W obliczu epidemii Nowy Jork stworzy strategiczną rezerwę sprzętu medycznego

0

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio zapowiedział we wtorek, że ponieważ nie można liczyć na nikogo, gdy chodzi o dostarczenie sprzętu medycznego do walki z epidemią, miasto utworzy własną strategiczną rezerwę. “Musimy polegać na własnych siłach” – zaznaczył.
“Przekonaliśmy się na własnej skórze, że nie możemy w przyszłości polegać ani na rządzie federalnym, ani na rynku globalnym. Wiemy już też, że nie możemy polegać na naszym kraju w kwestii wytwarzania wystarczającej ilości absolutnie niezbędnych produktów, o czym przekonaliśmy się w godzinie próby.(…) Dopóki to się nie zmieni, Nowy Jork, będzie się chronił sam ” – mówił burmistrz.

Burmistrz wyszczególnił, że zapasy obejmą lokalnie wykonane wentylatory, przyłbice i maseczki osłonowe twarzy, a także fartuchy chirurgiczne oraz zestawy testowe.

“Oznacza to gotową rezerwę na wypadek, gdyby kryzys się utrzymywał bądź, broń Boże, gdyby epidemia się nasiliła. Oznacza to, że jesteśmy w stanie chronić siebie i pomagać innym, którzy mogą potrzebować naszej pomocy” – wyjaśnił de Blasio.

Przypomniał, że miasto wydało 10 mln dolarów na 3000 respiratorów na początku tego miesiąca w obawie, że ich zabraknie. W obliczu kryzysu ich produkcję rozpoczęła firma Boyce Technology z dzielnicy Queens. Sprzęt został w szybkim tempie zatwierdzony przez agencję ds. żywności i lekarstw (FDA). Koszt wyprodukowanego w Queens respiratora wynosi 3333 dol., podczas gdy inni producenci żądali za jeden egzemplarz 40-50 tys. dolarów.

“Niczego takiego nie było w Nowym Jorku jeszcze dwa miesiące temu, a nawet miesiąc temu. (…) Ale niezwykli biznesmeni zebrali się dla dobra wszystkich nowojorczyków i powiedzieli: +możemy to zrobić. Niezależnie od tego, czy wydaje się to możliwe czy nie, znajdziemy sposób+” – relacjonował burmistrz.

Chwalił firmę za przedsiębiorczość i produkcję sprzętu w ciągu trzech tygodni, co zajmuje zwykle rok. Podkreślił, że pozwoli to zaoszczędzić dużo czasu koniecznego dla ochrony ludzkiego życia.

“Zadbamy sami o siebie. Posłuży nam to też do opracowania planów na przyszłość” – powiedział.

Oprócz respiratorów Nowy Jork chce uruchomić lokalną produkcję maseczek, fartuchów medycznych oraz zestawów testowych do wykrywanie SARS-CoV-2. Burmistrz podziękował we wtorek firmie z Karoliny Północnej za przysłanie materiału pozwalającego na uszycie 400 tys. fartuchów.

Według de Blasio w tym tygodniu w każdej z pięciu dzielnic miasta będzie możliwe przeprowadzenie testów dla 3600 osób. W przyszłym tygodniu, po otwarciu pięciu kolejnych ambulatoriów, liczba testowanych wrośnie do 7 tys. Pierwszeństwo w przeprowadzeniu testów będą mieli ludzie powyżej 60. roku życia, a także chorzy z objawami Covid-19 lub cierpiący na inne schorzenia.

Informując o konieczności odwołania tradycyjnych parad burmistrz Nowego Jorku zapowiedział, że po przezwyciężeniu epidemii, w mieście będzie odbywać jeszcze jedna parada “ku czci tych, którzy nas uratowali”.

“Pierwszą rzeczą, jaką zrobimy, zanim pomyślimy o czymkolwiek innym, będzie zorganizowanie, tak jak może to zrobić tylko Nowy Jork, największej, najwspanialszej parady ku czci tych bohaterów. (…). Ta parada będzie początkiem naszego odrodzenia. Ale przede wszystkim będzie okazją, by podziękować tak wielu dobrym i szlachetnym ludziom, tylu twardym i silnym ludziom” – powiedział burmistrz.

W porannych wywiadach telewizyjnych de Blasio wyrażał niepokój z powodu przedwczesnego otwierania firm, w takich stanach jak Georgia i Karolina Południowa. “Każde miejsce jest inne, upewnijcie się jednak wpierw, że dobrze to zrobicie” – zaapelował. “Jeśli tego nie zrobicie, będzie to mieć wpływ na nas wszystkich” – ostrzegł.

Gubernator Nowego Jorku, Andrew Cuomo zapowiedział we wtorek stopniowe znoszenie restrykcji w różnych częściach stanu i “odmrażanie” gospodarki. “Będziemy podejmować decyzje o ponownym otwieraniu niektórych regionów w oparciu o fakty i rozwój wydarzeń w tych regionach” – podkreślił gubernator podczas wtorkowej konferencji prasowej, która miała miejsce w Buffalo, w północnej części stanu Nowy Jork.

Wywodzący się z Partii Demokratycznej gubernator Nowego Jorku oświadczył również, że podczas wtorkowego spotkania z Donaldem Trumpem otrzymał osobiste zapewnienie od prezydenta, że władze federalne wspomogą krajowy sektor farmaceutyczny produkujący zestawy testowe, gwarantując płynność i federalne finasowanie dostaw nieodzownych odczynników chemicznych. Chodzi o to, by w mieście można było przeprowadzać 40 tys. testów dziennie – podkreślił Cuomo.

Prezydent Stanów Zjednoczonych miał przyrzec Cuomo, że dopilnuje, by kwestia dofinansowania władz regionalnych i samorządowych w ich walce z epidemią koronawirusa była uregulowana w następnym pakiecie pomocowym Kongresu.

We wtorek Senat USA przegłosował pakiet pomocy dla gospodarki. Opiewa on na 500 mld USA. Z tej sumy 322 miliardy USD przeznaczone zostaną na uzupełnienie programu pożyczek dla poszkodowanego przez epidemię małego biznesu.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mars/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.