Oscylometria impulsowa u pacjentów pulmonologicznych

1

Oscylometria impulsowa (ang. impulse oscillometry, IOS) to nieinwazyjna metoda diagnostyczna wykorzystywana w ocenie funkcji układu oddechowego.

W przeciwieństwie do spirometrii, oscylometria impulsowa nie wymaga forsownych, zsynchronizowanych manewrów oddechowych. Dzięki temu jest bardziej uniwersalnym i łatwiejszym w przeprowadzeniu badaniem, szczególnie u pacjentów, u których wykonanie spirometrii może być utrudnione, np. u małych dzieci czy osób z niską wydolnością płuc.

Metoda ta polega na generowaniu impulsów powietrza przez urządzenie specjalnie zaprojektowane do przeprowadzania badania. Impulsy te przechodzą przez drogi oddechowe pacjenta i są mierzone za pomocą czujników. Badanie polega na pomiarze oporu dróg oddechowych, reaktancji i podatności układu oddechowego na wysokoczęstotliwościowe impulsy powietrza.

Oscylometria impulsowa pozwala na ocenę drobnoustrojowej patologii dróg oddechowych, a także na wykrycie zmian czynnościowych układu oddechowego na wczesnym etapie choroby. Jest szczególnie przydatna w diagnostyce astmy (w tym astmy wczesnodziecięcej), POChP, mukowiscydozy, pierwotnej dyskinezy rzęsek (PCD), dysplazji oskrzelowo-płucnej i innych chorób układu oddechowego, ponieważ umożliwia wykrycie nieprawidłowości, które nie są widoczne w standardowych badaniach czynnościowych układu oddechowego, takich jak spirometria.

Badanie jest bezbolesne, nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań i jest łatwe do wykonania.

Czy oscylometrię wykonuje się u chorych z mukowiscydozą?

Tak, ale nie jest to podstawowe, główne badanie czynności płuc. Oscylometria u chorych z mukowiscydozą wykonywana jest zwykle jako dodatkowe badanie uzupełniające.

Jak wygląda badanie oscylometrii impulsowej?

Oscylometria impulsowa wymaga jedynie biernej współpracy ze strony pacjenta, stąd badanie można wykonywać zarówno u osób dorosłych pacjentów, jak i również u dzieci.

Badanie oscylometryczne polega na minimum 20 sekundowym spokojnym oddychaniu przez ustnik. Podczas badania pacjent ma założony klips na nosie oraz dłońmi przytrzymuje policzki (aby ruch policzków podczas oddechu i badania nie wpływał na wyniki odczytu). Badanie wykonuje się w pozycji siedzącej, na krześle, fotelu. Urządzenie podaje impulsy ciśnienia wymuszającego, a komputerowe oprogramowanie analizuje zmiany wartości ciśnień i przepływów powietrza. Dzięki temu można określić wartości oporów w obrębie dróg oddechowych pacjenta.

Na filmie można zobaczyć jak wykonywana jest oscylometria impulsowa u dziecka w szpitalu
St. Tammany Parish Hospital.

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

  1. Maria mówi

    Uprzejmie proszę o informację gdzie można zrobić badanie oscylometryczne płuc jak najbliżej Lublina? Dziękuję

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.