Nebulizacja lekami w mukowiscydozie. Wpływ na domowników i sprzęt elektroniczny

1

Temat ważny, ale bardzo rzadko poruszany: nebulizacja (inhalacja) lekami np. antybiotykami w otoczeniu innych domowników oraz wpływ wziewnych leków na elektronikę.

Czy lekarstwa stosowane podczas nebulizacji mają wpływ na domowników?

Podczas nebulizacji duża część lekarstwa wydostaje się do otoczenia i unosi się w powietrzu. Szacuje się, że prawie połowa leku wydostaje się z płuc podczas wydechu. Dodatkowo w czasie wydechu do otoczenia wydostaje się też aerozol zawierający lekarstwo z nebulizatora, który zamiast do płuc, trafia do atmosfery.  Spowodowane jest to budową nebulizatorów oraz masek i ustników. Podczas wydechu wydychane powietrze oraz nebulizowane lekarstwo wydostaje się z urządzenia otworami w masce lub specjalnym “wylotem” (tego typu urządzenia wytwarzają aerozol nawet przy wydechu).

Każde lekarstwo, każda substancja czynna stosowana w lecznictwie może mieć właściwości uboczne, powodować skutki uboczne również u osób biernie wdychających, osób przebywających w pomieszczeniu, podczas i po nebulizacji.

Leki stosowane w nebulizacji:

  • mogą powodować szereg skutków ubocznych, opisanych w ulotce każdego z nich. Dotyczy to także postronnych osób biernie wdychających opary leków w pomieszczeniu (przykładowo wywoływać alergię, podrażnienia).
  • mogą wywierać wpływ terapeutyczny na osoby postronne (np. leki rozszerzające oskrzela czy mukolityki rozrzedzające śluz niepotrzebnie wpływać na pracę układu oddechowego u zdrowych domowników)
  • mogą wywoływać rozwój bakterii opornych na antybiotyki u zdrowych osób. W przypadku chorego na mukowiscydozę, podczas nebulizacji do płuc chorego trafia duża, skuteczna terapeutycznie dawka antybiotyku, w przypadku osób postronnych wdychane są tylko rozrzedzone opary antybiotyku. Takie niskie dawki antybiotyku mogą prowadzić do rozwoju opornych na dany antybiotyk bakterii.

Czy lekarstwa stosowane podczas nebulizacji mają wpływ na domową elektronikę?

Tak, w najbliższym otoczeniu. Podczas nebulizacji wytwarzany jest aerozol składający się z lekarstwa oraz rozpuszczalnika, najczęściej głównie wody. Taki aerozol unosi się kilka-kilkanaście minut, po czym zaczyna osiadać na powierzchniach, przedmiotach w pomieszczeniu. Niektóre urządzenia elektroniczne posiadają aktywne chłodzenie w postaci radiatorów z wiatrakiem (komputery stacjonarne, laptopy). Tego typu urządzenia zasysają powietrze do środka. W wyniku różnicy temperatur aerozol może osadzać się na elementach radiatora i elektroniki prowadząc do uszkodzeń sprzętu (część leków jest gęsta i lepka, może obklejać wirniki wiatraczków, w konsekwencji prowadząc do gromadzenia się kurzu, sól stosowna podczas nebulizacji może krystalizować na elementach elektronicznych prowadząc do spięć).

Co możemy zrobić?

  • ograniczać liczbę osób postronnych w pomieszczeniu w trakcie nebulizacji
  • po zakończeniu nebulizacji zawsze wietrzyć pomieszczenie
  • stosować filtr “na wydechu” nebulizatora (o ile producent przewidział tego typu konstrukcję, zwykle jest to element w kształcie “grzybka” z filtrem, zamontowany przed ustnikiem lub maseczką, najczęściej trzeba dokupić elementy tego filtra)
  • stosować rurę wyprowadzającą powietrze wydychane (zwykle jest to prosta lub karbowana rura podpięta zamiast “wydechowego” filtru, wyprowadza się ją na zewnątrz okna)
  • o ile to możliwe stosować nebulizator uruchamiany wdechem (z zastawką, która blokuje aerozol podczas wydechu – tego typu konstrukcje są wydajniejsze, lekarstwo podawane jest tylko w trakcie wdechu).
  • nie prowadzić nebulizacji blisko komputerów i laptopów, a jeżeli to nie możliwe to przynajmniej systematycznie sprawdzać czystość radiatorów i wiatraków  w tych urządzeniach.

 

Zobacz jak wygląda wnętrze komputera używanego w tym samym pomieszczeniu co inhalator do nebulizacji w mukowiscydozie. Artykuł Roberta Hellfeiera “Nebulizacja i jej wpływ na otoczenie

 

Na zdjęciu nebulizator uruchamiany wdechem AeroEclipse XL BAN kanadyjskiej firmy Trudell Medical (fot. Oddech Życia)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

  1. […] Więcej informacji na ten temat w artykule: NEBULIZACJA LEKAMI W MUKOWISCYDOZIE. WPŁYW NA DOMOWNIKÓW I SPRZĘT ELEKTRONICZNY […]

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.