Pseudomonas aeruginosa – pałeczka ropy błękitnej w mukowiscydozie
Pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) w naturze żyje w glebie, wodzie. Dlaczego błękitna? Bo sama świeci w ultrafiolecie na niebiesko, czasem wywołuje też zmianę koloru podłoża na którym rośnie właśnie na błękitny kolor.
Jest niegroźna dla zdrowych ludzi, ale niebezpieczna dla osób z obniżoną odpornością. Z dużą łatwością kolonizuje płuca chorych na mukowiscydozę.
P. aeruginosa stwierdza się w materiałach pobranych od 20% dzieci chorych na mukowiscydozę poniżej jednego roku. W przypadku osób dorosłych z CF jest to już 80-95%.
P. aeruginosa w płucach chorego na mukowiscydozę tworzy biofilm, zbitą strukturę, która jest przyczyną przewlekłych, trudnych do leczenia zakażeń oportunistycznych. Jedną z najbardziej niepokojących cech bakterii P. aeruginosa jest mała wrażliwość na antybiotyki. Z każdym dniem, tygodniem, rokiem bakteria uodparnia się na kolejne antybiotyki.
Głównym źródłem P. aeruginosa jest łazienka i kuchnia, a dokładniej odpływy prysznicowe, umywalki oraz inne elementy kanalizacji. Pseudomonas zasiedla również wilgotne miejsca w pralkach, zmywarkach, ekspresach do kawy czy elementach filtracyjnych domowego akwarium.
Drugim ważnym źródłem P. aeruginosa jest kontakt z innymi chorymi na CF.
Pseudomonas aeruginosa kolonizuje też sprzęt medyczny, pojawia się na cewnikach. Lubi wilgotne soczewki kontaktowe.
Rzadkością są zakażenia od zwierząt domowych. Posiadanie psa, czy kota nie powoduje wzrostu zagrożenia ze strony Pseudomonas aeruginosa dla chorego na CF.
Aczkolwiek co ważne, w domu osoby chorej na CF, będącej już nosicielem Pseudomonas aeruginosa, nosicielami Pseudomonas mogą być również wszyscy inni współlokatorzy i ludzie i większe zwierzęta domowe.
Na zdjęciu poniżej laboratoryjna szalka Petriego, z podłożem bakteriologicznym i wyhodowaną kolonią bakterii.
Okropna bakteria. Moja córka ma ją prawie od urodzenia. Ciągle jest na przeleczeniu, wracamy do szpitala średnio co 6-7 miesięcy. Nie ma na nią jakiegoś lekarstwa, jakiegoś mocnego antybiotyku żeby wybić do końca? Moja Ola musi z nią walczyć do końca życia?
Moja Jula złapała jak miała 2 lata, chyba w szpitalu
u nas w wieku 6 lat. zlapany w szpitalu w Warszawie chyba
jak zwalczyć pseudomonas, nie ma nic o tym w artykule?
my przywlekliśmy ze szpitala, dwa tygodnie silny antybiotyk
jesteśmy po bilansie w szpitalu, w którym pobrali mu wymaz z gardła i wyszedł pseudomonas, jakieś pojedyncze szczepy coś w tym stylu. To znaczy że jest chory na pseudomonas? Pani dokto mówiła, że będziemy musieli się położyć na dwa tygodnie w szpitalu na leczenie. To prawda? Zawsze tak wygląda w przypadku tej bakterii? Jestem zrozpaczona :(
Witam. Czy mozna zarazic sie przez picie wody z tej samej butelki co osoba zarazona?
Dziekuje
Na oporne bakterie dzialaja 2 antybiotyki na raz