temat umarł.Już wykorzystałam prawie cały urlop wypoczynkowy z tego roku nie starczy mi go do świąt, dziecko 8 lat skończyło miesiąc temu, jestem samotna matka pracuje w sklepie po 12 godzin nie mam z kim zostawić dziecka.

  1. Ola mówi

   A kiedy te pieniadze beda wyplacane na bieżąco,czy za 3 miesciace???

  2. Aga mówi

   Dokładnie o rodzicach dzieci 8+ zapomniano za duże na zasiłek za małe żeby zostać przez tyle dni same w domu

 19. Joanna mówi

  Jestem mamą 5 i 8 latka, moja córka przed świętami kończy 8 lat. Na szczęście mam to młodsze bo inaczej nie wyobrażam sobie zostawić dziecka 8 letniego w domu na pół dnia! Nie wyobrażam sobie nawet wyjścia na dłuższe zakupy i zostawienia bez opieki. Dzieci są różne jedne bez problemu mogą zostać same a drugie tak jak w przypadku mojej córki po prostu boją się być same w domu! Mimo, że jestem w tej lepszej sytuacji bo mam jeszcze 5 latka i jestem z dziećmi to jednak uważam, że próg wieku w przypadku zasiłku jest mocno nie przemyślany!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.