Mazowsze utworzy ośrodek leczenia mukowiscydozy dla dorosłych
Władze Mazowsza oraz Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą chcą utworzyć nowoczesne centrum leczenia mukowiscydozy dla dorosłych. Byłoby to pierwsze takie miejsce na Mazowszu i jedno z nielicznych w kraju. Placówka ma powstać do 2026 r. w szpitalu bródnowskim. Właśnie ruszyły prace nad koncepcją architektoniczną. Samorząd województwa będzie też zabiegał o finansowanie placówki przez NFZ.
Mukowiscydoza to ciężka ogólnoustrojowa choroba o podłożu genetycznym. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią ok 2000 osób. Choroba największe spustoszenie czyni w płucach, prowadząc z czasem do ich całkowitej niewydolności. W konsekwencji jedyną szansą na przedłużenie życia staje się przeszczepienie płuc. Co bardzo ważne, wczesna diagnoza, odpowiednie systematyczne leczenie, codzienna fizjoterapia oraz szybki rozwój medycyny dają szansę na dłuższe i lepsze życie. Na świecie są już najnowocześniejsze terapie działające na przyczynę choroby, a nie tylko łagodzenie jej objawów. To leki, które zmieniają oblicze choroby – zmniejszają liczbę zaostrzeń, poprawiają parametry funkcjonowania płuc, a w konsekwencji wydłużają życie. Ten przełom w leczeniu niestety nie jest na razie dostępny dla większości chorych w Polsce. Ze względu na specyfikę choroby tylko kilku chorych ma zapewnioną refundację lekiem przyczynowym najstarszej generacji.
Dziś na Mazowszu funkcjonuje tylko jedna placówka kompleksowo pomagająca chorym. Swoje wsparcie kieruje jednak tylko do dzieci. Jest to Centrum Leczenia Mukowiscydozy w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. Placówka powstała w latach 2014-2016 we współpracy z władzami Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Instytutu Matki i Dziecka.
– To dziś najnowocześniejsza tego typu placówka w kraju. Dzięki niej dzieci żyjące z tą ciężką chorobą są pod znakomitą opieką. Dziś chcemy pójść o krok dalej i stworzyć miejsce dla osób dorosłych – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Centrum mukowiscydozy w szpitalu bródnowskim
Podczas spotkania delegacji Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą 23 sierpnia 2021 r. marszałek Adam Struzik potwierdził, że władze województwa zaplanowały taki ośrodek w strukturach Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Obecnie przygotowywana jest koncepcja architektoniczna rozbudowy szpitala, natomiast zakończenie inwestycji zaplanowane jest na przełom 2025/26 r.
Jak zauważa marszałek, szpital bródnowski jako lokalizacja dla nowego ośrodka leczenia mukowiscydozy u dorosłych, to optymalne rozwiązanie. – Placówka dysponuje wieloprofilowym zapleczem diagnostycznym i konsultacyjnym, dzięki czemu może zagwarantować chorym dostęp do specjalistycznej opieki z zakresu intensywnej terapii, gastroenterologii, diabetologii, chirurgii, ginekologii czy otolaryngologii. Jest to wyjątkowa okazja na stworzenie pacjentom optymalnych warunków leczenia mukowiscydozy oraz wszelkich komplikacji i chorób współistniejących – dodaje.
Wcześniej „ośrodek pomostowy”
Z powodu trudnej sytuacji dorosłych chorych leczących się na terenie województwa mazowieckiego, władze regionu planują także utworzenie „ośrodka pomostowego”, który z jednej strony pozwoli zapewnić chorym dostęp do kompleksowego leczenia, z drugiej umożliwi zbudowanie i przeszkolenie przyszłego zespołu lekarskiego docelowego centrum. – Taki ośrodek mógłby działać w ramach Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Jego lokalizacja będzie przedmiotem konsultacji i rozmów w najbliższych miesiącach – podkreśla Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego.
– Ta decyzja to dla nas wielka radość. Takie miejsce na mapie Mazowsza i Warszawy jest niezwykle potrzebne. To szansa na lepsze i dłuższe życie osób, które muszą się mierzyć z tą trudną chorobą – powiedział Waldemar Majek Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. – Bardzo też dziękujemy władzom województwa za wielokrotnie okazywaną życzliwość i zrozumienie potrzeb środowiska chorych oraz wspieranie rozwoju nowoczesnego systemu leczenia mukowiscydozy w Polsce.
inf. prasowa