Ważny lek w mukowiscydozie zagrożony brakiem dostępności – apel do Prezydenta i Premiera

Prezydent RP Andrzej Duda fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP
0

W związku z pojawiającymi się sygnałami, o możliwym braku dostępności ważnego w mukowiscydozie leku po 1 stycznia 2019 roku – Kreonu 25000, Fundacja Oddech Życia zwróciła się do Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz premiera Mateusza Morawieckiego o interwencję i pomoc.

W poprzednim roku, dokładnie 01.09.2017 nastąpiła zmiana limitu finansowania w grupie „13.0 enzymy trzustkowe” i pacjenci muszą dopłacać do terapii Kreonem (Enzyma pancreatis, kaps. dojelitowe, 25000 J.Ph.Eur.Lipazy 50 szt.). Dopłata wynika z różnicy ceny pomiędzy Kreonem a produktem Lipancrea. Według Ministerstwa Zdrowia to identyczne preparaty trzustkowe i Ministerstwo, zdaniem chorych na mukowiscydozę, nie widzi problemu w całej sytuacji. Po zmianach limitów finansowania Kreonu wzrosły koszty zakupu tego preparatu. W sytuacji, w której niemożliwa jest zamiana preparatu (zobacz art.: Chorzy na mukowiscydozę wspólnie z Fundacją Oddech Życia walczą o niższą cenę dla enzymów trzustkowych), pacjent zmuszony jest ponosić dodatkowe koszty leczenia. Biorąc pod uwagę całkowite, duże koszty fizjoterapii i leczenia mukowiscydozy w Polsce, dodatkowe obciążenie finansowe staje się gigantycznym wyzwaniem dla chorego i jego rodziny.

Całą sytuację komplikuje fakt, że z końcem roku wygasa refundacja dla mniej więcej 3 tys. leków. Ministerstwo naciska na producentów aby obniżyli ceny, jednak taka postawa w przypadku wspomnianego leku może doprowadzić do sytuacji, w której w Polsce nie będzie się go opłacać sprzedawać. Pamiętać trzeba, że jest to najczęściej stosowany przez chorych z mukowiscydozą lek.

Dlatego Fundacja Oddech Życia zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy o interwencję i pomoc w zaistniałej sytuacji. Kilka dni temu Fundacja Oddech Życia zwróciła się do Ministra Zdrowia z propozycją stworzenia nowego oddzielnego limitu finansowania, co pozwoliłoby zabezpieczyć dostępność produktu w Polsce oraz obniżyć jego cenę dla pacjentów z mukowiscydozą.

Na zdjęciu Prezydent RP Andrzej Duda fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.