European Lung Foundation o COVID-19 w kontekście pacjentów z chorobami płuc

0

Zebraliśmy Wasze pytania i zadaliśmy je specjaliście z Europejskiego Towarzystwa Oddechowego (ang. European Respiratory Society, ERS), profesorowi Jamesowi Chalmersowi [1]. Odpowiedzi, których udzielił, stanowią zbiór bieżących informacji dotyczących oddechowego aspektu choroby określanej mianem COVID-19. Jeśli masz jakiekolwiek inne pytania dotyczące zdrowia układu oddechowego w odniesieniu do trwającej epidemii, napisz wiadomość na adres e-mail [email protected]

CIERPIĘ NA ROZSTRZENIE OSKRZELI. CZY W MOIM PRZYPADKU RYZYKO, ŻE ZACHORUJĘ NA CHOROBĘ COVID-19., JEST WIĘKSZE NIŻ U OSÓB BEZ TEGO TYPU SCHORZENIA?

Nie. Choroba może wystąpić u każdego, ale u pacjentów ze schorzeniami płuc pojawienie się objawów zakażenia jest bardziej prawdopodobne. Choroba może też mieć w ich przypadku cięższy przebieg.

Jak dotąd większość osób, które zachorowały na COVID-19, przechodzi łagodną infekcję wirusową, jednak u części pacjentów dochodzi do zapalenia w obrębie klatki piersiowej / zapalenia płuc. Nie mamy jak na razie pewności, czy u pacjentów cierpiących na rozstrzenie oskrzeli istnieje większe ryzyko wystąpienia zapalenia w obrębie klatki piersiowej w wyniku zachorowania na COVID-19, ale jest to prawdopodobne z uwagi na to, że to ryzyko jest większe w przypadku innych wirusów, na przykład wirusa grypy.

JESTEM PO PRZESZCZEPIE PŁUC. CZY SĄ JAKIEŚ KONKRETNE PORADY DLA OSÓB W TAKIEJ SYTUACJI?

Specjalista lub zespół, który przeprowadzał Twój przeszczep, może mieć już przygotowany zestaw wytycznych. Postępuj zgodnie z ich zaleceniami.

Ogólnie rzecz ujmując, jeśli wystąpią u Ciebie objawy wskazujące na infekcję wirusową i w ciągu ostatnich 40 dni przebywałeś(-aś) w kraju dotkniętym epidemią koronawirusa, zalecamy Ci zastosowanie kwarantanny domowej i skontaktowanie się z zespołem przeprowadzającym Twój przeszczep w celu zasięgnięcia porady.

CZY U OSÓB Z CHOROBAMI UKŁADU ODDECHOWEGO RYZYKO ZGONU W WYNIKU ZACHOROWANIA NA CHOROBĘ COVID-19. JEST WIĘKSZE NIŻ W PRZYPADKU OSÓB BEZ TEGO TYPU SCHORZEŃ?

Jak dotąd czynnikami ryzyka są podeszły wiek oraz występowanie innych schorzeń, w tym również chorób płuc. Mimo to warto podkreślić, że większość pacjentów, nawet tych cierpiących na choroby układu oddechowego, przechodziła jedynie łagodne infekcje i w pełni wyzdrowiała.

CZY ISTNIEJĄ JAKIEKOLWIEK DODATKOWE DZIAŁANIA, KTÓRE MOGĘ PODJĄĆ JAKO OSOBA CIERPIĄCA NA ASTMĘ, ABY OGRANICZYĆ RYZYKO ZAKAŻENIA?

Są to takie same środki ostrożności, które powinien stosować każdy, aby ograniczyć ryzyko zakażenia. U osób z astmą czy innymi chorobami płuc są one szczególnie istotne.

  • Nie dotykaj ust, nosa ani oczu niemytymi rękami.
  • Unikaj kontaktu z chorymi osobami (zachowaj odległość 1–3 metrów).
  • Dokładnie myj ręce po dotknięciu powierzchni, które mogą być skażone.

