Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony o dwa tygodnie

98

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony o dwa tygodnie, jeżeli sytuacja się nie zmieni lub pogorszy – zapowiedział dzisiaj na konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki.

Jeśli będzie decyzja o przedłużeniu zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków, zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 będzie przedłużany o kolejne dwa tygodnie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

 1. Sylwia mówi

  Moje dziecko ma 9 lat i to oznacza ze juz moze zostac samo bez opoeki, kiedy ja musze iść do pracy??

  1. Izabela mówi

   Ja też mam dziecko w wieku 9 lat; na razie jestem na zwolnieniu śle co dalej? Nie wyobrażam sobie żeby zostawić je same w domu; rozumiem gdyby miało 13 lub 14 lat ale 9 i do tego zdalna nauka. …to jest absurd Ci ustawodawcy są bez wyobraźni

   1. Ela mówi

    A co ja mam powiedzieć jak moje dziecko ma 3 lata. Wcześniej zostawało z babcią, teraz nie jest to możliwe, mnie specustawa nie dotyczy bo dziecko jeszcze nie chodziło do przedszkola. Ciekawe co mam zrobić? Sami nakłaniają do kombinacji i brania L4 czy jak to teraz się nazywa…

    1. Ania mówi

     W szkołach sa świetlice klasy 1-3 dzieci sa pod opieka nie moga same wychodzić ze szkoły bo są za małe a teraz mają same siedzieć w domu :((( Nie rozumiem tego.

    2. SR mówi

     Proszę skorzystać z opieki standardowej, tej która ma limit 60 dni

     1. Anna mówi

      Znów ustawodawca część społeczeństwa pozostawił na przysłowiowym lodzie, jestem mamą pracującą dwulatki z którą do tej pory pozostawała babcia z grupy 60+ oraz ośmiolatka ze zdiagnozowanym ADHD . Zgodnie z prawem za wyjątkiem wzięcia urlopu wypoczynkowego ( a to chyba nie o to chodzi)nie mogę zrobić nic. Powinnam chyba zostawić syna w domu z nadzieją,że po powrocie z pracy dom nadal będzie stał a ja nie będę miała zarzutów o pozostawienie dziecka bez opieki, a z dwulatką co miałabym zrobić… wziąć do pracy czy co? Bezradność to lekkie określenie.

     2. ANETA mówi

      Jak można skorzystać z takiej opieki, synek ma 3 latka a ja z mężem pracujemy? Nie chodzi jeszcze do przedszkola

     3. Styśka mówi

      Ta opieka jest wypisywana tylko w przypadku dzieci chorych.

    3. Anna mówi

     Na co dzień dzieckiem zajmuje się babcia. Czy jednemu z rodziców przysługuje prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

     To zależy!

     Zgodnie z art. 34 ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństw czytamy:

     Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.

     Jeżeli babcia nie mieszka z nami i boi się przyjechać do wnuka/wnuczki z uwagi na możliwość zarażenia – jednemu z rodziców przysługuje zasiłek opiekuńczy.

     Jeżeli babcia prowadzi wraz z nami wspólne gospodarstwo domowe – ZUS najprawdopodobniej odmówi dodatkowego zasiłku opiekuńczego – myślę jednak, że decyzja taka zostanie zmieniona przez Sąd w razie wniesienia odwołania od decyzji ZUS.

     Oczywiście zasiłek zostanie przyznany matce jeżeli dziecko ma mniej niż 2 lata (bez względu na ilość osób dorosłych przebywających w tym samym czasie w domu).

    4. Agata mówi

     Mam dokładnie ta sama sytuację co ty! Syn do przedszkola nie chodzi mama sie zajmowala a teraz nie wiadomo co robic dalej . bo nam nie przysługuje no to chore jest

    5. Ewelina mówi

     Mam podobną sytuację córka 22 miesiące. Do tej pory dostawalam z dziadkiem. Co mam teraz z nia zrobić? Paranoja /jeśli zwiększa wiek dzieci w spec ustawie to mamy z 12 letnimi dziećmi będą siedzieć w domu A ja z niespełna 2 latkiem chodzić do pracy, czy ktoś się nad tym zastanowił??????/

   2. Joanna mówi

    Jak pracuje w galerii w sklepie odzieżowym. Mam 3letniego syna z którym była babcia jak byłam w pracy. Czy należy mi się zasiłek opiekuńczy?

