Polski respirator za 200 zł! Niezwykły projekt inżynierów z Krakowa

6

Zespół polskich inżynierów opracował i udostępnił za darmo w internecie projekt respiratora, który można wydrukować na drukarce 3D. Wykorzystuje tanie i powszechnie dostępne komponenty – może uratować życie tysiącom ludzi w miejscach, gdzie dostęp do tych urządzeń jest utrudniony. Pierwsza działająca wersja urządzenia jest już gotowa, prace nad prototypem II są na ukończeniu.

Pomysł stworzenia respiratora ostatniej szansy – czyli urządzenia, którego wytworzenie możliwe jest przy użyciu drukarki 3D oraz powszechnie dostępnych elementów – zrodził się w zespole krakowskiej firmy Urbicum, specjalizującej się w druku 3D.

Opracowanie koncepcji VentilAid zajęło naszemu głównemu konstruktorowi Mateuszowi Janowskiemu zaledwie dwa dni – opowiada Szymon Chrupczalski z Urbicum. -VentilAid jest pozbawiony najpoważniejszej wady podobnych projektów – czyli konieczności stosowania trudnodostępnych elementów. Stworzyliśmy projekt w pełni funkcjonalnego urządzenia, w którym łączny koszt komponentów wynosi ok. 200 zł.

Niski koszt jest bardzo ważnym czynnikiem, ponieważ – jak przewidują autorzy projektu – zapotrzebowanie na respiratory będzie tylko rosło w najbliższych miesiącach. Realny jest także scenariusz, w którym wzrastający popyt spowoduje drastyczny wzrost cen urządzeń, co może postawić chorych w biedniejszych rejonach świata w jeszcze trudniejszej sytuacji.

Pełna dokumentacja pierwszego działającego prototypu VentilAid jest dostępna do pobrania ze strony projektu http://www.ventilaid.org. Zawiera ona komplet informacji niezbędnych do wydrukowania i uruchomienia działającego respiratora. Na ukończeniu są prace nad drugą wersją, która różnić się będzie od pierwszego większą niezależnością źródeł zasilania i możliwością użycia jeszcze prostszych komponentów. 

Twórcy VentilAid apelują o pomoc. Zwracamy się z gorącą prośbą do lekarzy, anestezjologów i techników szpitalnych z doświadczeniem w pracy z respiratorami a także do inżynierów specjalizujących się w druku 3D oraz menedżerów, którzy mogą pomóc nam rozwijać ten projekt – mówi Szymon Chrupczalski. – Liczymy na to, że znajdziemy ludzi dobrej woli z całego świata. Razem możemy uratować życie wielu osób.

 

Zespół projektowy

Szymon Chrupczalski – szef i główny organizator w Urbicum. Urodzony w Krakowie w 1981 roku. Z wykształcenia ekonomista i prawnik. Przedsiębiorca, podróżnik. Od 15 lat skutecznie rozwija edukację ekonomiczną i wolną przedsiębiorczość w Polsce.

Mateusz Janowski – twórca projektu, szef i główny konstruktor w Urbicum. Urodzony w Krośnie w 1986 roku.  Przedsiębiorca i projektant. Buduje maszyny od 12 lat, rozbiera je od 30.

Specjalizuje się w projektowaniu maszyn CNC takich jak drukarki 3d oraz wdrażaniu ich do produkcji. Swoją przygodę z budową maszyn rozpoczął konstruowania małych elektrowni wiatrowych, następnie motocykli i rowerów elektrycznych. Projekty, które realizował nieustannie napotykały jednak na główny problem – prototypowanie było uciążliwe, czasochłonne i drogie. Po odkryciu druku 3D zaczął samodzielnie pracować nad własnymi rozwiązaniami, pojawiły się pierwsze komercyjne zamówienia i produkty, na których zbudowano firmę Urbicum.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

 1. Dawid mówi

  Genialni ludzie. Nobel. Naprawdę.

 2. MARK mówi

  Bodajże jest problem z certyfikacją takiego respiratora, a wielcy producenci wiedzą ,ze to walka o interesy. Cena respiratora podawana w mediach to. ok. 100 tys zł. A tun 200 zł. Przepaść cenowa.

 3. Mateusz mówi

  To nawet, nie stało koło respiratora.
  To urzadzenie, to conajwyzej worek samorozpreżalny …

 4. Patryk mówi

  Człowiek urodzony w 1986 roku rozbiera maszyny od 30 lat! Ciekawe jaką to maszynę rozebrał w wieku 4 lat?

  1. Anonim mówi

   Dla Twojej wiadomości pajacyku np. zapalniczkę

 5. Robert mówi

  Certyfikacji nie trzeba robić. Wystarczy zamówić jako indywidualny Klienty

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.