Co robić, żeby uniknąć zakażenia koronawirusami?

0

Epidemia wywołana przez nowego koronawirusa z Wuhan, którego obecna nazwa to SARS-CoV-2 (wcześniej 2019-nCoV), zatacza coraz szersze kręgi. Liczba zakażonych osób, a także liczba zgonów spowodowanych przez ten patogen cały czas rośnie (w ciągu zaledwie kilkunastu tygodni wirus dotarł już do prawie 30 krajów świata).

W związku z dużym ryzykiem dalszego rozprzestrzeniania się nowego wirusa na całym świecie, w tym także w Europie, eksperci przypominają o podstawowych zasadach profilaktyki zakażeń.

Co robić, żeby uniknąć zakażenia koronawirusami

  • Jak najczęściej myj ręce, najlepiej używając mydła i wody albo preparatów odkażających zawierających alkohol (instrukcję prawidłowego mycia rąk znajdziesz m.in. na stronie GIS)
  • Kiedy kichasz lub kaszlesz będąc między ludźmi zakryj usta chusteczką lub swoim zgiętym łokciem, zaraz po tym wyrzuć chusteczkę i umyj ręce,
  • Nie dotykaj nieumytymi rękami oczu, nosa i ust,
  • Unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które mają gorączkę, kaszlą lub mają inne objawy infekcji,
  • Jeśli sam masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem udaj się do lekarza, powiedz mu o ewentualnych, odbytych wcześniej dalekich podróżach lub kontaktach z chorymi osobami,
  • Unikaj bliskiego kontaktu z żywymi zwierzętami przebywając na terenach, gdzie odnotowano przypadki zakażenia nowym koronawirusem,
  • Unikaj konsumpcji surowego lub niedogotowanego mięsa oraz mleka, a także dbaj o higienę miejsc, w których używa się surowego mięsa czy podrobów,
  • Unikaj dużych skupisk ludzi,
  • Zaszczep się przeciw grypie,
  • Jeśli podróżujesz do Azji, unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi, zwłaszcza z objawami ze strony układu oddechowego; unikaj odwiedzania bazarów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki; unikaj kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami oraz przestrzegaj zasad higieny rąk.

“Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Chinach lub miałeś kontakt z osobą, która była w tym czasie w Chinach, a jednocześnie masz następujące objawy: temperatura ciała powyżej 38℃, kaszel i duszność, to powinieneś zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego Twojego miejsca zamieszkania” – czytamy w zaleceniach krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych opublikowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną na początku lutego. Listę szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych działających na terenie całego kraju znaleźć można m.in. na stronie Ministerstwa Zdrowia. Oczywiście, zwiększoną czujność powinny zachować także osoby podróżujące w inne rejony świata i Europy. Jakie?

“Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu” – czytamy w komunikacie GIS opublikowanym pod koniec lutego.

Pozostałe osoby, u których pojawią się objawy przypominające grypę lub przeziębienie, powinny pozostawać pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Takich osób będzie z pewnością w najbliższych tygodniach bardzo wiele, ponieważ jesteśmy akurat w trakcie sezonu grypowego!

Szczegółowe informacje i wyjaśnienia na temat ogłoszonego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) stanu zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (Public Health Emergency of International Concern) można znaleźć na stronie internetowej WHO, a także na stronie GIS. Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że wcześniej WHO podejmowała taką decyzję tylko kilka razy: z powodu zagrożenia wywołanego przez wirusy Ebola, Zika, Polio, a także wirusa tzw. świńskiej grypy.

Plakat edukacyjny: Jak kichać, kaszleć i smarkać?

Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.