    1. K mówi

     Jeśli dziecko nie uczęszcza do żłobka/przedszkola/klubiku dziecięcego to niestety ta opieka nie przysluguje

   3. Patrycja mówi

    Też mam dziecko skończone 9 lat i również jest dla mnie absurd zostawić go na 10 godzin samego i do tego nauka zdalna. Ciekawa jestem czy państwo pomyśli o dzieciach w szkołach podstawowych od 1-3 gdzie moim zdaniem potrzebują jeszcze opieki i nie są na tyle dorośli żeby się zająć sami przez cały dzień

    1. Iza mówi

     Tez mam 9 latka ma autyzm, czyli zamykamy drzwi i idziemy do pracy, egoisci nie maja pojecia albo sa tak ograniczeni

   4. Patii mówi

    Moje dziecko ma 2,5 roku oboje z narzeczonym pracujemy lecz moje dziecko nie chodzi do żłobka tylko zajmują się nim dziadki czy należy się mi czy narzeczonemu opieka z ZUS?? Niestety dziadkowie odmówili nam opiekę nad dzieckiem ponieważ boją się zarażenia co mam w tej sytuacji zrobić??

    1. Magda mówi

     Czy należy w jakiś sposób przedłużyc wniosek o opiekę nad dzieckiem do lat 8 jeżeli pracuje w sklepie odzieżowym w galerii handlowej? Sklep oczywiście jest zamknięty ale co po 25.03? Czy sklepy nadal będą zamknięte i jak załatwić ciągłość opieki?

  2. Anonim mówi

   Widocznie tak! Tylko ciekawe kto będzie odpowiadał za to jeśli coś się stanie takiemu dziecku

  3. Agnieszka mówi

   Problem dzieci 9, 10 letnich jest taki, ze nawet jeśli zostaną same w domu to samodzielnie nie są w stanie przerabiać zadanego materiału.
   Zaczyna sie matnia praca z domu, a po niej do nocy edukacja dziecka.
   Jak widzę propozycję dla znudzonych to mnie krew zalewa. Ja nie daję rady z materiałem do przerobienia= klasa 4 nauczyciel podesle linka a Ty ucz. Korespondencja jest kierowana do rodziców nie do dzieci, pisana jezykiem dla dorosłego.
   Trochę to smutne.
   Faktycznie dzieci starsze spokojnie dają rade

   1. Katarzyna mówi

    Córka jutro kończy 8 lat. Skorzystalam z 3 dni opieki. Czyli teoretycznie już jest duża i może być sama, tylko ciekawe po co jest 2 dni opieki do 14tu lat skoro to już dorosłe i mogą sobie same podawać antybiotyki i leki same!!!! Trzeba kombinować… do pediatry

   2. BARBARA mówi

    To się w głowie nie mieści jak zwykle nauczyciele mają najlepiej 100%płatne odpierdzieli pół godziny przed komputerem nazadają i mają wolne .A ja żeby mieć wolne i opiekę nad dzieckiem to muszę brać urlop bo wspaniały rząd nie potrafi logicznie myśleć,albo iść na 60% płatnego wolnego tzw.postojowe.

  4. Katarzyna mówi

   Masz rację to jest wogule źle zorganizowane mij syn też ma 9lat i może byc sam w dom??? A jak by coś się stalo? Kto by za to odpowiedział?.

   1. Anonim mówi

    Czym się różnią 8 latki od 9latkow?chodzę do pracy…mąż pracuje za granicą i co mam zrobić z 9 latkiem ?nie mam rodziny zrobcie cos…

    1. Ewelina mówi

     To jest dla mnie chore. Nie każdy może skorzystać z opieki nad dzieckiem! Są dzieci w różnej skali wiekowej, także ktore mają skończone 8 lat i już się nam rodzicom nic nie należy!!! Sama mam dziecko które ma skończone 8 lat i 4 lata . Jedno starsze chodzi do szkoły. My razem z narzeczonym pracujemy . I żadne z nas nie może starać się o opiekę i siedzieć w domu żeby pracować z dzieckiem systematycznie i na bieżącą lekcje . A lekcji jest zadawane kupa…!! Kiedy to ogarnąć? Zdazy się tak że zmiane mamy razem ,dzieci są prowadzone do babci ( ktorea też pracują) A poza tym jest głośno żeby zostać w domu i nie narażać osoby starsze! Ciężko wszystko nam to ogarnąć !A z tym żeby przesuneli wyżej skale wiekową to już ciężka ! Nie kazdy rodzic ma tak dobrze !! Z tym nic nie robią!!! Kiedy to się w końcu zmieni ?!!! Wątpię że to wszystko będzie trwało do kwietnia !!! Dla mnie jest to chory system !!!!!

