Nowo odkryty rodzaj komórek macierzystych w płucach celem medycyny regeneracyjnej

0

Nowo zidentyfikowane komórki macierzyste w płucach, mogą posłużyć w przyszłości w terapii regeneracyjnej tego organu. O nowym odkryciu naukowców możemy przeczytać w czasopiśmie Nature.

Naukowcy ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii (CHOP) i Wydziału Medycyny Perelmana na Uniwersytecie w Pensylwanii skupili się na pęcherzykach płucnych – maleńkich strukturach w płucach, w których zachodzi wymiana gazowa. Najpierw u myszy, a następnie u ludzi, zespół badawczy zidentyfikował nową linię komórkową.

“Komórki te siedzą cicho, ale w gotowości w płucach, dopóki uraz nie aktywuje ich do proliferacji [namnażania] i różnicowania” – powiedział jeden z autorów badań, dr David B. Frank, pediatra kardiolog z CHOP. “Jeśli uda nam się nauczyć manipulować sygnałami biologicznymi w tym procesie, możemy być w stanie zregenerować tkankę płucną u pacjentów” – dodał.

Kierownikiem zespołu badawczego był dr Edward E. Morrisey, dyrektor Penn Center for Pulmonary Biology oraz dyrektor naukowy Penn’s Institute for Regenerative Medicine. Morrisey powiedział: “Jednym z najważniejszych miejsc dla lepszego zrozumienia regeneracji płuc są pęcherzyki płucne. Aby lepiej zrozumieć te delikatne struktury, mapowaliśmy różne typy komórek w pęcherzykach płucnych”. Dodał, że “zrozumienie interakcji między komórkami powinno pomóc nam w odkryciu nowych możliwości i ścieżek molekularnych, które będą ukierunkowane na przyszłe terapie”.

Zespół badawczy zidentyfikował nowe komórki macierzyste, najpierw w mysim modelu komórkowym, a następnie u ludzi. Dzięki podobnemu zestawowi białek i odpowiedzi na identyczny zestaw sygnałów, naukowcy mogli badać określone mechanizmy biologiczne u myszy, ale mające związek z funkcjonowaniem tych komórek u ludzi. Pozwoliło im to również na przeprowadzanie eksperymentów z użyciem organoidów – trójwymiarowych kultur komórkowych, które symulowały określone sposoby funkcjonowania płuc.

“Jak widzieliśmy w tym sezonie grypy, uszkodzenia płuc wywołane przez wirusy i stany zapalne mogą być katastrofalne” – powiedział Frank. “Teraz jednak rozumiemy, jak komórki nabłonka w pęcherzykach płucnych regeneruje się po urazie, a dzięki tym informacjom możemy zaprojektować specyficzne dla modyfikatory lub terapie komórkowe w celu leczenia uszkodzenia płuc.”

Ustalenia naukowców mogą w przyszłości posłużyć do stworzenia nowych metod leczenia dzieci z przewlekłą choroba płuc CLD u wcześniaków, dorosłych z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) lub osób z ciężkimi uszkodzeniami płuc spowodowanymi grypą i infekcjami bakteryjnymi. Być może nowa metoda mogłaby zostać zastosowana również u chorych oczekujących na przeszczep płuc, także w mukowiscydozie.

 

Źródło: SZPITAL DZIECIĘCY W FILADELFII, UNIVERSITY OF PENNSYLVANIA SCHOOL OF MEDICINE

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.