Nowa inteligentna soczewka kontaktowa dla diabetyków

0

Zespół naukowców zrzeszonych w ramach koreańskiego Narodowego Instytutu Nauki i Technologii (Ulsan National Institute of Science and Technology, UNIST) poinformował o przełomie w opracowaniu soczewki kontaktowej, zdolnej do wykrywania poziomu glukozy u pacjentów z cukrzycą.

Według zespołu badawczego ta innowacyjna soczewka z wbudowaną, elastyczną, przezroczystą elektroniką może monitorować poziom glukozy we łzach diabetyków.

Dla pacjentów z cukrzycą monitorowanie i kontrolowanie poziomu cukru we krwi jest niezwykle ważne, ponieważ wysokie stężenie glukozy we krwi przez dłuższy czas może prowadzić do wielu powikłań.

W ostatnich kilkudziesięciu latach podjęto wiele prób monitorowania poziomu glukozy we łzach za pomocą inteligentnych soczewek kontaktowych, ale były niewygodne.

Aby rozwiązać problemy związane z dyskomfortem soczewek kontaktowych, profesor Janga-Ung Park i jego zespół badawczy zaprezentowali nową inteligentną soczewkę kontaktową, która wykorzystuje elektrody złożone z bardzo rozciągliwych i przezroczystych materiałów. Ta przezroczysta, elastyczna soczewka zawiera również czujnik glukozy, który wysyła sygnały elektryczne do diody LED.

Urządzenie nie zostało jeszcze przetestowane na ludziach. Ale zespół badawczy z powodzeniem przetestował swoją prototypową soczewkę na żywym króliku za pomocą nieinwazyjnych testów in-vivo. Królik nie wykazywał oznak nienormalnego zachowania podczas powtarzających się mrugnięć okiem, a dioda LED wyłączała się, gdy stężenie glukozy przekraczało wartość progową. Ponadto ta inteligentna soczewka kontaktowa utrzymywała stabilną temperaturę oka bez nagłego przegrzewania elementów czujnika.

Naukowcy są krok bliżej opracowania inteligentnych soczewek dla ludzi.

 

Źródło: Ulsan National Institute of Science and Technology (UNIST)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.