   2. Mam dość mówi

    Moja córka skończyła w pierwszy dzień wiosny 8 lat i co mam dalej zrobić zostawić ja w domu samą… Bo przecież pracuje jak wiekszosc innych ludzi, którzy muszą iść do pracy. Pracuje w instytucji zwanej Sądem… Owszem sędzia ma pracować zdalnie, a co ze mną i reszta Pań pracujących dla nich… Mamy chodzić do pracy, narażać swoje życie, swojej rodziny, dzieci, czy to oznacza, że my jesteśmy gorsi? Po co mówi się o haśle zostań w domu… CZEMU JA ZWYKŁY SZARY Pracownik musi kombinować teraz ze zwolnieniem lekarskim, bo opieka tylko do 8 lat….a taka sędzia siedzi w domu z dzieckiem i się izoluje a kasa leci. Taka jest prawda o zamkniętych sądach. My nadal tam jesteśmy i narażamy swoje zdrowie i życie .

  5. Iwo mówi

   Mam dziecko które ma 8 lat i 3 miesiące sama muszę chodzić do pracy mąż również. Jeśli pan Morawiecki razem z prezydentem uważają że takie dziecko może zostać samo w domu przez 8 godzin. Samo skorzystać z dziennika elektronicznego i ze wszystkich materiałów które przesyła nauczyciel do pracy w domu i jeszcze sam tą pracę wykonać, nie wspomnę o innych czynnościach jakie dziecko musi wykonać w ciągu dnia. To ja obu panom gratuluję myślenia, którego jak widać w tym momencie ewidentnie zabrakło.

 2. Joanna mówi

  Kiedy moge skorzystac z dodatkowej opieki na dziecko
  Ja.pracuje na.jedną zmianę od 7-15
  Mąż w systemie zmianowym
  6-14 , 6-14 , 6-14, 6-14 dzien wolny ,
  14-22, 14-22, 14-22, 14-22 dzień wolny,
  22-6, 22-6, 22-6, 22-6 dwa dni wolnego
  Nasze godziny zmianowe zazębiają sie ,czy jezeli mąz ma wolne po nocy czy jak idzie na popoludnie moge skorzystac tez z tej opieki

  1. Anonim mówi

   jak maz jest po nocnej zmianie nie moze sie zajmowac dzieckiem i opieka nalezy sie Tobie poczytaj o tym A pozatym nie musisz szczegulowo wypisywac jakie zmiany maz ma.

 3. Anna mówi

  Dziewczyno jestem w tej samej sytuacji. Nie należy Nam się nic. Mało tego, zostaw 9 latka czy 9 latke same w domu!!! To jest absurd. Już teraz wzięłam trzy dni wolnego bo nie miałam co z córką zrobić. A co będzie do świąt. Nie wiem.

  1. Aga mówi

   To jakaś paranoja!!! Jak można 9 letnie dziecko samo zostawić w domu od 7:00 do 15:00 jeszcze nakazać mu aby wykonywał lekcje który nauczyciel wysyła w dzienniku elektronicznym. Ten kto wydał taką decyzję powinien mocno stuknąć się w głowę.

 4. Anonim mówi

  A co z dziećmi do 12 roku zycia. Dosyć że teraz zostają bez opieki same w domu ,to kolejne tygodnie znowu . To jest chore. Tym rodzicom teź należny się dodatkowa opieka.

  1. Rozczarowana mówi

   Ja też mam prawie 9 latka i co… on może się sam sobą zająć? Ja pracuję i mąż też… Dlaczego mam się nie należy taki zasiłek Masakra…

   1. Aga mówi

    Ja mam córkę która na początku marca skończyła 8 w jej klasie są dzieci które jeszcze nie mają 8 ich rodzice mogą iść na opiekę mi już się nie należy czy to jest normalne. Może już 8 latka zostać sama??? Zrobi sama śniadanie podgrzeje obiad i oczywiście przerobi materiał …coś tu chyba kuleje

  2. Malgorzata mówi

   No ja też mam córkę która we wrześniu skończy 9 lat i nie wyobrażam sobie aby została sama w domu, mąż dostał rozkaz i pilnuje granic więc zostałyśmy same

   1. Joanna mówi

    Mój syn kończy 8 lat 22 marca więc co mam z nim zrobić 23 marca? Zostawić w domu bez opieki? Czy dziecko mające 8lat i 1 dzien jest bardziej odpowiedzialne niż dzień przed urodzinami? A co z obiadem, lekcjami też ma sam sobie zrobić? Bzdura

   2. Iwona mówi

    Moja 23 marca kończy 8 lat więc jest dorosła??? Paranoja jak ma zostać w domu sama!!!!!!!

