Czym jest urządzenie typu Flow-ball?

0

Czym jest urządzenie typu Flow-ball?

Flow-ball, nazywany po polsku dmuchajką, to bardzo proste urządzenie przeznaczone do ćwiczeń oddechowych składające się z lekkiego korpusu z jednej strony zakończonego ustnikiem, z drugiej koszyczkiem oraz styropianowej piłeczki.

Urządzenie stosowane jest przez młodych muzyków grających na instrumentach dętych, śpiewaków. Ma też zastosowanie u pacjentów z problemami aparatu głosowego oraz układu oddechowego np. w astmie, POChP, mukowiscydozie, pierwotnej dyskinezie rzęsek.

Jak działa urządzenie typu Flow-ball?

Praca z urządzeniem Flow-ball polega na kontrolowanym wydychaniu powietrza w taki sposób, aby piłeczka jak najdłużej unosiła się w powietrzu i wracała po każdym wydechu do koszyczka.

Urządzenie służy do częściowego zwężania oraz wydłużania traktu głosowego. Dzięki zwiększonemu oporowi przepływu przez korpus urządzenia dochodzi do zwiększenia ciśnienia w jamie ustnej, zmniejszenia ciśnienia transglottalnego (pod i nadgłośniowego, czyli pod i nad fałdami głosowymi) oraz zwiększenia ciśnienia wewnątrzkrtaniowego. Tego typu zmiana ciśnienia daje możliwość pracy nad przywróceniem równowagi czynnościowej w obrębie aparatu głosowego np. w dysfonii, problemach logopedycznych.  Zwężenie oraz wydłużenie traktu głosowego jest też przydatne w treningu aparatu głosowego u śpiewaków oraz muzyków grających na instrumentach dętych.

U pacjentów z problemami pulmonologicznymi trening z wykorzystaniem urządzenia Flow-ball prowadzi do zwiększenia świadomej kontroli nad wydychanym powietrzem oraz poprawy wentylacji płuc. Pracę z urządzeniem można wykorzystać  u dzieci jako wstęp do techniki podwyższonego ciśnienia wydechowego (positive expiratory pressure) polegającej na oddychaniu przez urządzenie medyczne wytwarzające opór podczas wydechu PEP. Flow-ball pozwala dziecku oswoić się w formie zabawy z treningiem oraz pokonać opór w stosowaniu ustnika w urządzeniach do nebulizacji i fizjoterapii oddechowej.

Od jakiego wieku Flow-ball?

Urządzenie Flow-ball może być stosowane pod nadzorem rodziców, opiekunów u małych dzieci, które są w stanie utrzymać i kontrolować pracę urządzenia.

W przypadku pacjentów pulmonologicznych ważne jest aby stosowanie urządzenia Flow-ball omówić z lekarzem bądź fizjoterapeutą.

Różni producenci, różne marki i modele. Który Flow-ball wybrać?

Urządzenia Flow-ball produkowane są przez różnych producentów. Wybierając Flow-balla warto zwrócić uwagę na budowę, konstrukcję, parametry oraz sposób zastosowania. Część urządzeń na rynku to zwykłe zabawki, które mogą nie spełniać wymogów sprzętu do fizjoterapii.

W przypadku pacjentów pulmonologicznych, zwłaszcza w mukowiscydozie, istotna jest możliwość dezynfekcji sprzętu.

Ile kosztuje Flow-ball?

Urządzenia typu Flow-ball kosztują w graniach 20-30 zł.

Bezpłatny Flow-ball dla pacjentów z mukowiscydozą

W ramach programu pomocowego Fundacji Oddech Życia, skierowanego do pacjentów z mukowiscydozą w trudnej sytuacji materialnej, można uzyskać bezpłatnie urządzenie. Więcej informacji >> tutaj << oraz pod adresem mailowym: [email protected]

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.