Oscylometria impulsowa u chorych z mukowiscydozą

0

Oscylometria impulsowa (ang. impulse oscillometry, IOS) to nieinwazyjna metoda oceny czynności układu oddechowego wykorzystywana u chorych z problemami płuc. W odróżnieniu np. od spirometrii nie wymaga wykonywania forsownych, zsynchronizowanych manewrów oddechowych (co w przypadku spirometrii może być utrudnione u małych dzieci, czy osób z niską wydolnością płuc).

Czy oscylometrię wykonuje się u chorych z mukowiscydozą?

Tak, ale nie jest to podstawowe, główne badanie czynności płuc. Oscylometria u chorych z mukowiscydozą wykonywana jest zwykle jako dodatkowe badanie uzupełniające.

Jak wygląda badanie oscylometrii impulsowej?

Oscylometria impulsowa wymaga jedynie biernej współpracy ze strony pacjenta, stąd badanie można wykonywać zarówno u osób dorosłych pacjentów, jak i również u dzieci.

Badanie oscylometryczne polega na minimum 20 sekundowym spokojnym oddychaniu przez ustnik. Podczas badania pacjent ma założony klips na nosie oraz dłońmi przytrzymuje policzki (aby ruch policzków podczas oddechu i badania nie wpływał na wyniki odczytu). Badanie wykonuje się w pozycji siedzącej, na krześle, fotelu. Urządzenie podaje impulsy ciśnienia wymuszającego, a komputerowe oprogramowanie analizuje zmiany wartości ciśnień i przepływów powietrza. Dzięki temu można określić wartości oporów w obrębie dróg oddechowych pacjenta.

Na filmie można zobaczyć jak wykonywana jest oscylometria impulsowa u dziecka w szpitalu
St. Tammany Parish Hospital.

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.