  3. Anonim mówi

   Mój syn kończy 8 lat 22 marca więc co mam z nim zrobić 23 marca? Zostawić w domu bez? Czy dziecko mające 8lat i 1 dzien jest bardziej odpowiedzialne niż dzień przed urodzinami? A co z obiadem, lekcjami też ma sam sobie zrobić? Bzdura

 5. Karolina mówi

  A co z dziećmi, które mają 2 lata i nie chodzą do żłobka tylko opiekuje się nimi babcia/niania dlaczego Ci rodzice nie mogą wziąść opieki? Dlaczego soec ustawa wyklucza te dzieci i ich rodziców?

  1. Anonim mówi

   Dokładnie. Jestem również w takiej sytuacji.

 6. Arkola mówi

  Ja mam syna 12 letniego i mam też obawy z pozostawieniem go samego w domu, bo dzieciom w tym wieku różne rzeczy do głowy. Ja pracuje w piekarni, mąż pracuje od 8-16. Mam już żadne przywileje się nie należą czy nasze trochę starsze dzieci są inne?!!….

  1. Ewa mówi

   To bój się dalej. 12 lat i sam w domu nie zostanie. Rodzice co z wami jest nie tak.

 7. Dorota mówi

  Moje dziecko wczoraj skończyło 8 lat. Też już mi się nic nie należy. Macie rację i do tego jeszcze szkoła w domu. Masakra.

 8. Zrozpaczona mama mówi

  Moje dzieci mają 9 i 12 lat i zostają 12 godz. Same. Od czasu do czasu sąsiadka do nich zagląda. Nie mam innego wyjścia opieki nie dostanę….

 9. Ewa mówi

  Teraz dzieci jakoś słabo sobie radzą. Ja w wieku 8 lat wracałam sama że szkoły,sama podgrzewałam sobie obiad. Przepakowywałam plecak. Sama jechałam autobusem na zajęcia dodatkowe. W świetlicy mojej drugiej szkoły sama odrabiałam lekcje i uczyłam się na następny dzień a potem autobusem wracałam do domu. Wspólna kolacja z rodzicami i spać. Nie do pomyślenia było że nie dam rady. Teraz 8 latek nie może zostać sam w domu. Dziwne czasy.

  1. Katarzyna mówi

   Kobieto co ty bredzisz!!! Pojawia się pytanie, dlaczego mieszkałas z rodzicami. Po co Oni byli dla ciebie?!?! Najwidoczniej do tej pory coś u ciebie kuleje

  2. Jola mówi

   Mam 45 lat i nie pamiętam czasów, żebym w pierwszej klasie w wieku 8 lat sama wracała ze szkoły, babcia się mną opiekowała i zawsze się o mnie bała, tak jak inni rodzice o swoje dzieci czy wnuki. Co ta kobieta bredzi, że sami wszystko robiliśmy.

  3. Jagienka mówi

   Do Ewa mówi. Kobieto czy Ty wiesz Co piszesz? Mam 36 lat i nie pamiętam sytuacji by ktoś do ukończenia 3 klasy wypuścił mnie samą bez opieki do domu! Moi rodzice chyba w przeciwieństwie do twoich byli odpiwiedzialni , po powrocie do domu robili obiad i siadali z nami do lekcj a nie kończyło się to tak jak u Ciebie tylko wspólną kolacją. Masz pojęcie o czym mówisz? Czy w ogóle masz dzieci? 8 , 9 czy 10 letnie dziecko nie jest w stanie samo ogarnąć materiału podsyłanego przez nauczyciela i proszę uwierz mi dzieci są już znudzone ,, więzieniem w domu,, i naprawdę nie wiadomo co im przyjedzie do głowy. Do Panów Dudy i Morawieckiego. Pieniądze na TVP są , na ściąganie Polaków , którzy jeszcze do niedawna śmiali się nam w oczy , że oni to za granicą zarabiają pieniądze a nie jak my robimy za grosze. Szkoda , że na tych ludzi , którzy, przez wiele lat do budżetu państwa nie dołożyli ani złotówki znalazły się pieniądze, a dla rodziców dzieci chociażby do lat 12 , ktorzy pracują i płacą podatki w Polsce pieniędzy już nie ma. Panowie wybory już wkrótce, proszę mi uwierzyć , że my rodzice rozliczymy Was. Ja obecnie pójdę zagłosować na każdego, komu uda się przepchnąć pomysł z zasiłkiem dla rodziców dzieci chociażby do 12 roku życia.

 10. Mama w stresie mówi

  Mnie też krew zalewa mam iść do pracy i zostawić niespełna 9 letnie dziecko samo w domu na 9 godzin. Niech otworzą szkoły. Ja w robocie 9 godzin a potem 3 godziny lekcji za nauczyciela.