CIERPIĘ NA PRZEWLEKŁĄ OBTURACYJNĄ CHOROBĘ PŁUC. CZY POWINIENEM/POWINNAM NOSIĆ MASECZKĘ, ABY OCHRONIĆ SIĘ PRZED WIRUSEM?

W przypadku ogółu społeczeństwa noszenie maseczki jest zalecane tylko wtedy, gdy dana osoba ma objawy, takie jak kaszel czy gorączka, lub jeśli opiekuje się kimś z takimi objawami.

Noszenie maseczki przez osoby z chorobami układu oddechowego nie jest zalecane, ponieważ może utrudniać oddychanie. Jeśli cierpisz na chorobę układu oddechowego i martwisz się, że możesz zachorować na COVID-19, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.

Aby zapobiec niedoborom maseczek na twarz, ważne jest, aby używać tylko wtedy, gdy jest to konieczne.Podczas noszenia maseczki ważne jest, aby korzystać z niej i utylizować ją w prawidłowy sposób.Światowa Organizacja Zdrowia oferuje przydatne informacje na ten temat. 

MOJE DZIECKO CHORUJE NA ASTMĘ. CZY POWINNO NA JAKIŚ CZAS PRZESTAĆ CHODZIĆ DO SZKOŁY?

Jeśli zaistnieją obawy co do bezpieczeństwa Twojego dziecka, lokalne władze poinformują o tym Ciebie i lokalne szkoły. Zadbaj o to, aby Twoje dziecko przyjmowało lekarstwa zgodnie z zaleceniem lekarza. Umożliwi to prawidłowe leczenie astmy.

CZY JEST COŚ, CZEGO NIE POWINIENEM/POWINNAM ROBIĆ JAKO OSOBA Z MUKOWISCYDOZĄ?

Stosuj się do wytycznych pracowników opieki zdrowotnej oraz lokalnych zasad postępowania dotyczących choroby COVID-19. W obszarach, w których na chwilę obecną odnotowano niewiele przypadków wystąpienia choroby COVID-19, tj. w większości krajów europejskich, nie ma konkretnych środków ostrożności poza tymi, które wymieniono powyżej.

Z JAKICH ŹRÓDEŁ NAJLEPIEJ JEST CZERPAĆ INFORMACJE NA TEMAT CHOROBY COVID-19.?

Niezwykle ważne jest, aby czerpać informacje z zaufanego źródła. Polecamy korzystanie z takich źródeł informacji, jak:

CO ORGANIZACJE EUROPEJSKIE ROBIĄ W ZWIĄZKU Z TĄ SYTUACJĄ?

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób skupia się na powstrzymaniu wirusa po\\przez możliwie jak najwcześniejsze identyfikowanie i badanie podejrzanych przypadków oraz ograniczaniu skutków choroby przez zapewnienie odpowiedniej gotowości służb oraz stosowanie środków ochrony osobistej, takich jak mycie rąk.

Europejskie Towarzystwo Oddechowe oraz projekt PERPARE wspólnie przygotowały serię webinarów na temat choroby COVID-19, które można obejrzeć tutaj.

CIERPIĘ NA PRZEWLEKŁĄ OBTURACYJNĄ CHOROBĘ PŁUC. CZY MOGĘ ZARAZIĆ SIĘ CHOROBĄ COVID-19?

Na chwilę obecną nie ma dowodów na to, że popularne zwierzęta domowe, takie jak koty i psy, zostały zakażone wirusem.

 

[1] Informacje te zostały opracowane we współpracy z profesorem Jamesem Chalmersem z University of Dundee, który jest przewodniczącym grupy zajmującej się infekcjami układu oddechowego (10.01) w ramach Europejskiego Towarzystwa Oddechowego (ERS) oraz zastępcą redaktora naczelnego czasopisma European Respiratory Journal (ERJ).

Dowiedz się więcej i bądź na bieżąco z wiadomościami na temat choroby COVID-19.

Jeśli masz jakiekolwiek inne konkretne pytania do specjalisty z zakres chorób układu oddechowego, skontaktuj się z ELF, pisząc wiadomość e-mail na adres [email protected]

 

European Lung Foundation (ELF) Na lic. CC BY-ND 3.0

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.