Od dawna obserwuje się, że osoby po przeszczepie wątroby często potrzebują mniej leków przeciwreceptycznych, znanych jako leki immunosupresyjne, niż biorcy innych narządów. Podobnie, gdy pacjenci otrzymują kilka narządów, w tym wątrobę wraz z dowolnym innym narządem, potrzebują mniej leków immunosupresyjnych i mają mniejszą częstość występowania powikłań. Wyniki badań naukowców z amerykańskiej Kliniki Mayo przybliżają nas do zrozumienia tego zjawiska.
“Badanie pokazuje, że sam przeszczep wątroby reguluje odpowiedź immunologiczną gospodarza.W porównaniu z innymi narządami, wątroba jest immunologicznie bardzo aktywnym narządem, więc jest w stanie regulować odpowiedź immunologiczną przeciwko sobie” – powiedział autor wiodący, doktor Timucin Taner, chirurg transplantacyjny w Klinice Mayo.
Naukowcy porównali próbki krwi od biorców narządów rok po transplantacji nerki, transplantacji wątroby i nerki. Stwierdzono, że pacjenci, którzy otrzymywali wątrobę i nerkę w tym samym czasie lub tylko wątrobę, mieli mniej komórek odpornościowych – limfocytów T, które broniły organizm przed przeszczepionym organem, w porównaniu do pacjentów, którzy otrzymali tylko nerkę.
Istnieje nadzieja, że pewnego dnia naukowcy zidentyfikują, w jaki sposób wątroba reguluje odpowiedź immunologiczną, co pomoże w opracowaniu lepszych leków immunosupresyjnych.
Leki immunosupresyjne są koniecznym, lecz trudnym aspektem opieki po przeszczepie. Bez tego przeszczep nie zakończyłby się sukcesem, ponieważ ciało niemal natychmiast odrzuciłoby organ dawcy. Jednak sama immunosupresja powoduje zwiększone ryzyko infekcji, nowotworów i innych problemów medycznych.
Na podstawie informacji Kliniki Mayo