 11. Katcha mówi

  To teraz szkoły będą zamknięte do czerwca a dzieci same ha pracuje mąż pracuje opieka się nie należy bo dziecko ma 9lat lekcje do zrobienia bo nauczyciel wyśle informacje co dziecko ma zrobić albo link dziecko samo nie zrobi przychodzisz z pracy i siedzisz do nocy bo robisz pracę za którą wynagrodzenie odbierze nauczyciel który siedzi w domu, ja wiem że to nie nauczyciela winna ale gdzie tu sprawiedliwość

 12. Mama OLA mówi

  Ja jestem na takiej opiece a dziecko 2-letnie z powodu tego że opiekun dzienny dziecka Babcia 75 lat z cukrzycą w obecnej sytuacji jest w grupie wysokiego ryzyka i nie może zajmować się dziećmi wzięła od lekarza zaświadczenie a ja dostarczyłam razem z wnioskami Z15a i Z15 B i zaś 36 o ile dobrze pamiętam nazwy więc jest taka możliwość.

  1. Beata mówi

   Mama Ola: podpowiedź proszę jak załatwiłaś sobie taką opiekę? Babcia otrzymała zaświadczenie od swojego lekarza, że jest grupie wysokiego ryzyka? I to wystarczy, uznają zasiłek?

  2. Elaaa mówi

   Witam jak Pani wypełniła ten druk Z15B na siebie czy na tą babcie?

   1. Jarek mówi

    Sam jesteś upośledzony, mam dzieci w wieku 9 i 12 lat. Owszem zostaną same w domu ale od czasu do czasu a nie miesiącami. Po kilku dniach skończyły im się pomysły na samodzielne zabawy, boją się każdego puknięcia w okolicach drzwi do domu. Oboje z żoną pracujemy w strategicznych sektorach (jak się okazuje teraz my maluczcy jesteśmy niezbędni), możemy mieć nawet problem ze zwykłym urlopem. Po takich decyzjach rządu zastanawiamy się czy nie zacząć kombinować. 10 h poświęcone dla pracy ,po powrocie do domu 4/5h na naukę dzieci. Zaczynamy być po ludzku zmęczeni, a co jak w pracy zaczniemy popełniać błędy. Jakoś nikt się nad tym nie zastanawia.

  3. Anonim mówi

   Bzdura, babcia – która zajmuje się dzieckiem nie jest opiekunem dziennym… “Dziennym opiekunem może być osoba prowadząca działalność na własny rachunek albo zatrudniana przez podmioty, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o opiece nad dziećmi wieku do lat 3 (jednostki samorządu terytorialnego – gminy, powiaty, województwa, instytucje publiczne, osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki nieposiadające osobowości prawnej), na podstawie umowy o pracę albo umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.” ZUS na pewno nie wypłaci zasiłku opiekuńczego, Pani nie poszła do pracy – została szczęśliwa w domu – będzie miała problem…

  4. Kasia mówi

   Nieprawda. To zwolnienie jest niewazne jesli babcia nie ma z Pania umowy. Dzwonilam do zusu do warszawy itd. Wiec to Pani odrzucą

  5. Kasia mówi

   Nie mozna wziac takiego zwolnienia jesli nie ma pani umowy z babcia. Dzwonilam do zusu do warszawy i do ministerstwa to wiem

 13. Mama 9 latka mówi

  Kto to wymyślił.Uważają że 8+ to dorosłe dziecko ja ten tydzień jestem na l4 a co pózniej nie wiem.Nie mogę wykonywać pracy w domu. Teraz i tak bawie się w nauczyciela bo takie dziecko samo nie zrobi.
  Sama wychowuje syna więc na ojca dziecka nie mam co liczyć.

  1. Ola mówi

   Syn ma prawie 9 lat. Wychowuje go sama. Dodatko choruje przewlekle i biorę leki obniżające odporność. Nie mam możliwości korzystania z opieki babci, czy dziadka – co zresztą nie jest zalecane.
   Materiału ze szkoły jest bardzo dużo i chociaz syn jest zdolny – muszę mu pomagać i przejęłam rolę nauczyciela.
   Dzieci powyżej 8 roku życia również wymagają opieki, przecież nikt nie zostawi dziecka w tym wieku samego w domu z mnóstwem zadań do przerobienia. Drogi premierze! Co mają zrobić tacy rodzice jak my ?

 14. Katcha mówi

  To teraz szkoły będą zamknięte do czerwca a dzieci same ja pracuje mąż pracuje opieka się nie należy bo dziecko ma 9lat lekcje do zrobienia bo nauczyciel wyśle informacje co dziecko ma zrobić albo link dziecko samo nie zrobi przychodzisz z pracy i siedzisz do nocy bo robisz pracę za którą wynagrodzenie odbierze nauczyciel który siedzi w domu, ja wiem że to nie nauczyciela winna ale gdzie tu sprawiedliwość

 15. asd mówi

  to co wasze dzieci robią przez 2 miesiące wakacji ?? !!!!

