Dla kogo wyprawka 300 zł?
Przysługiwać będzie na dzieci uczące się, do ukończenia 20 roku życia, jeśli będą kontynuować naukę w szkole, którą rozpoczęły przed 18 urodzinami. W przypadku dzieci niepełnosprawnych świadczenie będzie na nie wypłacane do ukończenia 24. roku życia.
Kto może złożyć wniosek o wyprawkę 300 zł dla ucznia?
Ustalenie prawa do wyprawki oraz jej wypłata następują na wniosek rodzica, opiekuna lub dyrektora placówki.
Gdzie złożyć wniosek o wyprawkę dla ucznia?
Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie „Dobry start” (w tych samych miejscach co wnioski o 500+).
W przypadku ubiegania się o świadczenie na dziecko umieszczone w pieczy zastępczej albo ubiegania się o świadczenie dobry start przez osobę uczącą się będącą osobą usamodzielnianą w rozumieniu ustawy – w powiatowym centrum pomocy rodzinie właściwym ze względu na miejsce odpowiednio zamieszkania osoby ubiegającej się albo siedziby placówki opiekuńczo-wychowawczej albo regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej.
Czy można złożyć wniosek o wyprawkę online?
Tak, od 1 lipca będzie można złożyć wniosek online za pośrednictwem strony empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną (za pośrednictwem Twojego konta bankowego online).
Od kiedy można składać tradycyjny, papierowy wniosek o wyprawkę dla ucznia?
Wnioski w formie papierowej można składać od 1 sierpnia.
Wniosek, niezależnie od wybranej formy doręczenia, należy złożyć do 30 listopada.
O przyznaniu świadczenia zostaniemy poinformowani mailem lub osobiście w urzędzie – ale odebranie pozytywnej odpowiedzi nie będzie konieczne do pobierania świadczenia. W odpowiednim czasie pieniądze po prostu wpłyną na nasze konto.
W przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców
rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia dobry start ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego świadczenia dobry start.