Syntetyczny kannabinoid w walce ze stanem zapalnym i zwłóknieniem w mukowiscydozie

0

Firma Corbus Pharmaceuticals otrzymała dofinansowanie w wysokości 25 milionów dolarów od fundacji Cystic Fibrosis Foundation w ramach wsparcia badania klinicznego fazy 2b preparatu Lenabasum w terapii stanu zapalnego i zwłóknienia u chorych z mukowiscydozą.

Lek od 2015 roku był oceniany w kilku niezależnych badaniach klinicznych fazy drugiej z udziałem chorych na mukowiscydozę, sklerodermię i zapalenie skórno-mięśniowe.

Składnikiem aktywnym leku jest kwas ajulemowy (ajulemic acid), syntetyczny kannabinoid (czyli nieotrzymywany z konopi, tylko w wyniku syntezy chemicznej) oddziałujący na receptory kannabinoidowe (wiąże się z receptorami kannabinoidowymi typu 2 – CB2). Lenabasum powoduje produkcję aktywnych mediatorów lipidowych SPM, które z kolei są odpowiedzialne za wygaszanie procesu zapalnego (zmniejsza się między innymi produkcja eikozanoidów i cytokin prozapalnych). Badania kliniczne potwierdziły, że Lenabasum zmniejsza ilość zaostrzeń płucnych o podłożu bakteryjnym wymagających antybiotyków i obniża poziom kilku markerów zapalnych.

Lek ma działanie przeciwzapalne i powstrzymuje włóknienie narządów i tkanek (w przypadku mukowiscydozy dochodzi do zwłóknienia narządów posiadających gruczoły śluzowe).

Wsparcie finasowe od CFF umożliwi firmie przeprowadzenie badania klinicznego fazy 2b preparatu Lenabasum (wcześniej znanego jako anabasum) u około 415 osób z mukowiscydozą powyżej 12 roku życia, u których występuje ryzyko zaostrzeń płucnych (“PEx”).

Badanie zostanie przeprowadzone w około 100 lokalizacjach w Ameryce Północnej, Europie, Izraelu i Australii. Chorzy zostaną losowo przydzieleni do jednej z trzech grup otrzymujących lenabasum 20 mg dwa razy dziennie, lenabasum 5 mg dwa razy dziennie lub placebo dwa razy dziennie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.