  1. Anonim mówi

   Wakacje są nasze i nikomu nic do tego. Teraz jest rok szkolny i niech rząd zapewni opieke naszym dzieciom. Na dzień dzisiejszy to rząd właśnie zapomniał o pewniej grupie społecznej, mówię tu o dzieciach powyżej 8 lat, też jestem w tej sytuacji. Pamiętajcie idą wybory, więc zastanowcie się dobrze na kogo głosować.

  2. Katarzyna mówi

   To samo co nauczyciel, lajcik!!!!

  3. Jola mówi

   jadą na kolonie, gdzie jest zapewniona opieka

  4. Anonim mówi

   A czy w wakacje dzieci mają dziennie zadań na 4 godz odrabiania? Chyba nie!

  5. Anonim mówi

   Są na półkoloniach.

 16. Anna mówi

  W wakacje, podrzucam teściowej, sąsiadce itp. Teraz dziecko z podwórka nie wyjdzie… Więc co ma robić w domu? W dodatku same ? I ja jak byłam mała to też dawałam radę. Ale moje dziecko już po pierwsze ma innym charakter a po drugie proszę nie porównywać tamtych czasów do tych!!! Kiedyś było inaczej. Obecne czasy nie pozwalają na to aby dzieci były same. Więc Panie Ministrze… JA BŁAGAM. ZMIEŃCIE SPPECUSTAWE

 17. Izabela mówi

  Dokładnie nie mówiąc że mają tyle materiału do przerobienia że szkoda gadać. Kiedy mamy mieć czas żeby wytłumaczyć im ten materiał

 18. Rena mówi

  Siedzą z dziadkami, którym teraz nie zaleca się kontaktu z dzieckiem ….nie rozumiem po co to pytanie………!!!!!!?!??! Nie na miejscu wobec panującej pandemii !!!

 19. Justyna mówi

  Wakacje są nasze i nikomu nic do tego. Teraz jest rok szkolny i niech rząd zapewni opieke naszym dzieciom. Na dzień dzisiejszy to rząd właśnie zapomniał o pewniej grupie społecznej, mówię tu o dzieciach powyżej 8 lat, też jestem w tej sytuacji. Pamiętajcie idą wybory, więc zastanowcie się dobrze na kogo głosować.

 20. Agnieszka mówi

  A co z dziećmi powyżej 8 roku życia?

  1. Wnerwiony mówi

   Mam pytanie a co z dziećmi do 8 roku życia, które nie chodziły do żłobka a opiekowała się nimi babcia? I ze względu na swoje zdrowie nie przychodzi bo obawia się zarażenia. Zadzwoniłem do ZUS w wawie i co usłyszałem, że zasiłek się NIE należy !!! Pytam więc co mamy zrobić i co usłyszałem,że ustawodawca nie objoł w specustawie takich przypadków. Pytam dalej co z tą kwarantanna skoro i dziecko i babcia dalej będą przemieszczały się na zewnątrz. Ryzykując zarażenie. Odpowiedz: no jakoś trzeba sobie radzić. Po tym telefonie dzwonię do swojego pracodawcy przedstawiam sytuację braku osoby do opieki nad dzieckiem i co słysze: weź urlop wypoczynkowy lub bezpłatny… Mówię bezpłatny nie wchodzi w grę bo rachunki trzeba zapłacić a wypoczynkowy jeśli będą kolejne dwa tygodnie się skończy. Odpowiedź: no to nie wiem co zrobić…

 21. Beata mówi

  Czy jest podany okres w którym należy składać wnioski u pracodawcy właśnie o ten dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

 22. Agnieszka mówi

  Moje dziecko we wrześniu skończy 10 lat i mimo wszystko nie wyobrażam sobie zostawić go samego w domu na ileś godzin.To jest jeszcze dziecko.A jak coś się stanie ?Nie wybaczyła bym sobie tego do końca życia.I kogo by wtedy zlinczowali….oczywiście rodziców bo zostawili dziecko bez opieki.Może w końcu ktoś pomyśli o tych dzieciach nim coś się stanie.

 23. marko mówi

  Czemu teraz się tym nikt nie zajmie opozycja spi jak to możliwe żeby dzieci po ukończeniu 8,9 11,lat zostawaly same czemu nikt się nie pytał co ż ta ustawa senat przegłosować i ustawa trafiła do sejmu i cisza brak informacji Ale wkrótce są wybory i czas z tego rozliczyx

  1. Ona mówi

   Jakbyś śledził, co się dzieje w polityce, to byś wiedział, że opozycja nie śpi, w senacie przygotowano ustawę właśnie dla takich rodziców jak my, czyli rodziców dzieci od 9-15 lat!

