Naukowcy odkryli receptor, który chroni przed alergią i astmą

fot. Gilles San Martin CC-BY-SA-2.0
0

Specjalny receptor na komórkach zatok, gardła i płuc wyewoluował, aby chronić ssaki przed rozwojem alergii i astmy, wynika z badań przeprowadzonych przez zespół naukowców w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Stanach Zjednoczonych.

Naukowcy odkryli, że receptor dektyna-1, rozpoznaje białko znajdujące się w roztoczach kurzu domowego, karaczanach, skorupiakach i innych bezkręgowcach i tłumi reakcje immunologiczne na te powszechne czynniki wywołujące alergię i astmę. Naukowcy znaleźli również dowody na to, że ten mechanizm ochronny jest drastycznie osłabiony u osób cierpiących na astmę lub przewlekłe zapalenie zatok.

Odkrycie, opublikowane 23 lutego w Science Immunology, sugeruje, że mogą istnieć nowe sposoby leczenia alergii i astmy, która dotyka dziesiątków milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych, ale i również na całym świecie. Odkrycie wskazuje również, że podczas gdy dektyna-1 chroni przed roztoczami i innymi reakcjami alergicznymi związanymi z bezkręgowcami, mogą istnieć dodatkowe, nieodkryte receptory, które tłumią alergiczne reakcje na pyłki i inne alergeny w powietrzu i pokarmy.

Dektyna-1 była wcześniej badana jako receptor, który rozpoznaje struktury na grzybach i innych drobnoustrojach i wyzwala na nie odpowiedź immunologiczną. Pojawiły się nawet sugestie, że dektyna-1 pomaga wywoływać reakcje alergiczne na roztocza. Aby to sprawdzić, naukowcy badali myszy, które zostały genetycznie zmodyfikowane tak, by nie zawierały dektyny-1 .

Naukowcy odkryli ze zdziwieniem, że drogi oddechowe myszy z niedoborem dektyny-1 są bardziej podatne na zapalenie po ekspozycji na roztocza kurzu w porównaniu do grupy kontrolnej myszy z normalną ilością receptorów.

Naukowcy ustalili, że dektyna-1, oprócz obowiązków związanych z wykrywaniem grzybów i innych patogenów, bezpośrednio rozpoznaje białko zwane tropomiozyną, które znajduje się w roztoczach domowych i innych bezkręgowcach. Wcześniej tropomiozyna była uważana za potencjalny czynnik wywołujący alergie, zwłaszcza po spożyciu krewetek.

“Nasze odkrycia sugerują, że ludzie, którzy mają wystarczającą ilość dektyny-1 w komórkach, która wyściela drogi oddechowe, nie doświadczają reakcji alergicznej po ekspozycji na roztocza kurzu domowego lub pokrewne alergeny – ale osobom z defektem ekspresji dektyny-1 brakuje takiej ochrony” – powiedziała Marsha Wills-Karp.

Odkrycia wskazują na możliwość zwiększenia poziomu dektyny-1 lub przywrócenia w inny sposób jej działania ochronnego, jako nowej strategii terapeutycznej przeciwko astmie i alergiom związanym z roztoczami kurzu, krewetkami lub innymi bezkręgowcami.

Badanie wykazało, że dektyna-1 nie rozpoznaje pyłków, kolejnego głównego źródła alergii. Jednak Wills-Karp oczekuje, że inne receptory na komórkach dróg oddechowych rozpoznają te wszechobecne alergeny pochodzenia roślinnego i ma nadzieję je znaleźć w przyszłych badaniach.

 

Źródło: Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.