Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci niepełnosprawnych

Poradnik w czasach epidemii koranawirusa

9

Czy rodzic dziecka niepełnosprawnego ma prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w razie zamknięcia placówki edukacyjno-wychowawczej do której dziecko na co dzień uczęszcza?

Tak i Nie.

 

Nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj własne pytanie pod poniższym artykułem. Zobacz też artykuł: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – odpowiadamy na Wasze pytania

 

Ustawodawca przewidział prawo do skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego wyłącznie dla rodziców dzieci do lat 8 – nie wprowadzając tutaj rozróżnienia dzieci zdrowych i dzieci niepełnosprawnych. Wynika z powyższego, że jeżeli dziecko niepełnosprawne jest w wieku do 8 lat rodzic otrzyma dodatkowy zasiłek opiekuńczy, jeżeli dziecko jest w wieku powyżej lat 8 rodzic takiego zasiłku nie otrzyma.

Wobec krzywdzących uregulowań rzecznik praw dziecka w minioną środę 18 marca 2020r. zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg o objęcie prawem do dodatkowego zasiłku opiekuńczego także rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych powyżej 8. roku życia.

Poniżej treść wypowiedzi:

“Zgłaszam taką inicjatywę legislacyjną, bo już otrzymuję sygnały, że jest luka prawna w nowych ekstraordynaryjnych przepisach ws. koronawirusa. Skoro od poniedziałku rodzice będą musieli przejąć całkowitą indywidualną opiekę nad dziećmi, także tymi niepełnosprawnymi, które nie mogą iść do szkół czy ośrodków specjalnych, to trzeba tym rodzicom pomóc i te przepisy pilnie zmodyfikować”

Rzecznik wyraził opinię, że “sprawy zasiłku opiekuńczego powinny być całościowo uregulowane, żeby uspokoić rodziców”.

Jakie uprawnienia obecnie przysługują rodzicowi dziecka niepełnosprawnego w wieku powyżej 8 lat w związku z zamknięciem szkół, przedszkoli etc. ?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje na opiekę nad:

1. chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat (także niepełnosprawnym w stopniu lekkim lub umiarkowanym bez wskazań konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji)

– w wymiarze 60 dni w roku kalendarzowym.

2. chorym dzieckiem (które ukończyło 14 lat a nie ukończyło 18 lat ) legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji)

– w wymiarze 30 dni kalendarzowych w roku kalendarzowym.

Należy również pamiętać, iż zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.

 

Więcej informacji o zasiłkach w innych wpisach na www.wbrewzus.pl

Nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj własne pytanie pod poniższym artykułem.


Autorzy: Kancelaria radcy prawnego – Kinga Matyasik-Ochlust – www.wbrewzus.pl

Kinga Matyasik-Ochlust – radca prawny

Od 2009 roku prowadzę działalność na obszarze całej Polski walcząc przed Sądami w sprawach o podleganie ubezpieczeniom społecznym, podstawy wymiaru składek, prawo do zasiłku macierzyńskiego, chorobowego i opiekuńczego, emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne, świadczenia rehabilitacyjne oraz w sprawach o zaległe składki na ubezpieczenie. Dzięki setkom przeprowadzonych spraw, jestem w stanie wspomóc swoich klientów doświadczeniem nabytym w procesach, jak również znaleźć racjonalne argumenty na przeciwstawienie się bezzasadnym odmowom w decyzjach dotyczących przyznawania gwarantowanych świadczeń.

Weronika Mania – aplikant radcowski

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończyła studia na kierunku Prawo oraz na kierunku Administracja. Aplikantka 3 roku aplikacji radcowskiej prowadzonej przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Specjalizuje się w sprawach o podleganie ubezpieczeniom społecznym, podstawy wymiaru składek oraz o prawo do zasiłku macierzyńskiego, chorobowego i opiekuńczego.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

  1. Bożena mówi

    Czy nalezy zawiesic badania profilaktycze pracownikow, skoro przychodnie nie przyjmuja pacjentow i nie pracuja lekarze specjalisci? Jakie sa skutki przekroczenia terminu badań ?

  2. Asia mówi

    Moj syn ma 10 lat.Ma orzeczenie o niepeln.W domu nie zostanie sam bo sie boi.Czemu nie ma zasilku dla takich dzieci?To jest bardzo niesprawiedliwe.

    1. Anna mówi

      Mój syn ma 8,5 roku i też niepełnosprawność i co mam go samego w domu zostawić ?

      1. Kasia mówi

        A co z rodzicami pracujacymi dzieci powyzej 8 roku życia?? Co my mamy zrobić? Mamy z pracy rezygnować?Zaden pracodawca nie zgodzi sie na tak dlugi urlop bezplatny ,a wypoczynkowy w koncu sie skonczy .Dzieci , ktore urodzily sie w styczniu , lutym czy marcu osiagnely juz wiek 8 lat ale nie znaczy to, ze sa na tyle dojrzale by zostac same w domu na 8 godzin . To jest pierwszoklasista .Pomyslcie tez o nas.

      2. KRZYSZTOF mówi

        Wiem to śmieszne ale niestety tak muj syn ma zespół aspargera ma 11 a ja musze isc do pracy

  3. Kasia mówi

    Mam dziecko niepelnosprawne 7dmio letnie. Ja pracuje na umowę zlecenie gdzie nie mam odprowadzanych skladek chorobowych. Czy nalezy mi sie wogole cos???

  4. Magda mówi

    A ja jestem w takiej sytuacji że dnia 31 marca kończy mi się zatrudnienie z winy pracodawcy – likwidacja stanowiska, obecnie jestem na wypowiedzeniu bez świadczenia pracy więc opiekuje się w domu dzieckiem lat 6 z niepełnosprawnością ale po 31 marca nie obowiązuje mnie zasiłek opiekuńczy z powodu placówki bo nie będę już zatrudniona a tylko takim osobom przysługuje zasiłek opiekuńczy. Kolejna luka i niesprawiedliwość?

  5. Pawel mówi

    Dzień dobry mam pytanie jeżeli mam dziecko niepelnosprawne powyżej 15 roku życia nie jest samodzielne wymaga opieki drugiej osoby a żona jest w ciąży w piątym miesiącu siedzi w domu czy mi również przysługuje opieka na dziecko w takiej sytuacji czy nie?

  6. Lucjanna mówi

    A ja mam takie pytanie mam syna który skończył 8 lat ma stopień niepełnosprawności i dokument o kształceniu specjalnym.Czy mogę ubiegać się o zasiłek jeśli z powodu wirusa zamknęli moje miejsce pracy ? Czy cos woglule mi przysługuje?Dziękuje za odpowirdz

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.