Pseudomonas aeruginosa – pałeczka ropy błękitnej w mukowiscydozie

Autor
Pseudomonas aeruginosa a mukowiscydoza
Oddech Życia

Pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) w naturze żyje w glebie, wodzie. Dlaczego błękitna? Bo sama świeci w ultrafiolecie na niebiesko, czasem wywołuje też zmianę koloru podłoża na którym rośnie właśnie na błękitny kolor.

Jest niegroźna dla zdrowych ludzi, ale niebezpieczna dla osób z obniżoną odpornością. Z dużą łatwością kolonizuje płuca chorych na mukowiscydozę.

P. aeruginosa stwierdza się w materiałach pobranych od 20% dzieci chorych na mukowiscydozę poniżej jednego roku. W przypadku osób dorosłych z CF jest to już 80-95%.

P. aeruginosa w płucach chorego na mukowiscydozę tworzy biofilm, zbitą strukturę, która jest przyczyną przewlekłych, trudnych do leczenia zakażeń oportunistycznych. Jedną z najbardziej niepokojących cech bakterii P. aeruginosa jest mała wrażliwość na antybiotyki. Z każdym dniem, tygodniem, rokiem bakteria uodparnia się na kolejne antybiotyki.
Głównym źródłem P. aeruginosa jest łazienka i kuchnia, a dokładniej odpływy prysznicowe, umywalki oraz inne elementy kanalizacji. Pseudomonas zasiedla również wilgote miejsca w pralkach, zmywarkach, ekspresach do kawy czy elementach filtracyjnych domowego akwarium.

Drugim ważnym źródłem P. aeruginosa jest kontakt z innymi chorymi na CF.

Pseudomonas aeruginosa kolonizuje też sprzęt medyczny, pojawia się na cewnikach. Lubi wilgotne soczewki kontaktowe.

Rzadkością są zakażenia od zwierząt domowych. Posiadanie psa, czy kota nie powoduje wzrostu zagrożenia ze strony Pseudomonas aeruginosa dla chorego na CF.
Aczkolwiek co ważne, w domu osoby chorej na CF, będącej już nosicielem Pseudomonas aeruginosa, nosicielami Pseudomonas mogą być również wszyscy inni współlokatorzy i ludzie i większe zwierzęta domowe.

Na zdjęciu laboratoryjna szalka Petriego, z podłożem bakteriologicznym i wyhodowaną kolonią bakterii.

Pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) w mukowiscydozie

Kategorie:
Nauka

Komentarze

 • Okropna bakteria. Moja córka ma ją prawie od urodzenia. Ciągle jest na przeleczeniu, wracamy do szpitala średnio co 6-7 miesięcy. Nie ma na nią jakiegoś lekarstwa, jakiegoś mocnego antybiotyku żeby wybić do końca? Moja Ola musi z nią walczyć do końca życia?

  Basia 8 czerwca 2017 10:15 Odpowiedz
 • Moja Jula złapała jak miała 2 lata, chyba w szpitalu

  Kate 8 czerwca 2017 10:16 Odpowiedz
 • u nas w wieku 6 lat. zlapany w szpitalu w Warszawie chyba

  tb2 8 czerwca 2017 10:31 Odpowiedz
 • jak zwalczyć pseudomonas, nie ma nic o tym w artykule?

  jola1 8 czerwca 2017 11:50 Odpowiedz
 • my przywlekliśmy ze szpitala, dwa tygodnie silny antybiotyk

  mama_CF 8 czerwca 2017 12:54 Odpowiedz
 • jesteśmy po bilansie w szpitalu, w którym pobrali mu wymaz z gardła i wyszedł pseudomonas, jakieś pojedyncze szczepy coś w tym stylu. To znaczy że jest chory na pseudomonas? Pani dokto mówiła, że będziemy musieli się położyć na dwa tygodnie w szpitalu na leczenie. To prawda? Zawsze tak wygląda w przypadku tej bakterii? Jestem zrozpaczona 🙁

  Maga 8 czerwca 2017 13:00 Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnień