Drenaż autogeniczny (Autogenic Drainage – AD) polega na specyficznym sposobie oddychania, którego celem jest przesunięcie gęstej wydzieliny z małych oskrzeli do oskrzela głównego (tzw. oddychanie w trzech fazach i objętościach oddechowych). Fizjoterapeuci wspomagają się w tej metodzie stosowaniem pasów ściągających, które po odpowiednim szkoleniu, mogą być też stosowane przez pacjenta w domu.
Jak zbudowany jest pas do drenażu autogenicznego w mukowiscydozie?
To dość prosty przyrząd składający się ze sprężystego kawałka materiału z rzepem na swojej powierzchni. Przypomina bandaż elastyczny, ale jest od niego grubszy, szerszy i bardziej trwały.
Jakie są wskazania do stosowania pasów do drenażu?
- mukowiscydoza,
- dyskineza rzęsek,
- rozstrzenia oskrzeli,
- POChP,
- nieostre zapalenia płuc,
- inne obturacyjne choroby płuc,
- inne stany z zaleganiem wydzieliny w dolnych drogach oddechowych.
Jak działa pas do drenażu?
Pasy drenażowe stabilizują brzuch i wewnętrzne narządy podczas wykonywania drenażu, ale też podczas kaszlu. Pas zwiększa ciśnienie śródbrzuszne i przesuwa przeponę w górę, co powoduje w konsekwencji zwiększenie amplitudy ruchów przepony. Pas aktywizuje żebrowy tor oddechowy.
Jak stosować pas do drenażu w mukowiscydozie?
Stosowanie pasów drenażowych wymaga konsultacji fizjoterapeuty oraz odpowiedniego szkolenia. Pas musi być też dobrany rozmiarem do wieku pacjenta. Stosowanie pasów drenażowych, źle dobranych lub bez konsultacji z fizjoterapeutą lub lekarzem, może być niebezpieczne.
Gdzie kupić pas do drenażu?
Pasy drenażowe (pasy rzepowe) dostępne są w prawie każdym sklepie medycznym.
Bezpłatny pas do drenażu dla podopiecznych Fundacji Oddech Życia
Pasy drenażowe (pasy rzepowe) dostępne są w wypożyczalni Fundacji Oddech Życia dla podopiecznych z mukowiscydozą w trudnej sytuacji materialnej. Pytania i prośby o sprzęt można kierować na [email protected]
fot. elastyczne pasy firmy Golden Touch.