 24. Agnieszka mówi

  Panie Premierze niech się Pan zastanowi. Ciekawe czy zostawiłby Pan swoje 9 letnie dziecko samo w domu. Jak długo można brać urlop bezpłatny? Kto nam zapłaci na koniec miesiąca? Więc apelujemy…prosimy o podniesienie wieku dzieci chociaż dla klas 1-3 do 10lat .

 25. Bita mówi

  Szkoda ze tylko dla dzieci do 8 roku życia. Jeżeli dziecko skończyło 8 lat w lutym to czym jest gorsze czy może zostać samo w domu??? A jeżeli się coś stanie to kto w tej sytuacji będzie odpowiedzialny za dziecko? Trochę nie poważnie do tego podeszli bo dlaczego można wziąć dwa dni opieki na zdrowie dziecko do 14r. zycia????

  1. Agnieszka mówi

   Parodia 8 letnie dziecko samo w domu???? Sama mam mega problem na razie jest u Babci a co potem?

 26. Aga mówi

  To jakaś paranoja!!! Jak można 9 letnie dziecko samo zostawić w domu od 7:00 do 15:00 jeszcze nakazać mu aby wykonywał lekcje który nauczyciel wysyła w dzienniku elektronicznym. Ten kto wydał taką decyzję powinien mocno stuknąć się w głowę.

 27. Agata mówi

  Wszystkim dzieciom, które ukończyły 8 lat i mojej 9,5letniej córce gratuluje jesteście już dorosłymi osobami i możecie sami na siebie zarabiać – wg naszego rządu z tego tak wnioskuje. Jeżeli są wg kodeksu 2 dni opieki w ciągu roku na dziecko do 14 r.ż to dlaczego nasz mądry rząd nie pomyśli też żeby podnieść ten próg w sytuacji, w której teraz jesteśmy. Skoro chodzi o dziecko to powinno być porówno i takie same prawa. A nie podział dzieci na -8 i +8. I teraz jeszcze dodatkowe 14 dni na dzieci -8. A dzieci +8 to co gorsze są ???
  W szkole to pani bez zgody rodzica nie wypuści dziecka do domu, bo się boi, że po drodze coś się stanie i będzie na nią. A co jeśli w domu dzieciom +8 się stanie… ???? Kto za to odpowie… ???? PAŃSTWO czy RODZIC… ???
  Czy gdzieś to można nagłośnić, bo sądze, że tu na forum nikt z tej “wyższej pólki” tego nie czyta

  1. Anonim mówi

   Mam ten sam problem. Spróbuj się dodzwonic do TYP lub radia. Ja próbowałem ale się nie dodzwonisz. Mój syn jutro kończy 8 lat więc od poniedzialku zostanie sam w domu. Masakra

  2. Jola mówi

   Ma pani całkowitą racje,bo jeżeli się coś stanie 8 latkowi (a wiadomo ze w tym wieku dzieciom do głowy przychodzą różne pomysły)to nasze kochane panstwo powie ,że rodzic nie dopilnował dziecka i to jego wina…..A jak rodzic ma opiekować się dzieckiem jezeli MUSI BYĆ 8 GODZIN W PRACY…LUDZIE KTÓRZY DECYDUJECIE O TYM KOMU NALEŻY SIĘ OPIEKA NAD DZIECKIEM A KOMU NIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ I POSTAWCIE SIĘ W SYTUACJI TAKIEGO RODZICA….!!!!!!!

 28. Agnieszka mówi

  Parodia 8 letnie dziecko samo w domu???? Sama mam mega problem na razie jest u Babci a co potem?

 29. Ewelina mówi

  Dla mnie to też jest chore…. Moja córka w grudniu skończyła 8 lat…. Ja pracuję w banku od 9 do 17 i mam codziennie kontakt z ludźmi. Poprosiłam lekarza rodzinnego o wypisanie opieki na dziecko bo nie ma z kim zostać w domu. Lekarz stwierdził że skoro dziecko jest zdrowe to on nie wypisze bo nie będzie kłamał…. Uważam że to jest chamstwo. Nie wiem co mam dalej z tym wsztstkim robić. Nie rozumiem dlaczego mi się nie należy opieka a innym tak. Dlaczego moje dziecko jest zmuszone zostać samo w domu.

 30. Ewelina mówi

  Ja mam nie spełnia 3 letnie dziecko – mam teraz zwykła opiekę bo ma zapalenie płuc i córkę 8,5 roku do tej pory pomagała nam babcia …. czasy mnie przerażają – nie ma żadnej ochrony dla starszych osób a dla rodziców żaden komfort oboje pracujemy, super mamy pracę jednak …. komfort w pandemii żaden

 31. Wojtek mówi

  A u mnie żona płaci sobie ZUS siedzi w domku (ma sklep), a ja opiekę na dziecko sobie wezmę 🙂 i całą rodzinką sobie dychamy

  1. Edek mówi

   12 lat i sam nie zostanie hmmm…. A co podczas wakacji czy ferii? Heh 2 latka dziecko gdy szkół nie zamknęli to miał kto się opiekować a teraz jak szkoły zamknięte to niby już nie ma kto się opiekować?! Wy jesteście jacyś upośledzeń czy jak?! Może a dziecko sąsiadki byście chcieli opiekę albo na 20paeo letnie też?!

 32. Zasmucona mówi

  Mam dwóch synów 8 (skończone) i 10 lat. Dłużej nie mogę pozwolić sobie na urlop.Muszę mieć rezerwy na wakacje.Nie mogę zostawić ich samych w domu.Jeśli to zrobię to nie zabije ich Koronawirus ,ale oni siebie nawzajem.Niech Państwo pomyśli o tym.Ostatnio głośno było w mediach jak “brat zabił brata”bo nie chciał dać mu komputera.

 33. Ola mówi

  Mam pytanie moj mąż pracuje na zmiany w służbie po 12 h wiec ma później wolne czy mi przysługuje cały okres zasiłku czy tylko w te dni Keidy jego nie ma. Wiem ze jak idzie na noc to nie może zostać w domu z dzieckiem ale jak jest w przypadku dnia 12 h czy na drugi dzień ja muszę isc do pracy.

 34. Aneta mówi

  Paranoja corka ma 8 lat i 2 miesiące i ma zostać sama w domu. Po pierwsze boi sie a po drugie to nie jest wiek aby dziecko bylo same w domu. Ten tydzien wzielam urlop a od poniedzialku nie wiem co??? Chyba urlop bezpłatny. Wogole nie mysla o nas tylko o wyborach. Pięknie mowia w tv tylko ciekawe dlaczego w szpitalach brakuje maseczek, testów…itp. Polska nic dodac nic ująć. Pozdrawiam

  1. Ewa mówi

   Święta racja,tylko udają,że chcą coś zrobić dla dobra społeczeństwa,ale jak zwykle ta szklanka ma podwójne dno……Jak można nie pomyśleć o dzieciach 8,9 i 10 letnich????Co rodzice mają zrobić z dziećmi w tym wieku????Zwolnić się z pracy???niech ktoś w końcu coś z tym zrobi.

 35. Jola mówi

  Skoro opieka należy się tylko poniżej 8 roku życia,to co mają zrobić wszyscy pozostali?????Jedno moje dziecko ma 8 lat i miesiąc drugie 9 lat….Czyli państwo uważa ,że 9-cio latek może zaopiekować się 8 latkiem????I przez 8 godzin mojej nieobecności w domu ugotują sobie obiad,zrobią gorącą herbatę,odbiorą maila ze zdalnymi lekcjami,i przy tym będą rozsądni i spokojni i nie wymyślą nic głupiego…..Bo przecież dziecko 8 letnie już jest prawie dorosłe??????????????????????LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ………..!!!!!!!

 36. Ewelina mówi

  Co z dziecmi sztarszymi 9 latka mam zostawic samego w domu ludzie co my mamy zrobic pomocy

 37. Monika mówi

  Witam
  Nadal May problem z dziećmi, które skończyły 8 lat to są nadal dzieci. Jak coś się stanie kto za to odpowie.

 38. Monika mówi

  Witam
  Nadal mamy problem z dziećmi które ukończyły 8 lat nie mogą zostać same w domu, ponieważ jak coś się stanie kto za to odpowie.

 39. Anonim mówi

  Dziecko do 14 czy do 15 roku życia nie można zostawiać samego w dmmmt jest na tm paragraf porzucenie dziecka i nawet grozi pozbawieniem wolności do lat 3

 40. Mama mówi

  Piszcie Państwo lawinowo do ministerstwa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 41. Aga mówi

  A nikt jakoś nie myśli o tych, którzy muszą zastępować w pracy te mamuśki co narobiły dzieci, muszą pracować za te same pieniądze na 2 etaty już 3 miesiąc, do utraty tchu. A mamuśki nawet w ferie mają wolne, chociaż dzieci się nie uczą….na urlopy niech idą. A potem będzie lato i znów będą chciały mieć wolne…My wszyscy na nich zapierdalamy tylko za 20% więcej, a one w domkach za 80%…. to jest chore…

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.