Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia sprawę zakazu sprzedaży maseczek z serwisu AliExpress i Alibaba

13

Nie prosiliśmy chińskiego rządu o wprowadzenie zakazu sprzedaży maseczek i środków ochronnych przez chińskie platformy online – poinformowało PAP Ministerstwo Cyfryzacji. Prośba dotyczyła zwrócenia uwagi na nieuczciwe praktyki handlowe, które pojawiły się w ostatnim czasie.

“Nie prosiliśmy chińskiego rządu o wprowadzenie zakazu sprzedaży maseczek i środków ochronnych przez chińskie platformy online” – przekazał w poniedziałkowym komunikacie resort cyfryzacji.

Jak dodano, “celem interwencji polskiego rządu była ochrona polskiego konsumenta i dotyczyła wyłącznie zachęty dla kilku największych platform internetowej sprzedaży na świecie – w tym chińskich – aby wprowadzali odpowiednie narzędzia do przeciwdziałania nieuczciwym praktykom sprzedażowym, na które narażeni są polscy konsumenci (w tym zawyżaniu cen i/lub umieszczaniu informacji mogącej wprowadzić kupującego w błąd)”.

“Działanie było następstwem decyzji Premiera o zakazie sprzedaży m.in. środków dezynfekcyjnych i maseczek przez portale OLX i Allegro. Wyłącznie od decyzji chińskich platform online zależy to, czy i w jakim zakresie przychylą się do sugestii rządu RP. Rząd polski nie wywiera żadnego nacisku na suwerenne decyzje gospodarcze Chin” – czytamy.

Resort wyjaśnił, że prośba Ministerstwa Cyfryzacji (pisemna korespondencja z ambasadorem Chin w Polsce) “dotyczyła zwrócenia uwagi na nieuczciwe praktyki handlowe, które pojawiły się w ostatnim (czasie – PAP) i przeciwdziałania im”.

“Obecnie wyjaśniamy tę sprawę, podjęta decyzja jest bowiem nieadekwatna do naszej prośby. Mamy nadzieję, że to nieporozumienie zostanie szybko wyjaśnione” – wskazał resort.

Chińskie media przekazały, cytując komunikat firmy, że chińska platforma handlowa Alibaba zawiesi od wtorku sprzedaż maseczek ochronnych i środków dezynfekujących klientom w Polsce. Decyzję uzasadniono obowiązującym w Polsce zakazem handlu tymi towarami w sieci.

„Jako że polskie agencje rządowe zakazały internetowym platformom handlowym sprzedaży maseczek i środków do dezynfekcji wewnątrz kraju, międzynarodowy portal Alibaby od 24 marca 2020 roku zawiesza sprzedaż powyższych produktów klientom w Polsce” – napisano w komunikacie firmy, datowanym na 20 marca.

W przypadku produktów, które zostały lub zostaną wysłane przed tym dniem, transakcje mogą być dokończone normalnie. Od wtorku eksporterzy nie będą już mogli sprzedawać tych towarów klientom w Polsce – dodano. (PAP)

aop/ anb/ drag/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

 1. Zebek mówi

  No tak zablokowali sprzedaż promując lokalnych sprytnych sprzedawców.

 2. Andrzej mówi

  Jak zwykle nadgorliwi urzędnicy wylali dziecko z kąpieli, szkoda ,że nikt nie pomyślał wcześniej o prawidłowym zabezpieczeniu obywateli naszego kraju. Taka ingerencja świadczy dobitnie o braku zdrowego rozsądku

 3. Artur mówi

  Za chwilę się okaże że orlen będzie produkował maseczki jak to było z płynem do dezynfekcji… Rząd zakazuje sprzedaży na allegro i olx żeby sam zarobił na sprzedaży takich produktów. Gdzie tu jest sprawiedliwość????

  1. Marcin mówi

   Już się okazało 😉
   “5.000.000 maseczek ochronnych dostarczy MBF Group SA.
   Prezes to Wojciech Ahnert, radny Chorzowa, członek PiS. Współpracował przy kampanii prezydenta Andrzeja Dudy.”

   1. Dominik mówi

    Tak, też widziałem, że spółka p.Wojciecha Ahnert’a nieźlę się na tym obłowiła 🙂 PIS potrafi zadbać o swoich.

 4. Sebik mówi

  Ludzie co za problem kupić uszytą maseczkę i wsadzić tam filtr? Będzie chronić na podobnym poziomie co zwykła jednorazówka chirurgiczna a po zdjęciu można ją wysterylizować w suchej kąpieli, wygotować lub po prostu wyprać w temp. powyżej 60 st. Wirus zginie na 2137% 😉
  Ja jeszcze zdążyłem zamówić bez problemu 50szt. maseczek z Ali z dostawą z Polski 😉 Czas oczekiwania do 15 dni. Ale chyba oddam do jakiegoś szpitala jeśli szmacianka się sprawdzi.
  Pozdrawiam i życzę zdrowia!

 5. Marcin mówi

  Pozwólcie że ja będę decydował u kogo kupię

 6. Emi mówi

  Ja nie wiedziałam, że wchodzi zakaz zamówiłam 23 i już opłaciłam i 24 patrzę nie da się wejść w aukcje ale myślę, że jak zapłaciłam to moje trzy maseczki i 50 filtrów przyjdzie

 7. daniel mówi

  Jeszcze niech zablokują sprzedaż mąki to chleb bedzie po 50 zł. 🙂

 8. Anonim mówi

  To g dz ie mamzamówić maseczki jak w Polsce nie ma, powonny być za darmo
  ., łodzieje

 9. Cezar mówi

  Maseczka w sklepie w ShenZhen, gdzie BYD świeżo uruchomił nową fabrykę maseczek, kosztuje 3,5 juana (2,10 zł); tfu Orlen zrobił deal 7 mln masek za 60 mln zł, co daje cenę 8,50 zł za sztukę.
  Ciekawe, kto schowa resztę kasy z tego geszeftu?

  1. Dominik mówi

   Właśnie!

 10. Aga mówi

  Głupia decyzja, na Allegro jest pełno spekulantów , nikogo to. ie obchodzi ! Mnie zablokowali 8 maseczek do prywatnego użytku ! Jęsli by ludziska nakupywały na Aliexpresie całe tony masek aby sprzedawać na Allegro to ceny były dla Polaków przyzwoite z powodu nadpodazy , a tak wąska grupa na Allegro sprzedaje maski z filterm po 50 -200 pln ,

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.