Wartościowy fast food

0

TALERZ DIETETYKA i to w nie byle jakiej odsłonie, ponieważ obalimy MITY i pokażemy, że w domowych warunkach można zrobić niezły zestaw stanowiący wartościowy posiłek..

Ciekawi o czym mowa?
Otóż dziś miejsce na talerzu ma wymiar FAST FOOD – jednak jedyne, co jest w nim FAST to wykonanie, a wymiar FOOD jest bardzo wartościowy 😃

Oto BURGER w domowej wersji i jak zwykle daję Wam możliwość kreatywnej formy działania i udowadniam, że w naszych jadłospisach znajdzie się miejsce na wartościowy FAST FOOD!

Burger z mięsa wołowego – dobrej jakości (tu pamiętajcie by dobrze sprawdzać źródło jego pochodzenia i oczywiście dla będących po przeszczepie jedyny akceptowalny stopień wysmażenia to WELL DONE 😃).
Można też użyć mięsa drobiowego (indyka, kurczaka).

Inna opcja na wypełnienie burgera to zamiana kotleta z mięsa na rybnego kotleta, którego można urozmaicić poprzez dodatek pietruszki, przypraw (w zależności od tolerancji), dodając jajka na odpowiednie „zbicie” formy (siemię lniane też może posłużyć jako dobry sposób na technologiczne „zlepienie” konsystencji). Ostatnia opcja to burger roślinny (można wykonać samodzielnie, skorzystać z dostępnych miksów lub gotowych zestawów omawianych już we wcześniejszych wpisach).

Każda z podanych wariancji może zostać podsmażona na oleju rzepakowym lub oliwie, czy też łagodniejszy wymiar mocy to upieczenie w piekarniku (180-200’C przez 20-25 minut do zrumienienia).
Ok teraz czas na dodatki – mix sałat, pomidory, ogórki, papryka, cukinia (jeżeli dobrze tolerowane to w formie surowej, jednak można je też dodać podduszone, grillowane).

Bułka – orkiszowa, graham, żytnia – będzie korzystniejsza pod względem kontrolowania glikemii. W przypadku złej tolerancji lub problemów jelitowych lepszym wyborem będzie wersja orkiszowa lub pszenna.

Sosy – możecie wybrać dobry jakościowo keczup (krótki skład, jak najmniej zbędnych dodatków, duża zawartość pomidorów lub innego warzywa) lub wykorzystać passatę pomidorową z dodatkiem lubianych i tolerowanych ziół.

Z jogurtu lub serka skyr można przygotować sos jogurtowo-ziołowy. Jeżeli nie mamy problemów z przewodem pokarmowym lub innych przeciwwskazań – możemy dodać łyżeczkę musztardy (łagodnej)
Pozostałe dodatki – ser mozzarella, ser żółty, kozi, bałkański dobrze się sprawdzą i dostarczą dodatkowego źródła wartościowego białka.

Jak widzicie, jak zwykle możliwości jest wiele, więc pozostawiam Was z inspirującym zdjęciem, nowinkami oraz dowodem, że domowe żywienie nawet w wymierzę „fast foodowej” może być zbilanoswane i wartościowe 😃 Tymczasem życzę miłego, smacznego i pogodnego weekendu!

Wasz Dietetyk Działacz Izabela Dudzik

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.